Προς το περιεχόμενο

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΧΕΙ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια τεχνική επιχείρηση που έχει αναλάβει την κατασκευή εξ' ολοκλήρου ενός έργου είναι υποχρεωμένη πριν την έναρξη οιανδήποτε εργασίας, που αφορά το εν λόγω έργο, να συντάξει με τον πελάτη ένα ιδιωτικό συμφωνητικό. Έτσι δεν είναι;

Τι γίνεται στην περίπτωση που αυτό το συμφωνητικό κατατεθεί εκπρόθεσμα;

Τι πρόστιμα θα επιβληθεί;

Θα αναγνωριστεί το εν λόγω συμφωνητικό (εκπρόθεσμα κατατιθέμενο στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.) σε τυχόν έλεγχο;

Τι συμβουλεύετε εσείς να γίνει;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τεχνική επιχείρηση που έχει αναλάβει την κατασκευή εξ' ολοκλήρου ενός έργου είναι υποχρεωμένη πριν την έναρξη οιανδήποτε εργασίας, που αφορά το εν λόγω έργο, να συντάξει με τον πελάτη ένα ιδιωτικό συμφωνητικό. Έτσι δεν είναι;

Τι γίνεται στην περίπτωση που αυτό το συμφωνητικό κατατεθεί εκπρόθεσμα;

Τι πρόστιμα θα επιβληθεί;

Θα αναγνωριστεί το εν λόγω συμφωνητικό (εκπρόθεσμα κατατιθέμενο στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.) σε τυχόν έλεγχο;

Τι συμβουλεύετε εσείς να γίνει;

Ευχαριστώ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να κάνετε ωπωσδήποτε το συμφωνητικό, το οποίο θα κατατεθεί έστω και εκπρόθεσμα στην ΔΟΥ. Πρόβλημα σε έλεγχο με το εκπρόθεσμο σωμφωνητικό δεν θα έχεις. Το πρόστιμο για την εκπρόθεσμη κατάθεση του συμφωνητικού εξαρτάται από την ΔΟΥ, αλλά είναι μικρό πχ. 50 ευρώ , αλλά το βλέπεις με την αρμόδια ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΘΟΔΩΡΗΣ-

Προτείνω να το καταθέσεις εκπροθεσμα (πέραν των 10 ημερών)

Πρόστιμο κατ'αποκοπήν, στην κρίση του προϊσταμένου (συνήθως 60€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν αναφέτετε αν το υπεργολαβικό είναι πάνω απο 6000 γιατί αν είναι

κάτω απο αυτό το όριο δέν χρειάζεται.Και επομένως προτείνο αν πρόκειται

για κάποιο μικρό πολαπλάσιο του 6000 φτάιξε δυό τρία συμφωνητικα και

πηγαινέτα με τριμηνιαία κατάσταση για να έχεις και το χρόνο μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να κάνετε ωπωσδήποτε το συμφωνητικό, το οποίο θα κατατεθεί έστω και εκπρόθεσμα στην ΔΟΥ. Πρόβλημα σε έλεγχο με το εκπρόθεσμο σωμφωνητικό δεν θα έχεις. Το πρόστιμο για την εκπρόθεσμη κατάθεση του συμφωνητικού εξαρτάται από την ΔΟΥ, αλλά είναι μικρό πχ. 50 ευρώ , αλλά το βλέπεις με την αρμόδια ΔΟΥ.

Σώτο αν σε χρεώνουν 50 γιουρο εισαι πρωτος αγόρι μου. :)

Κανονικά το πρόστιμο είναι 180 γιουρο μειωμενα στο 1/3 δλδ πληρώνεις 60γιουρο

Βέβαια ισχύει και αυτό που λέει ο Σωτήρης δλδ αναλόγος την εφορία ....μου έχει συμβεί και εμενα.

Όπως και να έχει σε εργολαβικά συμφωνητικά με καθαρή αξία άνω των 6.000 ευρώ κατατίθονται στη ΔΟΥ εντός 10ημέρου του επόμενου μήνα και προ πάσης έναρξης έργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώτο αν σε χρεώνουν 50 γιουρο εισαι πρωτος αγόρι μου. B)

Κανονικά το πρόστιμο είναι 180 γιουρο μειωμενα στο 1/3 δλδ πληρώνεις 60γιουρο

Βέβαια ισχύει και αυτό που λέει ο Σωτήρης δλδ αναλόγος την εφορία ....μου έχει συμβεί και εμενα.

Όπως και να έχει σε εργολαβικά συμφωνητικά με καθαρή αξία άνω των 6.000 ευρώ κατατίθονται στη ΔΟΥ εντός 10ημέρου του επόμενου μήνα και προ πάσης έναρξης έργου.

Μιλάμε όμως για εκπρόθεσμο ....10 μήνες!!! (τα έργα άρχισαν στις 27 12 2008)

Εσείς τι λέτε;

Θα αρκεστούν στο πρόστιμο των 180/3=60 ευρώ ή όχι;

Και εν τέλη, θα αναγνωριστεί σε πιθανό μελοντικό έλεγχο ή να ευελπιστούμε σε μια περαίωση; :P (χα χα χα χα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Μπορείς να καταθέσεις την κατάσταση εκπρόθεσμα (δεν έχεις κανένα πρόβλημα), πληρώνοντας όμως το πρόστιμο (ανάλογα τη ΔΟΥ απο 60-120 ευρώ),για το σύνολο των συμφωνητικών της κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 360,00€ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ 1/3 ΔΗΛΑΔΗ 120,00€. ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6000,00€ ΤΟΤΕ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΤΗ Δ.Ο.Υ. ΤΑ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ 10 ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΙΚΟ ΤΟΤΕ ΠΑΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το γεγονός ότι τα πρόστιμα στις ΔΟΥ ειναι απο 117 έως 1170 ευρώ....πολύ μου αρέσει!!

Η κάθε ΔΟΥ κάνει ότι θέλει.....κι εμείς κάνουμε γκάλοπ μεταξύ μας για το πιθανό ποσό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Πήγα στις 2/3/12 να καταθέσω κατάσταση συμφωνητικών (με 1 συμφωνητικό που αφορά επιδότηση) 2ου τριμήνου 2009 και μου είπε η υπάλληλος για 40 €/κάθε μήνα καθυστέρησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στις 2/3/12 να καταθέσω κατάσταση συμφωνητικών (με 1 συμφωνητικό που αφορά επιδότηση) 2ου τριμήνου 2009 και μου είπε η υπάλληλος για 40 €/κάθε μήνα καθυστέρησης!

Πήγα την επόμενη για να κάνω φασαρία (να μου πουν σε ποια διάταξη στηρίζονται για αυτό). Άλλη υπάλληλος (κι αυτή στη ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ) μου είπε ότι το πρόστιμο είναι 390 € που μπορεί να μειωθεί στα 220 €.

Επειδή ήθελα να συννενοηθώ πριν πληρώσω έφυγα και ξαναπήγα την επόμενη αποφασισμένος να πληρώσω 220 €.

Η ίδια υπάλληλος από 390 €, όπως μου είπε, το έριξε στα 150 € και καθάρισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση:

Τροποποιητικό συμφωνητικό εργολαβίας στη ΔΟΥ (όπου διαφοροποιείται μόνο ο χρόνος ολοκλήρωσης των εργασιών και τίποτε άλλο!!!) έχει πρόστιμο????

Αν δεν κάνω λάθος δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόστιμο, αλλά στη ΔΟΥ εδώ αυτό ισχυρίζονται σε σχετικό ερώτημα.......

 

Αν γνωρίζει κάποιος ή έχει σχετική εμπειρία θα βοηθούσε πολύ....

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...