Προς το περιεχόμενο

Αμοιβές μελών Δ.Σ.


επισκέπτη dimitdi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ αφού καταβληθούν και καταβληθεί και το 35% που αναλογεί, μετά στην Φ.Ε. φυσικών προσώπων σε ποιο κελί του Ε1 πρέπει να μπει? Θεωρείται ειδόσημα από τη στιγμή της καταβολής ή με τη λήψη της απόφασης από τη Γ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ αφού καταβληθούν και καταβληθεί και το 35% που αναλογεί, μετά στην Φ.Ε. φυσικών προσώπων σε ποιο κελί του Ε1 πρέπει να μπει?

Δεν έχω μπροστά μου Ε1. Εκει με αμοιβές αυτοτελώς φορολογούμενες (Δηλάδη αφορολόγητο στο Ε1)

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ

Εχε υπόψιν σου ότι αφαιρείς από τις αμοιβές τις ασφαλιστικές τους εισφορές και μετά πληρώνεις το 35 % (Ενα καλό κέρδος απ' αυτό)

Θεωρείται ειδόσημα από τη στιγμή της καταβολής ή με τη λήψη της απόφασης από τη Γ.Σ?

Με την είσπραξη των αμοιβών. Οπως π.χ. ένας μισθωτός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ αφού καταβληθούν και καταβληθεί και το 35% που αναλογεί, μετά στην Φ.Ε. φυσικών προσώπων σε ποιο κελί του Ε1 πρέπει να μπει?

Δεν έχω μπροστά μου Ε1. Εκει με αμοιβές αυτοτελώς φορολογούμενες (Δηλάδη αφορολόγητο στο Ε1)

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ

Εχε υπόψιν σου ότι αφαιρείς από τις αμοιβές τις ασφαλιστικές τους εισφορές και μετά πληρώνεις το 35 % (Ενα καλό κέρδος απ' αυτό)

Κωνσταντίνε καταρχην ευχαριστώ. Εννοείς ότι αφαιρείς το ΤΕΒΕ που έχουν πληρώσει κατά τη διάρκεια της χρήσεως?

Θεωρείται ειδόσημα από τη στιγμή της καταβολής ή με τη λήψη της απόφασης από τη Γ.Σ?

Με την είσπραξη των αμοιβών. Οπως π.χ. ένας μισθωτός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται ειδόσημα από τη στιγμή της καταβολής ή με τη λήψη της απόφασης από τη Γ.Σ?

Το εισόδημα θεωρείται ότι κτάται με την έγκριση της τακτικής Γ.Σ. Δηλαδή εισοδήματα που δόθηκαν εντός του 2003, η έγκριση δίνεται απο την Γ.Σ. που θα συνέλθει μέχρι 30/6/2004, οπότε τα εισοδήματα αυτά θα δηλωθούν στο Ε1 του οικονομικού έτους 2005 (χρήση 2004).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ

Εχε υπόψιν σου ότι αφαιρείς από τις αμοιβές τις ασφαλιστικές τους εισφορές και μετά πληρώνεις το 35 % (Ενα καλό κέρδος απ' αυτό)

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ 40% ΑΠΟ ΤΟ 35%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ

Εχε υπόψιν σου ότι αφαιρείς από τις αμοιβές τις ασφαλιστικές τους εισφορές και μετά πληρώνεις το 35 % (Ενα καλό κέρδος απ' αυτό)

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ 40% ΑΠΟ ΤΟ 35%?

Και βέβαια να έχουν χαμηλά εισοδήματα. Αρκετά συχνά όμως τα εισοδήματα τους μπαίνουν στη δήλωση αφορολόγητα - φορολογούνται στην εταιρεία -και έτσι δεν είναι σε κλίμακα 40%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται ειδόσημα από τη στιγμή της καταβολής ή με τη λήψη της απόφασης από τη Γ.Σ?

Το εισόδημα θεωρείται ότι κτάται με την έγκριση της τακτικής Γ.Σ. Δηλαδή εισοδήματα που δόθηκαν εντός του 2003, η έγκριση δίνεται απο την Γ.Σ. που θα συνέλθει μέχρι 30/6/2004, οπότε τα εισοδήματα αυτά θα δηλωθούν στο Ε1 του οικονομικού έτους 2005 (χρήση 2004).

Στην περίπτωση που δεν αποδίδονται (για λόγους πχ ρευστότητος) εντός του έτους 2004, αλλά οφείλονται ως υποχρέωση της εταιρείας, σε αυτήν την περίπτωση πάλι δηλώνονται ??? Νομίζω όχι... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Φ.Ε.?

2) ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ αφού καταβληθούν και καταβληθεί και το 35% που αναλογεί, μετά στην Φ.Ε. φυσικών προσώπων σε ποιο κελί του Ε1 πρέπει να μπει?

Δεν έχω μπροστά μου Ε1. Εκει με αμοιβές αυτοτελώς φορολογούμενες (Δηλάδη αφορολόγητο στο Ε1)

Επειδή έχω μπροστά μου την φορολογική μου δήλωση, ο Κωδικός που ενδιαφέρει είναι ο 659 (στον Πίνακα 6, γραμμή 3β) με τίτλο¨"Εισοδήματα που αποκτήσατε το 200# τα οποία φορολογούνται με ειδικό τρόπο κτλ."..

Επίσης, στον κωδικό 433 του ίδιου Πίνακα με τίτλο "Φόρος που παρακρατήθηκε στα εισοδήματα τηε Περ. 3 καιστα καθαρά κέρδη της Περ. 4" πρέπει να δηλωθεί το ποσό του φόρου που παρακρατήθηκε και αποδόθηκε από την ΑΕ ΧΩΡΙΣ το χαρτόσημο. Σωστά?

Οι αμοιβές μελών Δ.Σ

Εχε υπόψιν σου ότι αφαιρείς από τις αμοιβές τις ασφαλιστικές τους εισφορές και μετά πληρώνεις το 35 % (Ενα καλό κέρδος απ' αυτό)

Ώπα Κωνσταντίνε, αυτό με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ!!!

Τι ακριβώς εισφορές αφαιρείς και από ΠΟΙΟ ποσό?

Στην δική μου ΑΕ δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Ποιά είναι η διαδικασία που "περιγράφεις" εδώ???

Θεωρείται ειδόσημα από τη στιγμή της καταβολής ή με τη λήψη της απόφασης από τη Γ.Σ?

Με την είσπραξη των αμοιβών. Οπως π.χ. ένας μισθωτός

Ακριβώς έτσι. Την στιγμή που θα κοπεί παραστατικό λήψης αμοιβής θεωρείται εισόδημα.

Χρίστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα Κωνσταντίνε, αυτό με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ!!!

Τι ακριβώς εισφορές αφαιρείς και από ΠΟΙΟ ποσό?

Στην δική μου ΑΕ δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Ποιά είναι η διαδικασία που "περιγράφεις" εδώ???

Φίλε Χρήστο,

Παράδειγμα:

Αμοιβές Δ/Σ 3.000 ευρώ. Τα μέλη είναι 3. Το κάθε μέλος λαμβάνει 1.000 ευρώ.

Το κάθε μέλος πλήρωσε σε ΤΑΕ 250 ευρώ στο έτος. Τότε θα φορολογηθούν οι εξής αμοιβές: 1000 – 250 = 750 ευρώ. Επειδή είναι 3 μέλη 750 *3 = 2.250

Αρα φορολογείς αμοιβές ΔΣ 2.250 ευρώ και όχι 3.000 ευρώ.

Θα προσπαθήσω να σου βρω και τη διαταγή.

Δεν έχω καλό ηλεκτρονικό αρχείο και “τυραννιέμαι» να δώσω απαντήσεις με την διάταξη μαζί.

θα παρακαλούσα συναδέλφους που έχουν καλύτερο ηλεκτρονικό αρχείο από μένα και δεν θα κοπιάσουν να το εμφανίσουν στο forum.

Έτσι και αλλιώς θα το ψάξω όμως να στο στείλω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο προσοχή:

Εαν το κάνεις όπως προαναφέραμε εννοείται ότι δεν θα βάλεις αυτές τις ασφαλιστικές εισφορές και στο Ε1...

Τότε θα έχουμε διπλή μείωση κάτι που είναι λάθος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και προκαταβολικά για τον χρόνο σου στο πιθανό ψάξιμο της διαταγής!!

Η διαταγή με ενδιαφέρει άμεσα!!!

Βέβαια προφανώς δεν μπορεί να γίνει για το παρελθόν (???) αλλά για το μέλλον σίγουρα μπορεί να φανεί ΠΟΛΥ χρήσιμη!!

Χρίστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο προσοχή:

Εαν το κάνεις όπως προαναφέραμε εννοείται ότι δεν θα βάλεις αυτές τις ασφαλιστικές εισφορές και στο Ε1...

Τότε θα έχουμε διπλή μείωση κάτι που είναι λάθος ...

Οκ ευχαριστώ για την υπενθύμιση αλλά στην περίπτωση που με ενδιαφέρει, δεν τίθεται άμεσα τέτοιο ζήτημα γιατί στην συγκεκριμένη ΑΕ υπάρχουν μέλη του ΔΣ που δηλώνουν εισόδημα ΜΟΝΟ από αμοιβές μελών ΔΣ. (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι!!!)

Σε αυτούς η αναφορά/εγγραφή των ασφαλιστικών εισφορών στην προσωπική τους δήλωση δεν έχει κανένα νόημα γιατί δεν προκύτπει απούτως κανένα ώφελος, σωστά?

Δύο μάλιστα εσκεμμένα δεν τις αναφέρουν για να έχουν μεγαλύτερο δυνατότητα χρήσης μη αναλωθέντος κεφαλαίου περασμένων ετών για πιθανή κάλυψη τεκμηρίων και "πόθεν έσχες" στο μέλλον.

Τέλος, (υποθέτω ότι αυτό θα διευκρινιστεί κάπως μετά την ανεύρεση της διαταγής αλλά) πιστεύεις ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι για παρελθούσες χρήσεις στις οποίες δεν έγινε η διαδικασία που αναφέρεις? Ας πούμε με χρήση της διάταξης για εκπρόθεσμες δηλώσεις χωρίς πρόστιμο που λήγει στις 26/11?

Χρίστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς η αναφορά/εγγραφή των ασφαλιστικών εισφορών στην προσωπική τους δήλωση δεν έχει κανένα νόημα γιατί δεν προκύτπει απούτως κανένα ώφελος, σωστά?

Σωστά.

πιστεύεις ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι για παρελθούσες χρήσεις στις οποίες δεν έγινε η διαδικασία που αναφέρεις? Ας πούμε με χρήση της διάταξης για εκπρόθεσμες δηλώσεις χωρίς πρόστιμο που λήγει στις 26/11?

Χρίστο,

Δεν γίνεται για το παρελθόν αφού απαραίτητη προύπόθεση είναι η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ λήψη απόφασης ΓΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ?

ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΣΕ ΝΕΟΙΔΡΥΘΕΙΣΑ Α.Ε ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΠΟΥ ΘΑ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Η Γ.Σ. ΠΟΤΕ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ? ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε:

Υποθέτω ότι όταν/αν βρεθεί η διαταγή θα μπορέσω να ξεκαθαρίσω ποιά ακριβώς είναι η διαδικασία γιατί έχω "κενά".

Ας πούμε:

Η ΓΣ αποφασίζει για την αμοιβή των μελών του ΔΣ. ΟΚ μέχρι εδώ. Αλλά η λογιστική/φορολογική αντιμετώπιση των αμοιβών πως συνδέεται με απόφαση της ΓΣ?

Χαρούλα:

Η απόφαση του ΔΣ που θα εγκριθεί από την Γ.Σ. προφανώς θα καθορίζει και ΠΟΤΕ θα αποδίδονται οι αμοιβές στα μέλη του ΔΣ, π.χ. μηνιαίως, ανά 2μηνο, τέλος έτους ή ό,τι άλλο αποφασίσουν.

Για την απόδοση του παρακρατηθέντος φόρου (35% τώρα και ό,τι προκύψει από το νέο Φορολογικό Νομοσχέδιο) υπάρχουν σαφείς προθεσμίες απόδοσης ανάλογα με το ΑΦΜ με αφετηρία την ΠΡαγματική ημερομηνία Απόδοσης της Αμοιβής:

αν ΑΦΜ λήγει σε 1 έως την 20η εργάσιμη του επόμενου μήνα από το δίμηνο που αφορά η παρακράτηση του φόρου

αν ΑΦΜ που λήγουν σε 2 έως 21η εργάσιμη, 3 έως 22η κ.ο.κ.

Νομίζω ότι για μεγάλες ΑΕ η απόδοση γίνεται τον επόμενο μήνα από τον Μήνα (και όχι δίμηνο) στον οποίο έγινε η παρακράτηση αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Χρίστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και τα παραπάνω Χαρούλα ισχύουν αν το μέλος του ΔΣ είναι ασφαλισμένος σε οποιοδήποτε ταμείο ΕΚΤΟΣ από το ΙΚΑ. Αν είναι στο ΙΚΑ τότε η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική.

Χρίστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νέος Συνάδελφος

Χρόνος κτίσης του εισοδήματος είναι η απόφαση ΓΣ (άρθρο 26).

Η παρακράτηση φόρου γίνεται με την καταβολή ή την πίστωση των ποσών αυτών (άρθρο 54).

Η καταβολή των παρακρατηθέντων φόρων γίνεται μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του επόμενου από την παρακράτηση του φόρου μήνα (άρθρο 60).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...