Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΕ ΤΑΧΙ (ΤΑΞΙ) & ΙΚΑ-ΤΕΚΜΑΡΤΑ ή ΚΑΝΟΝΙΚΑ;


Επισκέπτης

Ερώτηση

Θα ήθελα την βοήθεια σας το εξης:

Ενοικιάστηκε το ταχι σε κάποιον ο οποίος θα είναι και ο οδηγός

Τι ένσημα να κολλήσω?τεκμαρτά ανάλογα αν δουλευει μονή ή διπλή βάρδια ή να να υπολογήσω μισθό?

Στην επιθεώρηση εργασιάς τι ωρες να βάλω?

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΤΟ SITE www.ika.gr

ΟΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΤΑΞΙ ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΒΑΣΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ.

chrysoula

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δελτιο εργατικης νομοθεσιας αρ.τ.1427 σελ.730

διαιτητικη αποφαση για τους ορους αμοιβης και εργασιας οδηγων Ε.Δ.Χ. Αν καταλαβα καλα η διαφορα ειναι τι ειδους συμβαση συναπτεται δηλ.

συμβαση μισθωσεως προσοδοφορου πραγματος οποτε και τεκμαρτα

η συμβαση εξαρτημενης εργασιας οποτε υπαγονται στη συγκεκριμενη διαιτητικη αποφαση του 4/2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΣΤΗΝ 9η ΑΣΦ.ΚΛΑΣΗ ΜΕ Π.Κ.101. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ?

ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΤΟ <ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ> ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΤΑΞΙΤΖΙΔΕΣ? 'Η ΚΑΤΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛ.ΕΙΣΟΔ. ΕΝΝΟΕΙΣ ΩΣ ΟΔΗΓΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΤΡΙΤΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εβγαλα άκρη..θέλω να πιστεύω..ασφαλίζεται κανονικα στο ικα με τεκμαρτές αποδοχες..είναι νοικιασμενο μονο στα λογια!!

Δεν καταθέτουμε πινακα προσωπικου μόνο αναγγελιά προσληψης στο ΟΑΕΔ.

Σας ευχαριστω!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΟΔΗΓΟΥ ΤΑΞΙ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΑΠ ΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΤΑΜΕ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟΥΣ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥΣ  ΑΣΦΑΛΙΖΑΜΕ ΓΙΑ  25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ  ΜΕ ΤΟ ΙΣΧΥΟΝ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ.

ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ? ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΩ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΟΔΗΓΟΥ ΤΑΞΙ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΑΠ ΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΤΑΜΕ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟΥΣ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥΣ  ΑΣΦΑΛΙΖΑΜΕ ΓΙΑ  25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ  ΜΕ ΤΟ ΙΣΧΥΟΝ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ.

ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ? ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΩ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ?

 

Η μόνη εξαίρεση που έχω συναντήσει στα ταξί είναι αυτή που δημιουργούσε και διέδιδε επίτηδες το σωματείο τους - οτι δήθεν δεν ισχύει γι΄αυτούς τίποτε και εξαιρούνται - ώστε να είναι ... ελεύθεροι υποχρεώσεων και κατόπιν πίεζαν την Δημόσια Διοίκηση να κάνει τα στραβά μάτια.

Όχι μόνο είχαν εφαρμόσει την ... ανυπακοή  :D  προ πολλού αλλά τα τελευταία χρόνια τους χαρίζουν και τις εισφορές των δώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μόνη εξαίρεση που έχω συναντήσει στα ταξί είναι αυτή που δημιουργούσε και διέδιδε επίτηδες το σωματείο τους - οτι δήθεν δεν ισχύει γι΄αυτούς τίποτε και εξαιρούνται - ώστε να είναι ... ελεύθεροι υποχρεώσεων και κατόπιν πίεζαν την Δημόσια Διοίκηση να κάνει τα στραβά μάτια.

Όχι μόνο είχαν εφαρμόσει την ... ανυπακοή  :D  προ πολλού αλλά τα τελευταία χρόνια τους χαρίζουν και τις εισφορές των δώρων.

 

λιγο αυθαιρετα τα παραπανω....

αυτοι που λετε δεν ειναι μισθωτοι.....

 

Για να εγκρινει ο ΟΑΕΔ προσληψη οδηγου με προγραμμα μιλαμε για εξαρτημενη εργασια, οποτε εχετε ολες τις συνηθεις υποχρεωσεις και βεβαια και καταθεση προγραμματος στην επιθεωρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λιγο αυθαιρετα τα παραπανω....

αυτοι που λετε δεν ειναι μισθωτοι.....

 

Ασφαλώς και ΔΕΝ είναι μισθωτοί αυτοί στους οποίους αναφέρομαι.

Πως θα μπορούσα εξάλλου να αναφέρομαι σε υποχρεώσεις μισθωτών??? Υπάρχουν μισθωτοί με υποχρέωση κατάθεσης πίνακα προσωπικού???

Αναφέρομαι στους εργοδότες - τους ιδιοκτήτες ταξί.

Αυτοί λοιπόν, οι εργοδότες, μετέδιδαν επίτηδες αυτό που τους έλεγε το σωματείο τους: οτι δήθεν δεν ισχύει γι΄αυτούς τίποτε και εξαιρούνται γενικώς.

Ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε αναγγελία πρόσληψης, ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε κατάθεση πίνακα προσωπικού, ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε κατάθεση οικοιοθελούς, ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε σύμβαση, μπλα, μπλά, μπλά, μπλά. 

Η μοναδική υποχρέωση που νόμιζαν ότι είχαν ήταν το βιβλιάριο αγοράς ενσήμων στην κωλότσεπη και μια φορολογική δήλωση.

Τρανή απόδειξη η ερώτηση του συναδέλφου στο #6 !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)σ ευχαριστω πολυ. το μονο που δεν ξερω ειναι για την ασφαλιση. αν το 25 ημερομισθια ειναι πλαφον για τους οδηγους ταξι η θα βαλω οσες θα ειναι οι πραγματικες εργασιμες ημερες βασει προγραμματος?

2) η καταθεση πινακα  θα ηταν υποχρεωτικη ακομα κι αν δεν γινει προσληψη οδηγου με προγραμμα ΟΑΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασφαλώς και ΔΕΝ είναι μισθωτοί αυτοί στους οποίους αναφέρομαι.

Πως θα μπορούσα εξάλλου να αναφέρομαι σε υποχρεώσεις μισθωτών??? Υπάρχουν μισθωτοί με υποχρέωση κατάθεσης πίνακα προσωπικού???

Αναφέρομαι στους εργοδότες - τους ιδιοκτήτες ταξί.

Αυτοί λοιπόν, οι εργοδότες, μετέδιδαν επίτηδες αυτό που τους έλεγε το σωματείο τους: οτι δήθεν δεν ισχύει γι΄αυτούς τίποτε και εξαιρούνται γενικώς.

Ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε αναγγελία πρόσληψης, ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε κατάθεση πίνακα προσωπικού, ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε κατάθεση οικοιοθελούς, ότι δήθεν εξαιρούνται και δεν υποχρεούνται σε σύμβαση, μπλα, μπλά, μπλά, μπλά. 

Η μοναδική υποχρέωση που νόμιζαν ότι είχαν ήταν το βιβλιάριο αγοράς ενσήμων στην κωλότσεπη και μια φορολογική δήλωση.

Τρανή απόδειξη η ερώτηση του συναδέλφου στο #6 !!!!

 

πολλα δηθεν μας λετε συναδελφε τα οποια καλα θα ηταν να μπορουσατε να τα στηριξετε και καπου.

τα περισσοτερα βεβαια δεν ισχυουν.

αλλο θεμα να θεωρουσαν καποιοι ιδιοκτητες απο αγνοια, ή τις περισσοτερες φορες απο παραπληροφορηση και μαλιστα απο συναδελφους λογιστες, οτι δεν εχουν καποιες υποχρεωσεις και αλλο αυτο που περιγραφετε εσεις γενικευμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)σ ευχαριστω πολυ. το μονο που δεν ξερω ειναι για την ασφαλιση. αν το 25 ημερομισθια ειναι πλαφον για τους οδηγους ταξι η θα βαλω οσες θα ειναι οι πραγματικες εργασιμες ημερες βασει προγραμματος?

2) η καταθεση πινακα  θα ηταν υποχρεωτικη ακομα κι αν δεν γινει προσληψη οδηγου με προγραμμα ΟΑΕΔ?

 

καντε μια αναζητηση, υπαρχουν παρα πολλα θεματα να σας βοηθησουν να σχηματισετε αποψη για το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολλα δηθεν μας λετε συναδελφε τα οποια καλα θα ηταν να μπορουσατε να τα στηριξετε και καπου.

τα περισσοτερα βεβαια δεν ισχυουν.

αλλο θεμα να θεωρουσαν καποιοι ιδιοκτητες απο αγνοια, ή τις περισσοτερες φορες απο παραπληροφορηση και μαλιστα απο συναδελφους λογιστες, οτι δεν εχουν καποιες υποχρεωσεις και αλλο αυτο που περιγραφετε εσεις γενικευμενα.

 

Δεν γνωρίζω συναδέλφισα σε ποια απ΄όλα τα "δήθεν" αναφέρεσαι συγκεκριμένα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο χρειάζεται να στηρίξω κάπου αυτά που γράφω.

Προφανώς συναδέλφισα δεν θεωρείς πως διαθέτεις μεγαλύτερη αξιοπιστία από εμένα εκτός αν προετοιμάζεσαι για καριέρα εισαγγελέα.

Ασφαλώς και ισχύουν όλα όσα έγραψα στο ακέραιο.

Προέρχονται από προσωπικές επαγγελματικές εμπειρίες της δεκαετίας 1990-2000, απο προσωπικά τηλεφωνήματα - για να μάθω του λόγου το αληθές - στο σωματείο τους ( απ΄όπου προερχόταν κατά κύριο λόγο η παραπληροφόρηση ) καθότι πρωτάρης. Η μεγάλη τους παραβατικότητα και η έλλειψη βούλησης για στοιχειώδη τήρηση της οποιασδήποτε νομοθεσίας ήταν ο κύριος και μοναδικός λόγος που δεν διατήρησα επαγγελματικές σχέσεις με τον συμπαθέστατο κατά τα άλλα κλάδο.

Πιθανολογώ πως τα παραπάνω μάλλον θα σε αφήσουν παγερά αδιάφορη γι΄αυτό αν βρείς λίγο χρόνο μιας και σε λίγο ξεκινά ένα υπέροχο σαββατοκύριακο κοίτα τα παρακάτω έγγραφα:

 

1) Δελτίο Τύπου  Με αυτό ξεκινάμε έχοντας 38% απο τα αποδυτήρια. Θυμίζω ότι το ερώτημα είναι: Πόσοι από τους υπόλοιπους έχουν αναγγελία πρόσληψης, καθώς και όλα τα υπόλοιπα έγγραφα;

 

2) Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Αθήνας  Σε αυτό υπάρχει το Δελτίο Τύπου με ποσοστά που μόνο σε απολυταρχικά καθεστώτα συναντάμε!!!

dt_200109_elegxos_se_taxi.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να αναφέρω μια πρόσφατη εμπειρία. 

Εχω έναν οδηγό με μίσθωση προσοδοφόρου πράγματος. Τον καταχωρώ στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομενων του ΙΚΑ και πηγαίνω στο ΙΚΑ Ηλιουπολης να καταθέσω την ΑΠΔ λόγω απενεργοποίησης των κωδικών του ιδιοκτήτη. 

Ο ελεγκτής μου ζητά κάρτα πρόσληψης του ΟΑΕΔ και κατάσταση επιθεώρησης εργασίας . Του εξηγώ ότι δεν αφορά εξαρτημένη εργασία , του αναλύω και όλη την 1096/2010 για τους οδηγούς μη μισθωτους και αυτός επιμένει στην άποψή του για κάρτα αλλά χωρίς να είναι σίγουρος. Την επόμενη μέρα που με κάλεσε να μιλήσω με την προισταμένη , τα ξαναλέω από την αρχή, μου αναφέρει ότι δεν το έχουν ξανααντιμετωπίσει αλλά παρόλα αυτά θα ζητήσει την έγγραφη άποψη της διοίκησης. Καταθέτω λοιπόν την ΑΠΔ για να μην είμαι εκπρόθεσμη   και πρωτοκολλώ  αντίγραφο από το συμφωνητικό καθώς και την εγκύκλιο του Υπουργείου Οικονομικών και περιμένουμε επίσημη απάντηση από τη Διοίκηση. Μακάρι να απαντήσουν σύντομα έτσι ώστε το θέμα αυτό να μην μας ξαναπασχολήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν αντιλαμβανεστε οτι μιλαμε για διαφορετικα πραγματα, λυπαμαι....

 

Η ερωτηση ηταν για νομιμη και ασφαλισμενη εργασια και μαλιστα μεσω ΟΑΕΔ και για τις υποχρεωσεις που προκυπτουν απο αυτην 

 

Η μαυρη εργασια ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο, μια τεραστια πληγη , που ειμαι η τελευταια που θα την υποστηριζα με οποιονδηποτε τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να αναφέρω μια πρόσφατη εμπειρία. 

Εχω έναν οδηγό με μίσθωση προσοδοφόρου πράγματος. Τον καταχωρώ στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομενων του ΙΚΑ και πηγαίνω στο ΙΚΑ Ηλιουπολης να καταθέσω την ΑΠΔ λόγω απενεργοποίησης των κωδικών του ιδιοκτήτη. 

Ο ελεγκτής μου ζητά κάρτα πρόσληψης του ΟΑΕΔ και κατάσταση επιθεώρησης εργασίας . Του εξηγώ ότι δεν αφορά εξαρτημένη εργασία , του αναλύω και όλη την 1096/2010 για τους οδηγούς μη μισθωτους και αυτός επιμένει στην άποψή του για κάρτα αλλά χωρίς να είναι σίγουρος. Την επόμενη μέρα που με κάλεσε να μιλήσω με την προισταμένη , τα ξαναλέω από την αρχή, μου αναφέρει ότι δεν το έχουν ξανααντιμετωπίσει αλλά παρόλα αυτά θα ζητήσει την έγγραφη άποψη της διοίκησης. Καταθέτω λοιπόν την ΑΠΔ για να μην είμαι εκπρόθεσμη   και πρωτοκολλώ  αντίγραφο από το συμφωνητικό καθώς και την εγκύκλιο του Υπουργείου Οικονομικών και περιμένουμε επίσημη απάντηση από τη Διοίκηση. Μακάρι να απαντήσουν σύντομα έτσι ώστε το θέμα αυτό να μην μας ξαναπασχολήσει.

 

καταλαβαινετε οτι το προβλημα δεν ειναι των επαγγελματιων, αλλα των υπηρεσιων ...

 

απο τη δικη μου εμπειρια, δεν περασα ποτε ελεγχο ΙΚΑ χωρις συμβαση , προσληψη και αποχωρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το λόγο αυτό προτίμησα να μπω στη διαδικασία αυτή , μήπως και τελικά λυθεί το θέμα με μια απόφαση. Σκέφτομαι μάλιστα την επόμενη εβδομάδα να κάνω και μία επίσκεψη στη διοίκηση.Ελπίζω να έχω νεώτερα. Σε κάθε περίπτωση θα σας ενημερώσω έτσι ώστε να έχουμε τέλος πάντων κάτι επίσημο στα χέρια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...