Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Τιμοκατάλογος λογιστικών - φοροτεχνικών υπηρεσιών

• Please log in to reply
144 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

XRISTOSX

XRISTOSX

*

• simple Members
  • 102 Δημοσιεύσεις:
Συγνώμη, να ρωτήσω κι εγώ κατι?
Τηρω τα βιβλία μιας ΕΠΕ εδώ και 8 χρονια και εφτασα να παιρνω 500 ευρώ, ολα κανονικά με αποδειξη.
η ΕΠΕ ειναι τουριστικό γραφειο, με πακέτα, υποκαταστημα με προσωπικό- ενοικιαζομενα δωμάτια-καφετερια με ταμειακή μηχανη.
κανω ολες τις λογιστικές δουλειές μονος μου.
Μου λεει πριν λιγο ο διαχειριστής "παιρνεις πολλά". "3 λογιστικά γραφεια μου εδωσαν τιμές απο 250-350 ευρώ".
Τρελαθηκα. Ποτε θα βγαζουν ολη τη δουλειά και θα βγαζουν και κερδος με 350-350 ευρώ?
Μηπως επαιρνα εγώ πολλά? Μήπως εχουμε τρελαθεί?
Με ολες αυτές τις υποχρεώσεις που εχουν οι λογιστές και οι επιχειρήσεις?
δεν μιλάμε για ενα. Τρία γραφεία? ετσι μου ερχεται να τον αφήσω να παει , θα με τσουξει, αλλα τον διαχειριστή και τους λογισταράδες θα τους τσουξει παραπανω.

AlexanderRS

AlexanderRS

*

• simple Members
  • 72 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ιστορία καί...ΠΑΣ Γιάννινα...

...Μήπως εχουμε τρελαθεί?...

απάντησες μόνος σου...;)
Για να μπορείτε να καθόσαστε εδώ: τόσο αίμα
χύθηκε. Μπορεί να το ξεχάσετε να επιθυμείτε.
Να ξέρετε τούτο μοναχά: σ' αυτά τα καθίσματα καθότανε άλλοι
πιο μπροστά από σας
που αργότερα καθίσανε πάνω στο σβέρκο των ανθρώπων.
Επαγρυπνείτε!
Πάντα ό,τι να ερευνάτε, ό,τι ν' ανακαλύψετε
ό,τι να μάθετε, δε θα σας χρησιμέψει,
αν δε συνδέετε με τον αγώνα το μυαλό σας
και δε διαχωρίζεστε απ' όλους τους εχθρούς της ανθρωπότητας...

Μπέρτολτ Μπρέχτ, Στους φοιτητές της εργατοαγροτικής σχολής

georges

georges

*

• Silver members
  • 967 Δημοσιεύσεις:
κάνε κι εσύ το αυτό που κάνουν αυτά τα <<γραφεία>> βάλε 2 υπαλλήλους πρακτικής να του τα κάνουν μαντάρα και πάρτου 300-350 ευρώ. σιγά σιγά εκεί πάει το πράγμα.

ROULAKI

ROULAKI

*

• simple Members
  • 16 Δημοσιεύσεις:
Εδω υπαρχουν αρκετα γραφειο που περνουν αυτες τις τιμες για β κατηγοριας δηλαδη 40 , και 50 ευρω και τους κανουν και αερα ... λοιπον τι να πουμε

georges

georges

*

• Silver members
  • 967 Δημοσιεύσεις:

Εδω υπαρχουν αρκετα γραφειο που περνουν αυτες τις τιμες για β κατηγοριας δηλαδη 40 , και 50 ευρω και τους κανουν και αερα ... λοιπον τι να πουμε

40 κ 50 ειναι καλα. για 20-30 τι θα ελεγες?

nefertiti

nefertiti

Δήμητρα

• simple Members
  • 473 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ταξίδια-Φωτογραφία-Ποδόσφαιρο-ConsoleGames

Μου λεει πριν λιγο ο διαχειριστής "παιρνεις πολλά". "3 λογιστικά γραφεια μου εδωσαν τιμές απο 250-350 ευρώ".

Σκέφτηκες ότι μπορεί να είναι και απλά από τον επιχειρηματία η πρόταση και όχι από "δήθεν' λογιστικά γραφεία? Και σου το λέω αυτό γιατί μέσα στο μήνα και δύο δικοί μου πελάτες με Β' κατηγορία μου είπαν (συνεννοημένοι ήταν???) ότι τάχα πήγαν από την επιχείρηση τους άλλοι λογιστές και τους πρότειναν να πάρουν τα βιβλία τους με 60-70 ευρώ το μήνα (εγώ τους παίρνω από 100).
Εγώ απλά τους απάντησα ότι όποια στιγμή θέλουν μπορούν να τα δώσουν αλλού αλλά ότι εγώ με αυτές τις τιμές δουλεύω.

Έ, όχι να στραβωνόμαστε όλη μέρα στο Η/Υ για ψίχουλα!!! :angry:
- Ένας αισιόδοξος βλέπει μια ευκαιρία σε κάθε καταστροφή. Ένας απαισιόδοξος βλέπει μια καταστροφή σε κάθε ευκαιρία.
( Ουίνστον Τσώρτσιλ )

- Η μόνη χαμένη μάχη στην ζωή σου, είναι αυτή που δεν έδωσες ποτέ.

- Ουδείς μεγαλύτερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο.

- Η ζωή είναι αυτό που σου συμβαίνει, ενώ ψάχνεις για κάτι άλλο.

elal

elal

*

• simple Members
  • 150 Δημοσιεύσεις:
Συνάδελφοι καλημέρα,

Η απαξίωση της εργασίας μας σ' όλο της το μεγαλείο. Μέχρι προσφορά σε site βάζουν για σύνταξη φορολογικής δήλωσης με έκπτωση 50 % , από 40 σε 20 ευρώ (να υποθέσω με απόδειξη!!!!!! δηλαδή καθαρά 16,26 ευρώ η δήλωση ) τι συζητάμε λοιπόν? Ποιος τιμοκατάλογος και σαχλαμάρες. Αφού μόνοι μας υποβιβάζουμε τη δουλειά μας.

ARIWNAS

ARIWNAS

*

• simple Members
  • 90 Δημοσιεύσεις:

Σκέφτηκες ότι μπορεί να είναι και απλά από τον επιχειρηματία η πρόταση και όχι από "δήθεν' λογιστικά γραφεία? Και σου το λέω αυτό γιατί μέσα στο μήνα και δύο δικοί μου πελάτες με Β' κατηγορία μου είπαν (συνεννοημένοι ήταν???) ότι τάχα πήγαν από την επιχείρηση τους άλλοι λογιστές και τους πρότειναν να πάρουν τα βιβλία τους με 60-70 ευρώ το μήνα (εγώ τους παίρνω από 100).
Εγώ απλά τους απάντησα ότι όποια στιγμή θέλουν μπορούν να τα δώσουν αλλού αλλά ότι εγώ με αυτές τις τιμές δουλεύω.

Υπομονή συνάδελφοι , σε λίγο καιρό το Τοπίο θα ξεκαθαρίσει , με της συγχωνεύσεις – καταργήσεις των ΔΟΥ και την ανάθεση του Ελέγχου σε μας, με Ιδιωτικές Εταιρείες πάνω από το κεφάλι μας , δεν θα υπάρχουν τα «φαινόμενα» 20 – 25 € ανά βιβλίο…:angry:

Αλλά ρε παιδία μήπως πρέπει και εμείς να χαμηλώσουμε τον «πήχη» μας????

100 με 150 τον μήνα :o για ελεύθερο επαγγελματία με μια ΑΠΥ και ένα Λογαρ/σμο κινητού δεν είναι πολλά????

Σε κρίση είμαστε;)

V - STROMER .....(SOLO RIDER)

SOTIRIS Χ.

SOTIRIS Χ.

.

• Silver members
  • 853 Δημοσιεύσεις:
η αγορά ρυθμίζει τις τιμές
ο πελάτης κρίνει τή χρησιμότητα που του παρέχουμε
ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει

εαν αξίζεις....
δεν κλαψουρίζεις,
δεν κάνεις θελήματα,
δεν σκύβεις (πολύ) τη μέση
δεν κάνεις τη μαιμού
δεν παραμυθιάζεις
δεν μειώνεις (πολύ) του συνάδελφους
δεν συνεργάζεσε με απατεώνες

υ.γ
παρακολουθείς το ευαγγέλιο (www.ταξχεβεν.gr) του λογιστή..

