Προς το περιεχόμενο

Ο εφησυχασμός οδηγεί στην απραξία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εφησυχασμός οδηγεί στην απραξία

και κατά συνέπεια στον μαρασμό του Οικονομικού Επιμελητηρίου

Καθημερινά βιώνουμε όλο και περισσότερο την όξυνση των κοινωνικών και επαγγελματικών μας προβλημάτων. Με τις λιγοστές δυνάμεις που διαθέτουμε προσπαθούμε, τα τελευταία χρόνια κόντρα σε καταστημένα, να αντισταθούμε προβάλλοντας και θέτοντας μία δυναμική στην υπηρεσία του συναδέλφου οικονομολόγου.

Είναι γεγονός ότι το Οικονομικό Επιμελητήριο απέχει και βρίσκετε μακριά από τα προβλήματα της κοινωνίας και των συναδέλφων. Μακριά από τους σκοπούς και τους στόχους που περιγράφονται στο θεσμικό πλαίσιο που το διέπει. Μας δίνεται η εντύπωση ότι αποποιείται του ρόλου «εφ’ ω ετάχθη» με αποτέλεσμα να οδηγείται στον εφησυχασμό και μακριά από τον ρόλο που όφειλε να διαδραματίζει.

Ούτε καν εγείρονται οι συνειδήσεις αυτών που ρυθμίζουν τις τύχες μας, από τις θέσεις που τους εμπιστευτήκαμε, να δραστηριοποιήσουν τα χιλιάδες μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου με την πλούσια επιστημονική και επαγγελματική εμπειρία που διαθέτουν, ούτε προβληματίζονται από την δράση και τα αποτελέσματα των άλλων αντιπροσωπευτικών επιστημονικών επαγγελματικών θεσμών.

Είκοσι χρόνια ζωής και το Οικονομικό επιμελητήριο ελάχιστα έχει να επιδείξει στον επαγγελματικό και επιστημονικό τομέα και όσα έχει πετύχει είναι ελλιπή.

Δεν έχουμε την διάθεση απλά και μόνο να έλθουμε σε αντιπαράθεση. Εκείνο που κύρια επιθυμούμε είναι να αφυπνίσουμε συνειδήσεις και να κάνουμε ευρέως γνωστό ότι τακτικές περασμένων ετών πρέπει να λάβουν τέλος.

Πρέπει ορισμένοι να συνειδητοποιήσουν ότι η ενασχόληση, και η ανάληψη καθηκόντων στα πλαίσια δράσης του Οικονομικού Επιμελητηρίου, δεν είναι πάρεργο, δεν είναι χώρος αποκατάστασης και εξέλιξης κομματικών στελεχών.

Πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι ο χώρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου δεν είναι χώρος λειτουργίας κομματικών παρατάξεων και φυσικά πεδίο αντεγκλήσεων χωρίς αρχές. Δεν είναι υποκατάστημα μιας μερίδας συναδέλφων oοικονομολόγων δεν είναι αυτό που, χωρίς αιδώ, λένε στις μεταξύ τους συζητήσεις «υποκατάστημα μιας μερίδας των εφοριακών και των ορκωτών λογιστών και κυρίως του ΣΟΛ».

Όλοι γνωρίζουμε ότι το Οικονομικό Επιμελητήριο δεν προσφέρει τις υπηρεσίες που όφειλε να προσφέρει.

Στα προβλήματα που μαστίζουν την κοινωνία μένει αδιάφορο και πάντα υπακούει σε κομματικές εντολές.

Σε κρίσιμα μάλιστα οικονομικά θέματα έμεινε πεισματικά αδιάφορο.

Στο σκάνδαλο του χρηματιστηρίου παρά της εκκλήσεις μας σιώπησε προκλητικά. Σιώπησε στην μεγαλύτερη αναδιανομή πλούτου που έγινε ποτέ στη χώρας μας με ανέντιμα μέσα

Κατά την προεδρεία της χώρας μας στην Ε.Ε. δεν πείρε καμία πρωτοβουλία, ενώ όφειλε να προβάλλει και να ανάδειξη τα θέματα στα οποία είναι καθ’ύλη αρμόδιο. Στα καθημερινά προβλήματα της κοινωνίας και των συναδέλφων σιωπά, εν αντιθέσει με την δράση των άλλων θεσμών.

Το επάγγελμα του Οικονομολόγου λυμαίνεται από μη Οικονομολόγους.

