Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε γίνεται παραγραφή χρεών στο ΤΕΒΕ και απαιτούμενα δικαιολογητικά για διαγραφή

- - - - -

• Please log in to reply
158 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-OAEE emp.-

Επισκέπτης-OAEE emp.-
  • Επισκέπτες

παιδια μια μικρη βοηθεια εχω μια επειχηρηση εν λειτουργια και χρωσταω στο τεβε 12.000€ μου εχουν κανει μηνυση αλλα τη γινεται τα λεφτα δεν τα αφηνα απληρωτα επιτηδες εχω σοβαρο οικονομικο προβλημα ενα παιδι προστατευομενο μελως με μεσογειακη αναιμια και τον συζυγο μου αναπηρο επειτα απο καποιο τροχαιο τι κανουμε σε αυτην την περιπτωσει.???

Πλέον μηνύσεις από τον ΟΑΕΕ προς ασφαλισμένους γίνεται για ποσά άνω των €20.000

OAEE emp.

Επισκέπτης-mhxalhs_26-

Επισκέπτης-mhxalhs_26-
  • Επισκέπτες
Έχω το εξής πρόβλημα. Είχα μια επιχείρηση στην οποία δεν κατάφερα να πάρω άδεια διότι στην ουσία δεν με άφησε να πάρω άδεια ένας αστυνομικός που έμενε απέναντι από το κατάστημα με τα δικά του μέσα και αυτό μου το είπε ο ίδιος όταν ένα βράδι που είχα κλειστό το μαγαζί και απλά είχα μείνει στο μαγαζί για να το καθαρίσω και να το ετοιμάσω για την επόμενη μέρα με έβριζε και έλεγε διάφορα πράγματα. Αυτός ο αστυνομικός εκείνο το βράδι είχε νευριάσει με τον θόρυβο που δημιουργούταν από τις εξατμίσεις από μηχανάκια κάποιων παιδιών που μείνανε για ακόμα λίγο έξω από το μαγαζί. Με έιχε ξαναενοχλήσει με καταγγελίες που έκανε στο αστυνομικό τμήμα για ηχορύπανση κάτι που δεν ίσχυε γιατί δεν είχα ούτε ένα ηχείο στο μαγαζί παρά μόνο ακουστικά σε κάθε υπολογιστή και έτσι όπως μπένανε στο μαγαζί και μου κάνανε έλεγχο με γράφανε μόνο για το ότι δεν είχα άδεια λειτουργίας την οποία προσπαθούσα να πάρω από τον Οκτώβριο του 2007. Στο τέλος δεν κατάφερα να κρατήσω το μαγαζί γιατί εκτός από αυτό, διαρίξανε το μαγαζί επανελλημένες φορές με αποτέλεσμα να μην μπορώ να σταθώ στα πόδια μου και για τέλος ήρθανε δημοτικοί αστυνόμοι και μου σφραγίσανε το μαγαζί 15-01-2009 αν θυμάμαι καλά. Εγώ τότε απλά αιτήθηκα στο δημαρχείο να ανοίξω το μαγαζί για να πάρω τα πράγματα μου από μέσα και να θεωρήσουν επίσημα ότι εκλείσε η επιχείρηση. Τότε φυσικά ήμουνα άφραγγος και δεν μπορούσε ούτε τις βασικές μου ανάγκες να καλήψω. Δεν το έβαλα κάτω και έψαχνα για δουλεία ασταμάτητα εώς ότου βρήκα μια στην Λάρισα σαν χειρηστής κινηματογραφικών μηχανών σε κινηματογράφο και προσπαθούσα να ξεχρεώσω από κάθε όφελος που με επιβάρυνε αλλά δεν είχα την δυνατότητα να ξεχρεώσω αυτό από του ΟΑΕΕ ακόμα και τότε πού ήτανε με διακανονισμό γιατί μέχρι τότε το ποσό έφτασε να είναι αρκετά μεγάλο και επομένος ήτανε μεγάλη και η προκαταβολή. Απλά θέλω να ρωτήσω, εφόσον μετά από την σφράγιση δεν λειτουργούσε η επιχείρηση, κάτι που μπορώ να το αποδείξω με την εντολή σφράγισης του καταστήματος, πρέπει να πληρώσω όλο το ποσό μέχρι και σήμερα η μπορώ απλά να καταθέσω την εντολή σφράγισης του καταστήματος και να πληρώσω μέχρι την ημερομηνία της σφράγισης; Η επιχείρηση ήτανε παροχής υπηρεσιών διαδυκτίου και είχα 10 υπολογιστές στο κατάστημα τους οποίους τους ενοικίαζα με την ώρα δηλαδή κάτι σαν internet cafe αλλά χωρίς καφέ και γενικότερα χωρίς μουσική και τέτοια. Ξέρω πολλά από υπολογιστές αλλά από νόμους και τέτοια δεν ξέρω πολλά πράγματα. Δεν έκανα διακοπή της επιχείρησης στην ΔΟΥ, κάτι που έπρεπε να κάνω αλλά δεν ήξερα πραγματικά ότι χριάζετε κάτι τέτοιο. Εφόσον έγινε η σφράγιση από τον δήμο υπέθεσα ότι έτσι απλά κλείνω την επιχείρηση και φεύγω και μετά έμαθα και αυτό ότι χρωστάω στο ΟΑΕΕ μέχρι και σήμερα και όχι 3 ή 4 τρίμηνα που δεν είχα πληρώσει μέχρι την σφράγιση.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
"3 ή 4 δύμηνα" ήθελα να γράψω στο τέλος

