Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πότε γίνεται παραγραφή χρεών στο ΤΕΒΕ και απαιτούμενα δικαιολογητικά για διαγραφή


επισκέπτη caldo

Ερώτηση

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-JOHNNY-

ΚΙ ΕΓΩ EΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗ, ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΑΛΛΟ "ΜΕΣΑ"

ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 2005

ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΔΗΛΑΔΗ!

ΕΔΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ (ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ)

ΚΑΙ ΠΕΤΗΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΕΦΟΡΙΕΣ ΤΕΒΕ ΚΤΛ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕΙ ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΤΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΙΒΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ.

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΔΙΧΝΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΝΑΙ, ΓΟΝΕΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ Η ΑΣΦΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΛΜΑ ΣΥΛΗΨΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΧΡΩΝΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ!

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΚΕΛΕΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΤΛ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΕΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ!

ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ! ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ Η ΕΠΗΧΗΡΗΣΗ ΜΕ ΡΙΜΑΞΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΕΒΕ ΑΠΟ 3ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ?

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΟΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΗΠΤΩΣΗ ΜΟΥ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΟΥΒΕΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΙ ΕΓΩ EΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗ, ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΑΛΛΟ "ΜΕΣΑ"

ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 2005

ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΔΗΛΑΔΗ!

ΕΔΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ (ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ)

ΚΑΙ ΠΕΤΗΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΕΦΟΡΙΕΣ ΤΕΒΕ ΚΤΛ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕΙ ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΤΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΙΒΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ.

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΔΙΧΝΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΝΑΙ, ΓΟΝΕΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ Η ΑΣΦΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΛΜΑ ΣΥΛΗΨΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΧΡΩΝΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ!

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΚΕΛΕΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΤΛ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΕΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ!

ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ! ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ Η ΕΠΗΧΗΡΗΣΗ ΜΕ ΡΙΜΑΞΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΕΒΕ ΑΠΟ 3ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ?

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΟΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΗΠΤΩΣΗ ΜΟΥ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!

Η περίπτωσή σου δεν είναι για απελπισία.

Σε συνεννόηση με κάποιον λογιστή,θα κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών,αν δεν έχει κάνει ο παλιός,

και κατόπιν θα την πας στο ΤΕΒΕ να σε διαγράψουν από την ημερομηνία διακοπής από την ΔΟΥ.

Για την εμφάνισή σου στην Αστυνομία,θα συμβουλευτείς ένα δικηγόρο.Μόνος σου δεν θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η περίπτωσή σου δεν είναι για απελπισία.

Σε συνεννόηση με κάποιον λογιστή,θα κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών,αν δεν έχει κάνει ο παλιός,

και κατόπιν θα την πας στο ΤΕΒΕ να σε διαγράψουν από την ημερομηνία διακοπής από την ΔΟΥ.

Για την εμφάνισή σου στην Αστυνομία,θα συμβουλευτείς ένα δικηγόρο.Μόνος σου δεν θα πας.

Συμφωνω. Κανεις αυτα που λεει ο κος Φαφουτης. Αργοτερα, θα μπορεσεις να κανεις ρυθμιση τις εισφορες σου στο ΤΕΒΕ.

Αυτο που προεχει αυτη τη στιγμη ειναι ο δικηγορος.

Αν πας μονος σου στην Αστυνομια θα σε συλλαβουν και θα σε οδηγησουν στο αυτοφωρο.

Επειγοντως δικηγορο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δήμητρα

Να σας κάνω κι εγω μια σχετικη ερώτηση;

Έχει γίνει διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης στη Δ.Ο.Υ. (προ δεκαπενταετίας και πλέον) αλλά όλα αυτά τα έτη εξ αμελείας δεν δηλώθηκε η διακοπή και στο ΤΕΒΕ και βέβαια ούτε καταβάλλονταν οι αντίστοιχες εισφορές. Δηλαδή πλην της διακοπής στη ΔΟΥ δεν έχει γίνει καμία απολύτως άλλη ενέργεια.

Τί συνέπειες έχει αυτό? Οι εισφορές εξακολουθούν να οφείλονται ή έχουν παραγραφεί; Είναι ποινικό αδίκημα, μολονότι έχει δηλωθεί η διακοπή εργασιών στην Εφορία εγκαίρως; Και πως αντιμετωπίζεται πλέον το θέμα της οφειλής στο ΤΕΒΕ, θα υπάρξουν πρόστιμο και πιθανόν διακανονισμός;

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Πρίν από λίγο καιρό αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλήμα με μία πελάτισσα. Είχε κανεί διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ της το 1994 (γιατί τότε δεν ήταν απαραιτητη βεβαίωση απο το τότε ΤΕΒΕ για να κάνεις διακοπή εργασιών) άλλα δεν είχε πληρώσει καθόλου ΤΕΒΕ τα 12 χρόνια λειτουργίας της επιχείρησης εκτός απο κάτι ψιλά. Απο το 1994 μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν την είχε ενοχλήσει κανείς και έτσι θεώρησε οτι έχοντας περάσει 14 χρόνια θα έχουν παραγραφεί και κοιμόταν ήσυχη. Τον οκτώμβρη όμως του 2008

