Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΙΚΑ ΜΙΚΤΑ & ΤΕΑΥΕΚ-ΜΙΚΤΑ ΓΙΑ

- - - - -

• Please log in to reply
10 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Unknown

Unknown
  • Επισκέπτες
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ % ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΕΑΥΕΚ ΣΤΟΝ ΜΙΚΤΟ ΜΙΣΘΟ ΠΩΛΗΤΗ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΦ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔ.); ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΓΡΑΜΜΕΝΟ;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Unknown

Unknown
  • Επισκέπτες
ΙΚΑ εργοδότη 25,06
ΙΚΑ ασφαλισμένου 13,00

ΤΕΑΥΕΚ νέων (μετά το 93)
εργοδότη 3,00
ασφαλισμένου 7,00

ΤΕΑΥΕΚ παλιοί ασφαλισμένοι (πριν το 93)
εργοδότη 4,00
ασφαλισμένου 4,00

Unknown

Unknown
  • Επισκέπτες
ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΕ ΑΠΟ ΤΕΑΥΚ.

Επισκέπτης-margarett-

Επισκέπτης-margarett-
  • Επισκέπτες
Αυτες οι κρατησεις ισχυουν εως σημερα; Επισης ενας πωλητης εχει και κρατησεις ΦΜΥ και ποσο ειναι αυτες; Υπαρχουν επιπλεον κρατησεις εκτος απο αυτες τις 3 υπηρεσιες;

L.D.K.

L.D.K.

klp-07

• simple Members
  • 206 Δημοσιεύσεις:

Αυτες οι κρατησεις ισχυουν εως σημερα; Επισης ενας πωλητης εχει και κρατησεις ΦΜΥ και ποσο ειναι αυτες; Υπαρχουν επιπλεον κρατησεις εκτος απο αυτες τις 3 υπηρεσιες;

ισχύουν και σήμερα.Τώρα για ΦΜΥ θα πρεπει να μας δώσεις και τον μικτο μισθό ή πριν τις κρατήσεις των ταμείων ή μετά από αυτές για να σου απαντήσουμε :)

Επισκέπτης-margarett-

Επισκέπτης-margarett-
  • Επισκέπτες

ισχύουν και σήμερα.Τώρα για ΦΜΥ θα πρεπει να μας δώσεις και τον μικτο μισθό ή πριν τις κρατήσεις των ταμείων ή μετά από αυτές για να σου απαντήσουμε :)

Δεν εχω δουλεψει στη συγκεκριμενη επιχειρηση αλλα μου ειπαν πως θα αμοιβομαι με το βασικο. ο βασικος συμφωνα με την επιθεωρηση εργασιας ειναι 903 € μεικτα. Αρα καθαρα ποσα ειναι;

Επισκέπτης-margarett-

Επισκέπτης-margarett-
  • Επισκέπτες
?????

Giannis61

Giannis61

*

• simple Members
  • 130 Δημοσιεύσεις:
Οπως σου εγραψαν αναλυτικα οι συναδελφοι παραπανω ειναι ΙΚΑ 13% + ΤΕΑΥΕΚ 7% (υποθετω οτι εισαι νεα ασφαλισμενη) αρα 903,00 - 180,60 = 722,40 και λογω ποσου δεν εχει κρατησεις για ΦΜΥ.

Επισκέπτης-margarett-

Επισκέπτης-margarett-
  • Επισκέπτες

Οπως σου εγραψαν αναλυτικα οι συναδελφοι παραπανω ειναι ΙΚΑ 13% + ΤΕΑΥΕΚ 7% (υποθετω οτι εισαι νεα ασφαλισμενη) αρα 903,00 - 180,60 = 722,40 και λογω ποσου δεν εχει κρατησεις για ΦΜΥ.

Εχω ξανασφαλιστει αλλα μονο για 4 μηνες. Το ΦΜΥ δηλαδη σε ποιες περιπτωσεις αφαιρειται;
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

Στέλιος

Στέλιος

*

• Silver members
  • 856 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΠΑΟΚ

Εχω ξανασφαλιστει αλλα μονο για 4 μηνες. Το ΦΜΥ δηλαδη σε ποιες περιπτωσεις αφαιρειται;
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

Καλημέρα ,

αν το ετήσιο εισόδημα σου ήταν μεγαλύτερο από το αφορολόγητο όριο των 12.000
τότε θα σου παρακρατούσαν ΦΜΥ = Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών

«Εκείνο για το οποίο η δική μας γενιά θα μετανιώσει μια μέρα πικρά

δε θα είναι τόσο η σκληρότητα και η αδικία των κακών,

όσο η απαράδεκτη σιωπή των καλών»…….

(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Ο νόμος πρέπει να διατυπώνεται έτσι, ώστε η εφαρμογή του να είναι και στην πράξη δυνατή, εφόσον ο νομοθέτης θέλει να τιμωρεί αποτελεσματικά τους λίγους και όχι άσκοπα τους πολλούς απ' τους πολίτες (Σόλωνας)

Ακόμα και μια κοινωνία ηλίθιων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλίθιος.(Αρκάς)
Έχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από το κάπνισμα και το ποτό που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα. (Αρκάς)
Το καλύτερο φάρμακο για το βήχα είναι η φασολάδα.Μετά θα φοβάσαι να βήξεις. (Αρκάς)
Μεγαλοφυΐα είναι κάποιος που σε παραλία γυμνιστών μπορεί να θυμάται φάτσες.(Αρκάς)
Έλληνας θα πει το πρωί να γελάς σαν παιδί, το μεσημέρι να κουβεντιάζεις φρόνιμα και το δείλι να δακρύζεις περήφανα (Δημήτρης Λιαντίνης)

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις(Κ.Π.Καβάφης)

Επισκέπτης-Βένια-

Επισκέπτης-Βένια-
  • Επισκέπτες

ΙΚΑ εργοδότη 25,06
ΙΚΑ ασφαλισμένου 13,00

ΤΕΑΥΕΚ νέων (μετά το 93)
εργοδότη 3,00
ασφαλισμένου 7,00

ΤΕΑΥΕΚ παλιοί ασφαλισμένοι (πριν το 93)
εργοδότη 4,00
ασφαλισμένου 4,00

Για την προηγούμενη ερώτηση, (ΙΚΑ-ΤΕΑΥΕΚ) πωλητή σε εμπορικό κατάστημα ποιά ποσοστά ισχύουν αν ο πωλητής είναι συγγενής με τον εργοδότη;

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες