Προς το περιεχόμενο
  • 0

επιδομα ανθυγιεινης και επικύνδινης εργασίας


επισκέπτη bitoulis

Ερώτηση

Δουλευω σε ένα ΝΠΙΔ μη κερδ. χαρακτήρα, αλλά ακολουθούμε το μισθολόγιο για τα ΝΠΔΔ. Αν και μισθολογικά εν τέλει μας συμφέρει , δεν υπάρχει καμία διάκριση σε οτι αφορά τη φύση της εργασίας των υπαλλήλων. Π.χ. εγώ ασχολούμαι με ραδιενεργά, κάποιος άλλος με καρκινικά κύτταρα κ.τ.λ. και έχουμε το ιδιο μισθο περίπου με την γραμματεά του τμήματος προσωπικού... Υποθέτω στο δημόσιο δεν υπάρχουν τέτοιες ειδικότητες, οπότε και δεν έχουν προβλευθεί επιδόματα τέτοιου είδους (στην πραγματικότητα υπάρχουν κάποια μικρα επιδόματα της τάξης των 20 ευρώ,αλλά δεν έχω καταφέρει να βρώ σε τι αφορούν)

Στη σχετική σύμβαση για τα ΝΠΙΔ υπάρχουν αυτές οι διακρίσεις, αλλά όπως είπα αυτή η σύμβαση θα ρίξει πολύ τον μισθό των ατόμων που δεν δικαιούνται επιδόματα και δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο...

Υπάρχει κάποιος νόμος που να περιγράφει τα επιδόματα, ανεξαρτήτως της σύμβασης εργασίας? Π.χ. ξέρω ότι η ακτινολογική άδεια που δικαιούμαστε , περιγράφεται από ένα ΠΔ που αναφέρεται εν γένει σε όλους τους εργαζόμενους σε εργαστήρια με ακτινοβολίες.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όταν λες ακολουθείτε το μισθολόγιο του Δημοσίου τι εννοείς ? Βασει νόμου ,ΥΑ ή με απόφαση κάποιου Δ/ντη(κανένας Καθηγητης Πανεπιστημίου θα είναι) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν λες ακολουθείτε το μισθολόγιο του Δημοσίου τι εννοείς ? Βασει νόμου ,ΥΑ ή με απόφαση κάποιου Δ/ντη(κανένας Καθηγητης Πανεπιστημίου θα είναι) ?

απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου (νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ? Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΟΣΝΙΕ) ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ 27, ΑΘΗΝΑ , ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΑΔΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΕΚΔΙΔΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΣΕ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΙΑΤΡΩΝ. ΤΟ ΤΗΛ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ: 8224463 ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...