έλαβε την ειδοποίηση για τα χρέη της. Ερχόμενη σε εμένα και λεγοντάς μου το πρόβλημα της το έψαξα μέσω ενός γνωστού που εργάζεται στο σημερινό ΟΑΕΕ, γιατί δεν έχουν παραγραφεί τα χρεη μετά απο τόσα χρόνια, η απάντηση δεν ήταν και ότι το καλύτερο. Τα χρέη στους ασφαλιστικούς φορείς και συγκεριμένα στον ΟΑΕΕ δεν παραγράφονται ποτέ. Διώκονται μάλιστα και ποινικά. Το καλύτερο που εχει να κάνει κάποιος που χρωστάει ενα σημαντικό πόσο είναι να κάνει καποίο διακανονισμό και σιγα σιγα να το αποπληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Π.Δ. ΥΠ ΑΡΙΘ. 258/28.12.05 Καταστατικό του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.).(ΦΕΚ Α 316/28.12.2005)

________________________________________

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 258 (ΦΕΚ Α΄ 316/28.12.2005) Καταστατικό του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.).

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Εχοντας υπόψη:

...........

Αρθρο 17

ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ

Το δικαίωμα του Οργανισμού προς είσπραξη εισφορών παραγράφεται μετά από παρέλευση 20ετίας από τη λήξη του οικονομικού έτους, κατά το οποίο αυτές κατέστησαν απαιτητές. Σε περίπτωση έκδοσης Π.Ε.Ε.Π.Τ. ή ρύθμισης των οφειλών σε δόσεις ή υποβολής μήνυσης από τον Οργανισμό ή σε κάθε άλλη περίπτωση προβλεπόμενη από τον Κ.Ε.Δ.Ε. η παραγραφή διακόπτεται και αρχίζει νέα 20ετής.

Ο ασφαλισμένος δικαιούται να καταβάλλει τις εισφορές και μετά την παραγραφή αυτών, με το ισχύον ασφάλιστρο του χρόνου καταβολής και τις νόμιμες προσαυξήσεις. Στην περίπτωση αυτή ο Οργανισμός υποχρεούται να συνυπολογίσει το χρόνο, για τον οποίο καταβλήθηκαν οι εισφορές, ως χρόνο ασφάλισης.

Εισφορές ασφαλισμένων κλάδου σύνταξης αχρεωστήτως εισπραχθείσες επιστρέφονται ατόκως, με αίτηση του ασφαλισμένου ή και αυτεπάγγελτα από την υπηρεσία. Το δικαίωμα προς επιστροφή παραγράφεται μετά παρέλευση 5ετίας από τη λήξη του οικονομικού έτους, εντός του οποίου καταβλήθηκαν οι εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να σας κάνω κι εγω μια σχετικη ερώτηση;

Έχει γίνει διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης στη Δ.Ο.Υ. (προ δεκαπενταετίας και πλέον) αλλά όλα αυτά τα έτη εξ αμελείας δεν δηλώθηκε η διακοπή και στο ΤΕΒΕ και βέβαια ούτε καταβάλλονταν οι αντίστοιχες εισφορές. Δηλαδή πλην της διακοπής στη ΔΟΥ δεν έχει γίνει καμία απολύτως άλλη ενέργεια.

Τί συνέπειες έχει αυτό? Οι εισφορές εξακολουθούν να οφείλονται ή έχουν παραγραφεί; Είναι ποινικό αδίκημα, μολονότι έχει δηλωθεί η διακοπή εργασιών στην Εφορία εγκαίρως; Και πως αντιμετωπίζεται πλέον το θέμα της οφειλής στο ΤΕΒΕ, θα υπάρξουν πρόστιμο και πιθανόν διακανονισμός;

Σας ευχαριστώ πολύ

Προσκομίζεις την διακοπή της ΔΟΥ στο ΤΕΒΕ και ακολουθεί διαγραφή των εισφορών από την

ημερομηνία διακοπής της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Πρίν από λίγο καιρό αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλήμα με μία πελάτισσα. Είχε κανεί διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ της το 1994 (γιατί τότε δεν ήταν απαραιτητη βεβαίωση απο το τότε ΤΕΒΕ για να κάνεις διακοπή εργασιών) άλλα δεν είχε πληρώσει καθόλου ΤΕΒΕ τα 12 χρόνια λειτουργίας της επιχείρησης εκτός απο κάτι ψιλά. Απο το 1994 μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν την είχε ενοχλήσει κανείς και έτσι θεώρησε οτι έχοντας περάσει 14 χρόνια θα έχουν παραγραφεί και κοιμόταν ήσυχη. Τον οκτώμβρη όμως του 2008

έλαβε την ειδοποίηση για τα χρέη της. Ερχόμενη σε εμένα και λεγοντάς μου το πρόβλημα της το έψαξα μέσω ενός γνωστού που εργάζεται στο σημερινό ΟΑΕΕ, γιατί δεν έχουν παραγραφεί τα χρεη μετά απο τόσα χρόνια, η απάντηση δεν ήταν και ότι το καλύτερο. Τα χρέη στους ασφαλιστικούς φορείς και συγκεριμένα στον ΟΑΕΕ δεν παραγράφονται ποτέ. Διώκονται μάλιστα και ποινικά. Το καλύτερο που εχει να κάνει κάποιος που χρωστάει ενα σημαντικό πόσο είναι να κάνει καποίο διακανονισμό και σιγα σιγα να το αποπληρώσει.

Ι.Ξενικάκης - υπάλληλος ΟΑΕΕ

Πρώτα απ΄όλα χρέει στον ΟΑΕΕ διαγράφονται μετά την 20ετία και αφού ο ενδιαφερόμενος καταθέσει αίτηση-υ.δ. αποποίησης οφειλών.

Δεύτερον: το να κάνει κάποιος διακοπή στην ΔΟΥ δεν σημαίναι ότι αυτόματα γίνεται και διακοπή στον ΟΑΕΕ.

προφανώς η πελάτισσά σου δεν έχει κάνει αίτηση διαγραφής στον ΟΑΕΕ με αποτέλεσμα στο μητρώο να φαίνεται ενεργή ασφαλισμένη και γι΄αυτό να αναζητούνται εισφορέ ς μετά το 1994 που διέκοψε στην ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με χρέη στον ΟΑΕΕ και ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ. Η ιστορία έχει ως εξής:

1. Το 1991 έκανα έναρξη επαγγέλματος στη ΔΟΥ της περιοχής κατοικίας μου (ατομική επιχείρηση) χωρίς να είμαι ασφαλισμένος (δεν μου ζήτησαν βεβαίωση ασφάλισης!)

2. Το 1993 συμμετείχα σε ΕΠΕ (σε άλλη περιοχή) και για αυτό το λόγο ασφαλίστηκα στο ΤΑΕ. Μετά από λίγα χρόνια, η εταιρεία διέκοψε τις εργασίες της και εγώ σταμάτησα να πληρώνω εισφορές.

3. Όταν χρειάστηκε να θεωρήσω βιβλία για την ατομική επιχείρηση, πήγα στο ΤΑΕ και έκανα ρύθμιση. Επειδή όμως φοβήθηκα ότι θα μου ζητήσουν χρήματα και για την περίοδο 91-93, απέφυγα να δηλώσω ότι η εταιρεία έχει κλείσει (γιατί θα έπρεπε να κάνω μεταφορά στην περιοχή κατοικίας μου, οπότε και θα μου ζητούσαν την έναρξη από τη ΔΟΥ)

4. Δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ και κάποια στιγμή σταμάτησα να πληρώνω εισφορές.

Η ερώτηση είναι:

Αφού στο ΤΑΕ δεν έχω δηλώσει τίποτα για την ατομική επιχείρηση (την οποία και έκλεισα πριν από λίγους μήνες), μπορώ να πάω με τη διακοπή της ΕΠΕ και να ζητήσω εκπρόθεσμη διαγραφή? Θα μου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν ασκούσα ελεύθερο επάγγελμα?

Το ποσό που έχει μαζευτεί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Μήπως θα έπρεπε να το αφήσω στην τύχη του?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με χρέη στον ΟΑΕΕ και ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ. Η ιστορία έχει ως εξής:

1. Το 1991 έκανα έναρξη επαγγέλματος στη ΔΟΥ της περιοχής κατοικίας μου (ατομική επιχείρηση) χωρίς να είμαι ασφαλισμένος (δεν μου ζήτησαν βεβαίωση ασφάλισης!)

2. Το 1993 συμμετείχα σε ΕΠΕ (σε άλλη περιοχή) και για αυτό το λόγο ασφαλίστηκα στο ΤΑΕ. Μετά από λίγα χρόνια, η εταιρεία διέκοψε τις εργασίες της και εγώ σταμάτησα να πληρώνω εισφορές.

3. Όταν χρειάστηκε να θεωρήσω βιβλία για την ατομική επιχείρηση, πήγα στο ΤΑΕ και έκανα ρύθμιση. Επειδή όμως φοβήθηκα ότι θα μου ζητήσουν χρήματα και για την περίοδο 91-93, απέφυγα να δηλώσω ότι η εταιρεία έχει κλείσει (γιατί θα έπρεπε να κάνω μεταφορά στην περιοχή κατοικίας μου, οπότε και θα μου ζητούσαν την έναρξη από τη ΔΟΥ)

4. Δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ και κάποια στιγμή σταμάτησα να πληρώνω εισφορές.

Η ερώτηση είναι:

Αφού στο ΤΑΕ δεν έχω δηλώσει τίποτα για την ατομική επιχείρηση (την οποία και έκλεισα πριν από λίγους μήνες), μπορώ να πάω με τη διακοπή της ΕΠΕ και να ζητήσω εκπρόθεσμη διαγραφή? Θα μου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν ασκούσα ελεύθερο επάγγελμα?