Σε επαγγελματικά ζητήματα όπως αυτό του Λογιστή – Φοροτέχνη οι εξελίξεις δεν είναι ευοίωνες. Το επάγγελμα του Λογιστή – Φοροτέχνη συνεχίζουν να το ασκούν όποιοι το επιθυμούν και οι άδειες που εκδίδονται από την Κ.Δ. του ΟΕΕ δεν είναι στα πλαίσια της υπάρχουσας νομοθεσίας. Για ρουσφετολογικούς και πελατειακούς λόγους των κομματικών παρατάξεων η Κ.Δ. του ΟΕΕ συνεχίζει να εκδίδει παράνομες άδειες. Εμείς έχουμε αντιδράσει με τον πλέον ευπρεπή τρόπο τόσο στα πλαίσια της Κ.Δ όσο και από τις στήλες των Οικονομικών Χρονικών. Επανειλημμένα έχουμε καταγγείλει το γεγονός της έκδοσης των παράνομων αδειών όμως «φωνή βοώντος εν τη ερήμω». Οι παροτρύνσεις τους να σιωπήσουμε ή οι κατηγορίες τους ότι θέλουμε να αποκλείσουμε εμπειρικούς λογιστές, πράγμα που είναι ψευδές, πέφτουν στο κενό. Ποτέ δεν επιδιώξαμε να αποκλείσουμε ή να αφαιρέσουμε την άδεια άσκησης επαγγέλματος από συνάδελφο όταν αυτή του έχει χορηγηθεί νόμιμα.

Επιθυμούμε και αγωνιζόμαστε «να κλείσει το επάγγελμα» και από τούδε και στο εξής να ασκείτε από τους απόφοιτους των ΑΕΙ και ΤΕΙ με διακριτό επίπεδο δικαιωμάτων, όπως είναι το διακριτό επίπεδο σπουδών των προαναφερόμενων ιδρυμάτων.

Θεωρούμε υποχρέωσή μας να αγωνιζόμαστε για την κατοχύρωση του Οικονομολογικού Επαγγέλματος που όμως θα αγκαλιάζει το σύνολο των συναδέλφων. Δεν θα σταματήσουμε να λέμε τις απόψεις μας παρά τις όποιες προσπάθειες φιμώματος. Εμείς θα δημοσιοποιούμε τις απόψεις μας, είτε μέσα από τις στήλες των Οικονομικών Χρονικών, είτε από την ιστοσελίδα μας www.akioe.gr που ανά πάσα στιγμή μπορείτε να επισκέφτεσθε και να ενημερώνεστε.

Δεν είμαστε διατεθειμένοι να συμμαχήσουμε με φωνές δορυφορικών σχημάτων των κομματικών παρατάξεων που εκφράζονται στην Κ.Δ. του ΟΕΕ και που μας καλούν να ενωθούμε όλοι μαζί οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Και δεν πρόκειται να συμμαχήσουμε γιατί πιστεύουμε ότι πίσω από αυτή την πρόταση υπάρχει σκοπιμότητα.

Aλλο πράγμα το νεφελώδες προσκλητήριο, χωρίς θεματολογία, σε παραταξιακή και συνδικαλιστική συσπείρωση, για να το επικαλούμαστε στο μέλλον ότι εμείς είμαστε οι καλοί και οι άλλοι οι κακοί, και άλλο η συνεργασία των παρατάξεων και η εκπόνηση ενός προγράμματος δράσης με στόχο όλοι μαζί να συμβάλουμε στην υλοποίησή αυτού του προγράμματος. ’λλο η ομαδοποίηση και οι ενέργειες υπονόμευσης μιας επαγγελματικής ομάδας σε βάρος μιας άλλης και άλλο η κοινή δράση όλων μας ανεξαρτήτως επαγγελματικής δραστηριότητας, για την κατοχύρωση π.χ. του Οικονομολόγου στο Δημόσιο Τομέα. Τέλος άλλο η ομαδοποίηση και ο «αχταρμάς» κι άλλο η συμφωνία κυρίων μεταξύ των συναδέλφων ανεξαρτήτως ειδικότητας, με προδιαγεγραμμένη την δράση της πλήρους θεσμοθέτησης του Οικονομολογικού Επαγγέλματος.

Εάν συνάδελφοι πραγματικά θέλουμε να σταματήσει η μιζέρια στο χώρο μας , εάν επιθυμούμε να σταματήσει ο κομματισμός που καθήλωσε το ΟΕΕ στο περιθώριο, εάν οραματιζόμαστε ένα ΟΕΕ κοντά στην κοινωνία και στον συνάδελφο, ανεξάρτητα από πολιτική τοποθέτηση, ας στρατευθούμε από κοινού σε ένα πρόγραμμα δράσης με άξονα την λύση των προβλημάτων που μαστίζουν τους συναδέλφους, κόντρα στον κομματισμό και στους παράγοντες των διαδρόμων των Υπουργείων και των Τηλεοράσεων .

Συνάδελφε έλα και εσύ να αλλάξουμε σελίδα στο ΟΕΕ να αλλάξουμε την ζωή μας.

Με εκτίμηση

Παναγιώτης Αλεβιζάκης

Μέλος της Κ.Δ. του Ο.Ε.Ε.

Εκπρόσωπος της ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ

www.akioe.gr

`E-Mail`: [email protected]

Τηλέφωνο : 2821099238

FAX: 2821099280

Κινητό : 6944522935

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Αλεβιζάκη,

όλα όμορφα και καλά αλλά εσείς μιλάτε εδώ για τους Οικονομολόγους (ΑΕΙ).

Με εμάς τους απόφοιτους ΤΕΙ τι θα γίνει. Ήδη είναι το επάγγελμα του Λογιστή/Φοροτέχνη για αυτούς απο τα ΑΕΙ καλύτερα προσαρτιμένο από δε των αποφοίτων ΤΕΙ (και μή μου λέτε τα παραλέω!!).

Αν δίαβασα καλά στην ιστοσελίδα σας, εσείς θέλετε να κατοχυρώσετε και άλλο το επάγγελμα του Οικονομολόγου???? Που να πάει δηλαδή???

Εγώ στα 6 χρόνια δουλείας πάνω στο επάγγελμα του Λογιστή δεν έχω δεί απόφοιτο ΑΕΙ να ξέρει τόσα πολλά όσα ο απόφοιτος ΤΕΙ.

Όταν μιλάμε για Οικονομολογικό επάγγελμα, τι έχει να κάνει αυτό με το επάγγελμα του Λογιστή που μαθένει ΤΕΙτζής?

Να κάνουνε και οι ΤΕΙτζήδες δικό τους "ανερξάρτητο κίνημα"????

Η πρόταση μου έιναι, μιας και όλοι έχουμε σαν αποτέλεσμα να εργαζόμαστε ως Λογιστές, να μην υπάρχει διαχωρισμός στο επάγγελμα του Λογιστή. Οι Οικονομολόγοι ας κάνουν και της Οικονομοτεχνικές τους μελέτες και ας γίνονται και Ορκωτοί Λογιστές.

Εμείς από τα ΤΕΙ μόνο Λογιστές μπορούμε να είμαστε, δυστιχος τίποτα παραπάνω :evil:

Ας δούμε να ζούμε σε αρμονία και να κατοχυρώσουμε το δικό μας επάγγελμα όπως εκέινων τον ACCA, CIMA κλπ.

Με εκτίμηση

ΝR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΜΥΑΛΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ>>>>>>>>>>>>>>>>

όσο τα ΑΕΙ με τα ΤΕΙ διαχορίζονται κατα τρόπο ρατσιστικό θα τρωγόμασε σαν τα DOGS.

Οσο για το ανορθόγραφοι νούμερα μαθενουμε να γραφουμε αλλιως ας φοιτούσαμε φιλολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΥΑΛΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ>>>>>>>>>>>>>>>>

όσο τα ΑΕΙ με τα ΤΕΙ διαχορίζονται κατα τρόπο ρατσιστικό θα τρωγόμασε σαν τα DOGS.

Οσο για το ανορθόγραφοι νούμερα μαθενουμε να γραφουμε αλλιως ας φοιτούσαμε φιλολογία.

quote]

Συνάδελφε συμφωνώ (σχεδόν) σε όλα, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΡΓΑΦΙΑ !!

Το ότι δεν έχουμε (και ευτυχώς που δεν έχουμε) πτυχίο φιλολογίας, ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να καταστρέφουμε τη γλώσσα μας ! Προς Θεού ! Αλοίμονο αν περιοριστούμε μόνο στα νούμερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 years later...

Να γιατί δεν πρέπει να εφησυχάζουμε. Καλούμε όλους τους νησιωτικούς συλλόγους να ακολουθήσουν τους Ανδριώτες, του Τηνιακούς, τους Καρπάθιους και εμάς , Δείτε πως προσπαθούμε, ελάτε και σεις.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΑΡΟΥ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ

ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ Δ.Ο.Υ. ΠΑΡΟΥ

Ο Σύλλογος Λογιστών Πάρου - Αντιπάρου, σε συνεργασία με άλλους φορείς επαγγελματιών και εργαζομένων της Πάρου και με την ενεργό συμπαράσταση του Δημάρχου κ. Χ.Βλαχογιάννη και Δημοτικών Συμβούλων, συμμετέχει στην συμβολική κατάληψη από σήμερα Παρασκευή 19/10/2012 , της Δ.Ο.Υ. Πάρου με αίτημα την μη κατάργηση και μεταφορά της στην Νάξο. Παραθέτουμε το ψήφισμα που καταθέσαμε στο Δημοτικό Συμβούλιο.

Πάρος 18 Οκτωβρίου

Για το Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΤΕΛΑΙΟΣ

Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ - ΚΑΛΕΣΜΑ

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ….

Η τελευταία απόφαση - προσπάθεια της συγκυβέρνησης για το κλείσιμο της εφορίας στην Πάρο, είναι η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι της αγανάκτησής μας.

ΟΙ κυβερνήσεις της ανεργίας, των χιλιάδων λουκέτων, της διάλυσης του συστήματος υγείας, της παιδείας και κάθε έννοιας κοινωνικής πολιτικής, δεν διστάζουν να προχωρούν σε μέτρα που ισοπεδώνουν την ζωή μας.

Η έννοια της νησιωτικότητας, που είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη, είναι άγνωστη λέξη για την πολιτική των συγκυβερνήσεων

Η ταλαιπωρία με την έλλειψη της πολεοδομίας, των δικαστηρίων, του ΟΑΕΕ και της Επιθεώρ. Εργασίας, τώρα θα επεκταθεί και στα φορολογικά ζητήματα και αύριο ίσως πάρει σειρά το ΙΚΑ.

Οι Σύλλογοι επαγγελματιών και εργαζομένων που προσυπογράφουμε την παρούσα διαμαρτυρία, δηλώνουμε ότι δεν πάει άλλο και καλούμε τους Δήμους Πάρου και Αντιπάρου, όλους τους φορείς των νησιών μας και όλους τους κατοίκους, να φωνάξουν μαζί μας :

Όχι στην κατάργηση της ΔΟΥ Πάρου. Όχι στην πολιτική που μας εξαθλιώνει.

Καλούμε όλους

Την Παρασκευή 19 Οκτώβρη 2012 στις 7.00 π.μ. σε συγκέντρωση έξω από την Εφορία και σε συμβολική κατάληψη των γραφείων της, για να στείλουμε το δικό μας μήνυμα στους κυβερνώντες.

ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ Δ.Ο.Υ. ΠΑΡΟΥ

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ

Σύλλογος Λογιστών Πάρου - Αντιπάρου

Εμποροεπαγγελματικός Σύλλογος Πάρου - Αντιπάρου

Σύλλογος Μελετ. Μηχανικών Πάρου - Αντιπάρου

ΕΛΜΕ Πάρου - Αντιπάρου

Σύνδεσμος Ιδιωτ. Υπαλλήλων Πάρου - Αντιπάρου

Σύλλογος Εργαζομένων Ο.Τ.Α. Πάρου - Αντιπάρου

Σύλλογος Τουριστ. Καταλυμάτων Αλυκής Πάρου

Σύλλογος ατόμων με ειδικές ανάγκες Πάρου

Σύλλογος εργαζομένων στην ΔΕΥΑ Πάρου

Ενωση Ξενοδόχων Πάρου

Σύλλογος Ηλεκτρολόγων Πάρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ

ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ 105 - 71306 ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΤΗΛ. 2810224595 ΤΗΛ./FAX 2810223997

Ηράκλειο : 31/10/2012

Αρ. Πρωτ. : Φ5/541

Προς :

Γραφείο Διοικητή ΙΚΑ

κ. Σπυρόπουλου Λοβέρδου.

Κύριε Πρόεδρε,

Πλησιάζοντας πλέον την ημερομηνία εφαρμογής του Ν. 4075/2011 «Θέματα Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ – ΕΤΑΜ» σας κάνουμε γνωστό ότι είναι αδύνατη η εφαρμογή των διατάξεων για την καταβολή των ενσήμων μέχρι και την 5η εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα.

Είμαστε πεπεισμένοι ότι οι εισηγητές αυτής της πρότασης δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με υπολογισμό και έκδοση μισθοδοσίας, καθώς σε αυτή την περίπτωση θα γνώριζαν τη δυσκολία του εγχειρήματος.

Δυσκολία που έχει να κάνει τόσο με την αδυναμία έγκαιρης προσκόμισης των στοιχείων απασχόλησης από τους εργοδότες, όσο και με την αδυναμία των Λογιστών – Φοροτεχνικών να ανταποκριθούν σε τέτοιο όγκο δουλειάς και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Επιτέλους, θα πρέπει να συνειδητοποιήσουν όλοι ότι ο κλάδος δεν μπορεί συνεχώς να υφίσταται τις επιπτώσεις από αποφάσεις τρίτων ερήμην του.

Ανακαλέστε άμεσα την απόφαση και συζητήστε με τους εκπροσώπους του κλάδου (Οικονομικό Επιμελητήριο, επαγγελματικοί φορείς) ώστε να δοθεί μία λύση που θα εξυπηρετεί όλους χωρίς να δημιουργηθούν παρενέργειες για όλους.

Με εκτίμηση

Ο Πρόεδρος του Π.Τ.

Γιώργος Αμπαρτζάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ

ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ 105 - 71306 ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΤΗΛ. 2810224595 ΤΗΛ./FAX 2810223997

Ηράκλειο : 01/11/2012

Αρ. Πρωτ. : Φ5/542

Προς :

Γραφείο Υπουργού Οικονομικών

κ. Στουρνάρα Ιωάννη.

Κοιν. :

Γραφείο Υφυπουργού Οικονομικών κ. Μαυραγάνη Γεωργίου.

Αξιότιμε κ. Υπουργέ,

Παρακολουθούμε με αγωνία και ενδιαφέρον την προσπάθεια που το Υπουργείο σας και εσείς προσωπικά καταβάλλετε για τη δημοσιονομική εξυγίανση ώστε η χώρα μας να μπορέσει και πάλι να σταθεί στα πόδια της και να προσφέρει στο δοκιμαζόμενο λαό μας ελπίδα και προοπτική.

Όντας Οικονομολόγοι, γνωρίζουμε καλύτερα ίσως τις δυσκολίες αυτού του εγχειρήματος.

Ιδιαίτερα ο κλάδος των Λογιστών – Φοροτεχνικών, δίνει καθημερινά και νυχθημερόν τη δική του μάχη. Προσπαθώντας, αφενός μεν να βοηθήσει επιχειρήσεις και φυσικά πρόσωπα να ανταπεξέλθουν και να αντέξουν αυτήν την απίστευτη κρίση που όλοι μας βιώνουμε και αφετέρου να εκπληρώσει με συνέπεια τις πολυποίκιλες υποχρεώσεις που συνεχώς και χωρίς την ανάλογη οικονομική ανταμοιβή - αλλά και χωρίς να ερωτηθεί αν μπορεί να ανταπεξέλθει - προστίθενται στις πλάτες του (συνεχείς αλλαγές, νέες υποχρεώσεις, απαιτήσεις από ΙΚΑ, ΓΕΜΗ κ.λ.π.).

Θα περίμενε κανείς ότι, στη μάχη αυτή που το Υπουργείο σας δίνει, θα ήθελε ένα σώμα Λογιστών – Φοροτεχνικών καταξιωμένο στην κοινωνία, πιστοποιημένο, ώστε να μην είναι έρμαιο πιέσεων ή και εκβιασμών, που θα βοηθούσε σημαντικά στη μάχη κατά της φοροδιαφυγής αντί να είναι μόνο υποζύγιο ευθυνών και υποχρεώσεων.

Δυστυχώς όμως, η πολιτεία συνεχώς πράττει ακριβώς τα αντίθετα. Από τη μια μιλάει για κλειστά επαγγέλματα (αλήθεια, ας μας πει κάποιος ένα πιο ανοικτό από αυτό του Λογιστή - Φοροτεχνικού), ανακαλεί τη διαδικασία πιστοποίησης, τους αποκλείει με το άρθρο 83 του σχεδίου νόμου «Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος» από συγκεκριμένες δραστηριότητες, αποσύρει από σχέδιο νόμου τη δυνατότητα δημιουργίας εταιρειών ελεγκτών από έμπειρους Λογιστές – Φοροτεχνικούς, περιορίζοντας συνεχώς τις δυνατότητες ενασχόλησης του κλάδου και με άλλα αντικείμενα που γνωρίζει πολύ καλά και που ενώ θα τον αναβάθμιζαν ουσιαστικά, ταυτόχρονα θα τον όπλιζαν ώστε με υπευθυνότητα να συνδράμει στο δύσκολο έργο σας.

Έχουμε επισημάνει πολλάκις στο παρελθόν ότι τα Υπουργεία είναι πλήρη από συμβούλους με λαμπρές σπουδές και άριστα βιογραφικά αλλά που δυστυχώς, σε πολλές περιπτώσεις, δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το τι συμβαίνει στην αγορά και στην πραγματική Οικονομία.

Κάνουμε έκκληση για μία ακόμη φορά, αφουγκραστείτε αυτούς που ζουν τα προβλήματα καθημερινά, ακούστε το Οικονομικό Επιμελητήριο, ακούστε τους Επαγγελματικούς φορείς και να είστε σίγουρος ότι κανείς από εμάς δεν επιδιώκει πρόσκαιρα οικονομικά ή συντεχνιακά οφέλη. Αντιθέτως, εκφράζει την αγωνία του επειδή γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα και στηρίζει με όλες του τις δυνάμεις τον κοινό σκοπό, τη σωτηρία και ανάπτυξη της Ελληνικής Οικονομίας.

Με τιμή

Για την Τοπική Διοίκηση του Περιφ. Τμήματος

Ο Πρόεδρος

Γιώργος Αμπαρτζάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήσθω εν παρόδω:

ΜΥΑΛΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ>>>>>>>>>>>>>>>>

όσο τα ΑΕΙ με τα ΤΕΙ διαχορίζονται κατα τρόπο ρατσιστικό θα τρωγόμασε σαν τα DOGS.

Οσο για το ανορθόγραφοι νούμερα μαθενουμε να γραφουμε αλλιως ας φοιτούσαμε φιλολογία.

Εκτός από νούμερα, διαβάζουμε και νόμους, εγκυκλίους και συγγράμματα, συντάσσουμε διάφορα έγγραφα, προσφυγές, βεβαιώσεις, κλπ κλπ κλπ. Δεν απαιτείται, φυσικά, να ξέρουμε την προστακτική αορίστου β' του λαμβάνω, αλλά μια ανεκτή γνώση της ελληνικής γλώσσας είναι απαραίτητη, αλλιώς - πολλές φορές -άλλα διαβάζουμε και άλλα καταλαβαίνουμε.

Σχετικά με το κύριο θέμα τώρα: Έχουμε γίνει μηχανάκια που βλέπουν μόνο νούμερα. Παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις του Θεμιστοκλή και, άσχετα αν έχω επιμέρους διαφωνίες ή ενστάσεις, συμμερίζομαι την αγωνία του για το μέλλον μας, μόνο που αυτό το μέλλον δεν το βλέπω μέσω του ΟΕΕ (με όλο το σεβασμό προς το κύρος του...) ακριβώς επειδή η πρακτική του διαχωρισμού σε τάξεις διχάζει το επάγγελμα. Ή είσαι λογιστής ή δεν είσαι. Εκεί κρίνω ότι πρέπει να επικεντρωθεί το ζήτημα, όχι στα ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΟΣΟ ΠΟΤΕ

Το παρακάτω κείμενο γράφτηκε από τον γνωστό σε όλους μας κ. Ορέστη Σεϊμένη και δημοσιεύτηκε την 11/5/2006. Το ανεβάζω σήμερα, με αφορμή τα όσα έγραψε ο Αχιλλέας (# 9) γιατί είναι επίκαιρο όσο ποτέ άλλοτε…Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, αλλά και για να προβληματισθούμε για το τι θα κάνουμε…

ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ?

Κοιτάζω τον εαυτό μου στον καθρέφτη. Τον παρατηρώ προσεκτικά. Εγώ είμαι. Σίγουρα. Δεν μπορεί να είναι άλλος. Εκείνοι προσπαθούν να μου αποδείξουν ότι δεν είμαι εγώ αυτός που βλέπω στον καθρέφτη. Είναι παμπόνηροι.

