Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Βάσει άρθρου 5 παρ 4 Η μεταβιβαση επιχειρησης ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ εχει χαρτόσημο και όχι ΦΠΑ

- - - - -

• Please log in to reply
4 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ankaima

ankaima

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:
Μητέρα συνταξιοδοτείται και τα παιδία της ίδρυσαν ΟΕ (έγινε έναρξη και τώρα παω να κανω διακοπή στη μάνα) και λόγω ότι η απογραφή είναι μεγάλη (70,000) προτιμούν χαρτόσημο και όχι ΦΠΑ για την μεταβίβαση των εμπορευμάτων και των παγίων (η μάνα Β κατηγορία βιβλιών και η ΟΕ το ιδιο)

Η αρμόδια ΔΟΥ στηρίζόμενη στην ΠΟΛ1103/1190 και γνωμάτευση 52/1990
Μου ζητά τα εξης για να εφαρμόσει το αρθρο 5

Α) η μεταβίβαση λέει να είναι λογω γονικής παροχής άρα να προσκομίσω κάτι
Τι είναι αυτό? Να πάω να κανω δήλωση γονικής παροχής στην εταιρεία??? (δεν γίνεται) Στα παιδιά 1/2 στο καθένα και να έχω 10% φορολογία ??

Β) λέει να βρω Καθαρή Θέση και όχι μόνο Ενεργητικό
(αφού εχω Β κατηγορία και ατομική επιχείρηση τι να κάνω ? δηλαδή πως να αποδείξω το παθητικό(να πάρω το έντυπο υπεραξίας)??

το έχει συναντήσει καποιος πρίν και πως το αντιμετώπισε??

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.037 Δημοσιεύσεις:
Διάβασε τα και πες μας τι σου ζητάνε, γιατί εγώ δεν κατάλαβα.. :D

http://www.taxheaven...x/circular/3150
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

ankaima

ankaima

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:
το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω πολυκαταλαβα :) :)

η υπαλληλος του ΦΠΑ κολλαει σε 2 στοιχεια

α) λεει πρεπει να εχω Καθαρη Περιουσια και οχι μονο ενεργητικο (δηλαδη συνολο επιχειρησης)
και αρα λεει δεν ισχυει η περιπτωση του αρθρου 5 γιατι μεταβιβαζω μονο εμπορευματα και παγια
εγω ομως τι παθητικο να βρω αφου εχω Β κατηγορια ?? (να δημιουργησω??)

β) σε ενα βιβλιο ερμηνειας ΦΠΑ που μου εδειξε βρηκε οτι για να ισχυει το αρθρο 5
πρεπει η επιχειρηση να μεταβιβαζεται λογω πωλησης η λογω γονικης παροχης
και αρα μου ζητα δηλωση γονικης παροχης της μαμας προς τα παιδια η προς την εταιρεια!!!!!!!!!!!! :mellow:

ΓΕΝΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ

να ρωτησω κατι ακομη πιο περα

εστω οτι συμφωνουμε με την εφοριοακο και εφαρμοζω την παραγραφο

α) το πιστωτικο υπολοιπο ΦΠΑ της μαμας μεταφερεται στην ΟΕ (η ΠΟΛ αναφερει οτι ο νεος ιδιοκτητης ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ την
εμπορικη δραστηριοτητα και αρα μηπως η μεταφερεται?
(μηπως δεν με αφησουν να κανω διακοπη στη μαμα με πιστωτικο ΦΠΑ??)

β) τα εμπορευματα που πουλουνται φανατζομαι (επαληθευση θελω) υπολογιζονται για την περαιωση ως εσοδα κανονικοτατα

γ) μηπως δεν υπαρχει χαρτοσημο 2,4% επειδη ειναι τέκνα ή επειδη ειναι εταιρεια υπαρχει κανονικα

THANKS
(μηπως ρωταω πολλα???) :P

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ερασιτεχνικό θέατρο
Επιτρέψτε μου μερικές απόψεις, και παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος (πολύ πιθανό)

το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω πολυκαταλαβα :) :)

η υπαλληλος του ΦΠΑ κολλαει σε 2 στοιχεια

α) λεει πρεπει να εχω Καθαρη Περιουσια και οχι μονο ενεργητικο (δηλαδη συνολο επιχειρησης) ή μέρος ή κλάδο αυτής, σωστά στο λέεικαι αρα λεει δεν ισχυει η περιπτωση του αρθρου 5 γιατι μεταβιβαζω μονο εμπορευματα και παγια
εγω ομως τι παθητικο να βρω αφου εχω Β κατηγορια ?? (να δημιουργησω??) Ναι. θα συντάξεις έναν, υποτυπώδη έστω, ισολογισμό, έχοντας στο ενεργητικό τα πάγια, τα εμπορεύματα και το πιστωτικό υπόλοιπο του ΦΠΑ, και στο Παθητικό την Καθαρή Θέση = με το ενεργητικόβ) σε ενα βιβλιο ερμηνειας ΦΠΑ που μου εδειξε βρηκε οτι για να ισχυει το αρθρο 5
πρεπει η επιχειρηση να μεταβιβαζεται λογω πωλησης η λογω γονικης παροχης λόγω επαχθούς (πώληση) ή χαριστικής (δωρεά) αιτίας λένε η ΠΟΛ και το αρ. 4 παρ. 5 του νόμουκαι αρα μου ζητα δηλωση γονικης παροχης της μαμας προς τα παιδια η προς την εταιρεια!!!!!!!!!!!! :mellow: Πώς αλλιώς; Αν κάνεις πώληση θέλει τιμολόγιο και υπεραξία, αν κάνεις δωρεά θα πρέπει να υπάρχει κάτι σχετικό που να αποδεικνύει την δωρεάΓΕΝΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ

να ρωτησω κατι ακομη πιο περα

εστω οτι συμφωνουμε με την εφοριοακο και εφαρμοζω την παραγραφο

α) το πιστωτικο υπολοιπο ΦΠΑ της μαμας μεταφερεται στην ΟΕ (η ΠΟΛ αναφερει οτι ο νεος ιδιοκτητης ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ την
εμπορικη δραστηριοτητα και αρα μηπως η μεταφερεται? μεταφέρεται κανονικά
(μηπως δεν με αφησουν να κανω διακοπη στη μαμα με πιστωτικο ΦΠΑ??)

β) τα εμπορευματα που πουλουνται φανατζομαι (επαληθευση θελω) υπολογιζονται για την περαιωση ως εσοδα κανονικοτατα
Αν πωληθούν, ναι, αν γίνει δωρεά, δεν το ξέρω, αλλά δεν το νομίζω

γ) μηπως δεν υπαρχει χαρτοσημο 2,4% επειδη ειναι τέκνα ή επειδη ειναι εταιρεια υπαρχει κανονικα Δεν μεταβιβάζεται τίποτα στα τέκνα, μεταβιβάζεται η επιχείρηση σε άλλο (νομικό) πρόσωπο THANKS
(μηπως ρωταω πολλα???) :P

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!: Μην θεωρήσεις τίποτα από τις σκέψεις μου ως θέσφατα και διοικητικές λύσεις. Εκφράζω μια άποψη μόνο, την οποία είναι πολύ πιθανόν άλλοι συνάδελφοι πιο έμπειροι να την αντικρούσουν. Για το θέμα της δωρεάς απευθύνσου καλύτερα σε δικηγόρο, μήπως υπάρχουν (που θα υπάρχουν) φόροι δωρεάς.
"...Θες ν' αγγίξεις τη συνήθεια; Για βγες απ' όξω απ' τη συνήθεια"

Νικόλα Άσιμου: "Venceremos"

ankaima

ankaima

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:
υστερα απο διαβουλευσεις το ελυσα το problem

α)οσο αφορα το παθητικο κανω ενα συμφωνητικο που αναφερεω οτι λεει ακριβως η ΠΟΛ
β) δωρεα δεν χρειαζεται εφοσον το τιμολογιο θα λεει μεταβιβαση ολης της επιχειρησης βασει αρθρου 5...
γ) το πιστωτικο ΦΠΑ μεταφερεται
δ)κανονικοτατα σαν εσοδα και στην περιοδικη του ΦΠΑ κανονικα 309 κωδικο
ε) χαρτοσημο 2,4%

μηπωες εχει καποιος κατι αλλο να προσθεσει??

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες