Προς το περιεχόμενο

ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΕΔΡΑΣ - ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΛΛΟΣ ΟΡΟΦΟΣ


ankaima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολιτικός μηχανικός εχει έδρα "χχχχχ 15" πόλη ΨΨ

το γραφειο ειναι 50 τμ στον τρίτο όροφο και το νοικιαζει απο

τον Γιωργο (ιδιωτικό συμφωνητικό υπάρχει)

ο κυρ Γιωργος εχει και στον 5 όροφο στην ιδια διευθυνση

ενα αλλο γραφειο 80 τμ

και ο πολιτικος μηχανικος θέλει να πάει στον 5ο (πιο ωραιο γραφειο με θεα)

σημειωση - ο ιδιοκτητης ο ιδιος

κανονικά πρεπει να παει στο μητρώο γιατι όταν έγινε η έναρξη στον 3 οροφο

η αυτοψία έλεγε Γ1 γραφειο

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ??

(βαριεται να παει στο μητρωο)

η διευθνηση παραμενει η ιδια καθως και ο ιδιοκτητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολιτικός μηχανικός εχει έδρα "χχχχχ 15" πόλη ΨΨ

το γραφειο ειναι 50 τμ στον τρίτο όροφο και το νοικιαζει απο

τον Γιωργο (ιδιωτικό συμφωνητικό υπάρχει)

ο κυρ Γιωργος εχει και στον 5 όροφο στην ιδια διευθυνση

ενα αλλο γραφειο 80 τμ

και ο πολιτικος μηχανικος θέλει να πάει στον 5ο (πιο ωραιο γραφειο με θεα)

σημειωση - ο ιδιοκτητης ο ιδιος

κανονικά πρεπει να παει στο μητρώο γιατι όταν έγινε η έναρξη στον 3 οροφο

η αυτοψία έλεγε Γ1 γραφειο

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ??

(βαριεται να παει στο μητρωο)

η διευθνηση παραμενει η ιδια καθως και ο ιδιοκτητης

Eαν βαριεται αυτος ζητα του μια εξουσιοδοτηση , 150 ευρουλακια και κανε την αλλαγη

Ισως ξεβαρεθει εαν του το θεσεις σωστα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολιτικός μηχανικός εχει έδρα "χχχχχ 15" πόλη ΨΨ

το γραφειο ειναι 50 τμ στον τρίτο όροφο και το νοικιαζει απο

τον Γιωργο (ιδιωτικό συμφωνητικό υπάρχει)

ο κυρ Γιωργος εχει και στον 5 όροφο στην ιδια διευθυνση

ενα αλλο γραφειο 80 τμ

και ο πολιτικος μηχανικος θέλει να πάει στον 5ο (πιο ωραιο γραφειο με θεα)

σημειωση - ο ιδιοκτητης ο ιδιος

κανονικά πρεπει να παει στο μητρώο γιατι όταν έγινε η έναρξη στον 3 οροφο

η αυτοψία έλεγε Γ1 γραφειο

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ??

(βαριεται να παει στο μητρωο)

η διευθνηση παραμενει η ιδια καθως και ο ιδιοκτητης

Αν εξαιρέσεις ότι το θέμα είναι εντελώς τυπικό ,

ο όροφος δεν εμφανίζεται πουθενά στην έναρξή του ,

ποιός να το διαπιστώσει και τι να καταλογίσει ,

το μόνο που υποβόσκει είναι ένα πρόστιμο από

εκπρόθεσμη μεταβολή στο μητρώο.

Όπως αναφέρεις

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ??.

Αυτός έχει όχι εσύ , ενημέρωσέ τον και για σένα 8 αυγά Τουρκίας. :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αργά ή γρήγορα θα το φάει το προστιματάκι του, και θα δώσει και δικαιώματα στον κάθε ελεγκτή εφορίας, ΥΠΕΕ κλπ που θα το διαπιστώσει, καλό θα είναι να το δηλώσει και να μην έχει και κανέναν ανάγκη. Όπως αναφέρατε ο όροφος δεν φαίνεται πουθενά στην εικόνα του στα αρχεία του TAXIS αλλά υπάρχει το μισθωτήριο και η αυτοψία στο φάκελό του στη ΔΟΥ. Και για να ξέρετε, το 99% των ελεγκτών όταν αναλαμβάνουν μία υπόθεση από εκεί (από το φάκελο) ξεκινάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Γειά σας, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με την εκπρόθεσμη δήλωση μεταβολής έδρας.

