Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΕΤΑΙΡΩΝ Ε.Π.Ε.ΜΕ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ

- - - - -

• Please log in to reply
8 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-kalamaria-

Επισκέπτης-kalamaria-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ , ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
ΜΙΑ Ε.Π.Ε ΜΕ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ ΧΡΗΣΗ , ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 10000€ ,ΣΑΝ ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ (ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ). Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ,ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΩΣΩ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΩΣΩ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:
υπαρχει αποφαση ΓΣ εταιρων για την διανομη προμερισματος??
αν και εχω την εντυπωση οτι στην ΕΠΕ μπορουν να παρουν ειτε αμοιβες που θα φορολογουνται καθε μηνα με το εκάστοτε ποσοστο που φορολογητε η ΕΠΕ συν 1,2% χαρτοσιμο ή να μπουν στο ΙΚΑ
δεν νομιζω οτι υπαρχει αντιστοιχο άρθρο στον 3190 οπως στον 2190 που να να επιτρεπει την διανομη προμερισματος στην ΕΠΕ
αρα στο λο/μο 35 γιατι αν δεν εχει πληρωθει ο φορος δεν μπορουν να λογιστουν σαν εξοδα της ΕΠΕ
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

http://apoalo.blogspot.com/

http://khfi-sos.blogspot.com/

My link

SOTIRIS Χ.

SOTIRIS Χ.

.

• Silver members
  • 853 Δημοσιεύσεις:
..αν π.χ μεριδιούχος είναι η coca cola ή ας πούμε ο Κόκκαλης.. τότε καλώς ο προβληματισμός σας..

..αν μεριδιούχος είναι Ελληνας θνητός και η εφορία σας ανήκει στην Ελληνική επικράτεια τότε.. τσακίστε το ταμείο...

σοτοσ

ςοτος

Επισκέπτης-kalamaria-

Επισκέπτης-kalamaria-
  • Επισκέπτες
ΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ , ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΩΣΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΣΩ.

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.052 Δημοσιεύσεις:
Στην ουσία μιλάς για αναλήψεις έναντι κερδών και όχι για αμοιβή.(διόρθωσε μα αν κάνω λάθος).
άρα Χρέωση 33.07 και πίστωση 38.00

στο τέλος της χρήσης που θα έχουν πιστωθεί τα κέρδη στον 53, θα μεταφέρεις τον 33.07 στον 53 για να κλείσει..
αν βέβαια τα κέρδη δεν επαρκούν θα σου μείνει υπόλοιπο, για το οποίο πιθανόν να αναζητηθεί χαρτόσημο.
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-kalamaria-

Επισκέπτης-kalamaria-
  • Επισκέπτες
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ.ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ 10000 . Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ ΧΡΗΣΗ ,ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΗΓΗΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ.
ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ : ΓΙΑ ΤΑ 20000 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΟΣΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 25% ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.052 Δημοσιεύσεις:
όχι δεν θα παρακρατήσεις τίποτα .. απλή απόδειξη πληρωμής (έναντι κερδών χρήσης)..
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:
οπως σας έγγραψα και παραπάνω
αν αυτά θέλετε να δικαιολογηθούν, να περάσουν ως λειτουργικά έξοδα της ΕΠΕ, και να τα υπολογίσετε στα αποτελέσματα της, στο τέλος της υπερδωδεκάμηνης, θα πρέπει να πάρετε απόφαση ΓΣ εταίρων ότι θα πάρουν από 10000 και μέτα απο 5 ημέρες να αποδώσετε φόρο 25% και χαρτόσιμο 1,2% στην ΔΟΥ σας.
Αν το κάνετε όπως λέει ο Σούλης
θα παραμείνουν στον λογ/μο 33.07 και στο τέλος της χρήσης θα κάνετε συμψηφισμό με τα χρήματα που βγαίνουν απο μερίσματα.
Στην δευτερη περίπτωση σε ενδεχόμενο έλεγχο τα χρήματα αυτά μπορούν και να ζητηθούν γιατι δεν έχουν λογιστικοποιηθεί.
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

http://apoalo.blogspot.com/

http://khfi-sos.blogspot.com/

My link

Επισκέπτης-kalamaria-

Επισκέπτης-kalamaria-
  • Επισκέπτες
NAI ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΤΩΡΑ ,ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ,ΓΙΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ? ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΣΩ ΤΟΝ ΦΟΡΟ + 1,2 ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες