Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΕΓΧΟΣ ΙΚΑ


ΑΝΘΗ

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟΤΟ 2002 ΚΑΙΜΕΤΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι μου έτυχε και έκαναν έλεγχο και στο 2002 αλλά έχω την εντύπωση που κακώς το έκαναν γιατί μετά ο προιστάμενος τους "έβαλε χέρι". Προφανώς δεν έχουν οδηγίες για ελέγχους μετά την 1/1/2002.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μια σχετικη ερωτηση που εκανα στο Ικα Καλλιθεας μου ειπαν οτι απο το 2002 και εφοσον εχει γινει ελεγχος μεχρι 31/12/2001 δεν κάνουν ελεγχους γιατι τα στοιχεια διασταυρωνονται πλεον μεσω ΑΠΔ ...

Αλλωστε οταν ζητας ενημεροτητα μπορούν να δουν αμεσα εαν εισαι ενημερος ως προς τις πληρωμες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή σε 6 εταιρείες που έχω δεν μου εχει γίνει έλεγχος ΙΚΑ από το 2001 και μετά, εξακολουθεί να ισχύει το ότι λόγω μηχανοργάνωσης του ΙΚΑ οι έλεγχοι γίνονται μέσω internet ή απλώς 'ημουν τυχερός?

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟΤΟ 2002 ΚΑΙΜΕΤΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ανθή μου έχουν κάνει έλεγχο σε 2 πελάτες μου όμως πριν βάλουν τα Μηχανογραφικά συστήματα εδώ στην Τρίπολη.

Έγιναν οι έλεγχοι στην αρχή της χρονιάς.Ζητούσαν τις ΑΠΔ και τις πληρωμές κυρίως, αλλά και τα προγράμματα ΣΕΠΕ

και γαι τις τυχόν μεταβολές σε εργαζόμενους τις τυχόν προσλήψεις και αποχωρήσεις. Δεν ξέρω άν σε κάλυψα αλλά

εμένα αυτά μου ζητήσανε τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ανθή μου έχουν κάνει έλεγχο σε 2 πελάτες μου όμως πριν βάλουν τα Μηχανογραφικά συστήματα εδώ στην Τρίπολη.

Έγιναν οι έλεγχοι στην αρχή της χρονιάς.Ζητούσαν τις ΑΠΔ και τις πληρωμές κυρίως, αλλά και τα προγράμματα ΣΕΠΕ

και γαι τις τυχόν μεταβολές σε εργαζόμενους τις τυχόν προσλήψεις και αποχωρήσεις. Δεν ξέρω άν σε κάλυψα αλλά

εμένα αυτά μου ζητήσανε τότε.

Το μηχανογραφικο συστημα του ΙΚΑ επεκτεινεται σε ολα τα υποκ/τα του ΙΚΑ. Ηδη σε καποια υποκτα του ΙΚΑ στην Αθηνα και στα υποκτα της Κρητης εχει εγκατασταθει και συστημα ελεγχου των Επιχειρησεων. Ελεγχοι γινονται για ολες τις περιοδους πριν και μετα το 2002. Για τις περιοδους μετα το 2002 το ΙΚΑ, οπως γραφει και ο Panforos, ζητα μονο τις καταστασεις επιθ εργασιας, καρτες προσληψης και απολυσεις ή οικειοθελεις αποχωρησεις του προσωπικου. Τα υπολοιπα στοιχεια υπαρχουν στο μηχανογραφικο του ΙΚΑ. To κυριοτερο ομως ειναι οτι με το μηχανογραφικο καθε οφειλη που προκυπτει για τις επιχειρησεις καταχωρουνται στις καρτελες της αντιστοιχης ταμειακης υπηρεσιας με αποτελεσμα στις ασφκες ενημεροτητες και στη ληψη αναγκαστικων μετρων για την εισπραξη των οφειλων προς το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Maria-

Πάντως και σε μένα δεν έχει γίνει έλεγχος ΙΚΑ μετά το 2002. Ούτε και σε κάποιους συναδέλφους που το έχω συζητήσει στον Πειραιά. Τουλάχιστον για εταιρείες που δεν οφείλουν και δεν έχουν λάθη στις περιοδικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση ελέγχου (όπου και σε εμένα δεν έχει γίνει ποτέ σε πελάτες μου μετά την καθιέρωση της μηχανογράφησης) εαν δεν συμφωνούν οι ελεγκτές με τα ασφαλιστικά ημερομίσθια σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης (ό μισθός είναι σταθερός) επιβάλλεται πρόστιμο ή απλά διαγράφονται από το σύστημα?

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε περίπτωση ελέγχου (όπου και σε εμένα δεν έχει γίνει ποτέ σε πελάτες μου μετά την καθιέρωση της μηχανογράφησης) εαν δεν συμφωνούν οι ελεγκτές με τα ασφαλιστικά ημερομίσθια σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης (ό μισθός είναι σταθερός) επιβάλλεται πρόστιμο ή απλά διαγράφονται από το σύστημα?

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις.

Για ποιο λόγο να μη συμφωνούν;Πόσα ένσημα τους βάζεται και είναι σταθερές οι αποδοχές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ανθή μου έχουν κάνει έλεγχο σε 2 πελάτες μου όμως πριν βάλουν τα Μηχανογραφικά συστήματα εδώ στην Τρίπολη.

Έγιναν οι έλεγχοι στην αρχή της χρονιάς.Ζητούσαν τις ΑΠΔ και τις πληρωμές κυρίως, αλλά και τα προγράμματα ΣΕΠΕ

και γαι τις τυχόν μεταβολές σε εργαζόμενους τις τυχόν προσλήψεις και αποχωρήσεις. Δεν ξέρω άν σε κάλυψα αλλά

εμένα αυτά μου ζητήσανε τότε.

Παναγιώτη απάντησες σε ένα ερώτημα με ημερομηνία δημοσίευσης: Posted Jun 30 2004, 02:46 PM :D:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτα που ζητανε ειναι:

AΠΔ, εκτυπωμενα αποδεικτικα καταθεσης τους αν υποβληθησαν ηλεκτρονικα μεσω διαδικτυου.

Αποδεικτικα πληρωμων εισφορων.

Μισθολογια.

Καταστασεις ωρων εργασιας προσωπικου.

Εναρξεις-Αποχωρησεις-Απολυσεις

Τυχον συμβασεις εργασιας μερικης απασχολησης,ορισμενου χρονου κτλ.

Δικαιολογητικα ασθενειων-απουσιων.

Φωτοτυπιες των πορτοκαλι βιβλιων, Προσοχη - Δεν παιρνουμε τα πορτοκαλι βιβλια μαζι μας στο ΙΚΑ.

Δηλαδη τα ζητουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παναγιώτη απάντησες σε ένα ερώτημα με ημερομηνία δημοσίευσης: Posted Jun 30 2004, 02:46 PM :):rolleyes:

Μακάρι να είχα την παρατηρητικότητα σου!!!

Πόσο βλάκας αισθάνθηκα!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...