Το ποσό που έχει μαζευτεί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Μήπως θα έπρεπε να το αφήσω στην τύχη του?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Για την περίοδο 1991-1993 ισχύουν τα εξής:

Με την λειτουργία του ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ-ΤΑΕ-ΤΣΑ) άλλαξαν μερικά σημαντικά πράγματα σε σχέση με χρόνο παλαιότερο της έναρξης.

Στον ΟΑΕΕ δεν αναγνωρίζεται πλέον ο χρόνος προ εγγραφής.

Αυτεπάγγελτη εγγραφή δεν μπορεί να ανατρέξει πέρα της πενταετίας.

ΠΔ 258/2005 Κανονισμός λειτουργίας ΟΑΕΕ.

Το πρόβλημα είναι η ατομική σου. Αλλά χωρίς λεπτομέρειες με ημερομηνίες μεταβολών των επιχειρήσεών σου καθώς και τα αντικείμενά τους(ΤΕΒΕ+ΤΑΕ?, ΤΑΕ+ΤΑΕ?) δεν μπορώ να σου πω κάτι με σιγουριά.

Πάντως να ξέρεις ότι μαζί με τδιακοπή της ΔΟΥ πιθανόν θα σου ζητηθεί πιστοποιητικό επιμελητηρίου και σίγουρα θα συμπληρώσεις ΥΔ που μεταξύ άλλων θα αναφέρει ότι "...από την ημερομηνία διακοπής δεν εξάσκησα άλλο επάγγελμα που να υπάγεται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αθανασια

Καλησπερα σας. Δεν γνωριζα που ακριβως να περιγραψω το ζητημα που αντιμετωπιζω,και εκρινα οτι ισως εδω μπορω να λαβω μια σαφη απαντηση.

Το 2002, ουσα ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ως μισθωτη, εκανα εναρξη ελευθεριου επαγγελματος-ιδιαιτερα μαθηματα, και πηρα απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ της περιοχης μου. Δυστυχως, ο κυριος που ειχε αναλαβει να μου κραταει τα βιβλια δε με ενημερωσε οτι εφοσον επαψα να εχω ασφαλιση στο ΙΚΑ, το Μαϊο του 2003, επρεπε να αρχισω να πληρωνω εισφορες στο ΤΕΒΕ. Οταν το ανακαλυψα, τον Αυγουστο του 2005, ο τοτε λογιστης με συμβουλεψε να κανω διακοπη εργασιων στην αρμοδια ΔΟΥ, και να μην παω στο ΤΕΒΕ καθολου.

Ασφαλιστηκα εκ νεου στο ΙΚΑ ως μισθωτη, και τωρα θελω να κανω παλι εναρξη ελευθεριου επαγγελματος με την ιδια ιδιοτητα σε αλλο νομό, και χρειαζομαι μια απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ, ωστε να ασφαλιστω στο ΟΓΑ. Οι αποψεις διιστανται. Αλλοι μου λενε οτι υπαρχει περιπτωση να μη με βρουνε εφοσον παω σε αλλο νομό, αλλοι ισχυριζονται οτι εχουν μηχανοργανωση οποτε και θα με βρουν. Υπαρχει καποιος που μπορει να μου πει αν οντως υπαρχει εκκρεμης οφειλη στο όνομά μου, και ποιος τροπος υπαρχει να υπολογιστει το προστιμο που πρεπει να καταβαλλω ωστε να μην το εχω πανω απο το κεφαλι μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Καλησπερα σας. Δεν γνωριζα που ακριβως να περιγραψω το ζητημα που αντιμετωπιζω,και εκρινα οτι ισως εδω μπορω να λαβω μια σαφη απαντηση.

Το 2002, ουσα ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ως μισθωτη, εκανα εναρξη ελευθεριου επαγγελματος-ιδιαιτερα μαθηματα, και πηρα απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ της περιοχης μου. Δυστυχως, ο κυριος που ειχε αναλαβει να μου κραταει τα βιβλια δε με ενημερωσε οτι εφοσον επαψα να εχω ασφαλιση στο ΙΚΑ, το Μαϊο του 2003, επρεπε να αρχισω να πληρωνω εισφορες στο ΤΕΒΕ. Οταν το ανακαλυψα, τον Αυγουστο του 2005, ο τοτε λογιστης με συμβουλεψε να κανω διακοπη εργασιων στην αρμοδια ΔΟΥ, και να μην παω στο ΤΕΒΕ καθολου.

Ασφαλιστηκα εκ νεου στο ΙΚΑ ως μισθωτη, και τωρα θελω να κανω παλι εναρξη ελευθεριου επαγγελματος με την ιδια ιδιοτητα σε αλλο νομό, και χρειαζομαι μια απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ, ωστε να ασφαλιστω στο ΟΓΑ. Οι αποψεις διιστανται. Αλλοι μου λενε οτι υπαρχει περιπτωση να μη με βρουνε εφοσον παω σε αλλο νομό, αλλοι ισχυριζονται οτι εχουν μηχανοργανωση οποτε και θα με βρουν. Υπαρχει καποιος που μπορει να μου πει αν οντως υπαρχει εκκρεμης οφειλη στο όνομά μου, και ποιος τροπος υπαρχει να υπολογιστει το προστιμο που πρεπει να καταβαλλω ωστε να μην το εχω πανω απο το κεφαλι μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καταρχήν δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε βρουν. Στους Η/Υ φαίνεται αναλυτικά η εικόνα σου.

Από τον Μάιο του 2003 οφείλεις εισφορές. Βάση εικόνας Η/Υ αφού λες ότι δεν πήγες την διακοπή της ΔΟΥ στο ΤΕΒΕ, τότε για τον οργανισμό οφείλεις έως σήμερα (αφού δεν έχεις κάνει Διαγραφή) και σε ενημερώνω ότι έχει αρχίσει διαδικασία μηνύσεων.

Για να πάρεις την απαλλαγή που θέλεις να πάρεις, πρέπει να έχεις κάνει Διαγραφή και να έχεις εξοφλήσει ή ρυθμίσει τις οφειλές σου.

Συμπέρασμα :

Πρέπει να πας στο Τμήμα του ΟΑΕΕ προσκομίζοντας τα παρακάτω (με επιφύλαξη γιατί η ανάλυσή σου δεν είναι λεπτομερής ως προς τις ημερομηνίες).

1) Τα ένσημα του ΙΚΑ για το χρονικό διάστημα από την εγγραφή σου μέχρι και τον τελευταίο συνεχόμενο μήνα που κόλλησες ένσημο.

2) €111,10 για το δικαίωμα εγγραφής, αφού λογικά με την εγγραφή σου δεν το πλήρωσες λόγω του ότι πήρες εξαίρεση Ν.2084/92.

3) Την διακοπή της ΔΟΥ.

4) Εκκαθαριστικά ΔΟΥ ετών 2007-2008-2009

Από τα γραφόμενά σου προκύπτει ότι οφείλεις εισφορές για το διάστημα 5ος/2003 έως και 8ος/2005

Μπορείς να κάνεις ρύθμιση Ν.2676/99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-kostas-

Έχω κάνει ρύθμιση μια φορά , πλήρωσα την προκαταβολή 02/2008 και δεν πλήρωσα μετά καμιά δόση. Τώρα χρειάζομαι να κλείσω την επιχείρηση . Τι έχετε να προτείνετε ?

Μια άλλη σκέψη είναι να μεταφέρω την έδρα σε άλλη πόλη !

Τι διαδικασίες έχετε να προτείνετε με το ΤΕΒΕ ώστε να μην εχω πρόβλημα με τα χρήματα που χρωσταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ι.Ξενικάκης - υπάλληλος ΟΑΕΕ

Πρώτα απ΄όλα χρέει στον ΟΑΕΕ διαγράφονται μετά την 20ετία και αφού ο ενδιαφερόμενος καταθέσει αίτηση-υ.δ. αποποίησης οφειλών.

Δεύτερον: το να κάνει κάποιος διακοπή στην ΔΟΥ δεν σημαίναι ότι αυτόματα γίνεται και διακοπή στον ΟΑΕΕ.προφανώς η πελάτισσά σου δεν έχει κάνει αίτηση διαγραφής στον ΟΑΕΕ με αποτέλεσμα στο μητρώο να φαίνεται ενεργή ασφαλισμένη και γι΄αυτό να αναζητούνται εισφορέ ς μετά το 1994 που διέκοψε στην ΔΟΥ.

Ακριβώς,διότι αν δεν ενημερώσει τον Οργανισμό προσκομίζοντας το έγγραφο διακοπής της ΔΟΥ,

η ασφάλιση συνεχίζεται.

Πάντως σε κάθε περίπτωση,ακόμα και εκ των υστέρων υπάρχει η δυνατότητα προσκόμισης του

εγγράφου διακοπής της ΔΟΥ στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και την αναδρομική διακοπή της ασφάλισης από

την ημερομηνία διακοπής των εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρεπιπτόντως.

Δεν γνωρίζουμε εάν ο καλός μας φίλος κος Γιάννης Ξενικάκης,μας εξυπηρετεί και μας ενημερώνει

με πρωτοβουλία δική του ή κατόπιν ενεργειών της διοίκησης του Οργανισμού,πάντως σε κάθε περί-

πτωση,προσωπικά τον συγχαίρω και τον ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Παρεπιπτόντως.

Δεν γνωρίζουμε εάν ο καλός μας φίλος κος Γιάννης Ξενικάκης,μας εξυπηρετεί και μας ενημερώνει

με πρωτοβουλία δική του ή κατόπιν ενεργειών της διοίκησης του Οργανισμού,πάντως σε κάθε περί-

πτωση,προσωπικά τον συγχαίρω και τον ευχαριστώ.

Φίλε FAFOUTIS σε ενημερώνω ότι η πρωτοβουλία είναι δική μου.

Και το καλύτερο;

Στο γραφείο μου στην Υπηρεσία δεν έχω Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.... και σε ενημερώνω ότι έχει αρχίσει διαδικασία μηνύσεων.

Να ξέρεις ότι έχει αρχίσει και διαδικασία ομαδικού ξεκολιάσματος...προς άδικους και δικαίους.....το νου σας.....

(τον πράσινο χωροφύλακα που θα στείλουν...τον πρόλαβε ο μπλέ!!).Αν νομίζουν ότι ο κάθε πικραμένος που για χ λόγους δεν πλήρωσε τις εισφορές για κάποιο διάστημα, θα πληρώσει με τις προσαυξήσεις και τον κλάδο υγείας που του ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ (ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΣΦΡΑΓΊΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ) από το πρώτο εξάμηνο της οφειλής, είναι μακριά νυχτωμένοι.......

Κάτι ξέρουν που έχουν τα υποκαταστήματα στα ισόγεια.......

Ένωση Εμπόρων-Επαγγελματιών και Βιοτεχνών Νέας Μάκρης Αττικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
.... και σε ενημερώνω ότι έχει αρχίσει διαδικασία μηνύσεων.

Να ξέρεις ότι έχει αρχίσει και διαδικασία ομαδικού ξεκολιάσματος...προς άδικους και δικαίους.....το νου σας.....

(τον πράσινο χωροφύλακα που θα στείλουν...τον πρόλαβε ο μπλέ!!).Αν νομίζουν ότι ο κάθε πικραμένος που για χ λόγους δεν πλήρωσε τις εισφορές για κάποιο διάστημα, θα πληρώσει με τις προσαυξήσεις και τον κλάδο υγείας που του ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ (ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΣΦΡΑΓΊΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ) από το πρώτο εξάμηνο της οφειλής, είναι μακριά νυχτωμένοι.......

Κάτι ξέρουν που έχουν τα υποκαταστήματα στα ισόγεια.......

Ένωση Εμπόρων-Επαγγελματιών και Βιοτεχνών Νέας Μάκρης Αττικής

Αγαπητέ orfeas το σχόλιό σου, που εμφανίζεται στο τέλος των τοποθετήσεών σου, δεν το έχεις λάβει σοβαρά υπόψη.

Ότι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/

Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/

Αυτά, συμπληρώνω, πρέπει να τα κάνεις στη ώρα τους κι όχι κατόπιν εορτής!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Π.Δ. ΥΠ ΑΡΙΘ. 258/28.12.05 Καταστατικό του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.).(ΦΕΚ Α 316/28.12.2005)

________________________________________

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 258 (ΦΕΚ Α΄ 316/28.12.2005) Καταστατικό του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.).

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Εχοντας υπόψη:

...........

Αρθρο 17

ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ

Το δικαίωμα του Οργανισμού προς είσπραξη εισφορών παραγράφεται μετά από παρέλευση 20ετίας από τη λήξη του οικονομικού έτους, κατά το οποίο αυτές κατέστησαν απαιτητές. Σε περίπτωση έκδοσης Π.Ε.Ε.Π.Τ. ή ρύθμισης των οφειλών σε δόσεις ή υποβολής μήνυσης από τον Οργανισμό ή σε κάθε άλλη περίπτωση προβλεπόμενη από τον Κ.Ε.Δ.Ε. η παραγραφή διακόπτεται και αρχίζει νέα 20ετής.

Ο ασφαλισμένος δικαιούται να καταβάλλει τις εισφορές και μετά την παραγραφή αυτών, με το ισχύον ασφάλιστρο του χρόνου καταβολής και τις νόμιμες προσαυξήσεις. Στην περίπτωση αυτή ο Οργανισμός υποχρεούται να συνυπολογίσει το χρόνο, για τον οποίο καταβλήθηκαν οι εισφορές, ως χρόνο ασφάλισης.

Εισφορές ασφαλισμένων κλάδου σύνταξης αχρεωστήτως εισπραχθείσες επιστρέφονται ατόκως, με αίτηση του ασφαλισμένου ή και αυτεπάγγελτα από την υπηρεσία. Το δικαίωμα προς επιστροφή παραγράφεται μετά παρέλευση 5ετίας από τη λήξη του οικονομικού έτους, εντός του οποίου καταβλήθηκαν οι εισφορές.

Η παραγραφή των αξιόποινων πράξεων (πλημμελημάτων ή κακουργημάτων) που τελούνται από υπουργό κατά την άσκηση των καθηκόντων του παραγράφονται με τη συμπλήρωση πέντε (5) ετών από την ημέρα που τελέστηκαν.............................. Σε κάθε δε περίπτωση η παραγραφή επέρχεται με τη συμπλήρωση δέκα ετών από την τέλεση της πράξης (άρθρο 3 Σ/Ν).

Το αξιόποινο των πράξεων των υπουργών εξαλείφεται με το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής περιόδου που αρχίζει μετά την τέλεση της αξιόποινης πράξης, εάν ως τότε η Βουλή δεν έχει ασκήσει την αρμοδιότητά της για την ποινική δίωξη του υπουργού, σύμφωνα με όσα ορίζονται στο νόμο αυτό (άρθρο 3 παρ. 2 Σ/Ν).

