Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ


επισκέπτη Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Η ΠΩΛΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ - ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ,ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΠΩΛΗΣΗΣ Η' ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως το θέτεις όχι. Γενικά όμως η άδεια μεταβιβάζεται χωριστά από το αμάξωμα. Επειδή υποθέτω ότι θέλεις να διασφαλιστείς γιατί δεν πουλάς μετρητοίς, θα σου πω ότι η ΑΔΕΙΑ-ΔΙΚΑΙΩΜΑ είναι κάτι άϋλο, δε διεκδικείται εύκολα αν δεν εξοφληθεί κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Ακριβώς όπως το θέτεις όχι. Γενικά όμως η άδεια μεταβιβάζεται χωριστά από το αμάξωμα. Επειδή υποθέτω ότι θέλεις να διασφαλιστείς γιατί δεν πουλάς μετρητοίς, θα σου πω ότι η ΑΔΕΙΑ-ΔΙΚΑΙΩΜΑ είναι κάτι άϋλο, δε διεκδικείται εύκολα αν δεν εξοφληθεί κλπ.

ΑΡΑ Ο ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑΝΝΗ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Η ΠΩΛΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ - ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ,ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΠΩΛΗΣΗΣ Η' ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ

ΡΩΤΑΩ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ & (ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ)- ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ

*ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στο γράφω.

1. Κάνεις αποχαρακτηρισμό το όχημα από την άδεια.

2. Μεταβιβάζεις την άδεια, η οποία ακουμπά σε όχημα του νέου ιδιοκτήτη. μεταβίβαση της άδειας μόνο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

3. Πριν την υπογραφή παίρνεις ΟΛΑ τα χρήματα, διότι μεταβιβάζεις δικαίωμα "αέρα αν θες"

4. Το όχημα που μένει το μεταβιβάζεις όταν έρθει η ώρα με ένα απλό τιμολόγιο που θα θεωρήσεις στην εφορία την ώρα εκείνη.

Η μεταβίβαση μπορεί να γίνει και στη διεύθυνση συγκοινωνιών της νομαρχίας, χωρίς συμβολαιογραφικό. Το συμβολαιογραφικό απαιτεί ελάχιστο κόστος μεταβίβασης, τέλη νομικών, συμβολαιογραφικά και παρουσία δικηγόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Απλά στο γράφω.

1. Κάνεις αποχαρακτηρισμό το όχημα από την άδεια.

2. Μεταβιβάζεις την άδεια, η οποία ακουμπά σε όχημα του νέου ιδιοκτήτη. μεταβίβαση της άδειας μόνο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

3. Πριν την υπογραφή παίρνεις ΟΛΑ τα χρήματα, διότι μεταβιβάζεις δικαίωμα "αέρα αν θες"

4. Το όχημα που μένει το μεταβιβάζεις όταν έρθει η ώρα με ένα απλό τιμολόγιο που θα θεωρήσεις στην εφορία την ώρα εκείνη.

Η μεταβίβαση μπορεί να γίνει και στη διεύθυνση συγκοινωνιών της νομαρχίας, χωρίς συμβολαιογραφικό. Το συμβολαιογραφικό απαιτεί ελάχιστο κόστος μεταβίβασης, τέλη νομικών, συμβολαιογραφικά και παρουσία δικηγόρων.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ YANNIS

ΑΡΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ & ΜΕΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ:

1)ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ Η' ΚΑΛΥΠΤΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ-ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΑΞΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

2)ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ (ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ),ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο πω και πάλι. Θα πάρεις όλα τα χρήματα.

Τώρα στις απαντήσεις.

1. Για τον αποχαρακτηρισμό απαιτείται πληρωμή της υπεραξίας στη ΔΟΥ που ανήκεις (βαρύνει εσένα). Με το χαρτί της υπεραξίας γίνεται στην αρμόδια νομαρχία που είναι ο φάκελος ο αποχαρακτηρισμός του οχήματος από την άδεια. Η άδεια (κεφαλή) πρέπει να χαρακτηρήσει ένα άλλο όχημα εντός κάποιου διαστήματος, δεν ξέρω πόσο. Συνήθως ο χαρακτηρισμός γίνεται στην ίδια νομαρχία που γίνεται και ο αποχαρακτηρισμός, αλλά μπορεί να φύγει ο φάκελος υπηρεσιακά και να πάει στη νομαρχία του αγοραστή.

Αν δε θες να τρέχεις, μπορείς να κάνεις αντίκλειτο πληρεξούσιο με μικρό κόστος, αντί συμβολαίου όπου θα εξουσιοδοτείς τον αγοραστή. Αυτό, μετά τον αποχαρακτηρισμό, γιατί αλλιώς θα πάρει και το όχημα. Παίρνοντας τα χρήματα, δίνεις το αντίκλειτο πληρεξούσιο και τέλος. Η άδεια μέχρι να χαρακτηρίσει ένα όχημα σαν ΔΧ θα μένει στο όνομά σου. Χαρτί μεταβίβασης για την άδεια δεν υπάρχει. Για συμβολαιογραφική πράξη αγοραπωλησίας υπάρχει ελάχιστο όριο κατάρτισης συμβολαίου που δεν το γνωρίζω. Με αυτό το ελάχιστο πρέπει να συνταχθεί το έγγραφο και φυσικά να πληρωθούν οι πάντες. Λάβε υπόψη σου ότι η υπεραξία βγαίνει κατ' αποκοπήν κι όχι βάσει αξίας πώλησης (είτε παργματικής είτε συμβολαίου).

2. Όχι γιατί η ΔΟΥ ελέγχει με τη θεώρηση όλο το φάκελο του αυτοκινήτου (ας έχει γίνει ήδη έλεγχος) και την υπεραξία. Για τη διακοπή δεν υπάρχει πρόβλημα διότι η πώληση αφορά πώληση από ιδιώτη κι όχι από επιτηδευματία. Το ίδιο γίνεται και στα ΕΙΧ, μόνο που εκεί γίνεται δεκτή και η υπεύθυνη δήλωση για την αξία του οχήματος ενώ στα φορτηγά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Θα στο πω και πάλι. Θα πάρεις όλα τα χρήματα.

Τώρα στις απαντήσεις.

1. Για τον αποχαρακτηρισμό απαιτείται πληρωμή της υπεραξίας στη ΔΟΥ που ανήκεις (βαρύνει εσένα). Με το χαρτί της υπεραξίας γίνεται στην αρμόδια νομαρχία που είναι ο φάκελος ο αποχαρακτηρισμός του οχήματος από την άδεια. Η άδεια (κεφαλή) πρέπει να χαρακτηρήσει ένα άλλο όχημα εντός κάποιου διαστήματος, δεν ξέρω πόσο. Συνήθως ο χαρακτηρισμός γίνεται στην ίδια νομαρχία που γίνεται και ο αποχαρακτηρισμός, αλλά μπορεί να φύγει ο φάκελος υπηρεσιακά και να πάει στη νομαρχία του αγοραστή.

Αν δε θες να τρέχεις, μπορείς να κάνεις αντίκλειτο πληρεξούσιο με μικρό κόστος, αντί συμβολαίου όπου θα εξουσιοδοτείς τον αγοραστή. Αυτό, μετά τον αποχαρακτηρισμό, γιατί αλλιώς θα πάρει και το όχημα. Παίρνοντας τα χρήματα, δίνεις το αντίκλειτο πληρεξούσιο και τέλος. Η άδεια μέχρι να χαρακτηρίσει ένα όχημα σαν ΔΧ θα μένει στο όνομά σου. Χαρτί μεταβίβασης για την άδεια δεν υπάρχει. Για συμβολαιογραφική πράξη αγοραπωλησίας υπάρχει ελάχιστο όριο κατάρτισης συμβολαίου που δεν το γνωρίζω. Με αυτό το ελάχιστο πρέπει να συνταχθεί το έγγραφο και φυσικά να πληρωθούν οι πάντες. Λάβε υπόψη σου ότι η υπεραξία βγαίνει κατ' αποκοπήν κι όχι βάσει αξίας πώλησης (είτε παργματικής είτε συμβολαίου).

2. Όχι γιατί η ΔΟΥ ελέγχει με τη θεώρηση όλο το φάκελο του αυτοκινήτου (ας έχει γίνει ήδη έλεγχος) και την υπεραξία. Για τη διακοπή δεν υπάρχει πρόβλημα διότι η πώληση αφορά πώληση από ιδιώτη κι όχι από επιτηδευματία. Το ίδιο γίνεται και στα ΕΙΧ, μόνο που εκεί γίνεται δεκτή και η υπεύθυνη δήλωση για την αξία του οχήματος ενώ στα φορτηγά όχι.

YANNIS ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ & ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ & ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ

ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ:

1)Ο ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ & ΟΧΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΗΚΟΥΝ & ΟΙ ΔΥΟ , ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΟΧΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΩΣ ΔΧ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ Η' ΚΑΛΥΠΤΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΤΙ ΑΞΙΑ?

2)ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ(ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ) ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ & ΠΑΛΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο Υπουργείο δε γίνεται τίποτε. Μόνο στις νομαρχίες. Η άδεια είναι αέρας. Πουλάς αέρα κι όταν πουλάς αέρα δε βγαίνει παραστατικό. Η άδεια μετά τον αποχαρακτηρισμό είναι πάλι δικιά σου. Μεταβίβαση αδείας και χαρακτηρισμός΄του οχήματος του αγοραστού γίνεται ταυτόχρονα. Δε γίνεται μεταβίβαση της αδείας μόνο. Συμβολαιογραφικά δεν καλύπτεσαι, διότι και πάλι πρέπει να πας στη νομαρχία. Αξία δεν υπάρχει.

2. Δεν εκδίδουμε κάποιο στοιχείο. Έχεις την πράξη αποχαρακτηρισμού που γράφει το όνομά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
1. Στο Υπουργείο δε γίνεται τίποτε. Μόνο στις νομαρχίες. Η άδεια είναι αέρας. Πουλάς αέρα κι όταν πουλάς αέρα δε βγαίνει παραστατικό. Η άδεια μετά τον αποχαρακτηρισμό είναι πάλι δικιά σου. Μεταβίβαση αδείας και χαρακτηρισμός΄του οχήματος του αγοραστού γίνεται ταυτόχρονα. Δε γίνεται μεταβίβαση της αδείας μόνο. Συμβολαιογραφικά δεν καλύπτεσαι, διότι και πάλι πρέπει να πας στη νομαρχία. Αξία δεν υπάρχει.

2. Δεν εκδίδουμε κάποιο στοιχείο. Έχεις την πράξη αποχαρακτηρισμού που γράφει το όνομά σου.

1)ΑΡΑ ΥΑΝΝΙΣ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ & ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ

2)ΓΙΑ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟN ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ

ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΞΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε: Γενικά δεν κόβεται στοιχείο αυτοπαράδοσης, παρ' ότι είναι πάγιο στοιχείο, διότι συνήθως είναι αποσβεσμένο. Δε γνωρίζω τι γίνεται αν προέρχεται από leasing και δεν έχει αποσβεστεί. Λογικά θα πρέπει να βγαίνει η διαφορά της απόσβεσης με το ΦΠΑ. Αλλά και πάλι η αξία θα είναι η μη αποσβεσμένη από την αρχικά δηλωμένη στο τιμολόγιο αγοράς του αυτοκινήτου. Αν πήρες όχημα με άδεια τότε δεν υπάρχει αρχική αξία και δεν υπόκειται σε αποσβέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης
Απλά στο γράφω.

1. Κάνεις αποχαρακτηρισμό το όχημα από την άδεια.

2. Μεταβιβάζεις την άδεια, η οποία ακουμπά σε όχημα του νέου ιδιοκτήτη. μεταβίβαση της άδειας μόνο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

3. Πριν την υπογραφή παίρνεις ΟΛΑ τα χρήματα, διότι μεταβιβάζεις δικαίωμα "αέρα αν θες"

4. Το όχημα που μένει το μεταβιβάζεις όταν έρθει η ώρα με ένα απλό τιμολόγιο που θα θεωρήσεις στην εφορία την ώρα εκείνη.

Η μεταβίβαση μπορεί να γίνει και στη διεύθυνση συγκοινωνιών της νομαρχίας, χωρίς συμβολαιογραφικό. Το συμβολαιογραφικό απαιτεί ελάχιστο κόστος μεταβίβασης, τέλη νομικών, συμβολαιογραφικά και παρουσία δικηγόρων.

YANNIS ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (ΠΩΛΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ) ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1)ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ(ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΔΕΙΑΣ)ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ-ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

2)ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ

3)ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΣΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ

*ΔΗΛΑΔΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟ 2 & 3 ΣΤΑΔΙΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΑΤΥΠΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΡΩΝ ΕΦΟΣΟΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΣΦΑΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΦΔΧ ΟΠΟΥ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΦΟΡΤΗΓΟ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ

ΜΑΖΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΟΠΩΛΗΤΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΧΑΡ/ΜΟΥ 3,6%.

Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΤΟΥ ΕΞΕΠΕΣΕ ΦΠΑ 19%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης
YANNIS ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (ΠΩΛΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ) ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1)ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ(ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΔΕΙΑΣ)ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ-ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

2)ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ

3)ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΣΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ

*ΔΗΛΑΔΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟ 2 & 3 ΣΤΑΔΙΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΑΤΥΠΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΡΩΝ ΕΦΟΣΟΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΣΦΑΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Eπειδη εχω παρομοιο προβλημα γνωριζει καποιος εαν ισχυουν τα ανωτερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΙΑ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΒΥΤΙΟΥ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΙΣΟ ΜΙΣΟ ΑΠΌΤΙ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ Ε' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ Ε' ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ....

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ Π.Χ. ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΑ ΤΗΣ 100% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

παιδια ας μπη στον κοπο να απαντηση καποιος αν του εχει τυχει , τι γινεται με την αδεια ΦΔΧ οταν κανει οριστικη διακοπη λογω του οτι δεν εχει δουλεια . και δεν εχει που να την πουληση?

σας ευχαριστω ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ (ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ )

μου το κανεις λιγο...πιο λιανα ? συγνωμη αλλα δεν το πιασα τοσο καλα:)

παλι σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ (ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ) ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΑΠΟ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΤΑ ΕΧΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά.

Θα ήθελα με τη σειρά μου να σας κάνω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Ο πατέρας μου έχει άδεια φορτηγού δημοσίας χρήσης και θέλει να την πουλήσει.

Γνωρίζετε που πρέπει να ρωτήσουμε και πόσο περίπου κυμαίνονται οι τιμές;

Την άδεια την είχε αγοράσει πριν πολλά χρόνια (τότε που τις αγόραζαν πανάκριβα και όχι μετά που σχεδόν τις χαρίζανε).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλή Χρονιά.

Θα ήθελα με τη σειρά μου να σας κάνω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Ο πατέρας μου έχει άδεια φορτηγού δημοσίας χρήσης και θέλει να την πουλήσει.

Γνωρίζετε που πρέπει να ρωτήσουμε και πόσο περίπου κυμαίνονται οι τιμές;

Την άδεια την είχε αγοράσει πριν πολλά χρόνια (τότε που τις αγόραζαν πανάκριβα και όχι μετά που σχεδόν τις χαρίζανε).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για τη διαδικασία στο Υπουργείο Μεταφορών. Για την τιμή ότι πει η αγορά. Στην πράξη πάντως μην περιμένεις και πολλά .Ποιός θα πληρώσει δεκάδες χιλιάδες αυρίο για κάτι που σε δυόμησι χρόνια θα το πάρει τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...