Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ Ε.Π.Ε. ΣΕ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ Ο.Ε. ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗΣ


KGMAVROM

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ & ΠΡΟΧΘΕΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΟΜΑΔΑ & ΕΤΣΙ ΤΟ ΝΗΝΥΜΑ ΧΑΘΗΚΕ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ Ο.Ε. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΖΙΡΟΥΣ (Μ.Σ.Κ.Κ. 21%) ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΦΟΡΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΕΣ & ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ 2 ΕΤΑΙΡΩΝ.

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΠΡΟΤΑΘΗΚΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ & ΜΙΑ Ε.Π.Ε. ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ & ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΣ Ο.Ε.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ & ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ "ΦΩΤΑ" ΣΑΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ & ΠΡΟΧΘΕΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΟΜΑΔΑ & ΕΤΣΙ ΤΟ ΝΗΝΥΜΑ ΧΑΘΗΚΕ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ Ο.Ε. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΖΙΡΟΥΣ (Μ.Σ.Κ.Κ. 21%) ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΦΟΡΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΕΣ & ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ 2 ΕΤΑΙΡΩΝ.

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΠΡΟΤΑΘΗΚΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ & ΜΙΑ Ε.Π.Ε. ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ & ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΣ Ο.Ε.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ & ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ "ΦΩΤΑ" ΣΑΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αν φορολογικά συμφέρει η ΕΠΕ (προσοχή: α) από Β' κατηγ πας δε Γ' κατηγ βιβλία και β) υπάρχουν έξοδα σύστασης αρκετά) τότε δεν χρειάζονται μετασχηματισμοί.

Απλά διακόπτεις την υφιστάμενη ΟΕ κάνεις μια ΕΠΕ με τα ίδια ποσοστά ώστε να αποφύγεις την υπεραξία. Μεταβιβάζεις τα περιουσιακά στοιχεία της καφετέριας στην ΕΠΕ με Τιμολόγιο και χαρτόσημο. (Ελπίζω ότι το κτίριο δεν είναι στο όνομα της Ο.Ε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωστή...

Αν προτείνεις το κλείσιμο της ΟΕ και την έναρξη της ΕΠΕ στον ίδιο χώρο (ανεξαρτήτως ιδιοκτησίας στο κτίριο), θα τεθεί θέμα υπεραξίας και θα εμφανιστεί αμέσως από την αυτοψία της καινούργιας.

Έτσι όπως το κατάλαβα, υπάρχουν δύο περιπτώσεις :

1) Μετατροπή της παλιάς

2) Ίδρυση νέας εταιρείας η οποία θα αγοράσει εταιρικά μερίδια της παλιάς

Όλα έχουν όμως να κάνουν με νούμερα και δεν είναι και τόσο εύκολο να υπολογιστεί το κόστος/ωφέλεια, αν δεν υπάρχει σχετική πείρα.

Υπάρχει και η περίπτωση συγχώνευσης και φορολογικών κινήτρων, μιας και συνήθως οι επιχειρηματίες που έχουν καφετέριες, δεν αρκούνται σε μία επιχείρηση. Αλλά και εκεί χρειάζεται σχετική πείρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κωστή...

Αν προτείνεις το κλείσιμο της ΟΕ και την έναρξη της ΕΠΕ στον ίδιο χώρο (ανεξαρτήτως ιδιοκτησίας στο κτίριο), θα τεθεί θέμα υπεραξίας και θα εμφανιστεί αμέσως από την αυτοψία της καινούργιας.

Έτσι όπως το κατάλαβα, υπάρχουν δύο περιπτώσεις :

1) Μετατροπή της παλιάς

2) Ίδρυση νέας εταιρείας η οποία θα αγοράσει εταιρικά μερίδια της παλιάς

Όλα έχουν όμως να κάνουν με νούμερα και δεν είναι και τόσο εύκολο να υπολογιστεί το κόστος/ωφέλεια, αν δεν υπάρχει σχετική πείρα.

Υπάρχει και η περίπτωση συγχώνευσης και φορολογικών κινήτρων, μιας και συνήθως οι επιχειρηματίες που έχουν καφετέριες, δεν αρκούνται σε μία επιχείρηση. Αλλά και εκεί χρειάζεται σχετική πείρα.

ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ (ΑΠΟ Ο.Ε ΣΕ ΕΠΕ) ΓΙΑ ΤΖΙΡΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100.000.

1.ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ. (ΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ ΑΛΑΖΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ)

2.ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΕΠΕΤΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ (ΜΕ ΕΝΑ ΦΣΙΤ ..ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ).

3. ΡΙΞΤΕ ΛΙΓΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.. ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ. (ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ)

4.GOOD LUCK!!

ΦΙΛΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Α) ΤΖΙΡΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 1.500.000,00

Β) ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΣ

Γ) ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΚΤΙΡΙΟ 50%-50% ΣΤΟΥΣ 2 ΕΤΑΙΡΟΥΣ

Δ) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΟ Β' ΣΕ Γ'

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η 2η ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ, ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Α) ΤΖΙΡΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 1.500.000,00

Β) ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΣ

Γ) ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΚΤΙΡΙΟ 50%-50% ΣΤΟΥΣ 2 ΕΤΑΙΡΟΥΣ

Δ) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΟ Β' ΣΕ Γ'

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η 2η ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ, ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.

Α)ΤΖΙΡΟΣ Ο.Κ

Β)ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ( ΘΑ ΜΕΤΑΣΗΜΑΤΙΣΤΗΤΑΙ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΑ ΜΕ 1297,Η 2160. Η 3296)

Γ)ΚΤΙΡΙΟ Ο.Κ

Δ)ΘΑ ΠΑΙΖΕΤΕ ΣΕ ΧΟΡΤΟ....

ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ..

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΜΟΥΣ...

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Δ) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΟ Β' ΣΕ Γ'

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η 2η ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ, ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oπότε μετασχηματισμός-μετατροπή με βάση τον ν 2166/93 αποκλείεται (λόγω μη τήρησης βιβλίων γ κατηγορίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ & ΠΡΟΧΘΕΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΟΜΑΔΑ & ΕΤΣΙ ΤΟ ΝΗΝΥΜΑ ΧΑΘΗΚΕ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ Ο.Ε. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΖΙΡΟΥΣ (Μ.Σ.Κ.Κ. 21%) ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΦΟΡΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΕΣ & ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ 2 ΕΤΑΙΡΩΝ.

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΠΡΟΤΑΘΗΚΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ & ΜΙΑ Ε.Π.Ε. ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ & ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΣ Ο.Ε.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ & ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ "ΦΩΤΑ" ΣΑΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αυτό δεν σημαίνει μετατροπή της εταιρείας. Απ' ότι κατάλαβα αυτό προτάθηκε από κάποιον στούς εταίρους. Μήπως θα πρέπει πρώτα να διευκρινισθεί η συγκεκριμένη πρόταση;

Σε κάθε περίπτωση πάντως θα πρέπει να εξετάσεις τα διάφορα σενάρια με πραγματικά νούμερα γιατί η πιθανή φορολογική ελάφρυνση (αν υπάρχει) μπορεί να είναι τέτοια που να μή αξίζει την κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...