Είμαι δικηγόρος, δεν ασκώ το επάγγελμα αλλά διατηρώ την ιδιότητα για ευνόητους λόγους (ασφαλιστικά ταμεία κτλ)

Εδώ και τρια χρόνια έχω αλλάξει την έδρα μου και συγκεκριμένα από το πατρικό μου σπίτι που ήταν αρχικά (με δωρεάν παραχώρηση από γονείς) τη μετέφερα στο ιδιόκτητο σπίτι μου. Δεν έχω κάνει δήλωση για τη μεταβολή στο τμήμα Μητρώου αλλά έχω δηλώσει τη νέα διεύθυνση στο Ε3 από το 2007.

Γνωρίζει κάποιος σε τί ποσό ανέρχεται το πρόστιμο που θα μου επιβληθεί για την εκπρόθεσμη δήλωση μεταβολής της επαγγελματικής έδρας;

Επίσης, δεν έχω κάνει δήλωση για την μεταβολή των κωδικών δραστηριότητας, σύμφωνα με την ΠΟΛ 1157/2008 (έπρεπε να γίνει μέχρι 12/2009). Θα καταλογιστεί κάποιο πρόστιμο επίσης, και πόσο είναι αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με την εκπρόθεσμη δήλωση μεταβολής έδρας.

Είμαι δικηγόρος, δεν ασκώ το επάγγελμα αλλά διατηρώ την ιδιότητα για ευνόητους λόγους (ασφαλιστικά ταμεία κτλ)

Εδώ και τρια χρόνια έχω αλλάξει την έδρα μου και συγκεκριμένα από το πατρικό μου σπίτι που ήταν αρχικά (με δωρεάν παραχώρηση από γονείς) τη μετέφερα στο ιδιόκτητο σπίτι μου. Δεν έχω κάνει δήλωση για τη μεταβολή στο τμήμα Μητρώου αλλά έχω δηλώσει τη νέα διεύθυνση στο Ε3 από το 2007.

Γνωρίζει κάποιος σε τί ποσό ανέρχεται το πρόστιμο που θα μου επιβληθεί για την εκπρόθεσμη δήλωση μεταβολής της επαγγελματικής έδρας;

Επίσης, δεν έχω κάνει δήλωση για την μεταβολή των κωδικών δραστηριότητας, σύμφωνα με την ΠΟΛ 1157/2008 (έπρεπε να γίνει μέχρι 12/2009). Θα καταλογιστεί κάποιο πρόστιμο επίσης, και πόσο είναι αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα.

Πρόστιμο επιβάλλεται μόνο στην περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής του συμφωνητικού μίσθωσης.Δηλ.αν το συμφωνητικό είναι θεωρημένο στισ 1/3/10 και η μεταβολή έδρασ γίνει στισ 1/6/10.Όσον αφορά τη δική σας περίπτωση δεν τίθεται θέμα προστίμου για το λόγο ότι είναι ιδικτησία.Φυσικά εσείς θα δηλώσετε ότι τώρα έγινε η μεταφορά της έδρας.Όσον αφορά την αλλάγη ΚΑΔ εγώ αυτό που γνωρίζω απο προσωπικη εμπειρία αλλά και απο συναδέλφους είναι ότι αρκετέσ ΔΟΥ συνεχίζουν στην αλλαγή ΚΑΔ χωρίς κανένα πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ!

Καθώς όμως όλες οι μεταβολές που δηλώνονται στο τμήμα Μητρώου υπέχουν θέση υπεύθυνης δήλωσης, υπάρχει περίπτωση, αν διαπιστωθεί ότι η μεταβολή έδρας δηλώθηκε πχ την 1/6/2010, ενώ στα Ε3 δηλωνόταν η νέα έδρα τα 3 τελευταία χρόνια, να κινηθεί από τη ΔΟΥ διαδικασία για ανακριβή δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ!

Καθώς όμως όλες οι μεταβολές που δηλώνονται στο τμήμα Μητρώου υπέχουν θέση υπεύθυνης δήλωσης, υπάρχει περίπτωση, αν διαπιστωθεί ότι η μεταβολή έδρας δηλώθηκε πχ την 1/6/2010, ενώ στα Ε3 δηλωνόταν η νέα έδρα τα 3 τελευταία χρόνια, να κινηθεί από τη ΔΟΥ διαδικασία για ανακριβή δήλωση;

Καλησπέρα.

Όχι δεν κινούνται τέτοιες διαδικασίες.Αλήθεια εσείς πως δηλώνατε όμως στο Ε3 άλλη διέυθυνση?Το περνούσατε χειρόγραφα?Κανονικά οι δηλώσεις όμως σας ερχόταν στην διεύθυνση του πατρικού σας.Σωστά?Μην ανησυχείται.Συπληρώστε το έντυπο Μ1 και Μ2 και προσκομίστε μαζί και το συμβόλαιο του σπιτιού.Θα χρειαστεί και λογικά και μια τυπική αυτοψία.Μετά είναι έτοιμο για κατάθεση στο Μητρώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολιτικός μηχανικός εχει έδρα "χχχχχ 15" πόλη ΨΨ

το γραφειο ειναι 50 τμ στον τρίτο όροφο και το νοικιαζει απο

τον Γιωργο (ιδιωτικό συμφωνητικό υπάρχει)

ο κυρ Γιωργος εχει και στον 5 όροφο στην ιδια διευθυνση

ενα αλλο γραφειο 80 τμ

και ο πολιτικος μηχανικος θέλει να πάει στον 5ο (πιο ωραιο γραφειο με θεα)

σημειωση - ο ιδιοκτητης ο ιδιος

κανονικά πρεπει να παει στο μητρώο γιατι όταν έγινε η έναρξη στον 3 οροφο

η αυτοψία έλεγε Γ1 γραφειο

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ??

(βαριεται να παει στο μητρωο)

η διευθνηση παραμενει η ιδια καθως και ο ιδιοκτητης

πρεπει να το δηλωσει διοτι εκτος ολων των αλλων

1) αλλαζουν κατ αρχας τα τ.μ της επαγγελματικης στεγης που δηλωνε πριν στα βιβλια του.

και 2) αυτο που θα παει πως το δηλωνε πριν ο ιδιοκτητης? παντως ειτε κενο το δηλωνε, ειτε σε αλλον το νοικιαζε ,μετεπειτα του χρονου στο ε2 του δεν θα φανη οτι ο συγκεκριμενος οροφος και τα συγκεκριμενα τ.μ οτι νοικιαζονται πλεον καπου συγκεκριμενα? και αντου πεις και αυτα και συνεχιζει να βαριεται.....πεστου και αυτο που σου ειπε η dida να δης πως του μπαινουν οι σφηνες στον κ.....ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να το δηλωσει διοτι εκτος ολων των αλλων

1) αλλαζουν κατ αρχας τα τ.μ της επαγγελματικης στεγης που δηλωνε πριν στα βιβλια του.

και 2) αυτο που θα παει πως το δηλωνε πριν ο ιδιοκτητης? παντως ειτε κενο το δηλωνε, ειτε σε αλλον το νοικιαζε ,μετεπειτα του χρονου στο ε2 του δεν θα φανη οτι ο συγκεκριμενος οροφος και τα συγκεκριμενα τ.μ οτι νοικιαζονται πλεον καπου συγκεκριμενα? και αντου πεις και αυτα και συνεχιζει να βαριεται.....πεστου και αυτο που σου ειπε η dida να δης πως του μπαινουν οι σφηνες στον κ.....ο.

1ον είσαι εκπρόθεσμος........

ankaima, on 11 September 2008 - 07:01 PM, said:
tongue.gif

2ον είναι diba και όχι dida tongue.gif

3ον diba = Διομήδης = 110+ κιλά βαρυκόκκαλος Χανιώτης, καμία σχέση με το άρθρο "η"............ εκτός και αν ξέρεις κάτι παραπάνω και μας το κρύβεις......... tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον είσαι εκπρόθεσμος........

tongue.gif

2ον είναι diba και όχι dida tongue.gif

3ον diba = Διομήδης = 110+ κιλά βαρυκόκκαλος Χανιώτης, καμία σχέση με το άρθρο "η"............ εκτός και αν ξέρεις κάτι παραπάνω και μας το κρύβεις......... tongue.gif

μαλλον πρεπει να το κλεισω και να την κανω προς το παρον διοτι πρεπει να τα επαιξα τελειως εχω και σενα βλεπεις.......που δεν αφηνεις να πεσει τιποτα κατω.:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....................

που δεν αφηνεις να πεσει τιποτα κατω.:blink:

Έχω πήξει στη δουλειά και δεν αντέχω άλλο... οπότε, πειράζω κόσμο.... :P

πάω να πειράξω το Σούλη τώρα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 years later...

Καλοι μου συναδελφοι

Θα ήθελα να κάνω μεταβολή της έδρας μου από την ατομική μου επιχείρηση μιας και έχει λήξει το μισθωτήριο απο το σπίτι που έμενα και είχα δηλώσει εκεί την έδρα μου. θα ήθελα να γίνει δωρεάν παραχωρητήριο από την μητέρα μου μερικά τ.μ. από την οικογενειακη επιχειρηση . Θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από υπεύθυνη δήλωση στην ΔΟΥ; Αν γινει ηλεκτρονικα γλιτωνεις την ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...