Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΣΚΑΦΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 45

- - - - -

  • Please log in to reply
6 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
ARMAGEDON

ARMAGEDON

    *

  • Silver members
  • 657 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΧΑΝΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΑΝΑΨΥΧΗΣ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ (ΑΡΘΡΟ 45 ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΦΠΑ) Η ΟΧΙ ;
Δεν θέλω εις την κηδεία μου
να πούνε λόγια όπως :
"Επήγε εις τον διάολο
ξεβρώμησε ο τόπος"

#2
broster

broster

    *

  • Silver members
  • 4.965 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:ΠΡΕΒΕΖΑ
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι άνω των 7,5 μέτρων (κοίτα στα άρθρα 45 και 46 του ΦΠΑ)

#3
ΤΕΟ70

ΤΕΟ70

    EL MATADOR

  • Silver members
  • 934 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλα θυμασαι Αποστολη. :unsure:

Απο τη ΠΟΛ 1104/95

Μεταχειρισμένα μεταφορικά μέσα:
Από το συνδυασμό των διατάξεων των περιπτώσεων β' και γ' της παραγράφου 3 του
άρθρου 10α του ν.1642/86 όπως ισχύουν μετά την τροποποίησή τους με την
παράγραφο 3 του άρθρου 7 του ν.2275/94, προκύπτει ότι, "μεταχειρισμένα
μεταφορικά μέσα" θεωρούνται τα παρακάτω μεταχειρισμένα αγαθά:
- τα σκάφη μήκους άνω των 7,5 μέτρων,
- τα αεροσκάφη των οποίων το συνολικό βάρος κατά την απογείωση υπερβαίνει τα
1.550 χιλιόγραμμα,
- τα χερσαία οχήματα με κινητήρα κυβισμού άνω των 48 κυβικών εκατοστών ή ισχύος
άνω των 7,2 KW, τα οποία προορίζονται για τη μεταφορά προσώπων ή εμπορευμάτων,
με εξαίρεση τα σκάφη και τα αεροσκάφη που αναφέρονται στο άρθρο 22 του
ν.1642/86, εφόσον για τα μέσα αυτά πληρούνται σωρευτικά οι ακόλουθες δύο
προϋποθέσεις:
α) η παράδοση των μεταφορικών μέσων έχει πραγματοποιηθεί μετά την πάροδο τριών
μηνών από την ημερομηνία της πρώτης θέσης σε κυκλοφορία με εξαίρεση τα χερσαία
οχήματα για τα οποία απαιτούνται πάνω από έξι μήνες κυκλοφορίας και
β) τα μεταφορικά μέσα έχουν διανύσει περισσότερα από 6.000 χιλιόμετρα αν
πρόκειται για χερσαία οχήματα, έχουν πραγματοποιήσει άνω των 100 ωρών πλεύσης,
αν πρόκειται για σκάφη και άνω των 40 ωρών πτήσης, αν πρόκειται για αεροσκάφη.
Τονίζεται ότι, εφόσον τα μεταφορικά μέσα δεν πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις
θεωρούνται ως καινούργια οπότε δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 36α και
36β κατά την πώλησή τους.

"Υπάρχουν πλάσματα τόσο καθαρά που μας φτιάχνουν καθρέφτη, χωρίς να μιλούν, χωρίς να κάνουν τίποτα εξαιρετικό.
Μόνο με το βλέμμα, με το χαμόγελο, με τη λάμψη που έρχεται από μέσα τους.
Κάποιοι αναζητούν να πλησιάσουν τέτοια πρόσωπα, να καθρεφτιστούν, και κάποιοι τρέχουν μακριά τους, συκοφαντώντας τα, μέσα στο μυαλό τους έστω, για δικαιολογία."

#4
ARMAGEDON

ARMAGEDON

    *

  • Silver members
  • 657 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΧΑΝΙΑ
Αυτο διαβασα προσφατα σε ενα αρθρο του Γκλεζακου και μου γεννηθηκε η απορια ...

Προσφατα εκανα εναρξη σε μια επιχειρηση εμποριας σκαφων, μηχανων θαλασσης και τρειλερ και επειδη εχει καποιες ιδιαιτεροτητες σαν επιχειρηση διαβασα το Βιβλιο του Καραγιαννη και ρωτησα ελεγκτες ΔΟΥ και στο υπουργειο και κανεις δεν το γνωριζε αυτό !!!

Ευτυχως που η επιχειρηση δεν εχει ακομη πραγματοποιησει συναλλαγες ...

Επειδη χθες κοιταξα το Αρθρο 45 και 46 του Ν 2859/2000 και δεν το βρηκα, μηπως η αναφορα αυτη για τα 7,5 μετρα υπαρχει σε μεταγενεστερη ΠΟΛ ;

ΤΕΟ70 ευχαριστώ !!!!!
Δεν θέλω εις την κηδεία μου
να πούνε λόγια όπως :
"Επήγε εις τον διάολο
ξεβρώμησε ο τόπος"

#5
ARMAGEDON

ARMAGEDON

    *

  • Silver members
  • 657 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΧΑΝΙΑ
Επομενως, για σκαφη κατω των 7,5μ δεν εφαρμοζεται το Ειδικο Καθεστως Περιθωριου Κερδους !

Δηλαδη, μια ΠΟΛ του 1995 υπερισχυει του Ν. 2859/2000 οπου δεν γινεται καμια αναφορα σε περιορισμο μετρων για σκαφη αναψυχης ;

Και για τις μηχανες θαλασσης και τα τρειλερ τι ισχυει ;
Εφαρμοζεται η οχι το Ειδικο Καθεστως ;
Δεν θέλω εις την κηδεία μου
να πούνε λόγια όπως :
"Επήγε εις τον διάολο
ξεβρώμησε ο τόπος"

#6
ΤΕΟ70

ΤΕΟ70

    EL MATADOR

  • Silver members
  • 934 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Επομενως, για σκαφη κατω των 7,5μ δεν εφαρμοζεται το Ειδικο Καθεστως Περιθωριου Κερδους !

Δηλαδη, μια ΠΟΛ του 1995 υπερισχυει του Ν. 2859/2000 οπου δεν γινεται καμια αναφορα σε περιορισμο μετρων για σκαφη αναψυχης ;

Και για τις μηχανες θαλασσης και τα τρειλερ τι ισχυει ;
Εφαρμοζεται η οχι το Ειδικο Καθεστως ;

Βεβαιως και εφαρμοζεται αν ο υποκειμενος στο φορο μεταπωλητης στα πλαισια της δραστηριοτητας του
αγοραζει,εισαγει μεταχ/να αγαθα προς μεταπωληση.
Η παραγραφος της 1104/95 διευκρινιζει ποια ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕΣΑ χαρακτηριζονται μεταχ/να προκειμενου να εφαρμοστει
το ειδικο καθεστως του αρθρ.45.
Ο Ν.2859/00 ειναι η κωδικοποιηση των διαταξεων σε ενα ενιαιο κειμενο, δεν τις καταργει.
"Υπάρχουν πλάσματα τόσο καθαρά που μας φτιάχνουν καθρέφτη, χωρίς να μιλούν, χωρίς να κάνουν τίποτα εξαιρετικό.
Μόνο με το βλέμμα, με το χαμόγελο, με τη λάμψη που έρχεται από μέσα τους.
Κάποιοι αναζητούν να πλησιάσουν τέτοια πρόσωπα, να καθρεφτιστούν, και κάποιοι τρέχουν μακριά τους, συκοφαντώντας τα, μέσα στο μυαλό τους έστω, για δικαιολογία."

#7
ARMAGEDON

ARMAGEDON

    *

  • Silver members
  • 657 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΧΑΝΙΑ
TEO70, ετσι οπως εχει διατυπωθει στην ΠΟΛ. 1104/1995 συμπεραινεις (τουλαχιστον εγω) οτι μονο για τα σκαφη ανω των 7,5 μ, εφοσον πληρουνται οι 2 προϋποθεσεις, τηρειται το Ειδικό Καθεστως του Αρθρου 45.

Το πρωι πηρα στην Διευθυνση ΦΠΑ για επαληθευση και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει κανενας περιορισμος οσον αφορα το Ειδικό Καθεστως για τα μεταχειρισμενα σκαφη, μηχανες και τρειλερ και οτι η συγκεκριμενη ΠΟΛ εχει να κανει με την διακριση καινουργιου / μεταχειρισμενου !!!!!!!

Αυτα και εις αλλα με υγεια ....
Ευχαριστω για την βοηθεια !
Δεν θέλω εις την κηδεία μου
να πούνε λόγια όπως :
"Επήγε εις τον διάολο
ξεβρώμησε ο τόπος"




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες