Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΜΟΙΒΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

- - - - -

• Please log in to reply
30 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

nragkou

nragkou

*

• simple Members
  • 134 Δημοσιεύσεις:
Υπάρχουν αλλαγές τώρα με τα νέα μέτρα, όσον αφορά στους σερβιτόρους, ή συνεχίζουμε όπως πρίν να υπολογίζουμε ασφαλιστικές εισφορές;

spirosvii

spirosvii

*

• Silver members
  • 549 Δημοσιεύσεις:
υπάρχουν αλλαγές σε σχέση με τα βαρέα ένσημα στον κλάδο των επισιτιστικών.
Κάντε μια αναζήτηση εδώ ή στο google.
Σήκω και δώσε μου κρασί, τα λόγια είναι καμμένα, απόψε το χειλάκι σου θα 'ναι το παν για 'μενα.

VSkouteris

VSkouteris

*

• simple Members
  • 7 Δημοσιεύσεις:
Μετά απο πραγματικά ατελείωτες ώρες διαβάσματος απόψεων επι του θεματος και προσπάθειας κατανόησης του τρόπου ασφάλισης των σερβιτόρων, επαναφέρω το θέμα μόνο και μόνο σε μια προσπάθεια να συντάξω ορθά την ΑΠΔ, μιας και είναι η πρώτη μου φορά με πελάτη καφετέρια που απασχολεί σερβιτόρο.

Πραγματικό περιστατικό: Καφετέρια (ΚΑΔ ΙΚΑ 5542) απασχολεί σερβιτόρο (Κωδ.Ειδ.ΙΚΑ 515000) με ΗΜΙαπασχόληση (4ωρο καθημερινό 09.00-13.00) Έχει συμφωνηθεί μεταξύ τους να αμοίβεται με 300Ε το μήνα.

Τρόπος αντιμετώπισης ασφάλισης: Ασχέτως του αν είναι ημιαπασχόληση η όχι και το τί έχουν συμφωνήσει, για το ΙΚΑ η ασφάλιση πρέπει να γίνει σε ολόκληρο το τεκμαρτό ημερομίσθιο το οποίο απο τον πίνακα του ΙΚΑ είναι αυτή τη στιγμή 51,11Ε. Δηλαδή τι δουλευε 4 τι 8 ωρες το ίδιο κ το αυτό, απο άποψη ασφάλισης.

Επίσης θα πρέπει εφόσον αντιμετωπίζεται ως πλήρους απασχόλησης απο το ΙΚΑ, να ασφαλιστεί για 25 ημέρες εργασίας κ όχι 22. (?)

Επομένως στην ΑΠΔ θα βάλω τύπο αποδοχών 13 (τεκμαρτές) , ημέρες ασφάλισης 25, και ημερομίσθιο 51,11Ε.
Το πακέτο κάλυψης 105 στο οποίο υπάγονται οι σερβιτόροι προβλέπει ποσοστά εισφορών 49,56% (19,95 ασφαλισμένου + 29,61 εργοδότη)
με βάση αυτό λοιπόν θα πρέπει να υπολογίσω αποδοχές 25Χ51,11Ε = 1277,75 στις οποίες αντιστοιχούν καταβλητέες συν.εισφορές 633,25Ε (254,91 εργαζόμενου + 378,34 εργοδότη) ΑΣΧΕΤΑ αν είναι 4ωρος και θα παίρνει 3 κατοστάρικα.

Ψυχολογικά τουλάχιστον, αυτό δε μου στέκει! Παρακαλώ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ με σε περίπτωση που κάτι απο όσα αναφέρω είναι λανθασμένο.. Το θέμα έχει πολυσυζητηθεί το γνωρίζω, αλλα πρόθεση μου είναι η σωστή ΑΠΔ και τίποτα άλλο.. δε θα λύσουμε τα προβλήματα του κράτους! ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας όποιον ασχοληθεί να μου απαντήσει και ****** εκ βάθους καρδίας όποιον νομοθετεί τέτοιες μπαρούφες.....
  • MrKosGr τους άρεσε αυτό

MrKosGr

MrKosGr

*

• simple Members
  • 137 Δημοσιεύσεις:

Μετά απο πραγματικά ατελείωτες ώρες διαβάσματος απόψεων επι του θεματος και προσπάθειας κατανόησης του τρόπου ασφάλισης των σερβιτόρων, επαναφέρω το θέμα μόνο και μόνο σε μια προσπάθεια να συντάξω ορθά την ΑΠΔ, μιας και είναι η πρώτη μου φορά με πελάτη καφετέρια που απασχολεί σερβιτόρο.

Πραγματικό περιστατικό: Καφετέρια (ΚΑΔ ΙΚΑ 5542) απασχολεί σερβιτόρο (Κωδ.Ειδ.ΙΚΑ 515000) με ΗΜΙαπασχόληση (4ωρο καθημερινό 09.00-13.00) Έχει συμφωνηθεί μεταξύ τους να αμοίβεται με 300Ε το μήνα.

Τρόπος αντιμετώπισης ασφάλισης: Ασχέτως του αν είναι ημιαπασχόληση η όχι και το τί έχουν συμφωνήσει, για το ΙΚΑ η ασφάλιση πρέπει να γίνει σε ολόκληρο το τεκμαρτό ημερομίσθιο το οποίο απο τον πίνακα του ΙΚΑ είναι αυτή τη στιγμή 51,11Ε. Δηλαδή τι δουλευε 4 τι 8 ωρες το ίδιο κ το αυτό, απο άποψη ασφάλισης.

Επίσης θα πρέπει εφόσον αντιμετωπίζεται ως πλήρους απασχόλησης απο το ΙΚΑ, να ασφαλιστεί για 25 ημέρες εργασίας κ όχι 22. (?)

Επομένως στην ΑΠΔ θα βάλω τύπο αποδοχών 13 (τεκμαρτές) , ημέρες ασφάλισης 25, και ημερομίσθιο 51,11Ε.
Το πακέτο κάλυψης 105 στο οποίο υπάγονται οι σερβιτόροι προβλέπει ποσοστά εισφορών 49,56% (19,95 ασφαλισμένου + 29,61 εργοδότη)
με βάση αυτό λοιπόν θα πρέπει να υπολογίσω αποδοχές 25Χ51,11Ε = 1277,75 στις οποίες αντιστοιχούν καταβλητέες συν.εισφορές 633,25Ε (254,91 εργαζόμενου + 378,34 εργοδότη) ΑΣΧΕΤΑ αν είναι 4ωρος και θα παίρνει 3 κατοστάρικα.

Ψυχολογικά τουλάχιστον, αυτό δε μου στέκει! Παρακαλώ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ με σε περίπτωση που κάτι απο όσα αναφέρω είναι λανθασμένο.. Το θέμα έχει πολυσυζητηθεί το γνωρίζω, αλλα πρόθεση μου είναι η σωστή ΑΠΔ και τίποτα άλλο.. δε θα λύσουμε τα προβλήματα του κράτους! ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας όποιον ασχοληθεί να μου απαντήσει και ****** εκ βάθους καρδίας όποιον νομοθετεί τέτοιες μπαρούφες.....

Kamia apanthsh re paidia;; to tekmarto hmeromisthio exei allaksei apo to 2013;;

kekate

kekate

*

• simple Members
  • 25 Δημοσιεύσεις:

3 κατηγορίες κάτω από αυτές που ίσχυαν το 2012 βάση του Δ.Σ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ αριθμός απόφασης 199

1960

1960

*

• simple Members
  • 142 Δημοσιεύσεις:

Εχει δημοσιευθει κατι για την αποφαση του Δ.Σ. που αναφερεις?

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.029 Δημοσιεύσεις:

http://www.taxheaven...r/view/id/15443

.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.490 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Να  ρωτησω και εγω κατι ?επειδη  1η φορα μου τυχαινει και δεν το ξερω καλα..

Ο Σερβιτορος σε ταβερνα ,μπορει να αμοιβεται με την ΕΓΣΣΕ αλλα να ασφαλιζεται με την ασφαλιστικη κλαση που ανηκει ανεξαρτητως ωραριου? μηπως καποιος γνωριζει, ποια ειναι και ποσο ειναι   αυτη η ασφ.κλαση? επισης ενσημα  εχει βαρεα?

αν καποιος ξερει και εχει χρονο τον παρακαλω,ας μπη στον κοπο να μου απαντησει.

ευχαριστω πολυ

nikoskoutras

nikoskoutras

*

• simple Members
  • 255 Δημοσιεύσεις:

ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΓΣΣΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...) ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ 

Η αμοιβή που δίδεται στους σερβιτόρους των εστιατορίων, ζυθεστιατορίων, οινομαγειρείων, ταβερνών, πιτσαριών, κέντρων διασκέδασης γενικά καθορίζεται από το Ν. 2229/1994, σε ποσοστό 13% στο λογαριασμό των πελατών, από το οποίο το μεν 10% δίδεται στους σερβιτόρους και το 3% στους βοηθούς τους εφόσον υπάρχουν αυτοί. Αν δεν υπάρχουν βοηθοί η αμοιβή καθορίζεται στο 11%.

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 101 ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΝΥΚΤΕΡΙΝΑ  ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΤΟΤΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 105  ΔΕΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΙΚΑ 27 20/03/2012

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ 12

• COSTAS τους άρεσε αυτό

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.490 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΓΣΣΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...) ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ 

Η αμοιβή που δίδεται στους σερβιτόρους των εστιατορίων, ζυθεστιατορίων, οινομαγειρείων, ταβερνών, πιτσαριών, κέντρων διασκέδασης γενικά καθορίζεται από το Ν. 2229/1994, σε ποσοστό 13% στο λογαριασμό των πελατών, από το οποίο το μεν 10% δίδεται στους σερβιτόρους και το 3% στους βοηθούς τους εφόσον υπάρχουν αυτοί. Αν δεν υπάρχουν βοηθοί η αμοιβή καθορίζεται στο 11%.

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 101 ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΝΥΚΤΕΡΙΝΑ  ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΤΟΤΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 105  ΔΕΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΙΚΑ 27 20/03/2012

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ 12

Καταλαβα...δεν εχει αλλαξει δηλαδη ο τροπος αμοιβης τους...ουτε με τα νεα δεδομενα.

Σευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

COSTAS

COSTAS

Κώστας

• simple Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι προσαυξήσεις

Καταλαβα...δεν εχει αλλαξει δηλαδη ο τροπος αμοιβης τους...ουτε με τα νεα δεδομενα.

Σευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

Επίσης ( "λέμε τώρα", για να αντιγράψω τον συνάδελφο παραπάνω ) μην ξεχάσεις να πεις στον ταβερνιάρη να κάνει το παρακάτω: 

Απόφαση 19040/81
Υπ. Οικονομικών και Εργασίας ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ (ΔΩΡΑ) ΕΟΡΤΩΝ (ΦΕΚ 742 τ. Β/9-2-1981)

...........

Άρθρο 5

1.Με τον σκοπό να λάβουν επιδόματα εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα και οι σερβιτόροι και βοηθοί που αμείβονται με ποσοστά και εργάζονται στα εστιατόρια, ζυθεστιατόρια, οινομαγειρεία, ταβέρνες, κοσμικά κέντρα διασκεδάσεως, καφενεία, καφεζαχαροπλαστεία, αναψυκτήρια, ζαχαροπλαστεία, γαλακτοπωλεία, εξοχικά κέντρα κα συναφή καταστήματα, αυξάνονται τα ποσοστά που έχουν κανονιστεί για την αμοιβή τους από 16% σε 28%, από 13% σε 21% και από 11% σε 18%, για τις χρονικές περιόδους από τη Μεγάλη Τρίτη μέχρι και την 9η ημέρα μετά το Πάσχα και από 16 Δεκεμβρίου μέχρι 15 Ιανουαρίου επομένου χρόνου, ειδικά δε για τις κοσμικές ταβέρνες, κέντρα διασκεδάσεως, εξοχικά κέντρα και ψητοπωλεία, από το Μεγάλο Σάββατο μέχρι και την 13η ημέρα μετά το Πάσχα και από 23 Δεκεμβρίου μέχρι 22 Ιανουαρίου επομένου έτους.

Το προϊόν της ανωτέρω αυξήσεως των ποσοστών περιέρχεται στον οικείο εργοδότη, ο οποίος υποχρεούται, σύμφωνα με τους ορισμούς του άρθρου 1 της παρούσης, να καταβάλει σαν επίδομα εορτών Χριστουγέννων ποσό ίσο με το 25πλάσιο, και σαν επίδομα δώρου εορτών Πάσχα ποσό ίσιο με το 15πλάσιο του τεκμαρτού ημερομισθίου της ασφαλιστικής κλάσεως (του ΙΚΑ), στην οποία κάθε ένας σερβιτόρος ή βοηθός ανήκει, ή ανάλογο κλάσμα.

Κατ'εξαίρεση, προκειμένου για τους σερβιτόρους και βοηθούς των κοσμικών ταβερνών, κοσμικών κέντρων, κέντρων διασκεδάσεως, εξοχικών κέντρων μετά ορχήστρας και ψητοπωλείων, της περιοχής Νομού Αττικής, εκτός των Νήσων, το προϊόν της ανωτέρω αυξήσεως των ποσοστών μοιράζεται μεταξύ των εργαζομένων κατά τις περιόδους που αναφέρονται παραπάνω και κατά την αυτή αναλογία, κατά την οποία μοιράζεται και η τακτικά από τα ποσοστά αμοιβή τους.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες