Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΑΕΔ & ΣΥΝΤΑΞΗ

- - - - -

• Please log in to reply
11 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Unknown

Unknown
  • Επισκέπτες
θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Ο ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΙΜΟΣ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΤΗΣΙΩΣ ΕΠΙ ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ (`1994-2004`).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Unknown

Unknown
  • Επισκέπτες
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

Επισκέπτης-Επισκέπτης-dimi8--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-dimi8--
  • Επισκέπτες

θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ  Ο ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΙΜΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

<{POST_SNAPBACK}>

Απάντηση: Ο επιδοτούμενος χρόνος ανεργίας στον ΟΑΕΔ δεν αναγνωρίζεται ως συντάξιμος. Κατά τη διάρκεια της επιδότησης υπάρχει ασφάλιση του ανέργου μόνο στον Κλάδο ασθένειας (παροχών σε είδος, όπως σωστά λέγεται), όχι όμως στον Κλάδο Συντάξεως. Εξαιρετικά προβλέπεται η δυνατότητα προαιρετικής ασφάλισης μακροχρόνια ανέργων για θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος με καταβολή των εισφορών από τον ΟΑΕΔ, εφόσον έχουν συμπληρώσει το 60ο έτος οι γυναίκες και το 65ο οι άνδρες, με την προϋπόθεση ότι είναι άνεργοι επί τουλάχιστον 12 μήνες και ο υπολειπόμενος χρόνος για τη συμπλήρωση του ελάχιστου αριθμού ημερών ασφάλισης για τη θεμελίωση πλήρους συντ. δικαιώματος να μην υπερβαίνει τα 5 χρόνια (1500 ημ.). Η ασφάλιση φυσικά αυτή δεν μπορεί να ζητηθεί αναδρομικά.

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες

θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ  Ο ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΙΜΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

<{POST_SNAPBACK}>

dimi8

dimi8

*

• simple Members
  • 30 Δημοσιεύσεις:
Συμπληρωματικά, λησμόνησα ότι
Ο νόμος ορίζει επίσης πως "ο χρόνος επιδότησης λόγω ασθενείας και τακτικής ανεργίας συνυπολογίζεται για τη θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος λόγω γήρατος και μέχρι διακόσιες (200) ημέρες την τελευταία δεκαετία πριν από την υποβολή της αίτησης συνταξιοδότησης για την επιδότηση λόγω ασθενείας και μέχρι διακόσιες (200) ημέρες για την επιδότηση τακτικής ανεργίας κατά το αυτό χρονικό διάστημα". Οι προαναφερόμενες ημέρες συνυπολογίζονται χωρίς εξαγορά, μόνο για τη συμπλήρωση των γενικών προϋποθέσεων που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία για τη θεμελίωση δικαιώματος σε σύνταξη γήρατος και όχι βεβαίως και για τον υπολογισμό του ποσού της σύνταξης. Επομένως εάν ο ασφαλισμένος με τη λοιπή ασφάλισή του συμπληρώνει το χρόνο ασφάλισης που απαιτείται για σύνταξη, οι ημέρες επιδότησης δεν προσμετρούνται. Δεν προσμετρούνται επίσης για τη συμπλήρωση από το ΙΚΑ των 10.500 ΗΕ ή 11.100 ΗΕ για σύνταξη λόγω 35ετίας και 37ετίας αντίστοιχα, ούτε για συνταξιοδότηση από το ΙΚΑ της μητέρας με ανήλικο ή ενήλικο αλλά ανάπηρο παιδί γιατί προέρχονται από αναγνώριση. Στα ειδικά Ταμεία εάν η 35ετής ασφάλιση συμπληρώνεται με τις ως άνω ημέρες επιδότησης δεν υφίσταται κώλυμα συνυπολογισμού τους, αλλά μόνο για θεμελίωση και όχι για υπολογισμό του ποσού της σύνταξης.

Παράδειγμα: ΄Ετσω ότι ο ασφαλισμένος έχει πραγματική ασφάλιση σ'ένα από τα ως άνω ειδικό Ταμείο 33 ετών και 8 μηνών και ανά 200 ημέρες επιδότησης (σύνολο 400=16 μήνες) στη τελευταία 10ετία. Θεμελιώνει δικαίωμα σε σύνταξη 35ετίας, αλλά η σύνταξη θα υπολογισθεί στα 34 έτη.

Εν πάση περιπτώσει και στα ειδικά αυτά Ταμεία η ασφάλιση από τις ανωτέρω επιδοτήσεις δεν προσμετρούνται για τη σύνταξη λόγω 37ετίας.

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες
Σας ευχαριστω παρα πολύ για τον κοπο που κανατε να συμπληρωσετε την απαντηση σας!
Θα ηθελα πολύ να γνωριζω ποιος είναι ο συγκεκριμενος νομος, (για να τον εντοπισω) που τα οριζει όλα αυτά σε σχεση με τον ΟΑΕΔ, διοτι η μητερα μου (την οποια και αφορα) εχει από το 1994 εως και σημερα συνολικα : ιουλιο +αυγουστο (25+25=50 ημερες) ετησιως επιδοτουμενο ΟΑΕΔ, λογω επαγγελματος ( ιδ.υπαλληλος σε καντινα ιδ.σχολειου+συνοδος σε σχολ.λεωφορειο στο ιδιο σχολειο(εργοδοτη) ολη τη δεκαετια).
Επισης πώς ορίζεται (ή που θα μπορουσα να το βρω) η «τακτικη ανεργία»?
Η μητερα μου προσπαθει να θεμελιωσει δικαιωμα μειωμενης συνταξης με 4500 ενσημα , αυτή την περιοδο εχει γυρω στα 3900 , οποτε οσα και αν μπορουν να αναγνωριστουν από τον ΟΑΕΔ είναι πολύ σημαντικα για αυτην (ασχετα από το ποσο που εχει να λαμβανει)!!
Εγω εχω ασχοληθει πολύ με αυτό το θεμα και ο λογιστης που μας εκανε μια μελετη, μεταξυ των αλλων μου ειπε πως ο ΟΑΕΔ δεν αναγνωριζεται.

dimi8

dimi8

*

• simple Members
  • 30 Δημοσιεύσεις:
Συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω, αλλά μόλις σήμερα είδα το νέο ερώτημά σας. Ελπίζω η απάντηση να μην είναι πια ανώφελη λόγω καθυστέρησης. Σημειώνω πάντως ότι δεν είμαι ο πλέον ειδικός στα ασφαλιστικά. Τέλος θα ήμουν περίεργος να μάθω τι έγινε με την περίπτωσή σας. Θα είχε ενδιαφέρον αν μας απαντούσατε στο site, στην ίδια θέση που κάνατε την ερώτηση αν σας αναγνώρισαν τις ημέρες επιδότησης λόγω ανεργίας, πόσες είχατε, πόσες σας αναγνώρισαν και αν αυτό έγινε τελικά χωρίς εξαγορά από μέρους σας. Αν δεν σας τις αναγνώρισαν, ποια διάταξη επικαλέστηκαν. Εγώ τουλάχιστον θα περίμενα μια απάντησή σας.

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Α. ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

1. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Σύμφωνα με το άρθρο 40 του Ν.2084/92 (Φ.Ε.Κ. 165/τ.Α΄/7.10.1992) και αρθρ. 5 του Ν. 2335/95 αναγνωρίζεται, ως συντάξιμος ο χρόνος επιδότησης λόγω τακτικής ανεργίας (παρ. 12), και μέχρι διακόσιες (200) ημέρες την τελευταία δεκαετία πριν από την υποβολή της αίτησης συνταξιοδότησης. Αυτολεξεί ο νόμος ορίζει:
"ο χρόνος επιδότησης λόγω ασθενείας και τακτικής ανεργίας συνυπολογίζεται για τη θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος λόγω γήρατος και μέχρι διακόσιες (200) ημέρες την τελευταία δεκαετία πριν από την υποβολή της αίτησης συνταξιοδότησης για την επιδότηση λόγω ασθενείας και μέχρι διακόσιες (200) ημέρες για την επιδότηση τακτικής ανεργίας κατά το αυτό χρονικό διάστημα".

2. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομισθούν για την αναγνώριση χρόνου ανεργίας είναι:

α) Βεβαίωση του Ο.Α.Ε.Δ. από την οποία θα προκύπτει ο ακριβής χρόνος επιδότησης λόγω τακτικής ανεργίας.

β) Υποβολή σχετικής αίτησης.

Σημείωση: Οι περίοδοι επιδότησης λόγω ασθενείας και ανεργίας ανά 200 ημέρες, της τελευταίας 10ετίας πριν από την υποβολή της αίτησης για σύνταξη, συνυπολογίζονται μόνο αν δεν έχουν πραγματοποιηθεί στην ασφάλιση από άλλη αιτία οι 4500 Η.Ε.
Νεότερη διάταξη που να ανατρέπει όλα αυτά δεν γνωρίζω.
Τακτική ανεργία είναι ο χρόνος κατά τον οποίο λαμβάνομε από τον ΟΑΕΔ το τακτικό επίδομα ανεργίας και όχι ο χρόνος έκτακτων επιδομάτων ή παροχών. Αν η μητέρα σας δούλευε όλη τη σχολική χρονιά, σίγουρα αυτό που έπαιρνε το καλοκαίρι θα ήταν τακτική επιδότηση.

Επισκέπτης-νικολεττα-

Επισκέπτης-νικολεττα-
  • Επισκέπτες

θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Ο ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΙΜΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Επισκέπτης-ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΤ.-

Επισκέπτης-ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΤ.-
  • Επισκέπτες
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΜΑΙ 55 ΕΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 1970, ΕΧΩ 6000 ΒΑΡΕΑ ΕΝΣΗΜΑ....{ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΤΩΡΑ }...ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ???

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.490 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΜΑΙ 55 ΕΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 1970, ΕΧΩ 6000 ΒΑΡΕΑ ΕΝΣΗΜΑ....{ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΤΩΡΑ }...ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ???

Εγω λεω ,εσυ ρωτησε και αλλου,αν ειχες 7,500 θα εβγαινες στα 55 σου .τωρα με 6.000 στα 60 σου μειωμενη, και 65 πληρη

καλη χρονια

Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ-

Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ-
  • Επισκέπτες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες

Bing (1)