Στις δύσκολες στιγμές με πλησιάζουν και ζητούν την βοήθειά μου. Ολοι τους. Γνωρίζουν ότι μπορώ και πάντα να τους βγάζω από το αδιέξοδο.

Είμαι βλέπετε, ο ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ τους…

* Είμαι εκείνος που γνωρίζει πολλά προβλήματα των φορολογουμένων, αλλά και τις «αδυναμίες» και τις γραφειοκρατίες της Διοίκησης και προσπαθώ να διορθώνω τα πράγματα.

* Είμαι εκείνος που προσπαθεί και τηρεί τα βιβλία Β’ και Γ’ κατηγορίας των φορολογουμένων σωστά, για να μη … στενοχωρηθούν τα φοροτεχνικά όργανα και πικραθεί ο κ. Υπουργός των Οικονομικών.

* Είμαι εκείνος που πρέπει να γνωρίζω απ΄ έξω κι ανακατωτά τους Νόμους, τα Διατάγματα, τις Αποφάσεις, τις Εγκυκλίους, τις ΠΟΛ, κ.λ.π. και να τις εφαρμόζω συνεχώς , επ΄ ωφελεία του Κράτους και του Κοινωνικού Συνόλου.

* Είμαι εκείνος που πρέπει να ενημερώνεται συνεχώς για τις συνεχείς και ασταμάτητες αλλαγές του φορολογικού συστήματος, που η αγαπημένη μου πατρίδα ψηφίζει συνεχώς στη Βουλή.

* Είμαι εκείνος που κάθε χρόνο αγοράζει : Τέσσερις τόμους για τη Φορολογία Εισοδήματος, Τρεις τόμους για τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων. Ένα ή Δύο τόμους για τον ΦΠΑ, Τρεις τόμους για τη νομοθεσία των Ανων. Εταιρειών και ΕΠΕ, και τόμους, τόμους, τόμους….που συνεχώς αλλάζουν…

* Είμαι εκείνος που αναγκάζεται να πηγαίνει συνεχώς σε σεμινάρια για να ενημερώνεται για τις συνεχείς αλλαγές των άρθρων, των παραγράφων, των εδαφίων, των υπεδαφίων, κ.λ.π.

* Είμαι εκείνος που αντιμετωπίζει συνεχώς φορολογικούς ελέγχους, τακτικούς, εκτάκτους, προσωρινούς, κ.λ.π.

* Είμαι εκείνος που πρέπει να προσέχει τις ημερομηνίες της υποβολής των πολλών και διαφόρων δηλώσεων.

* Είμαι εκείνος που πρέπει να συμβουλεύει, να διδάσκει τον φορολογούμενο πελάτη του να συμπεριφέρεται σωστά, να μη φοροδιαφεύγει, να γίνει σωστό μέλος του Κοινωνικού Συνόλου…

* Είμαι εκείνος που εργάζεται Πάσχα, Χριστούγεννα, εορτές, Σαββατοκύριακα, για να μπορεί να ανταποκρίνεται στις δυσκολίες και να βγάζει εις πέρας τις πολύπλοκες, χρονοβόρες και γραφειοκρατικές διαδικασίες, που άλλοι επέβαλαν χωρίς να τις προσαρμόσουν στις ανάγκες και τις απαιτήσεις των καιρών…

* Είμαι εκείνος που ποτέ του δεν έκανε απεργία, γιατί έπρεπε να εργάζεται και να προσφέρει, να προσφέρει…

* Είμαι εκείνος που όλοι απευθύνονται σε αυτόν, πολιτεία και φορολογούμενοι, όταν κάτι δεν πάει καλά…

* Είμαι εκείνος που αναγκάζεται να ανανεώνει συνεχώς τον εξοπλισμό του γραφείου του για να παρακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις και να βελτιώνει την εργασία του…

* Και μου ζητούν να μην πηγαίνω στο Υπουργείο μου για να ενημερώνομαι και να ενημερώνω τους αρμόδιους νομοθέτες για να εξυπηρετούνται οι φορολογούμενοι και να λύνονται τα προβλήματά τους. Μόνο οι Δικηγόροι, λένε, έχουν το δικαίωμα αυτό…. Και εγώ όχι …στο «δικό μου» Υπουργείο!! Μπορώ να εισέρχομαι στο Υπουργείο αυτό μετά τις 11 π.μ., όχι νωρίτερα, μην τους ενοχλήσω τους ανθρώπους…Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

* Και μου ζητούν να παίρνω υπογραφές από το ΚΕΠ ή από Δικηγόρο για κάθε αντίγραφο χαρτιών των πελατών μου, που έχω στα χέρια μου. Μάταια ζητώ το αυτονόητο, να εξυπηρετηθώ κι εγώ και να είμαι και εγώ το έμπιστο πρόσωπο της πολιτείας, που μπορεί να κάνει και αυτή τη δουλειά και να μην υποτιμάται η προσπάθειάμου…Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

* Και μου ζητούν υπογραφή για εξουσιοδότηση από όλους τους πελάτες μου κάθε φορά που εισέρχομαι στην Δ.Ο.Υ. για να κάνω όλες τις εργασίες που τους αφορούν και ας έχουμε δηλώσει στην Δ.Ο.Υ. εγώ κι οι πελάτες μου ότι τα βιβλία τηρούνται και ενημερώνονται στο Λογιστικό μου γραφείο. Με θεωρούν πλάσμα κατώτερο και με επιβαρύνουν με υπερβολική και άσκοπη εργασία και γραφειοκρατία και εγώ ζητώ απεγνωσμένα να με αφήσουν τουλάχιστον να την κάνω άνετα, σωστά και ήρεμα … Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

* Και μου ζητούν να είμαι γραμμένος στο Οικονομικό Επιμελητήριο, τυπικά έτσι, χωρίς ουσία, χωρίς ουσιαστική ανταπόδοση, να είμαι ένας απλός παρατηρητής και εκείνοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν και θέλω να ξεφύγω από αυτήν την κατάσταση … Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

* Και μου ζητούν να μη μιλώ για το άρθρο 38 και να μη φωνάζω για την μη προστασία του επαγγέλματός μου, το οποίο επιτρέπουν να το ασκούν όλοι ακόμα και εκείνοι που έχουν άγνοια από αυτό, κι εγώ ζητώ να διορθωθεί αυτή η κατάσταση… Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

* Και μου ζητούν να μην ζηλεύω όταν μαθαίνω πως στην Αλβανία και στα Σκόπια και στις άλλες χώρες οι λογιστές έχουν υπόληψη και αναγνωρίζονται στις πατρίδες τους και όταν θέλω κι εγώ να γίνει στην πατρίδα μου το ίδιο…Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

* Και μου ζητούν να μείνω απαθής μπροστά στη διάσπαση του συνδικαλιστικού μου κινήματος, που τους βολεύει έτσι και δεν θέλουν να επιδιώξω την ενοποίηση του κλάδου μου κάτω από μια ηγεσία του ικανού αρχηγού (που υπάρχει)…Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

Ποιος φταίει για όλα αυτά ? Μήπως φταίνε οι «αρχηγίσκοι» (συνάδελφοι φοροτεχνικοί) που θέλουν να γίνουν όλοι τους αφεντικά μου? Μήπως φταίνε οι κομματικοί μηχανισμοί? Μήπως φταίει η αδράνειά μου ?

Ποιος φταίει βρε παιδιά ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Και μου ζητούν να μείνω απαθής μπροστά στη διάσπαση του συνδικαλιστικού μου κινήματος, που τους βολεύει έτσι και δεν θέλουν να επιδιώξω την ενοποίηση του κλάδου μου κάτω από μια ηγεσία του ικανού αρχηγού (που υπάρχει)…Ζητάω πολλά ο θρασύς ;;;

..........................

Ξερει κανεις ποιος ηταν ο ικανος αρχηγος που υπηρχε το 2006 και αν υπαρχει ακομη σημερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση, Χρύσα. Την ίδια απορία έχω και εγώ, αλλά ο μόνος που μπορεί να απαντήσει είναι ο ίδιος ο κ. Σεϊμένης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα Γιαννη, η καλη ερωτηση ειναι γιατι δεν κατονομαζει τον ικανο αρχηγο, γιατι θα πρεπει να συμφωνησουμε μαζι του οτι ειναι ικανος και για να ερθουμε στο σημερα, γιατι (εχω την εντυπωση) ο κ. Σειμενης σημερα δεν θα υποστηριζε ακομα την αποψη που ειχε το 2006 ?

δηλαδη 3 καλες ερωτησεις , που προσωπικα θα ηθελα μια απαντηση.

αν τυχον μας διαβαζει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...