Η διαδικασία της ποινικής δίωξης κινείται εφόσον το ζητήσουν εγγράφως και με συγκεκριμένη αναφορά στα στοιχεία της πράξης τριάντα (30) τουλάχιστον βουλευτές, διαφορετικά είναι απαράδεκτη (άρθρο 5 παρ. 1 Σ/Ν).

Εφ’ όσον ληφθεί από την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών, σχετική απόφαση σε συνέχεια μιας τέτοιας πρότασης, διενεργείται προκαταρκτική εξέταση και υποβάλλεται έγγραφο πόρισμα από ειδική κοινοβουλευτική επιτροπή της Βουλής.

Θεωρείται απαράδεκτη νέα πρόταση που στηρίζεται στα ίδια πραγματικά περιστατικά, αν η Ολομέλεια της Βουλής απορρίψει την πρόταση των βουλευτών (άρθρο 5 παρ. 5 Σ/Ν).

Με την πρόβλεψη αυτή αναγνωρίζεται η ύπαρξη οιονεί δεδικασμένου και το θέμα αντιμετωπίζεται όπως ακριβώς σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις της ποινικής διαδικασίας, δηλαδή δεν επιτρέπεται η «ανακύκλωση» των αιτιάσεων που βασίζονται στα ίδια γεγονότα.

Η απόφαση για την άσκηση ή μη ποινικής δίωξης λαμβάνεται, μετά την εισαγωγή του πορίσματος στην Ολομέλεια της Βουλής, με την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών (άρθρο 6 παρ. 2 Σ/Ν). Υπενθυμίζω ότι, με τον ισχύοντα νόμο, η απόφαση για την παραπομπή λαμβάνεται με ειδική πλειοψηφία αριθμητικά ίση τουλάχιστον με το άθροισμα που προκύπτει από τον αριθμό των βουλευτών που υπερψήφισαν την τελευταία πρόταση εμπιστοσύνης που υπέβαλε η Κυβέρνηση και το ένα δέκατο των υπόλοιπων βουλευτών.

Νέα πρόταση που αφορά τα ίδια πρόσωπα και τις ίδιες πράξεις, έστω και με διαφορετικό νομικό χαρακτηρισμό είναι σε κάθε περίπτωση απαράδεκτη (άρθρο 6 παρ. 4 Σ/Ν).

Με τη διάταξη αυτή αποκλείεται οριστικά το ενδεχόμενο νέας πρότασης για τα ίδια πρόσωπα και τις ίδιες πράξεις, έστω και με διαφορετικό νομικό χαρακτηρισμό, εφ’ όσον η Ολομέλεια της Βουλής, μετά τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης και της σύνταξης σχετικού πορίσματος, αποφασίσει να μην ασκηθεί ποινική δίωξη.

Η αιτιολογία της συγκεκριμένης διάταξης είναι προφανής : η προκαταρκτική εξέταση που προηγήθηκε έδωσε τη δυνατότητα της συλλογής όλων των απαραίτητων στοιχείων για τη διαμόρφωση ασφαλούς κρίσης και την εξαγωγή εμπεριστατωμένης απόφανσης. Κατά συνέπεια, θεμελιώνεται επαρκώς το αυξημένο -σε σχέση με την περίπτωση που δεν είχε γίνει η προκαταρκτική εξέταση- δεδικασμένο της περίπτωσης αυτής. Η Βουλή ερεύνησε ενδελεχώς το θέμα και έκρινε ότι δεν προκύπτει τίποτε. Αυτή η υπόθεση πρέπει να κλείσει πια.

Η Ολομέλεια της Βουλής μπορεί, με την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών, να αποφασίζει οποτεδήποτε την ανάκληση της απόφασής της για την άσκηση ποινικής δίωξης ή την αναστολή της δίωξης, της προδικασίας ή της κύριας διαδικασίας, ενώ η αναστολή μπορεί να αρθεί με τις ίδιες διατυπώσεις. Προϋπόθεση βέβαια των διαδικασιών αυτών είναι να υπάρχει έγγραφη πρόταση τριάντα (30) τουλάχιστον βουλευτών. (άρθρο 6 παρ. 5 Σ/Ν).

Η άσκηση ποινικής δίωξης κατά υπουργού καταλαμβάνει υποχρεωτικά και τους συμμετόχους, οι οποίοι κατηγορούνται και δικάζονται μαζί με τον υπουργό. (άρθρο 7 παρ. 1 Σ/Ν). Αυτό βέβαια, όπως είπα και πριν, αποτελεί άμεση συνταγματική επιταγή.

Η δικαιοδοσία των τακτικών ποινικών δικαστηρίων δεν θίγεται ως προς τους συμμετόχους, αν η Βουλή απορρίψει ως προδήλως αβάσιμη την πρόταση για την άσκηση ποινικής δίωξης ή αν αποφασίσει να μην ασκήσει ποινική δίωξη. Δηλαδή αυτοί παραπέμπονται στα κοινά ποινικά δικαστήρια και ως προς αυτούς δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις αυτού του νόμου. (άρθρο 7 παρ. 3 Σ/Ν)..............................................................................

...........................................................

Δύο μέτρα και δύο σταθμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητέ orfeas το σχόλιό σου, που εμφανίζεται στο τέλος των τοποθετήσεών σου, δεν το έχεις λάβει σοβαρά υπόψη.

Ότι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/

Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/

Αυτά, συμπληρώνω, πρέπει να τα κάνεις στη ώρα τους κι όχι κατόπιν εορτής!!!

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο, αλλά αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, η εορτή (γλέντι) συνεχίζεται.Μάλιστα είμαστε στο δεύτερο τμήμα.Αυτό του σκληρού rock...

Καλή αντάμωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Δημήτρης-

Δεν ξέρω αν απαυθύνομαι στον σωστό χώρο για το πρόβλημα μου.

Το πρόβλημά μου έχει ως εξής:

Χρωστάω 11.000 στο ΤΑΕ δηλαδή στον ΟΑΕΕ πλέον. Μου έστειλαν χαρτί για δικαστήριο.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω αυτή τη στιγμή τα χρήματα και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Να μην πάω και να δικαστώ ερήμην? Και μετά ποιες οι συνέπειες?

Να πάω και να δηλώσω αδυναμία και να ζητήσω αναβολή? Δίνουν?

Υπάρχει θέμα προσωποκράτησης?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν ξέρω αν απαυθύνομαι στον σωστό χώρο για το πρόβλημα μου.

Το πρόβλημά μου έχει ως εξής:

Χρωστάω 11.000 στο ΤΑΕ δηλαδή στον ΟΑΕΕ πλέον. Μου έστειλαν χαρτί για δικαστήριο.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω αυτή τη στιγμή τα χρήματα και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Να μην πάω και να δικαστώ ερήμην? Και μετά ποιες οι συνέπειες?

Να πάω και να δηλώσω αδυναμία και να ζητήσω αναβολή? Δίνουν?

Υπάρχει θέμα προσωποκράτησης?

Ευχαριστώ

Προσπαθησε να κανεις μια ρυθμιση πληρωνοντας την προκαταβολη εστω και μια μερα πριν το δικαστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΧΡΕΟΜΕΝΟΣ

Είμαι νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993) και είχα ταυτόχρονη ασφάλιση στο ΙΚΑ σαν υπάλληλος και στο ΤΕΒΕ.(Είχα δεύτερη δουλειά σαν ελεύθερος επαγγελματίας) Τα πράγματα δεν πήγαν καλά και δεν μπορούσα να πληρώσω τα ασφάλιστρα στο ΤΕΒΕ. Ετσι συσωρεύτικαν χρεή. Είχα το δικαίωμα να έχω μόμο ΙΚΑ αλλά δεν το γνώριζα. Μπορώ να ζητήσω να διαγραφεί αυτό το χρέος; Δεν έχω ζητήσει από το ΤΕΒΕ ούτε ένα ευρώ για οποιοδήποτε θέμα. Τώρα έχω κλείσει την ατομική μου επιχείρηση και παραμένω σαν υπάλληλος σε ιδιωτική εταιρεία. Τα πράγματα είναι δύσκολα. Μήπως μπορεί να δώσει κάποιος μια ιδέα; Υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις με τι δική μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης

Είμαι νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993) και είχα ταυτόχρονη ασφάλιση στο ΙΚΑ σαν υπάλληλος και στο ΤΕΒΕ.(Είχα δεύτερη δουλειά σαν ελεύθερος επαγγελματίας) Τα πράγματα δεν πήγαν καλά και δεν μπορούσα να πληρώσω τα ασφάλιστρα στο ΤΕΒΕ. Ετσι συσωρεύτικαν χρεή. Είχα το δικαίωμα να έχω μόμο ΙΚΑ αλλά δεν το γνώριζα. Μπορώ να ζητήσω να διαγραφεί αυτό το χρέος; Δεν έχω ζητήσει από το ΤΕΒΕ ούτε ένα ευρώ για οποιοδήποτε θέμα. Τώρα έχω κλείσει την ατομική μου επιχείρηση και παραμένω σαν υπάλληλος σε ιδιωτική εταιρεία. Τα πράγματα είναι δύσκολα. Μήπως μπορεί να δώσει κάποιος μια ιδέα; Υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις με τι δική μου;

Το δικαίωμα επιλογής φορέα ασκείται εντός εξαμήνου από την ημερομηνία έναρξης της δεύτερης δραστηριότητας.

Αν το ΙΚΑ ξεκινάει πριν τον ΟΑΕΕ και δεν έχει ούτε ένα κενό μήνα σε ένσημα, τότε το ΙΚΑ λογίζεται πρώτος φορέας και μπορείς να τον επιλέξεις ακόμη κι αν περάσει η εξάμηνη προθεσμία.

Θέλω περισσότερες λεπτομέρειες με ακριβείς ημερομηνίες για να σου πω τι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...