Επισκέπτης-George-

Επισκέπτης-George-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα στην παρεα.

Να θεσω ενα ερωτημα.....ο πατερας μου πριν 32 χρονια ειχε μια επιχειρηση (ηλεκτρικα ειδη)....και καπιοια στιγμη την εκλεισε (με πτωχευση) αλλα ειχαν μεινει απληρωτες καποιες εισφορες στο ΤΕΒΕ....τωρα θελει να ανοιξει μια Ατομικη Επιχειρηση στο ονομα του......και θελω να μαθω εαν αυτες οι απληρωτες οφειλες προς το ΤΕΒΕ εχουν παραγραφει και δεν θα δημιουργησουν καποιο προβλημα στο ανοιγμα της καινουργιας Ατομικης Επιχειρησης και αν οχι μπορει να ανοιξει την Ατομικη Επιχειρηση τωρα η θα βρει εμποδιο αυτα τα χρεη ?

Ευχαριστω.

Επισκέπτης-***888-

Επισκέπτης-***888-
  • Επισκέπτες
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι απλό? Ας πούμε ότι ασφαλίζομαι αύριο στο ΤΕΒΕ για πρώτη φορά. Μπορώ να κάνω διακοπή επαγγέλματος όποτε θέλω μετά, έτσι? Πληρώνω κάτι για αυτή τη διακοπή?

fougaros

fougaros

*

• simple Members
  • 290 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ποδόσφαιρο, σκι (θαλασσα & βουνό)

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι απλό? Ας πούμε ότι ασφαλίζομαι αύριο στο ΤΕΒΕ για πρώτη φορά. Μπορώ να κάνω διακοπή επαγγέλματος όποτε θέλω μετά, έτσι? Πληρώνω κάτι για αυτή τη διακοπή?

...το λογιστή σου ισως???!!!:P

Επισκέπτης-ΟΑΕΕ emp.-

Επισκέπτης-ΟΑΕΕ emp.-
  • Επισκέπτες

Καλησπερα στην παρεα.

Να θεσω ενα ερωτημα.....ο πατερας μου πριν 32 χρονια ειχε μια επιχειρηση (ηλεκτρικα ειδη)....και καπιοια στιγμη την εκλεισε (με πτωχευση) αλλα ειχαν μεινει απληρωτες καποιες εισφορες στο ΤΕΒΕ....τωρα θελει να ανοιξει μια Ατομικη Επιχειρηση στο ονομα του......και θελω να μαθω εαν αυτες οι απληρωτες οφειλες προς το ΤΕΒΕ εχουν παραγραφει και δεν θα δημιουργησουν καποιο προβλημα στο ανοιγμα της καινουργιας Ατομικης Επιχειρησης και αν οχι μπορει να ανοιξει την Ατομικη Επιχειρηση τωρα η θα βρει εμποδιο αυτα τα χρεη ?

Ευχαριστω.

Εισφορές που αφορούν χρονικά διατήματα έως τον Δεκέμβριο του 1990 παραγράφονται ΔΕΝ είναι απαιτητές!

ΟΑΕΕ emp.

Επισκέπτης-anna-

Επισκέπτης-anna-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα σας κ. Ξενακη,

Συγχαρητήρια γι'αυτόπου κάνετε στο να δείνετε συμβουλές σε όλα τα θέματα που μας, απασχολούν...
Θα ήθελε με την σειραμου και εγώ να ρωτήσς κάποια πραγματα και αν σας είναι εύκολο να μου στείλετε το mail σας...
Το δικό μου είναι annantema@yahoo.gr.

Ευχαριστώ πολύ,
Φιλικά

Επισκέπτης-CHRIS D-

Επισκέπτης-CHRIS D-
  • Επισκέπτες
ΠΑΛΑΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝH ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΩΣ ΜΕΛΟΣ ΑΕ ΤΟ 1995 . ΤΟ 1997 ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΟΕ ΕΓΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΑΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 03/1998. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΟΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 03/1998 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!!!!! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ?

ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΒΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 1995 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΑΕ.

Επισκέπτης-Ευαγγελια-

Επισκέπτης-Ευαγγελια-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα σας και συγχαρητηρια για τις πολυτιμες συμβουλες που μας δινετε.
Η μητερα μου ανοιξε ενα μαγαζι ποτων το 1990 και εκλεισε το μαγαζι το 1998.Το μαγαζι δεν εκανε διακοπη τοτε και τωρα ηρθε ενα χαρτι απο τον ΟΑΕΕ οτι οφειλει 49.000 ευρω.Ενω ξεκινησαμε να μαζευουμε τα χαρτια για την εκπροθεσμη διακοπη της επιχηρησης μαθαμε απο την αστυνομια οτι ειχε γινει ενα δικαστηριο απο τον ΟΑΕΕ το 2007(εν αγνοια μας γιατι το ειχαν στειλει σε λαθος διευθυνση) και οτι κινδυνευει με αυτοφορο.Θα ηθελα να μου πειτε αν αυτο το ποσο διαγραφεται απο τον ΟΑΕΕ αν τελικα γινει τωρα η διακοπη και αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος.Μας ειπαν για εφαπαξ πληρωμη αλλα αυτο ειναι αδυνατον γιατι η μητερα μου ειναι 60 χρονων ανεργη και χωρις αλλους πορους.
Σας παρακαλω αν μπορει καποιος να μας βοηθησει στο τι γινεται σε αυτη την περιπτωση γιατι την εχω στα νοσοκομεια και στους γιατρους απο τη μερα που ηρθε αυτο το χαρτι του ΟΑΕΕ.
Σας ευχαριστω πολυ.

Επισκέπτης-EOS-

Επισκέπτης-EOS-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα σας, αν κατά την περίοδο που έπρεπε να καταβάλλονται εισφορές στο ΤΕΒΕ (περίοδος 1999-2001), κάποιος ήταν στον Στρατό (ως δόκιμος για 2 χρόνια), αυτό μειώνει για κάποιο λόγο τις εισφορές;

Επισκέπτης-konterina papounidou-

Επισκέπτης-konterina papounidou-
  • Επισκέπτες

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;
Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;
Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;
Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);
Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.
Ευχαριστώ

Επισκέπτης-OAEE emp.-

Επισκέπτης-OAEE emp.-
  • Επισκέπτες
Κατά την διάρκεια της στρατιωτικής θητείας γίνεται απαλλαγή από την καταβολή εισφορές κλάδου υγείας αλλά με αίτηση κατά την παρουσίαση και όχι μετά την λήξη της θητείας!!!!

Παραγραφή εισφορών μετά από 20 έτη κι εφόσον δεν έχουν γίνει μηνύσεις από τα πρωην ταμεία του ΟΑΕΕ.

Ασφαλισμένος σε ΤΕΒΕ και ΤΑΕ που έχει καταβάλλει εισφορές στο ΤΕΒΕ και οφείλει στο ΤΑΕ οι εισφορές του ΤΑΕ είναι απαιτητές.

OAEE emp.

Επισκέπτης-ΝΙΚΟΛΑΟΣ Τ.-

Επισκέπτης-ΝΙΚΟΛΑΟΣ Τ.-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα και από εμένα!!! έχω μια ατομική εταιρία η οποία δεν την έχω δουλέψει από το 2006. έναρξη εταιρίας 2004. δεν την έχω κλίση άπλα δεν την χρησιμοποίησα πότε από τότε. από ενάρξεως της λόγω αμελείας μου , το παραδέχομαι και λόγο το ότι η εταιρία πήγαινε αρχικά καλά και μετά έκανε βουτιά, δεν την έκλεισα, χρωστάω περιοδικές φ.π.α, εκκαθαριστικές και εντέλει δεν έχω κάνει καμιά ενεργεία. χρωστάω στο τεβε περίπου 15.000 ευρώ. και φ.π.α. όχι πολλά γύρο στα 10.000 ευρώ τη να κάνω. φοβάμαι να πάω. θέλω μια βοήθεια και μια κατεύθυνση. με εκτίμηση Νικόλαος Τ.

Επισκέπτης-OAEE emp.-

Επισκέπτης-OAEE emp.-
  • Επισκέπτες

Καλησπέρα και από εμένα!!! έχω μια ατομική εταιρία η οποία δεν την έχω δουλέψει από το 2006. έναρξη εταιρίας 2004. δεν την έχω κλίση άπλα δεν την χρησιμοποίησα πότε από τότε. από ενάρξεως της λόγω αμελείας μου , το παραδέχομαι και λόγο το ότι η εταιρία πήγαινε αρχικά καλά και μετά έκανε βουτιά, δεν την έκλεισα, χρωστάω περιοδικές φ.π.α, εκκαθαριστικές και εντέλει δεν έχω κάνει καμιά ενεργεία. χρωστάω στο τεβε περίπου 15.000 ευρώ. και φ.π.α. όχι πολλά γύρο στα 10.000 ευρώ τη να κάνω. φοβάμαι να πάω. θέλω μια βοήθεια και μια κατεύθυνση. με εκτίμηση Νικόλαος Τ.

Βρες έναν καλό λογιστή να σου κάνει αναδρομική διακοπή από το 2006.
Αν τα καταφέρεις η διαγραφή σου στον ΟΑΕΕ θα γίνει από την ημερομηνία αυτή της ΔΟΥ κι έτσι οι οφειλές σου θα μειωθούν.

OAEE emp.

Επισκέπτης-Jim-Corinth-

Επισκέπτης-Jim-Corinth-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα και από εμένα.
Έχω ασφαλιστεί στο ΟΑΕΕ (προαιρετικα) από τον 2002. Εχω κύρια ασφάλιση σε άλλο φορέα και αφού η νομοθεσία μου δίνει το δικαίωμα για παραλληλη ασφαλιση (προαιρετική) ασφαλιστηκα και στον ΟΑΕΕ.
Διαβασα οτι οι εισφορες στην προαιρετικη ασφαλιση ειναι μεγαλυτερες απ'οτι οι κανονικές. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Αν ναι, ποσο μπορεί να ειναι το ποσό οφειλής μου από το 2002 μέχρι σήμερα?
Σημείωση ότι πληρώνω κανονικά από το 2002 τις κανονικές εισφορές στο ΟΑΕΕ.
Φιλικά/Δημήτρης

Επισκέπτης-bill-

Επισκέπτης-bill-
  • Επισκέπτες
kαλησπερα σας.
Το 92 εκανα εγγραφη στο τεβε για να κανω μια δουλεια που ναυαγησε και ουτε καν ξεκινησα,,εκλεισα τα βιβλια της εφοριας και εκανα ετιση διακοπης στο τεβε η οποια εγινε μετα 2 μηνες λογο καλοκαιριου αν θυμαμαι καλα..δεν πληρωσα τιποτα ειναι αδιο το βιβλιαρακι .
Εχω το βιβλιαρακι με τον αρηθμο προτοκολου και την ημερομινια διαγραφης μου.Τα υπολοιπα χρονια εχω ενσημα απο το ικα στις εργασιες που βρεθηκα και τα τελευταια 6 εχω παρει ταχι και πληρωνω κανονικα το τσα μεχρι πριν απο λιγους μηνες που εγινε ενοποηση με οαεε και μου στελνουν χαρι λεγοντας μου οτι εχω παλιο αρηθμο και επρεπε να μπω στην μεγαλη κατηγορια απο την αρχη και μου ζητουν να δοσω 10 χιλιαδες ευρο την διαφορα.Εγω ομως εχω διαγαφει κανονικα δεν επρεπε να εχω παλιο αρηθμο.Ειμαι ετοιμος για εγκεφαλικο :( αν μπορειτε δωστε μια βοηθεια.ευχαρηστω.

Επισκέπτης-katerina-

Επισκέπτης-katerina-
  • Επισκέπτες

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);
Ευχαριστώ

Επισκέπτης-katerina-

Επισκέπτης-katerina-
  • Επισκέπτες

Ευχαριστώ

Επισκέπτης-Μιχαλης-

Επισκέπτης-Μιχαλης-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα,

Χρωσταω στο ΤΕΒΕ ποσο ανω των 20000 , μολις χτες μου εστειλαν την ειδοποιηση με αναλυση οφειλων και περιθωριο 20 ημερων για ρυθμιση με απειλη τις διαταξεις του α.ν.86/1967 και ν.3904/2010 αρθρο 4

1)Υπαρχει περιπτωση να εμφανιστω στο τεβε και να με συλλαβουν ?
2)Μπορω να αρνηθω την πληρωμη των οφειλων μου και σ αυτην την περιπτωση τι γινετε? χανω μονο τα ασφαλισμενα μου χρονια?
3)Σε περιπτωση που δεν εχω να πληρωσω τις δοσεις τοθ διακανονισμου τι γινετε?
4)Μπορω να κανω παυση ασφαλισης εχοντας εκκρεμοτητες οικονομικες?

Πως μπορω να βγω απο αυτη τη ζοφερη κατασταση????

Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

4 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες

Google (2)