Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΠΡΟΦΙΛ Κ.Λ.Π.-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ

- - - - -

• Please log in to reply
6 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-
  • Επισκέπτες
ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΠΡΟΦΙΛ Κ.Λ.Π.-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ

ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΦΙΛ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ,ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΑ
ΒΑΨΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ , ΣΕ ΒΑΦΕΙΑ ΤΡΙΤΩΝ (ΦΑΣΟΝ).
ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΕΝΕΡΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΛΟΓΙΚΗ : ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ (ΒΑΦΗ) ΤΟΥ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΝΕΟ ΠΡΟΪΟΝ ΔΙΟΤΙ , ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ , ΧΡΕΩΝΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 20 ΩΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ , ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΑΡ.ΥΠΗΡ. ΤΡΙΤΩΝ) ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΝ 20 (ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΟ ΛΟΓ.) ΩΣ "ΑΓΟΡΑ" ΕΜΠΟΡ/ΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΟΥ
ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 70 ΩΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ .
Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΩΣ "ΑΓΟΡΑΣ" ΕΜΠΟΡ/ΤΟΣ ΔΗΛ. ΣΤΟΝ 20 ;
'Η ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 61.03 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ ;
ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΝ ΠΟΣΟΣΤΟ (ΠΕΡΙΠΟΥ 10 %) ΕΠΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡ/ΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 61.03 ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΚΑΙ ΑΡΑ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΜΙΚΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ "ΘΕΤΙΚΟΤΕΡΟ" ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΣΑ ΑΡΧΗ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ
ΣΧΕΤΙΚΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΣ

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.052 Δημοσιεύσεις:

Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΩΣ "ΑΓΟΡΑΣ" ΕΜΠΟΡ/ΤΟΣ ΔΗΛ. ΣΤΟΝ 20 ;
ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΝ ΠΟΣΟΣΤΟ (ΠΕΡΙΠΟΥ 10 %) ΕΠΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡ/ΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 61.03 ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΚΑΙ ΑΡΑ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΜΙΚΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ "ΘΕΤΙΚΟΤΕΡΟ" ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΣΑ ΑΡΧΗ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ
ΣΧΕΤΙΚΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΣ

Μα και στον 61.03 να το βάλεις που είναι το σωστό, με την προϋπόθεση ότι θα κινείς τον 24 και τον 71..
πάλι το κόστος πωληθέντων θα επιβαρύνει.. και βέβαια δεν θα αλλάζει το μικτό κέρδος.
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-
  • Επισκέπτες
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΣΤΟΥΣ 24. ΚΑΙ 71. ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΩ ΝΕΟ ΠΡΟΙΟΝ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΛΟΓ. 61.03 ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΥΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ,
ΕΑΝ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟ ΤΗΝ ΕΞΙΣΩΣΗ : ΑΡΧΙΚΟ ΑΠΟΘΕΜΑ + ΑΓΟΡΕΣ -ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΘΕΜΑ = ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ.

Lucky_Luke

Lucky_Luke

Ψυχραιμία, παιδιά...

• Silver members
  • 2.913 Δημοσιεύσεις:

ΧΡΕΩΝΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 20 ΩΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ , ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΑΡ.ΥΠΗΡ. ΤΡΙΤΩΝ) ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΝ 20 (ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΟ ΛΟΓ.) ΩΣ "ΑΓΟΡΑ" ΕΜΠΟΡ/ΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΟΥ

Ακριβώς έτσι ενεργώ σε παρόμοια περίπτωση.

Νέο είδος γενικά μπορεί να μη παράγεται, σύμφωνα όμως με το άρθρο 3 του ΚΒΣ είναι διαφορετικό είδος, εξ αιτίας της απόκλισης.

Επισκέπτης-CCR-

Επισκέπτης-CCR-
  • Επισκέπτες

ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΦΙΛ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ,ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΕΝΕΡΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΛΟΓΙΚΗ : ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ (ΒΑΦΗ) ΤΟΥ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΝΕΟ ΠΡΟΪΟΝ ΔΙΟΤΙ , ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ , ΧΡΕΩΝΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 20 ΩΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ , ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ
ΣΧΕΤΙΚΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΣ

Τα βασικά χαρακτηριστικά δεν αλλάζουν, αλλάζει όμως ουσιωδώς, το ΚΟΣΤΟΣ του εμπορεύματος. Συνεπώς μπορείς να έχεις νέο είδος. Εξ άλλου, το οτι "ενστικτοδολογιστικώς" , θέλεις το κόστος του φασόν, να το βάλεις στον 20, αυτό ακριβώς σου λέει. Φτιάξε νέο είδος με κόστος το του παλιού και του φασόν. Και σου λύνει και το πρόβλημα του Κ.Πωληθέντων. Εκτός αν ολ' αυτά σου δημιουργούν άλλα προβλήματα, κοστολογικά.

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-
  • Επισκέπτες

ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΕΝΕΡΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΛΟΓΙΚΗ : ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ (ΒΑΦΗ) ΤΟΥ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΝΕΟ ΠΡΟΪΟΝ ΔΙΟΤΙ , ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ
ΣΧΕΤΙΚΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΣ

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΧΑΡΗΣ-
  • Επισκέπτες
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΙΔΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ , ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΜΟΥ ΟΧΙ ΠΡΟΙΟΝ ΜΟΥ.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες