Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Θεμελιωση συνταξιοδοτικου δικαιωματος - διαδοχικη ασφαλιση ικα, τεβε - ταμειο ληψης συνταξης

- - - - -

• Please log in to reply
29 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

dancer

dancer

*

• simple Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:
Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)
2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

dancer

dancer

*

• simple Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:

Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

Αγαπητοι μου φίλοι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μπορουσε να απαντησει στο παραπανω θεμα.

Επισκέπτης-ΕΛΕΝΗ-

Επισκέπτης-ΕΛΕΝΗ-
  • Επισκέπτες
ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (ΣΓΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΤΕΒΕ). ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΣΤΑ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ'Η ΣΤΑ 65 (Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΤΑ 63). ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.

Επισκέπτης-ΕΙΡΗΝΗ Ε-

Επισκέπτης-ΕΙΡΗΝΗ Ε-
  • Επισκέπτες
ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ΄1981 ΚΑΙ ΓΙΑ 16,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΗΛΙΚΙΑΣ 56 EΤΩΝ, ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ);

Επισκέπτης-Τσανακας Αθανασιος-

Επισκέπτης-Τσανακας Αθανασιος-
  • Επισκέπτες
ΤΟ 1979 ασφαλίστικα για 2 χρόνια (μέχρι το 1981) στο ΙΚΑ. Από το 1981 μέχρι το 1983 ήμουν ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ.Από το 1983 μέχρι το 1985 δεν ήμουν ασφαλισμένος πουθενά.Από το 1985 μέχρι σήμερα είμαι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ(νυν ΟΑΕΕ)Είμαι γεννημένος τον Φεβρουάριο του 1955 (είμαι δηλαδή 55 χρονών)Μπορείται να μου πείτε πότε παίρνω σύνταξ; Ευχαριστώ

Επισκέπτης-σταυρος σαβουρης-

Επισκέπτης-σταυρος σαβουρης-
  • Επισκέπτες

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)
<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec-->

Επισκέπτης-natasa-

Επισκέπτης-natasa-
  • Επισκέπτες
ΕΧΩ 7,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ 4,5 ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΒΕ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΙΚΑ
ΚΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ 14 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 11
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ?

GK

GK

*

• Silver members
  • 270 Δημοσιεύσεις:
http://www.taxheaven...ws/view/id/6201
Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Επισκέπτης-΄ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΣ-

Επισκέπτης-΄ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΣ-
  • Επισκέπτες

ΕΧΩ 7,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ 4,5 ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΒΕ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΙΚΑ
ΚΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ 14 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 11
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ?

Επισκέπτης-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-

Επισκέπτης-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-
  • Επισκέπτες
ειμαι στο τεβε ασφαλισμενη απο το 1977 μεχρι κ τωρα κ ειμαι 61.το 1980 εκανα το 3 παιδι.εγω ποτε θα βγω στη συνταξη?

Επισκέπτης-NTINA-

Επισκέπτης-NTINA-
  • Επισκέπτες

ειμαι στο τεβε ασφαλισμενη απο το 1977 μεχρι κ τωρα κ ειμαι 61.το 1980 εκανα το 3 παιδι.εγω ποτε θα βγω στη συνταξη?

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)
<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec-->

Επισκέπτης-ειρηνη-

Επισκέπτης-ειρηνη-
  • Επισκέπτες

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ΄1981 ΚΑΙ ΓΙΑ 16,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΗΛΙΚΙΑΣ 56 EΤΩΝ, ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ);

SofiAgg

SofiAgg
  • starting Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:
καλησπέρα!δεν ξέρω αν απεθευθύνομαι σωστά εδώ.
θα ήθελα να μάθω αν μπορεί ναβγει τώρα στη σύνταξη κάποιος με τα εξής χαρακτηριστικά : 57 ετών, 13 χρόνια ΙΚΑ (διάστημα 1/6/1967-31/1/180) αλλά αντιστοιχούν σε 8 έτη (2480 ένσημα)εκ των οποίων οι 6 μήνες ήταν ΒΑΡΕΑ , 25 χρόνια και 8 μήνες ασφάλιση ΤΕΒΕ (από 1/10/1982 έως 31/5/2008) και από 1-6-2009 έχει προαιρετική ασφάλιση στο ΤΕΒΕ. και τέλος έχει και 2 χρόνια στρατό που θα μπορούσε να εξαγοράσει.
αν δε μπορεί πότε θα μπορεί να γίνει. ευχαριστώ πολύ!

Επισκέπτης-ΦΛΑΜΠΟΣ-

Επισκέπτης-ΦΛΑΜΠΟΣ-
  • Επισκέπτες

Επισκέπτης-PSOMAS DIMITRIOS-

Επισκέπτης-PSOMAS DIMITRIOS-
  • Επισκέπτες
Ειμε 57 ετων εχω 32 χρονια υπηρισια στον ΟΣΕ Οδηγός στα Λεωφορια ποτε μπρωρο να πληρώσω τον στρατο εχω πρόσληψη πριν απο το 1983

Επισκέπτης-μανωλης-

Επισκέπτης-μανωλης-
  • Επισκέπτες

Επισκέπτης-Φωτης-

Επισκέπτης-Φωτης-
  • Επισκέπτες
Χαίρεται.ειμαι 58.εχω 3 χρονια ικα και μετα αλλα 30,5 τεβε.στρατο εχω κανει 28 μηνες.ποτε μπορω να παρω συνταξη η τελοσπαντων τι ισχυει με τη θεμελιωση?
επισης,αν τωρα ασφαλιστω στο ικα απο ποιο ταμειο θα παρω συνταξη?

Επισκέπτης-κωστας-

Επισκέπτης-κωστας-
  • Επισκέπτες
εχω 11 χρονια ΤΕΒΕ 1985-1996 και 15 χρονια δημοσιο 1996-2011 εχω θεμελιωσει δικαιωμα συνταξης 25ετια με διαδοχικη ασφαλιση?

Επισκέπτης-nikos58-

Επισκέπτης-nikos58-
  • Επισκέπτες
gennh8hka to 26-3-1953. asfalisthka sto ika apo to 1968-1979. metaphdhsa sto tebe k ekana diakoph 2 xronia 1980,1981. apo to 1981-1989 metaphdhsa sto ika me sunolika enshma 3.000. apo to 1989 mexri shmera eimai asfalismenos sto oaee. sunolika exw 22,5 xronia asfalishs sto tebe. exw spoudasei k spoudazw 3 paidia ek twn opoiwn to mikrotero gennh8hke to 1992.yphrethsa 18 mhnes th stratiwtikh mou 8hteia. exw dikaiwma sunta3hs me e3agora kapoiwn xronwn etsi wste na mporesw na sunta3iodoth8w sta 60 mou xronia. euxaristw ek twn proterwn!

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες