Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ/ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ?

- - - - -

• Please log in to reply
49 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-HBZ-

Επισκέπτης-HBZ-
  • Επισκέπτες
Τελικά ype απαντας μόνος σου με αυτό:

κάλυψη μόνιμων αναγκών κ[/b]αι αν κάτι πάει στραβά η αποζημίωση των εργατών είναι ούτως ή αλλως πολύ μικρή."]

Ο εκκινητής του θέματος ρωτάει κάτι άλλο......κι εγώ απάντησα το πως εμείς χειριζόμαστε το μη μόνιμο προσωπικό.

Υ.Γ Αν και τα ίδια ισχυρίζεσαι και στο ερώτημα του εκκινητή χείρισου τα όπως εσύ νομίζεις και εγώ σύμφωνα με την δική μου κρίση.

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.570 Δημοσιεύσεις:

Τελικά ype απαντας μόνος σου με αυτό:

Ο εκκινητής του θέματος ρωτάει κάτι άλλο......κι εγώ απάντησα το πως εμείς χειριζόμαστε το μη μόνιμο προσωπικό.
Υ.Γ Αν και τα ίδια ισχυρίζεσαι και στο ερώτημα του εκκινητή χείρισου τα όπως εσύ νομίζεις και εγώ σύμφωνα με την δική μου κρίση.

Τελικά δεν μου απαντάς στα ερωτήματα που έθεσα

........................
Ξαναρωτώ λοιπόν:

1. Υπάρχει οτιδήποτε έγγραφο, απόφαση, διάταξη που να αναφέρει ότι όταν ένας εργολάβος (μικρός ή μεγάλος) απασχολεί με σχέση εξαρτημένης εργασίας έναν εργάτη-οικοδόμο εξαιρείται από την υποχρέωση της αναγγελίας της πρόσληψης όπως την περιέγραψε ο συνάδελφος CEL;
Αν υπάρχει ανεβάστε το να το δούμε κι εμείς οι υπόλοιποι.
2. Τι βεβαίωση είναι αυτή που δίνεις στον εργάτη και την πηγαίνει χωρίς πρόβλημα στον ΟΑΕΔ για να πάρει επίδομα ανεργίας;
3. Όταν τους απολύσεις αφού όπως λές δεν τους δίνεις καταγγελία (με δεδομένο ότι δεν έχεις κάνει πρόσληψη) τους δίνεις αποζημίωση;
4. Αν δεν τους δίνεις αποζημίωση θεωρείς ότι αυτό είναι νόμιμο;
..............................

Η απάντηση στα 2,3,4 ίσως να μην είναι απαραίτητη για να καταλήξουμε κάπου.
Η απάντηση όμως στο πρώτο ερώτημα θα ήταν χρήσιμη και οπωσδήποτε απαραίτητη για να καταλήξει κάπου η συζήτηση.

Ξαναρωτώ λοιπόν και όποιος συνάδελφος μπορεί ας απαντήσει

Υπάρχει οτιδήποτε έγγραφο, απόφαση, διάταξη που να αναφέρει ότι όταν ένας εργολάβος (μικρός ή μεγάλος) απασχολεί με σχέση εξαρτημένης εργασίας έναν εργάτη-οικοδόμο εξαιρείται από την υποχρέωση της αναγγελίας της πρόσληψης όπως την περιέγραψε ο συνάδελφος CEL;

Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

zinon

zinon

*

• Silver members
  • 797 Δημοσιεύσεις:
Εγώ που είχα ρωτήσει ατον ΟΑΕΔ, βέβαια προφορικά μου απαντήσανε πως υπάρχει υποχρέωση αναγγελίας αποχώρησης των οικοδόμων, ή με οικιοθελή ή με απόλυση. έτσι τους είπαν έτσι θα κάνουν ,. αλλά σίγουρα κάποιος πιο έμπειρος θα έχει κάποια διάταξη. Βέβαια, υποκατάστημα από υποκατάστημα μπορεί να διαφέρει

Επισκέπτης-HBZ-

Επισκέπτης-HBZ-
  • Επισκέπτες

Τελικά δεν μου απαντάς στα ερωτήματα που έθεσα
Η απάντηση στα 2,3,4 ίσως να μην είναι απαραίτητη για να καταλήξουμε κάπου.
Η απάντηση όμως στο πρώτο ερώτημα θα ήταν χρήσιμη και οπωσδήποτε απαραίτητη για να καταλήξει κάπου η συζήτηση.

Ξαναρωτώ λοιπόν και όποιος συνάδελφος μπορεί ας απαντήσει

Υπάρχει οτιδήποτε έγγραφο, απόφαση, διάταξη που να αναφέρει ότι όταν ένας εργολάβος (μικρός ή μεγάλος) απασχολεί με σχέση εξαρτημένης εργασίας έναν εργάτη-οικοδόμο εξαιρείται από την υποχρέωση της αναγγελίας της πρόσληψης όπως την περιέγραψε ο συνάδελφος CEL;

Επειδή θα πάει μακριά η συζήτηση-διχογνωμία θα αναφερθώ στο link του teo 70 και στην απάντηση του Σταυρουλάκη.
Καλά όσα αναφέρει ο cel ο οποίος σωστά βάζει το δεν νομίζω να ισχύει για τους οικοδόμους κάτι διαφορετικό και δεν είναι απόλυτος.
Σε μόνιμο προσωπικό συμφωνώ μαζί σου όπως και στα δημόσια έργα (σύμβαση ορισμένου χρόνου 'η έργου-άσχετα εσύ αν κάνεις αορίστου(δικαίωμά σου και επιλογή σου) αλλά σε έργα όπου το ΑΜΟΕ είναι στον όνομα του εργοδότη και όχι του εργολάβου εγώ προσωπικά δεν κάνω.
Αν υπάρχει κάποιο έγγραφο από συνάδελφο που να αναφέρεται ειδικά για την περίπτωση που συζητάμε είμαι πρόθυμος να τον ακούσω.

Υ.Γ Επειδή ακριβώς δεν βρήκα τέτοιο έγραφο και είχα πρόβλημα με ένα υποκατάστημα του ΟΑΕΔ απευθύνθηκα στα κεντρικά του ΟΑΕΔ το οποίο είπε ότι δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση πρόσληψη και έλυσε την μεταξύ μας διαφορά.Το ΙΚΑ φυσικά ποτέ δεν μου ζήτησε κατά το κλείσιμο του φακέλλου προσλήψεις και πίνακα όπως συνηθίζεται για τους υπόλοιπους έμμισθους
-ημερομίσθιους.

Στα υπόλοιπα που δεν απάντησα ...τι αποζημίωση να δώσω?αφού δεν κάνω πρόσληψη και άρα ούτε καταγγελία?το νόμιμο δεν ήταν η σωστή ερώτηση μάλλον άλλη λεξούλα έπρεπε να βάλεις(ας βρούνε μια φόρμουλα οι αρμόδιοι για το μπάχαλο των οικοδομικών αλλά βλέπεις εκεί δεν είναι όπως το ΕΚΟ...)

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.570 Δημοσιεύσεις:

Επειδή θα πάει μακριά η συζήτηση-διχογνωμία θα αναφερθώ στο link του teo 70 και στην απάντηση του Σταυρουλάκη.
Καλά όσα αναφέρει ο cel ο οποίος σωστά βάζει το δεν νομίζω να ισχύει για τους οικοδόμους κάτι διαφορετικό και δεν είναι απόλυτος.
Σε μόνιμο προσωπικό συμφωνώ μαζί σου όπως και στα δημόσια έργα (σύμβαση ορισμένου χρόνου 'η έργου-άσχετα εσύ αν κάνεις αορίστου(δικαίωμά σου και επιλογή σου) αλλά σε έργα όπου το ΑΜΟΕ είναι στον όνομα του εργοδότη και όχι του εργολάβου εγώ προσωπικά δεν κάνω.
Αν υπάρχει κάποιο έγγραφο από συνάδελφο που να αναφέρεται ειδικά για την περίπτωση που συζητάμε είμαι πρόθυμος να τον ακούσω.

Υ.Γ Επειδή ακριβώς δεν βρήκα τέτοιο έγραφο και είχα πρόβλημα με ένα υποκατάστημα του ΟΑΕΔ απευθύνθηκα στα κεντρικά του ΟΑΕΔ το οποίο είπε ότι δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση πρόσληψη και έλυσε την μεταξύ μας διαφορά.Το ΙΚΑ φυσικά ποτέ δεν μου ζήτησε κατά το κλείσιμο του φακέλλου προσλήψεις και πίνακα όπως συνηθίζεται για τους υπόλοιπους έμμισθους
-ημερομίσθιους.

Στα υπόλοιπα που δεν απάντησα ...τι αποζημίωση να δώσω?αφού δεν κάνω πρόσληψη και άρα ούτε καταγγελία?το νόμιμο δεν ήταν η σωστή ερώτηση μάλλον άλλη λεξούλα έπρεπε να βάλεις(ας βρούνε μια φόρμουλα οι αρμόδιοι για το μπάχαλο των οικοδομικών αλλά βλέπεις εκεί δεν είναι όπως το ΕΚΟ...)

Επιτέλους μιλάμε την ίδια γλώσσα.

Ο εισηγητής του θέματος ρώτησε τι ισχύει και ΄μείς του απαντήσαμε τι κάνουμε κατά την κρίση μας.

Ο a12345

ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΟΧΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΝΑΙ

Ο Κωστής

Ουτε σε εργολάβο κάνω πρόσληψη και έχω την γνώμη ότι έχω δίκιο.
Του εργολάβου μου οι εργάτες έχουν εργοδότη (όσο αφορά τις ασφαλιστικές τους εισφορές) τον ιδιοκτήτη του τεχνικού έργου.

εσύ συμφώνησες και μαζί σου συμφώνησε ο SOTHRIS κι εγώ είπα πως ακολουθώ άλλη τακτική γιατί δεν γνωρίζω να υπάρχει διάκριση για τους οικοδόμους στον νόμο.
Ο CEL έδωσε το σχετικό απόσπασμα κι ο NIKOS_b αναρωτήθηκε εύλογα

Την καταγγελία σύμβασης ποιός την έχει κάνει; Εφόσον υπάρχει καταγγελία θα πρέπει να υπάρχει και πρόσληψη, Και η πρόσληψη έχει και αναγγελία.

Αυτό όλο δείχνει το χάος που επικρατεί γενικά και που όπως προείπα είναι γνωστό

.................
ΥΓ: Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει στην πράξη στα οικοδομικά έργα αλλά εδώ συζητάμε τι πρέπει να συμβαίνει με βάση τους νόμους και τις διατάξεις και σ΄αυτό πάνω αν υπάρχει οτιδήποτε έγγραφο που δικαιολογεί αυτή την τακτική που ακολουθούν οι εργολάβοι (βασικά οι μικροί γιατί οι μεγάλες κατασκευαστικές λειτουργούν διαφορετικά) είναι χρήσιμο να ανέβει σ΄αυτή την συζήτηση.

Επί της ουσίας λοιπόν συμφωνούμε πως ο καθένας κάνει ότι νομίζει κατά την κρίση του.

Ωστόσο αυτό που ξέρουμε ότι ισχύει σίγουρα είναι αυτό που έγραψε ο cel.
Κι εκεί βασιζόμενος εγώ κάνω αυτά που είπα και συμφωνώ μαζί σου πως ......................

αλλά κάθε φορά που συζητώ αυτό το θέμα δεν καταλήγει πουθενά η συζήτηση γιατί κανείς δεν με έχει παραπέμψει κάπου που να πάρω μια πειστική απάντηση βάσει των ισχυουσών διατάξεων.

Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να πάει μακριά η συζήτηση αν δεν έχει κάτι να προσθέσει και δεν υπάρχει και διχογνωμία.

Όποιος συνάδελφος έχει τεκμήρια που να επιβεβαιώνουν την ορθότητα του ενός ή του άλλου χειρισμού ας τοποθετηθεί.
Αλλά όχι τεκμήρια του τύπου "...ρώτησα και μου είπαν.... κλπ".

papiren (δεν ξέρω αν το έγραψα και σωστά :D )

ΥΓ. Μου μένει ωστόσο μια απορία: Τι βεβαίωση είναι αυτή που δίνετε εσύ κι ο SOTHRIS για να πάρει επίδομα ανεργίας ο απολυθείς εργάτης; Και επίσης τι λεξούλα να βάλω στην ερώτηση περί νομιμότητας της απόλυσης χωρίς αποζημίωση; γιατί εγώ ξέρω πως απόλυση χωρίς αποζημίωση είναι άκυρη.
Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Για τον πίνακα υπάρχει αυτή η περίπτωση δεδομένου ότι με τον Ν.1976/1991 καθιερώθηκε η τήρηση βιβλίου ημερήσιων δελτίων και κατά μια αποψη αντικαθιστά την θεώρηση και ανάρτηση του εν λόγω πίνακα στα οικοδομικά έργα. Ωστόσο εγώ υποβάλλω κανονικά πίνακα (καθ υπόδειξη της επιθ.εργασίας) εδώ και 17 χρόνια χωρίς πρόβλημα. ΄

Τελικά συνάδελφοι τι είναι αυτό το βιβλίο και πώς τηρείται;
Εχει κανείς υπόδειγμα του;

235711

235711

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Η/Υ
χμ, πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα αναφέρονται,
και επί του τύπου ο ype έχει το δίκιο του!
Όμως ας μην ξεχναμε οτι οι οικοδόμοι εργατοτεχνίτες είναι πράγματι μια ιδιάζουσα περίπτωση δηλαδή:

1) τους έχουν καταβάλει ποτέ επίδομα αδείας ή και άδεια;;;
2) τους έχουν καταβάλει ποτέ Δ.Χ. ή και Δ.Π.;;;

το΄σίγουρο είναι οτι ο ype δεν σφάλει! όπως και σίγουρο είναι οτι όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν πρόβλημα...

Βέβαια έχουμε και την ορθη κατ'εμε θέση του κ. Σταυρουλάκη (σε περίπτωση ανιτπαροχής)

Επίσης επειδή μιλάμε για τον τύπο (και καλά κάνουμε) μήπως θα έπρεπε η πρόσληψη κλπ να γίνονται από τον υπερεργολάβο, ο οποίος αυτός είναι κατ' ουσία ο εργοδότης και εκείνος με την σειρά του να μας εκδίδει ΤΠΥ...λέω μήπως ....

φαίνεται οτι η ερασιτεχνικότητα του ελληνικού κατασκευαστικού κλάδο, επιτάσει μια ανάλογη αντιμετώπιση από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς...(ή μηπως ισχύει το αντίθετο;;:D

το εν λόγω πρόβλημα ίσως και να είναι το ελάχιστο αναφορικά με τα ασφαλιστικά-εργασιακά θέματα, όταν κάποτε με το καλό κωδικοποιηθούν οι διατάξεις και ενοποιηθούν τα ταμεία (άντε σε 5-6) τότε τα πράγματα θα είναι πιο ξεκάθαρα!

Για να κλείσω την δημοσίευση μου και κατόπιν μιας έρευνας σε σχετική βιβλιογραφία:
- Κάρτα πρόσληψης ΝΑΙ
- Πρόγραμα εργασίας και καταχώρηση στο βιβλίο Νεοπροσληφθέντων ΟΧΙ (Έγγραφο Υπ. Εργασίας - ΣΕΠΕ ΚΥ 23/10/2000)
- Ημερήσια Δελτία Βιβλίου Απασχολούμενου Προσωπικού ΝΑΙ
- Βιβλίο Μέτρων Ασφαλείας και Υγείας ΝΑΙ

Τώρα ποιος τηρεί απο όλα τα παραπάνω τι; και πως; και φυσικά ποιός τα ελέγχει είναι μια άλλη συζήτηση...
Όπως είναι μια άλλη συζήτηση ποιος εργολάβος είναι διαθετημένος να αμοίψει την εν λόγω εργασία του λογιστή!!!!!!

Αυτά ... καλημέρα
...το άπειρο τείνει στο μηδέν...

Επισκέπτης-latina-

Επισκέπτης-latina-
  • Επισκέπτες
Λέγεται "ΒΙΒΛΙΟ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΔΕΛΤΙΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ" και η γραμμογραφιση του ειναι σαφης, ωστε να σας μεινουν ελαχιστες αποριες για το πως τηρειται. Ο κωδικος του βιβλιου ειναι 243 (αν σας ζητηθει στο βιβλιοπωλειο). Πρεπει να το αριθμησετε και να το προσκομισετε στην Επιθεωρηση εργασιας για θεωρηση. Παντως εγω κανω προσληψη κανονικα και τους περναω στον Πινακα ωρων προσωπικου ωστε να αποφευγω το πολυ γραψιμο (καθε μερα πρεπει να το συμπληρωνουμε το εν λογω βιβλιο...κι εγω εχω 19 εργατες...). Στο τελος κανω και μια καταγγελια της συμβασης και τελειωνει η ιστορια.
Παντως σχετικα με το αρχικο προβλημα (πρωτη ερωτηση) εχω να πω τα εξης : εφοσον δεν υπαρχει προσληψη, και εφοσον το θεμα ειναι να παρει ο εργαζομενος το επιδομα ανεργιας, ας κανει σε καποιο αλλο οικοδ. εργο μια προσληψη, ας βαλει 1-2 ενσημα και ας κανει απολυση μετα. Μου το εχουν προτεινει οι ιδιοι οι υπαλληλοι του ΟΑΕΔ της περιοχης μου.
Επισης να προσθεσω οτι ΔΧ Επιδομα Αδειας κλπ τα παιρνουν οι οικοδομοι απο το ΙΚΑ της περιοχης τους (δωροσημο).

FAFOUTIS

FAFOUTIS

*

• Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:
Επειδή είμαι κάπως λάσκα,θα πω και γω την γνώμη μου.
Στην περίπτωση που υπάρχει κατασκευαστής-εργολάβος,θα μπορούσαμε να πούμε ότι
έχει όλη την ευχέρεια να κάνει όλες τις νόμιμες διαδικασίες που κάνουν όλες οι εται-
ρείες και να έχει όλες τις συνέπειες που θα προκύψουν από την μη τήρηση.(ουσιαστικά
καμμία-τυπικά δεν γνωρίζω)
Στην περίπτωση όμως του ιδιώτη κατασκευαστή,που αναθέτει το κτίσιμο του σπιτιού του
σε εργολάβο,έχω την εντύπωση ότι οι γνωστές διαδικασίες (ΟΑΕΔ-ΠΡΌΣΛΗΨΗ/ΑΠΟΛΗΣΗ-
ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ Π.Δ 156 κλπ.) δεν μπορούν να ισχύσουν,διότι ενώ
υπεύθυνος για την κατασκευή είναι ο εργολάβος,η άδεια βγαίνει στο όνομα του ιδιώτη,
ο οποίος έχει και αυτός ευθύνη,χωρίς όμως να μπορεί να παρακολουθεί τις προσλήψεις
και τις απολύσεις του εργολάβου.
Σκεφτείτε επίσης και την περίπτωση που το ΙΚΑ υποχρέωνε τους εργολάβους οικοδομών,
στην τήρηση του Ε.Β.Π.Ν.Π,τι θα γινότανε από τα πρόστιμα που θα έπρεπε να πληρώνει
ο ιδιοκτήτης από την "αμέλεια" του κάθε εργολάβου.(Γνωρίζετε βέβαια ότι υπεύθυνος για
την απόδοση των εισφορών στο ΙΚΑ είναι ο ιδιοκτήτης,ακόμα και αν ο εργολάβος εκδόσει
ΤΠΥ για την δουλειά του,ακόμα και αν ο εργολάβος έχει πάρει τα χρήματα και δεν τα έχει
αποδόσει στο ΙΚΑ)

Επισκέπτης-ZAKU-

Επισκέπτης-ZAKU-
  • Επισκέπτες
ΠΟΛ. 1005/14.01.05 Εκπιπτόμενες δαπάνες από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων με βάση διοικητικές λύσεις και τη δικαστηριακή νομολογία.

4. Οι δαπάνες μισθοδοσίας του προσωπικού που απασχολεί επιχείρηση - υπεργολάβος, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδά της, εφόσον έχουν καταβληθεί οι σχετικές ασφαλιστικές εισφορές, ανεξάρτητα αν η καταβολή τους έγινε κατόπιν συμφωνίας από τον εργολάβο (αρχικό ανάδοχο). (1054601/923/Α0012/30-7-1999)

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

ΠΟΛ. 1005/14.01.05 Εκπιπτόμενες δαπάνες από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων με βάση διοικητικές λύσεις και τη δικαστηριακή νομολογία.

4. Οι δαπάνες μισθοδοσίας του προσωπικού που απασχολεί επιχείρηση - υπεργολάβος, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδά της, εφόσον έχουν καταβληθεί οι σχετικές ασφαλιστικές εισφορές, ανεξάρτητα αν η καταβολή τους έγινε κατόπιν συμφωνίας από τον εργολάβο (αρχικό ανάδοχο). (1054601/923/Α0012/30-7-1999)

???????????????????????????????

Ετσι είναι πράγματι αλλά...............

η τοποθέτηση είναι άσχετη με το ερώτημα και την προηγούμενη συζήτηση.

eliasfot

eliasfot

eliasfot

• simple Members
  • 97 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα

Να προσθέσω ένα ερώτημα

Όταν προσλαμβάνει μια εταιρεία οικοδόμους για κάποιο έργο, που δεν είναι σε εργολάβο
φτιάχνει ΑΠΔ κάθε μήνα στο ΙΚΑ
Και λέει
Αποδοχες 12000 €
ΙΚΑ 10000 €
στα βιβλία της με βάση την ΑΠΔ κάνει εγγραφές και ποιες, ή
συντάσσει κάποια μισθοδοτική κατάσταση ?

Ευχαριστώ

Επισκέπτης-SOTHRIS-

Επισκέπτης-SOTHRIS-
  • Επισκέπτες

Καλημέρα

Να προσθέσω ένα ερώτημα

Όταν προσλαμβάνει μια εταιρεία οικοδόμους για κάποιο έργο, που δεν είναι σε εργολάβο
φτιάχνει ΑΠΔ κάθε μήνα στο ΙΚΑ
Και λέει
Αποδοχες 12000 €
ΙΚΑ 10000 €
στα βιβλία της με βάση την ΑΠΔ κάνει εγγραφές και ποιες, ή
συντάσσει κάποια μισθοδοτική κατάσταση ?

Ευχαριστώ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Οι λογιστικές εγγραφές μπορεί να γίνουν είτε με βάση την ΑΠΔ, είτε με βάση την μισθοδοτική κατάσταση , είτε με βάση την εκτύπωση του λογιστικού άρθρου , αν υπάρχει μηχανογραφική υποστήριξη στην μισθοδοσία. Οι εγγραφές είναι η κλασική εγγραφή της μισθοδοσίας.

eliasfot

eliasfot

eliasfot

• simple Members
  • 97 Δημοσιεύσεις:
καλημέρα

SOTHRIS ευχαριστώ

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα, είμαι καινούργια σε μια τεχνική εταιρία κ μου έτυχε το εξής: Η επιχείρηση απασχολεί τους τελeυταίους μήνες έναν οικοδόμο στον οποίο όμως δεν έχει γίνει πρόσληψη. Τώρα ήρθε ο άνθρωπος και μου ζήτησε να του κάνω απόλυση για να μπεί στο ταμείο ανεργίας.
Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει πρόσληψη πως να κάνω καταγγελια σύμβασης?
Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο,κάποια βεβαίωση που μπορώ να του δώσω και να τον καλύπτει στον ΟΑΕΔ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.734 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!
Συνημμένο Αρχείο  beb_ergod_lixi.pdf   81,13Κ   342 Αριθμός Λήψεων

Καλησπέρα, είμαι καινούργια σε μια τεχνική εταιρία κ μου έτυχε το εξής: Η επιχείρηση απασχολεί τους τελeυταίους μήνες έναν οικοδόμο στον οποίο όμως δεν έχει γίνει πρόσληψη. Τώρα ήρθε ο άνθρωπος και μου ζήτησε να του κάνω απόλυση για να μπεί στο ταμείο ανεργίας.
Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει πρόσληψη πως να κάνω καταγγελια σύμβασης?
Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο,κάποια βεβαίωση που μπορώ να του δώσω και να τον καλύπτει στον ΟΑΕΔ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Βεβαίωση-δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου.

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Συνημμένο Αρχείο  beb_ergod_lixi.pdf   81,13Κ   342 Αριθμός Λήψεων

και τι αλλάζει;
Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου δεν απαιτείται πρόσληψη;

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.734 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

και τι αλλάζει;
Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου δεν απαιτείται πρόσληψη;

Σε οικοδόμους μη μονίμων συνεργείων δεν απαιτείται.Με την βεβαίωση είσαι οκ.

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

Επισκέπτης-noname-

Επισκέπτης-noname-
  • Επισκέπτες

Σε οικοδόμους μη μονίμων συνεργείων δεν απαιτείται.Με την βεβαίωση είσαι οκ.

μπορείς να μου πείς σε ποιά διάταξη αναφέρεται ότι εξαιρούνται αυτοι από την γνωστή διαδικασία που ακολουθείται στις προσλήψεις λοιπών εργαζόμενων;
ευχαριστώ

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.Ο εργοδότης του δίνει απλά αυτή τη βεβαίωση δεν χρειάζεται να την πάει και στον ΟΑΕΔ πρώτα ή λάθος κατάλαβα?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες