Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΟΡΩΝ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ


επισκέπτη ΚΑΛΛΙΑ

Ερώτηση

επισκέπτη ΚΑΛΛΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 1996 ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΑΠΟ 16/01/06 ΕΧΩ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΟΡΙΣΤΟΥ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΠΛΕΟΝ. ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΩ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ; ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1996 ΕΩΣ ΤΩΡΑ; ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Από το 1996 (εφόσον γράφεις οτί είχες συμβάσεις ορισμένου χρόνου και μόνο από τις 16.1.2007 έχεις αορίστου) δεν δικαιούσε να την απαιτήσεις.Σίγουρα όμως για την τελευταία σου σύμβαση εργασίας (αορίστου) που αρχίζει από τις 16.1.07 , δικαιούσε αποζημίωση απόλυσης που είναι 2 μισθοί.Όταν υπάρχει απόλυση υπάρχει πάντα και αποζημίωση (εκτός όταν η προϋπηρεσία σου είναι κάτω από δύο μήνες).Τώρα άν το ξενοδοζείο σε ξαναπροσλάβει μετά από την δίκαιη και νόμιμη απαίτησή σου για αποζημίωση απόλυσης......Έ στην Ελλάδα ζούμε....Καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

δεν ξερω αν διατηρεις καλες σχεσεις με τους εργοδοτες σου (μαλλον καλες για να εργαζεσαι σε αυτους απο το 96), αλλα αυτες οι υποσχεσεις των αποζημειωσεων οταν.... και αν.....ειναι λιγακι υποπτες.

Εφοσον εργαζεσαι με συμβαση αοριστου δικαιουσαι να αποζημειωθεις αν σε διωξουν.

Γιατι να σου αλλαξουν τη συμβαση εφοσον εχουν προθεση να σε αποζημιωσουν????

Εχουν να κερδισουν κατι?

Απαξ και υπογραψεις , σημαινει οτι δεχεσαι οτι σου πουν,,,,,και μετα πεταξε το πουλακι....αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.

Αποψη μου ειναι να κανεις μια πολιτισμενη κουβεντα μαζι τους και με ενα ωραιο τροπο να τους δειξεις οτι δεν εχουν λογικη αυτα που λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΛΛΙΑ

ΟΙ ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ (ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΑΙΖΟΝ( ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ & ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ, ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ; (ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ 7 ΜΙΣΘΟΥΣ ΩΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΑΦΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΕΚΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΣΕ ΕΠΟΧΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΕ ΩΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ''ΑΠΑΙΤΗΣΩ'' ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...