Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΗ


επισκέπτη Στεφανίδης

Ερώτηση

επισκέπτη Στεφανίδης

Αγαπητοι συνάδελφοι καλησπέρα

Ψάχνω την Δ.Α. 13/1990 και τη ΣΣΕ 18.7.1996 για τους ηλεκτροτεχνίτες καταστημάτων.

Αν έχει κάποιος την καλωσύνη να τις ανεβάσει στο φόρουμ.

Με απασχολεί αν ηλεκτροτεχνίτης με άδεια, ο οποίος απασχολείται αποκλειστικά στην σύνδεση,

διακοπή και επανασύνδεση των χελώνων(μετρητών) της Δ.Ε.Η,

δικαιούται να πάρει το επίδομα επικίνδυνης εργασίας .Οι παραπάνω αποφάσεις λένε εκτός των άλλων,

ότι ο εργαζόμενος στην εκτέλεση νέων ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων ή επέκταση αυτών δεν

θεωρείται ότι προσφέρει επικίνδυνη εργασία , και ως εκ τούτου δεν το δικαιούται.

Επίσης αν ο παραπάνω εργαζόμενος δικαιούται το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας και ειδικών συνθηκών?

Η απόφαση 16/83 του ΠΔΔΔ Αθηνών ερμηνεύοντας τη Σ.Σ.Ε. 11.2.1982 που καθιέρωσε το παραπάνω επίδο-

μα, λέει ότι χορηγείται στην περίπτωση που οι μισθωτοί της ανωτέρω ΣΣΕ απασχολούνται σε χώρους που

για την εργασία τους σε αυτούς άλλες κατηγορίες μισθωτών δικαιούνται επίδομα ανθυγιεινής εργασίας(

επίδομα χώρου και όχι φύσεως επαγγέλματος).Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Στεφανίδης

Αγαπητέ Soulis,Ευχαριστώ για την απάντηση,

Θα ήθελα αν είναι δυνατό να μου πεις τη γνώμη σου για αυτά που συζητάμε.

Την κωδικοποίση του ΟΜΕΔ για τους ηλεκτροτεχνίτες την έχω διαβάσει,

αλλά δεν μπορώ να κατασταλάξω αν ο ηλεκτροτεχνίτης,όπως τον περιέγραψα στην αρχικη μου ερώτηση,

δικαιούται τα εν λόγω επιδόματα.Θα είμαι υπόχρεος αν εσύ ή κάποιος άλλος συνάδελφος πάρει θέση στο θέμα που κουβεντιάζουμε.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητέ Soulis,Ευχαριστώ για την απάντηση,

Θα ήθελα αν είναι δυνατό να μου πεις τη γνώμη σου για αυτά που συζητάμε.

Την κωδικοποίση του ΟΜΕΔ για τους ηλεκτροτεχνίτες την έχω διαβάσει,

αλλά δεν μπορώ να κατασταλάξω αν ο ηλεκτροτεχνίτης,όπως τον περιέγραψα στην αρχικη μου ερώτηση,

δικαιούται τα εν λόγω επιδόματα.Θα είμαι υπόχρεος αν εσύ ή κάποιος άλλος συνάδελφος πάρει θέση στο θέμα που κουβεντιάζουμε.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ο οποίος απασχολείται αποκλειστικά στην σύνδεση,..διακοπή και επανασύνδεση των χελώνων(μετρητών) της Δ.Ε.Η,

Αν υποθέσω ότι ..η διακοπή και επανασύνδεση γίνεται σε οικοδομή συνδεμένη με το ρεύμα δεν μιλάμε για νέα εγκατάσταση η επέκταση αυτής..άρα το δικαιούται .. το επικίνδυνο..

από την άλλη αν την ώρα που συνδέει ή αποσυνδέει το ρεύμα από το Ρολόϊ δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο.. εκτός του αγανακτισμένου πελάτη της ΔΕΗ..δεν το κατέχω..

ανθυγιεινό πάντως δεν βλέπω να δικαιούται εκτός και αν το σπίτι είναι τόσο βρώμικο.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...