Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

- - - - -

• Please log in to reply
8 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-MARILENA-

Επισκέπτης-MARILENA-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα,
Μπορειτε να με βοηθησετε σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω, συγκεκριμενα σε ενα Περιπτερο ο υπευθυνος θελει να προσλαβει εναν υπαλληλο, δε μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το σε ποια συμβαση εργασιας ανηκει ο υπαλληλος αυτος και με τη ειδικοτητα θα τον προσλαβουμε (λογικα του υπαλληλου)? Ευχαριστω πολυ

Επισκέπτης-ΜΑΡΙΛΕΝΑ-

Επισκέπτης-ΜΑΡΙΛΕΝΑ-
  • Επισκέπτες
Συναδελφοι μετα απο ωρα ψαξιμο κατεληξε οτι μαλλον ανηκουν στην ΕΓΣΣΕ με ειδικοτητα υπαλληλου. Υπαρχει καποιος που μπορει να μου το επιβεβαιωσει? Ευχαριστω

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 10.908 Δημοσιεύσεις:
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι..
το περίπτερο δεν είναι εμπορική επιχείρηση λιανικής πώλησης?..
και ο εργαζόμενος δεν είναι πωλητής?

μην το δέσεις και κόμπο..
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-ΜΑΡΙΛΕΝΑ-

Επισκέπτης-ΜΑΡΙΛΕΝΑ-
  • Επισκέπτες

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι..
το περίπτερο δεν είναι εμπορική επιχείρηση λιανικής πώλησης?..
και ο εργαζόμενος δεν είναι πωλητής?

μην το δέσεις και κόμπο..

Εχεις ενα δικιο αλλα αν ειναι ετσι τοτε πρεπει να ψαξω αν υπαγεται και στο επικουρικο που μαλλον θα υπαγεται... φωτιες στα...

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.365 Δημοσιεύσεις:
Σ.Σ.Ε. ΕΜΠΟΡΙΟΥ:

Από την Σ.Σ.Ε. εξαιρούνται οι απασχολούμενοι:

α) Στα περίπτερα πώλησης σιγαρέτων (Δ.Α.113/85).

...

Από την άλλη:

Β.ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ:

Οι οικείες Σ.Σ.Ε. καθορίζουν τους όρους αμοιβής που αφορούν τους μισθωτούς που απασχολούνται στις παρακάτω εμπορικές επιχειρήσεις:

1. Εμπορικά καταστήματα χονδρικής και λιανικής πώλησης.

..

..

Ψιλικών.

**

Επίσης: Κατάστημα θεωρείται παν εν ακινήτω ανοικτός ή κλειστός χώρος ένθα ενεργούνται συνήθως αγγοροπωλησίες εμπορευμάτων (Άρθρο 1 του Ν.Δ.1037/71, Σ.τ.Ε.712/70).

Δεν έχω γνώμη αν και κλίνω δειλά προς την ΣΣΕ Εμπορίου. Ένα ερώτημα στο Υπουργείο Απασχόλησης θα ήταν καλό. Επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει συνδικαλιστική οργάνωση για τους εργαζομένους στα περίπτερα.

doctor

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Φ.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Φ.

*

• Silver members
  • 539 Δημοσιεύσεις:

Σ.Σ.Ε. ΕΜΠΟΡΙΟΥ:

Από την Σ.Σ.Ε. εξαιρούνται οι απασχολούμενοι:

α) Στα περίπτερα πώλησης σιγαρέτων (Δ.Α.113/85).

...

Από την άλλη:

Β.ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ:

Οι οικείες Σ.Σ.Ε. καθορίζουν τους όρους αμοιβής που αφορούν τους μισθωτούς που απασχολούνται στις παρακάτω εμπορικές επιχειρήσεις:

1. Εμπορικά καταστήματα χονδρικής και λιανικής πώλησης.

..

..

Ψιλικών.

**

Επίσης: Κατάστημα θεωρείται παν εν ακινήτω ανοικτός ή κλειστός χώρος ένθα ενεργούνται συνήθως αγγοροπωλησίες εμπορευμάτων (Άρθρο 1 του Ν.Δ.1037/71, Σ.τ.Ε.712/70).

Δεν έχω γνώμη αν και κλίνω δειλά προς την ΣΣΕ Εμπορίου. Ένα ερώτημα στο Υπουργείο Απασχόλησης θα ήταν καλό. Επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει συνδικαλιστική οργάνωση για τους εργαζομένους στα περίπτερα.

doctor

επαναφερω το θεμα και ερωτω αν εγινε ερωτηση σε καποιον αρμοδιο φορεα?

Επισκέπτης-ΙΑΣΟΝΑΣ-

Επισκέπτης-ΙΑΣΟΝΑΣ-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα σε όλους,
Για το θέμα ρώτησα σήμερα την επιθεώρηση εργασίας και μου επιβεβαίωσαν οτι τα περίπτερα ανήκουν στην Σ.Σ.Ε. Εμπορίου

ΧΟΤΑΣΙΑ

ΧΟΤΑΣΙΑ

*

• simple Members
  • 163 Δημοσιεύσεις:
Σε αντίστοιχη ερώτηση στην επιθεώρηση περιστερίου & Νίκαιας τον Φεβρουάριο μου είπαν στην εγσσε

Επισκέπτης-ΒΑΣΙΛΗΣ-

Επισκέπτης-ΒΑΣΙΛΗΣ-
  • Επισκέπτες

Καλησπερα,
Μπορειτε να με βοηθησετε σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω, συγκεκριμενα σε ενα Περιπτερο ο υπευθυνος θελει να προσλαβει εναν υπαλληλο, δε μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το σε ποια συμβαση εργασιας ανηκει ο υπαλληλος αυτος και με τη ειδικοτητα θα τον προσλαβουμε (λογικα του υπαλληλου)? Ευχαριστω πολυ

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες