Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΕΤΑΙΡΩΝ Ε.Π.Ε.ΜΕ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ


επισκέπτη kalamaria

Ερώτηση

επισκέπτη kalamaria

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ , ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΜΙΑ Ε.Π.Ε ΜΕ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ ΧΡΗΣΗ , ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 10000€ ,ΣΑΝ ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ (ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ). Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ,ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΩΣΩ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΩΣΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

υπαρχει αποφαση ΓΣ εταιρων για την διανομη προμερισματος??

αν και εχω την εντυπωση οτι στην ΕΠΕ μπορουν να παρουν ειτε αμοιβες που θα φορολογουνται καθε μηνα με το εκάστοτε ποσοστο που φορολογητε η ΕΠΕ συν 1,2% χαρτοσιμο ή να μπουν στο ΙΚΑ

δεν νομιζω οτι υπαρχει αντιστοιχο άρθρο στον 3190 οπως στον 2190 που να να επιτρεπει την διανομη προμερισματος στην ΕΠΕ

αρα στο λο/μο 35 γιατι αν δεν εχει πληρωθει ο φορος δεν μπορουν να λογιστουν σαν εξοδα της ΕΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..αν π.χ μεριδιούχος είναι η coca cola ή ας πούμε ο Κόκκαλης.. τότε καλώς ο προβληματισμός σας..

..αν μεριδιούχος είναι Ελληνας θνητός και η εφορία σας ανήκει στην Ελληνική επικράτεια τότε.. τσακίστε το ταμείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη kalamaria

ΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ , ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΩΣΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΣΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ουσία μιλάς για αναλήψεις έναντι κερδών και όχι για αμοιβή.(διόρθωσε μα αν κάνω λάθος).

άρα Χρέωση 33.07 και πίστωση 38.00

στο τέλος της χρήσης που θα έχουν πιστωθεί τα κέρδη στον 53, θα μεταφέρεις τον 33.07 στον 53 για να κλείσει..

αν βέβαια τα κέρδη δεν επαρκούν θα σου μείνει υπόλοιπο, για το οποίο πιθανόν να αναζητηθεί χαρτόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη kalamaria

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ.ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ 10000 . Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ ΧΡΗΣΗ ,ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΗΓΗΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ.

ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ : ΓΙΑ ΤΑ 20000 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΟΣΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 25% ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι δεν θα παρακρατήσεις τίποτα .. απλή απόδειξη πληρωμής (έναντι κερδών χρήσης)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπως σας έγγραψα και παραπάνω

αν αυτά θέλετε να δικαιολογηθούν, να περάσουν ως λειτουργικά έξοδα της ΕΠΕ, και να τα υπολογίσετε στα αποτελέσματα της, στο τέλος της υπερδωδεκάμηνης, θα πρέπει να πάρετε απόφαση ΓΣ εταίρων ότι θα πάρουν από 10000 και μέτα απο 5 ημέρες να αποδώσετε φόρο 25% και χαρτόσιμο 1,2% στην ΔΟΥ σας.

Αν το κάνετε όπως λέει ο Σούλης

θα παραμείνουν στον λογ/μο 33.07 και στο τέλος της χρήσης θα κάνετε συμψηφισμό με τα χρήματα που βγαίνουν απο μερίσματα.

Στην δευτερη περίπτωση σε ενδεχόμενο έλεγχο τα χρήματα αυτά μπορούν και να ζητηθούν γιατι δεν έχουν λογιστικοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη kalamaria

NAI ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΤΩΡΑ ,ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ,ΓΙΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ? ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΣΩ ΤΟΝ ΦΟΡΟ + 1,2 ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...