Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΟΡ.ΕΙΣ/ΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

- - - - -

• Please log in to reply
49 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

foulipla

foulipla

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι την βοήθειά σας, έχω μπερδευτεί πολύ

Έχω σήμερα μια περίπτωση με κάτοικο εξωτερικού , η οποία έχει διαμέρισμα στην Αθήνα με ψιλή κυριότητα 100% (την επικαρπία την έχει η μητέρα της), στο οποίο μένει η ανιψιά της με δωρεάν παραχώρηση από την μητέρα της/επικαρπωτή. Δεν έχει εισοδήματα στην Ελλάδα. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. πρέπει να υποβάλει Ε1  και  στο  Ε2 εφόσον το διαμέρισμα είναι δωρεάν παραχωρημένο  πως θα δηλωθεί?

2. Σε περίπτωση που είναι υπόχρεη, καθώς έληξε η προθεσμία των αναγκαίων δικαιολογητικών, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ? Υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν προκύπτει ούτε τεκμαρτό αλλά και ούτε πραγματικό εισόδημα 

3. Ανεξάρτητα με τον αν είναι ή όχι υπόχρεη, πρέπει να γίνει η οριστικοποίηση της περιουσιακής της κατάστασης ηλεκτρονικά? (θα την στείλω να βγάλει κωδικούς)

Σας ευχαριστώ

tacar

tacar

*

• simple Members
  • 360 Δημοσιεύσεις:

Εφόσον έχει ψιλή κυριότητα και τίποτα άλλο δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση. Όσο για το Ε9 αν δεν έχει αγροτεμάχια για να οριστικοποιήσει ούτε καμία άλλη αλλαγή δεν βλέπω τον λόγο να το υποβάλει.

DIMITRIS89

DIMITRIS89

*

• simple Members
  • 141 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα συναδελφοι, κατοικος εξωτερικου που εχει ποσοστο πληρης κυριοτητας που το παραχωρει δωρεαν στην γιαγια αρα τεκμαρτο εισοδημα υποχρεούται σε υποβολη δήλωσης?

THO

THO

*

• simple Members
  • 327 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα συναδελφοι, κατοικος εξωτερικου που εχει ποσοστο πληρης κυριοτητας που το παραχωρει δωρεαν στην γιαγια αρα τεκμαρτο εισοδημα υποχρεούται σε υποβολη δήλωσης?

Ναί

foulipla

foulipla

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

Εφόσον έχει ψιλή κυριότητα και τίποτα άλλο δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση. Όσο για το Ε9 αν δεν έχει αγροτεμάχια για να οριστικοποιήσει ούτε καμία άλλη αλλαγή δεν βλέπω τον λόγο να το υποβάλει.

Να' σαι καλά, σε ευχαριστώ!

TASOS

TASOS

Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου

• Silver members
  • 609 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Φωτογραφία , μουσική
Εληξε η προθεσμια για το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας?

Έν οίδα ότι ουδέν οίδα

kleanthis1

kleanthis1

*

• simple Members
  • 136 Δημοσιεύσεις:

Εληξε η προθεσμια για το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας?

οχι...

ΠΟΛ.1136/10.6.2013

TASOS

TASOS

• Silver members
  • 609 Δημοσιεύσεις:
MAZI με τη δηλωση και το καταθετουμε εφορια αφου η δηλωση παει ηλεκτρονικα?

Έν οίδα ότι ουδέν οίδα

MARIAKOURMOULI

MARIAKOURMOULI

*

• simple Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΧΕΙ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΓΕΝΗΜΜΕΝΑ ΕΚΕΙ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ Τ ΑΜΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΘΑ ΣΤΑΛΛΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ ΑΜΚΑ ΓΙΑ Τ ΑΠΑΙΔΙΑ?

TASOS

TASOS

• Silver members
  • 609 Δημοσιεύσεις:

2 περιπτωσεις 1 κατοικος εξωτερικου με 2 σπιτια 1 δευτευουσα κατοικια και το αλλο κενο χρειαζεται πιστοποιητικο?

κατοικος Αγγλιας και η συζυγος το 2012 ελλαδα με εισοδημα,στην δου κατοικων εξωτερικου του ειπαν οτι πρεπει να φορολογηθει κ αυτος εδω ισχυει αυτο?

Έν οίδα ότι ουδέν οίδα

EVI5

EVI5

*

• simple Members
  • 499 Δημοσιεύσεις:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΧΕΙ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΓΕΝΗΜΜΕΝΑ ΕΚΕΙ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ Τ ΑΜΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΘΑ ΣΤΑΛΛΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ ΑΜΚΑ ΓΙΑ Τ ΑΠΑΙΔΙΑ?