σοτοσ

ςοτος

kmary

kmary

*

• simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:
ποιόν πήχη να χαμηλώσουμε??? εγώ έχω τεχνική εταιρία που μέχρι τώρα είχε 2 τιμολόγια και αν, ένα φπα αλλά όλο το πακέτο πρακτικών, ισολογισμού, προσάρτημα κλπ. κι έπαιρνα 200€. Τώρα που έχει δουλειά, κάργα τιμολόγια από τους ημιυπαίθριους, 4 άτομα προσωπικό ολόμαυρο βεβαίως, λογ.όψεως με παρακολούθηση και όλα τα υπόλοιπα μου λέει ότι παίρνω πολλά και κακώς ζητάω έξτρα 200 για όλο το πακέτο κλεισίματος ισολογισμού με ότι αυτό συνεπάγεται. Ε!! ας τα κάνουν μόνοι τους. :P

ARIWNAS

ARIWNAS

*

• simple Members
  • 90 Δημοσιεύσεις:

ποιόν πήχη να χαμηλώσουμε??? εγώ έχω τεχνική εταιρία που μέχρι τώρα είχε 2 τιμολόγια και αν, ένα φπα αλλά όλο το πακέτο πρακτικών, ισολογισμού, προσάρτημα κλπ. κι έπαιρνα 200€.

Κάθε μήνα τα είχες????
Ηταν λίγα η πολλά???
Ας κάνουμε μια αυτοκριτική.......Δεν είναι κακό

kmary

kmary

*

• simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:

Κάθε μήνα τα είχες????
Ηταν λίγα η πολλά???
Ας κάνουμε μια αυτοκριτική.......Δεν είναι κακό

όταν ο τιμοκατάλογος για ΑΕ λέει 700€/μηνιαίως θεωρώ ότι ήταν αξιοπρεπής αμοιβή για τη λιγοστή δουλειά που υπήρχε. Σημειωτέον ότι έκανα και το δικηγόρο( πρακτικά-συμφωνητικα κλπ)
τώρα λοιπόν που τα παραστατικά είναι πολλά, λόγω κρίσης δεν νομίζω ότι με παίρνει να το αυξήσω, αλλά όχι και να κάνω μείωση και όταν τον Απρίλη (ισολογ) και τον Ιούνιο(ΓΣ) θα ασχοληθώ πολλές ώρες παραπάνω, δικαιούμαι λοιπόν και το ''επίδομα ισολογισμού''. Εσύ τα θεωρείς πολλά για να καταλάβω?:huh:

ARIWNAS

ARIWNAS

*

• simple Members
  • 90 Δημοσιεύσεις:

όταν ο τιμοκατάλογος για ΑΕ λέει 700€/μηνιαίως θεωρώ ότι ήταν αξιοπρεπής αμοιβή για τη λιγοστή δουλειά που υπήρχε. Σημειωτέον ότι έκανα και το δικηγόρο( πρακτικά-συμφωνητικα κλπ)
τώρα λοιπόν που τα παραστατικά είναι πολλά, λόγω κρίσης δεν νομίζω ότι με παίρνει να το αυξήσω, αλλά όχι και να κάνω μείωση και όταν τον Απρίλη (ισολογ) και τον Ιούνιο(ΓΣ) θα ασχοληθώ πολλές ώρες παραπάνω, δικαιούμαι λοιπόν και το ''επίδομα ισολογισμού''. Εσύ τα θεωρείς πολλά για να καταλάβω?:huh:

Όλοι μας λίγο πολύ τον κάνουμε, απλά εγώ είμαι από Επαρχία και πιστεύω ότι υπάρχουν Διαφορετικά Τιμολόγια σε σχέση με την Αθήνα.

Αλλά είδες και στο άλλο το postάρισμα με την αγγελία 20,00 οι Δηλώσεις.:o

Ψυχραιμία ….:)

klery

klery

*

• Silver members
  • 738 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι, συγνώμη αλλά, είστε εκτός πραγματικότητας.
Συνάδελφοι λογιστές , με άδεια άσκησης του επαγγέλματος του φοροτεχνη – λογιστή , με έναρξη στη ΔΟΥ , με γραφεία με…. , με …… χρεώνουν 30 ή 40 ή 50 ευρώ/ μήνα τα βιβλία εσόδων εξόδων.
(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι διάφοροι τυχάρπαστοι)

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΖΕΨΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ 20,00Ε ΤΟ ΜΗΝΑ,ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΦΩΝΟΥΣ.

ThanosLibe

ThanosLibe

Λογιστικό-Ασφαλιστικό γραφείο

• simple Members
  • 82 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:http://www.reverbnation.com/noiseamusic

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΖΕΨΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ 20,00Ε ΤΟ ΜΗΝΑ,ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΦΩΝΟΥΣ.

Και γω από επαρχία είμαι και βλέπω ότι ουκ εν το πωλώ το ευ.
Τα μεγάλα γραφεία ρίχνουν τις τιμές μαζεύουν πελάτες, βάζουν όποιον να'ναι να δουλεύει, για να ισορροπήσουν
κόστος και βάρος εργασιών και κάνουν πολλές παραλήψεις.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχεις 10 συνεπείς πελάτες με μέτριες τιμές που τους προσέχεις και τους γνωρίζεις,
παρά 100 με ξεφτίλα τιμές και να χάνεις τη μπάλα και οι μισοί να μη σου δίνουν ούτε αυτά τα λίγα στο τέλος, και μόλις κάνεις
μια αύξηση ή ζητάς τα χρωστούμενα διότι έχεις πήξει, να φεύγουν για τον επόμενο "έλα πάρε πάρε τσάμπα", να μην έχεις
την προσωπική επαφή λόγω πλήθους και να έχεις υποπέσει και σε λάθη λόγω βάρους, και να σε θάβει μετά στο συνάδελφο.
"Cause even broken clocks, twice a day can show, the right hour"

dennisd82

dennisd82

*

• simple Members
  • 44 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν και ένα χρόνο μετά, και με την αγορά όχι πλέον σε κρίση αλλά απόλυτη κατάρρευση, εσείς μια φορολογική δήλωση μη κερδοσκοπικού σωματείου θα την τιμολογούσατε κάτω από 40,65 € + ΦΠΑ(23%) ??? Γιατί θα τρελαθούμε ΤΕΛΕΙΩΣ δλδ...

DK

DK

*

• simple Members
  • 297 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα συνάδελφοι

Επειδή όλα τα χρόνια δούλευα σε Γ κατηγορίας τώρα θα ξεκινήσω και με Β κατηγορίας μεσίτης 50 ευρώ το μήνα είναι καλά;

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.490 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα συνάδελφοι

Επειδή όλα τα χρόνια δούλευα σε Γ κατηγορίας τώρα θα ξεκινήσω και με Β κατηγορίας μεσίτης 50 ευρώ το μήνα είναι καλά;

Οχι...

Απο την αλλη, τον ανταγωνισμο, τις αναγκες σου κ την εκτιμηση της δουλειας σου, εσυ τα ξερεις...
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

PILOT19

PILOT19

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:
...
Χρήσιμ'ειδώς ούχ ό πολλά ειδώς σοφός.
Αισχύλος

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

*

• Silver members
  • 1.501 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι καλημέρα,

Η απαξίωση της εργασίας μας σ' όλο της το μεγαλείο. Μέχρι προσφορά σε site βάζουν για σύνταξη φορολογικής δήλωσης με έκπτωση 50 % , από 40 σε 20 ευρώ (να υποθέσω με απόδειξη!!!!!! δηλαδή καθαρά 16,26 ευρώ η δήλωση ) τι συζητάμε λοιπόν? Ποιος τιμοκατάλογος και σαχλαμάρες. Αφού μόνοι μας υποβιβάζουμε τη δουλειά μας.

Αφαίρεσε και 25% την προμήθεια του deal site....

Βάλε και κάτι για τον φόρο...

Να δω τι μένει στο τέλος χεχε

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες