Προς το περιεχόμενο

Συγκροτηση σε σωμα ΔΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς αν απαγορευται η συγκρότηση σε σωμα του ΔΣ απο την Τακτική Γενική Συνέλευση των μετόχων ?

Το πρόβλημα προέκυψε από Τράπεζα στην οποία οι νομικοί δεν δέχονται το νέο ΔΣ , ενω έχει γίνει δημοσιευση στο ΦΕΚ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Γ.Σ. δεν συγκροτεί το Δ.Σ.

Η συγκρότηση σε σώμα του νέου Δ.Σ. γίνεται μετά τη Γ.Σ. δηλ. αν η λήξη του ΔΣ ήταν 30/6 και η ΓΣ έγινε την ίδια μέρα αμέσως μετά τη λήξη της συνεδριάζει το νέο ΔΣ και συγκροτείται σε Σώμα . Αυτές οι αποφάσεις δημοσιοποιούνται.

Προφανώς το Νομικό τμήμα της Τράπεζας θέλει την ανακοίνωση της Νομαρχίας ή το ΦΕΚ της Συγκρότησης αυτού του νέου ΔΣ.....όπου μεταξύ των άλλων καθορίζεται και η εκπροσώπηση της εταιρείας,Ο νέος Πρόεδρος , ο Διευθύνων Σύμβουλος κλπ καθώς και ποιοι δεσμεύουν την εταιρεία.

Αρα πιθανότατα θα πρέπει να κάνεις ένα ΔΣ με αυτή την ημερομηνία και να το υποβάλλεις ...έστω και εκπρόθεσμα με το αντίστοιχο πρόστιμο (περίπου 150 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν απαγορευται η συγκρότηση σε σωμα του ΔΣ απο την Τακτική Γενική Συνέλευση των μετόχων ?

 Το πρόβλημα προέκυψε από Τράπεζα στην οποία οι νομικοί δεν δέχονται το νέο ΔΣ , ενω έχει γίνει δημοσιευση στο ΦΕΚ .

ΕΓΩ CEL ΘΑ ΤΟ ΕΘΕΤΑ ΩΣ ΕΞΗΣ:

Η ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ Γ/Σ.

ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

ΑΡΑ Η ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ Γ/Σ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν απαγορευται η συγκρότηση σε σωμα του ΔΣ απο την Τακτική Γενική Συνέλευση των μετόχων ?

 Το πρόβλημα προέκυψε από Τράπεζα στην οποία οι νομικοί δεν δέχονται το νέο ΔΣ , ενω έχει γίνει δημοσιευση στο ΦΕΚ .

Η ΓΣ εκλέγει 5, 6, 7, κλπ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ως νέο Δ.Σ.

Με ποιά διαδικασία ώρισε αυτόν Πρόεδρο, αυτόν Αντιπρόεδρο, κλπ,κλπ ; Δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία & αρμοδιότητα από τη ΓΣ. Ακόπμη ακόμη και η αρμόδια Νομαρχία ΚΑΚΩΣ δημοσίευσε ΔΣ (συγκροτημένο σε Σώμα) χωρίς Πρακτικό δικό του, του ΔΣ.

Πρώτα πρώτα, η διαδικασία της εκλογής, καθόλου δεν μας εξασφαλίζει ότι (όλοι) οι εκλεγέντες θα αποδεχθούν τα καθήκοντά των. Ή μπορεί εγώ να δέχομαι να είμαι μέλος του ΔΣ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ να είμαι Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυγχάνει τα μέλη του ΔΣ να είναι οι ίδιοι οι μέτοχοι (οικογενειακή ΑΕ) , αλλά ρωτάω αν απαγορεύται ρητα από κάποιο άρθρο του Ν2190 η παραπάνω διαδικασία . Αν είναι άκυρη(παράνομη?) η διαδικάσία ποιός θα το αποφασίσει η Τράπεζα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυγχάνει  τα μέλη του ΔΣ  να είναι οι ίδιοι οι μέτοχοι  (οικογενειακή ΑΕ) , αλλά ρωτάω αν απαγορεύται ρητα από κάποιο άρθρο του Ν2190 η παραπάνω διαδικασία . Αν είναι άκυρη(παράνομη?) η διαδικάσία ποιός θα το αποφασίσει η Τράπεζα ?

το καταστατικο (δηλ οι μέτοχοι στην έναρξη) ΔΗΛΩΝΟΥΝ-ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ το πρώτο Διοικητικό συμβούλιο που θα διοικήσει μέχρι την 1 Γεν Συνέλευση.

Αμέσως οφείλει το υποδεικνυόμενο προσωρινό Διοικητικό Συμβούλιο να προβεί στην 1 συνάντυσή του και με ΠΡΑΚΤΙΚΟ Δ.Σ. να αποδεχθεί και να προβεί στην συγκρότηση του Διοικητικού Συμβουλίου δηλώνοντας αξιώματα που τα ψηφίζει εκείνη την στιγμή και άς λέει για αξιώματα άλλα το καταστατικό. Μπορεί και να συμπίπτουν.

Γίνεται πρακτικό Δ.Σ και αναγράφεται και τί θα κάνει ο καθένας διαφορετικά όλη την διοίκηση την έχει ο πρόεδρος βάσει του καταστατικού.

Αμέσως ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ το πρακτικό με το πρώτο Δ.Σ στην Εφημ της Κυβέρνησης και απο ΄την στιγμή που παίρνεις απο το τμήμα εμπορίου της Νομαρχίας σου αποδεικτικό ισχύει αυθτό ΚΑΙ ειναι το μόνο Νόμιμο για άπαντες . Επομένως το Δ.Σ του καταστατικό είναι μόνο για προσωρινή χρήση και ΔΕΝ ισχύει σε καμοιά υπηρεσία για εκπροσώπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυγχάνει  τα μέλη του ΔΣ  να είναι οι ίδιοι οι μέτοχοι  (οικογενειακή ΑΕ) , αλλά ρωτάω αν απαγορεύται ρητα από κάποιο άρθρο του Ν2190 η παραπάνω διαδικασία . Αν είναι άκυρη(παράνομη?) η διαδικάσία ποιός θα το αποφασίσει η Τράπεζα ?

Το θέμα δεν είνα αν απαγορεύεται ρητά από κάποιο άρθρο του 2190, το θέμα είναι ότι ο 2190 επιτάσσει ρητά ότι το ΔΣ συνέρχεται σε συνεδρία με θέμα "Συγκρότηση σε σώμα και κατανομή αρμοδιοτήτων"

Εδώ που τα λέμε όμως, και οι Νομικοί (με κεφαλαίο Ν, έτσι :lol: της Τράπεζας, πουλάνε γνώση !! Αφού είναι οικογενειακή ΑΕ, Οι ίδιοι Μέτοχοι, είναι και ΔΣ, τι ψάχνουνε ;

Πάντως συγκρότηση σε σώμα από τη ΓΣ δεν είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυγχάνει  τα μέλη του ΔΣ  να είναι οι ίδιοι οι μέτοχοι  (οικογενειακή ΑΕ) , αλλά ρωτάω αν απαγορεύται ρητα από κάποιο άρθρο του Ν2190 η παραπάνω διαδικασία . Αν είναι άκυρη(παράνομη?) η διαδικάσία ποιός θα το αποφασίσει η Τράπεζα ?

Το θέμα δεν είνα αν απαγορεύεται ρητά από κάποιο άρθρο του 2190, το θέμα είναι ότι ο 2190 επιτάσσει ρητά ότι το ΔΣ συνέρχεται σε συνεδρία με θέμα "Συγκρότηση σε σώμα και κατανομή αρμοδιοτήτων"

Εδώ που τα λέμε όμως, και οι Νομικοί (με κεφαλαίο Ν, έτσι :lol: της Τράπεζας, πουλάνε γνώση !! Αφού είναι οικογενειακή ΑΕ, Οι ίδιοι Μέτοχοι, είναι και ΔΣ, τι ψάχνουνε ;

Πάντως συγκρότηση σε σώμα από τη ΓΣ δεν είναι σωστό.

Ο παραπάνω επισκέπτης έχει δίκιο.

Μόνο που δεν "πουλάνε" γνώση οι Νομικοί της Τράπεζας. Η θέση τους παίζεται. Η Τράπεζα της Ελλάδος ρίχνει γερά πρόστιμα στις τράπεζες εκείνες που χορηγούν δάνεια σε επιχειρήσεις των οποίων η εκπροσώπηση δεν είναι 100% σύννομη. Επίσης υπάρχει η διάταξη του ΚΝ2190/1920 που απαγορεύει στους μετόχους την άσκηση διοίκησης ( και κατ΄επέκταση διαχείρησης ), καθήκον και προνόμιο μόνο του ΔΣ και των προσώπων των εξουσιοδοτημένων από αυτό. Η ΓΣ εκλέγει το ΔΣ τελεία και παύλα. Ιδιαίτερα όταν είναι οι ίδιοι οι μέτοχοι και μέλη του ΔΣ οικογενειακής επιχείρησης, η περίπτωση δόλου ( να εμφανίσουν τη τράπεζα ως υπεύθυνη που έδωσε το δάνειο αφού αυτοί έχουν παραλείψει να το εξοφλήσουν) δεν αποκλείεται.

Φυσικά στη περίπτωση που αναφέρεται ο CEL, δεν πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο ακραίο και παρατραβηγμένο.

Αυτό που συνέβει, είναι πιθανότατα αυτό που έχει συμβεί πλειστάκις σε εμάς, όπου ο δικηγόρος της οικογένειας, είναι άσχετος, και θέλοντας να "εξασφαλίσει" το πελάτη του, και να δείξει ότι κάτι κάνει, "χώνει" στο καταστατικό άρθρα, για τα οποία υπάρχουν διαφορετικές προβλέψεις στον ΚΝ2190/1920, ή ορίζει τα αξιώματα του ΔΣ στο καταστατικό ή σε ΓΣ. Όταν μάλιστα του επισημανθεί η παρατυπία, σνομπάρει το Λογιστάκο που νομίζει ότι ξέρει Νομικά.

Σε τρείς περιπτώσεις, εμείς έχουμε "τρίψει στη μούρη" το Νόμο στον κ. Νομικό Σύμβουλο, παρουσία του πελάτη, έχουμε ανακοινώσει στο πελάτη ότι αποχωρούμε αν δεν φύγει ο κύριος ( ή η κυρία ) από τα πόδια μας και να βρει άλλον λογιστή. Και στις τρεις περιπτώσεις μας έχει ζητηθεί να γνωρίσουμε στο πελάτη άλλο δικηγόρο της δικής μας επιλογής. ( Αμέσως, αργά, γρήγορα, δεν έχει σημασία).

Το ηθικόν δίδαγμα λοιπόν: οι "Νομικές" πλευρές των ΑΕ και ΕΠΕ είναι πολύ σπουδαίες για να αφήνονται σε μη ειδικευμένους δικηγόρους. Η ευθύνη της δουλειάς είναι απάνω μας, αν θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Αυτό που θα κάνω βέβαια είναι η κανονική συγκρότηση του ΔΣ σε σώμα (καλώς η κακώς τα πρακτικά τα γράφω εγω και όχι νομικός και το λάθος είναι δικό μου ) , αλλά δεν βρήκα αυτό που γράφει ο επισκέπτης "ο 2190 επιτάσσει ρητά ότι το ΔΣ συνέρχεται σε συνεδρία με θέμα Συγκρότηση σε σώμα και κατανομή αρμοδιοτήτων" . Σίγουρα η Τράπεζα θα έχει δίκιο , όμως δεν μπόρεσα να βρω σχετική απόφαση δικαστηρίου και τα αρθρα 35α.β,και γ αναφέρουν πότε είναι άκυρη η απόφαση της ΓΣ και από ποιούς μπορεί να ζητηθεί η ακύρωση αυτής .

Σίγουρα εχω λάθος αλλά λάθος είναι και η συμπεριφορά των Νομικών της τράπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Αυτό που θα κάνω βέβαια είναι η κανονική συγκρότηση του ΔΣ σε σώμα (καλώς η κακώς τα πρακτικά τα γράφω εγω και όχι νομικός και το λάθος είναι δικό μου ) , αλλά δεν βρήκα αυτό που γράφει ο επισκέπτης "ο 2190 επιτάσσει ρητά ότι το ΔΣ συνέρχεται σε συνεδρία με θέμα Συγκρότηση σε σώμα και κατανομή αρμοδιοτήτων" . Σίγουρα η Τράπεζα θα έχει δίκιο , όμως δεν μπόρεσα να βρω σχετική απόφαση δικαστηρίου και τα αρθρα 35α.β,και γ αναφέρουν πότε είναι άκυρη η απόφαση της ΓΣ και από ποιούς μπορεί να ζητηθεί η ακύρωση αυτής .

Σίγουρα εχω λάθος αλλά λάθος είναι και η συμπεριφορά των Νομικών της τράπεζας

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ "CEL" ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΙ ΗΛΙΘΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ?

ΠΑΙΡΝΩ (ΦΙΛΙΚΑ ΕΤΣΙ !!!) ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΝΟΜΙΚΩΝ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν χρήσιμο για το συνάδελφο CEL να συζητήσει το θέμα ελέγχου των Τραπεζών από τη ΤτΕ. Τόσο με προσωπικό ( Νομικό ή μη ) των Τραπεζών όσο και του υποκαταστήματος Ξάνθης της Τράπεζας της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν απαγορευται η συγκρότηση σε σωμα του ΔΣ απο την Τακτική Γενική Συνέλευση των μετόχων ?

Το πρόβλημα προέκυψε από Τράπεζα στην οποία οι νομικοί δεν δέχονται το νέο ΔΣ , ενω έχει γίνει δημοσιευση στο ΦΕΚ .

Η ΓΣ εκλέγει 5, 6, 7, κλπ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ως νέο Δ.Σ.

Με ποιά διαδικασία ώρισε αυτόν Πρόεδρο, αυτόν Αντιπρόεδρο, κλπ,κλπ ; Δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία & αρμοδιότητα από τη ΓΣ. Ακόπμη ακόμη και η αρμόδια Νομαρχία ΚΑΚΩΣ δημοσίευσε ΔΣ (συγκροτημένο σε Σώμα) χωρίς Πρακτικό δικό του, του ΔΣ.

Πρώτα πρώτα, η διαδικασία της εκλογής, καθόλου δεν μας εξασφαλίζει ότι (όλοι) οι εκλεγέντες θα αποδεχθούν τα καθήκοντά των. Ή μπορεί εγώ να δέχομαι να είμαι μέλος του ΔΣ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ να είμαι Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος π.χ.

Μία παρατήρηση αν μου επιτρέπετε...

Το ΔΣ πρέπει να αποτελείται από ΠΕΡΙΤΤΟ πλήθος μελών (τουλάχιστον 3 ή `5-7`-9 κλπ), ώστε να μπορούν να λαμβάνονται αποφάσεις χωρίς να "παίζει" το ενδεχόμενο ισοψηφίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν απαγορευται η συγκρότηση σε σωμα του ΔΣ απο την Τακτική Γενική Συνέλευση των μετόχων ?

Το πρόβλημα προέκυψε από Τράπεζα στην οποία οι νομικοί δεν δέχονται το νέο ΔΣ , ενω έχει γίνει δημοσιευση στο ΦΕΚ .

Η ΓΣ εκλέγει 5, 6, 7, κλπ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ως νέο Δ.Σ.

Με ποιά διαδικασία ώρισε αυτόν Πρόεδρο, αυτόν Αντιπρόεδρο, κλπ,κλπ ; Δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία & αρμοδιότητα από τη ΓΣ. Ακόπμη ακόμη και η αρμόδια Νομαρχία ΚΑΚΩΣ δημοσίευσε ΔΣ (συγκροτημένο σε Σώμα) χωρίς Πρακτικό δικό του, του ΔΣ.

Πρώτα πρώτα, η διαδικασία της εκλογής, καθόλου δεν μας εξασφαλίζει ότι (όλοι) οι εκλεγέντες θα αποδεχθούν τα καθήκοντά των. Ή μπορεί εγώ να δέχομαι να είμαι μέλος του ΔΣ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ να είμαι Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος π.χ.

Μία παρατήρηση αν μου επιτρέπετε...

Το ΔΣ πρέπει να αποτελείται από ΠΕΡΙΤΤΟ πλήθος μελών (τουλάχιστον 3 ή `5-7`-9 κλπ), ώστε να μπορούν να λαμβάνονται αποφάσεις χωρίς να "παίζει" το ενδεχόμενο ισοψηφίας...

Δεκτή η παρατήρηση (κατα την γνώμη μου είναι λάθος ) αλλά αν πχ μου το έλεγε αυτό ο Νομικός της Τράπεζας διότι έχω 4μελες ΔΣ δεν έπρεπε να ρωτήσω απο ποιό Νόμο απαγορεύεται να έχω 4μελές ΔΣ? Που προβλέπεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από την παρέμβασή σας, επαναδιατυπώνω το πρέπει σε προτείνεται...

Όσο για το αν προβλέπεται σε κάποιο νόμο δεν γνωρίζω να σας απαντήσω, αγαπητέ CEL...

Αυτό που γνωρίζω εκ πείρας είναι ότι γλυτώνει κανείς πολύ χρόνο και πολλή δουλειά όταν αποφεύγει τις διαδικασίες ερωτοαπαντήσεων με τους δημόσιους φορείς :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...