Για τους κατοίκους εξωτερικού, δεν χρειάζεται το ΑΜΚΑ των παιδιών. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει φοροαπαλλαγή για τα παιδιά

TASOS

TASOS

• Silver members
  • 609 Δημοσιεύσεις:

2 περιπτωσεις 1 κατοικος εξωτερικου με 2 σπιτια 1 δευτευουσα κατοικια και το αλλο κενο χρειαζεται πιστοποιητικο?

κατοικος Αγγλιας και η συζυγος το 2012 ελλαδα με εισοδημα,στην δου κατοικων εξωτερικου του ειπαν οτι πρεπει να φορολογηθει κ αυτος εδω ισχυει αυτο?

Έν οίδα ότι ουδέν οίδα

MPLEK

MPLEK

*

• simple Members
  • 190 Δημοσιεύσεις:

Κάτοικος εξωτερικού, κάτοχος 2 αγροτεμαχίων σε αγρανάπαυση εδώ και 15 χρόνια είναι υπόχρεος δήλωσης ΦΕ οικ.έτους 2013;;;;;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ....τα μόνα περιουσιακά στοιχεία που έχει στην Ελλάδα ούτε καν βιβλιάριο καταθέσεων Τραπέζης

MPLEK

MPLEK

*

• simple Members
  • 190 Δημοσιεύσεις:

κανείς;;;

internet_gr

internet_gr

*

• Silver members
  • 471 Δημοσιεύσεις:
Μπορει να μου πει καποιοσ ποιοι κατοικοι εξωτερικου ειναι υποχρεωμενοι να καταθεσουν το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας; Εχω πολλους που εχουν μονο σπιτι στην Ελλαδα και ενα που εχει και εισοδημα απο αγροτικα.

stv1964

stv1964

*

• simple Members
  • 101 Δημοσιεύσεις:

Μπορει να μου πει καποιοσ ποιοι κατοικοι εξωτερικου ειναι υποχρεωμενοι να καταθεσουν το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας; Εχω πολλους που εχουν μονο σπιτι στην Ελλαδα και ενα που εχει και εισοδημα απο αγροτικα.

πιστευω οτι δεν χρειαζεται πιστοπ.φορολογικης κατοικιας στην περιπτωση που εχει μονο ενα σπιτι στην ελλαδα,μιας και ο νομος μιλα για πραγματικο εισοδημα, αλλα μια ακομα διασταυρωση και απο αλλους συναδελφους θα ηταν καλο να γινει

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 771 Δημοσιεύσεις:

Τάσο καλημέρα,

http://www.taxheaven...r/view/id/16615

Μιλάει μόνο για πραγαματικό εισόδημα.

Για το δεύτερο ερώτημα λυπάμαι αλλά δεν το γνωρίζω.

TASOS

TASOS

• Silver members
  • 609 Δημοσιεύσεις:

Καλημερα Παναγιωτη αυτο το ξερω απλα δεν ημουν και πολυ σιγουρος επειδη υπαρχει και δευτερη κατοικια οσο για το αλλο θα το ψαξω οσο μπορω

Έν οίδα ότι ουδέν οίδα

tseik

tseik

*

• simple Members
  • 139 Δημοσιεύσεις:

Μπορει να μου πει καποιοσ ποιοι κατοικοι εξωτερικου ειναι υποχρεωμενοι να καταθεσουν το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας; Εχω πολλους που εχουν μονο σπιτι στην Ελλαδα και ενα που εχει και εισοδημα απο αγροτι

νομιζω οτι το εισοδημα απο γεωργια δεν θα πρεπει να ξεπερναει τα 500 ευρω,αλλιως θα πρεπει να καταθεσει το πιστοποιητικο

ZAKU

ZAKU

*

• Silver members
  • 743 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:«Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
    «Έργω κ’ ουκέτι μύθω»

Κάτοικος εξωτερικού, κάτοχος 2 αγροτεμαχίων σε αγρανάπαυση εδώ και 15 χρόνια είναι υπόχρεος δήλωσης ΦΕ οικ.έτους 2013;;;;;OXI

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ....τα μόνα περιουσιακά στοιχεία που έχει στην Ελλάδα ούτε καν βιβλιάριο καταθέσεων Τραπέζης

OXI

«Γηράσκω αεί διδασκόμενος»

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες