Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

- - - - -

• Please log in to reply
127 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

MAKIS74

MAKIS74

*

• Silver members
  • 503 Δημοσιεύσεις:
Ελληνας κατοικος ελλαδας εργαζεται ως οδηγος φορτηγου σε γερμανικη εταιρεια με εδρα την γερμανια...

Το εισοδημα του θα το δηλωσει στην γερμανια και στην ελλαδα και θα πληρωσει φορο δυο φορες μονο που στην δηλωση του στην ελλαδα θα βαλει και το φορο που εδωσε στην γερμανια ωστε να του αφαιρεθει???

Μημπως πρεπει να γινει κατι διαφορετικο???

Επισκέπτης-Cpt Tony-

Επισκέπτης-Cpt Tony-
  • Επισκέπτες
Γεια σας.
Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου με εξοχικη κατοικια στην Αττικη. Μου ηρθε ΔΕΗ με υψηλοτατο Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. Ποιες ειναι οι ενεργειες που πρεπει να κανω για να εκδοθει διορθωτικος/πιστωτικος λογαριασμος?

Επισκέπτης-Αποστολος Αποστολοπουλος-

• Επισκέπτες
Kαλησπερα σας,

Μενω στην Αγγλια μονιμα εδω και 6 χρονια, εργαζομαι στην Αγγλια και φορολογουμα ετησιως στην Αγγλια. Καθε χρονο υποβαλλω στην Ελλαδα φορολογικη δηλωση μηδενικη μιας και δεν εχω κανενα εισοδημα που προερχεται απο την Ελλαδα. Καθε χρονο λαμβανα μηδενικη απαντηση στο εκκαθαριστικο μου. Φετος για πρωτη φορα υπεβαλλα τη μηδενικη μου δηλωση ηλεκτρονικα και ως εκ θαυματος διαπιστωσα πως το αποτελεσαμ ειναι χρεωστικο!! Με χρεωσε 116,25 ευρω εχοντς κανει μηδενικη δηλωση!! Ειναι νομιμο αυτο? και καυα δευτερον? Ειμαι τελικα υποχρεωμενος να υποβαλλω φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα , απο τη στιγμη που εδω και 6 χρονια ζω μονιμα στο Λονδινο και δεν εχω το παραμικρο εισοδημα απο την Ελλαδα?? Ευχαριστω εκ των προτερων.

evak

evak

*

• simple Members
  • 209 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΔΟΥΛΕΙΑ..ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ...

Kαλησπερα σας,

Μενω στην Αγγλια μονιμα εδω και 6 χρονια, εργαζομαι στην Αγγλια και φορολογουμα ετησιως στην Αγγλια. Καθε χρονο υποβαλλω στην Ελλαδα φορολογικη δηλωση μηδενικη μιας και δεν εχω κανενα εισοδημα που προερχεται απο την Ελλαδα. Καθε χρονο λαμβανα μηδενικη απαντηση στο εκκαθαριστικο μου. Φετος για πρωτη φορα υπεβαλλα τη μηδενικη μου δηλωση ηλεκτρονικα και ως εκ θαυματος διαπιστωσα πως το αποτελεσαμ ειναι χρεωστικο!! Με χρεωσε 116,25 ευρω εχοντς κανει μηδενικη δηλωση!! Ειναι νομιμο αυτο? και καυα δευτερον? Ειμαι τελικα υποχρεωμενος να υποβαλλω φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα , απο τη στιγμη που εδω και 6 χρονια ζω μονιμα στο Λονδινο και δεν εχω το παραμικρο εισοδημα απο την Ελλαδα?? Ευχαριστω εκ των προτερων.

μείνε εκεί και μην κοιτάξεις ξανά πίσω....
δυστυχώς το έκαναν "νόμιμο".... στο χέρι τους είναι άλλωστε....
(από ότι φάνηκε δηλαδή μετά τις εκλογές - και θα φανεί και σ' αυτές που θα γίνουν αρχές Ιουνίου)
αν δεν έχεις περιουσία (ακίνητα ή ΙΧ) και εισόδημα εδώ, όχι δεν υποχρεούσαι να υποβάλλεις δήλωση.

• Επισκέπτες
Το ξερω μου το χουν πει πολλοι να μην ξανακοιταξω πισω.. Σ ευχαριστω για την αμεση και περιεκτικη απαντηση σου.. οσον αφορα το θεμα του χρεωστικου των 116, 25 ευρω.. θα πρεπει να το πληρωσω δηλαδη? Θ α εχω συνεπειες αν δεν το πληρωσω??

• Επισκέπτες
Οχι.. δεν εχω κανενα εισοδημα απο Ελλαδα, ουτε ακινητα ουτε αυτοκινητο ουτε και κατι αλλο..

evak

evak

*

• simple Members
  • 209 Δημοσιεύσεις:

Το ξερω μου το χουν πει πολλοι να μην ξανακοιταξω πισω.. Σ ευχαριστω για την αμεση και περιεκτικη απαντηση σου.. οσον αφορα το θεμα του χρεωστικου των 116, 25 ευρω.. θα πρεπει να το πληρωσω δηλαδη? Θ α εχω συνεπειες αν δεν το πληρωσω??

την έστειλες τη δήλωση? δεν σταμάτησες μόλις είδες την εκκαθάριση?

• Επισκέπτες
δυστυχως την εστειλα.. την εκαθαριση την προσεξα.. αφου την ειχα στειλει τη δηλωση.. τι γινεται τωρα??

evak

evak

*

• simple Members
  • 209 Δημοσιεύσεις:

δυστυχως την εστειλα.. την εκαθαριση την προσεξα.. αφου την ειχα στειλει τη δηλωση.. τι γινεται τωρα??

τώρα....είναι αργά.

• Επισκέπτες
δηλαδη πρεπει να το πληρωσω το ποσο.. σε μηδενικη δηλωση.. κλεψια μου φαινεται πως ειναι!!

evak

evak

*

• simple Members
  • 209 Δημοσιεύσεις:

δηλαδη πρεπει να το πληρωσω το ποσο.. σε μηδενικη δηλωση.. κλεψια μου φαινεται πως ειναι!!

δεν είμουν σίγουρη και είπα να το κοιτάξω (γιατί έχει αλλάξει από πέρσυ)
μπορείς να κάνεις συμπληρωματική εμπρόθεσμη δήλωση και να δηλώσεις δαπάνες (750€) στον κωδ.049.

• Επισκέπτες
με αυτο τι θα κερδισω?? θα καταφερω να μην πληρωσω το ποσο?

• Επισκέπτες
Επισης κατι αλλο.. την συμπληρωματικη δηλωση θα πρεπει να την υποβαλλω αυτοπροσωπως στην αρμοδια εφορια? η γινεται και ηλεκτρονικα??

evak

evak

*

• simple Members
  • 209 Δημοσιεύσεις:

με αυτο τι θα κερδισω?? θα καταφερω να μην πληρωσω το ποσο?

ναι

evak

evak

*

• simple Members
  • 209 Δημοσιεύσεις:

Επισης κατι αλλο.. την συμπληρωματικη δηλωση θα πρεπει να την υποβαλλω αυτοπροσωπως στην αρμοδια εφορια? η γινεται και ηλεκτρονικα??

στην αρμόδια εφορία ναι.
αυτοπροσώπως όχι.
ηλεκτρονικά όχι.

koritsaki

koritsaki

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:
σορρυ που μπαινω για ασχετο θεμα, αλλα δεν ξερω πως κανουν εναρξη θεματος βοηθεια

• Επισκέπτες
Σ ευχαριστω θερμα για τη βοηθεια που μου προσεφερες, μια τελευταια ερωτηση. Τη συμπληρωματικη δηλωση, μπορω να τη στειλω ταχυδρομικως ή πρεπει να την παω εγω ή ο πατερας μου στην εφορια?

Ευχαριστω και παλι

evak

evak

*

• simple Members
  • 209 Δημοσιεύσεις:

Σ ευχαριστω θερμα για τη βοηθεια που μου προσεφερες, μια τελευταια ερωτηση. Τη συμπληρωματικη δηλωση, μπορω να τη στειλω ταχυδρομικως ή πρεπει να την παω εγω ή ο πατερας μου στην εφορια?

Ευχαριστω και παλι

Εφορία..

parmgr

parmgr

*

• Silver members
  • 813 Δημοσιεύσεις:
δεν μπορείς να βάλεις αποδείξεις στην συμπληρωματική δήλωση

Επισκέπτης-Γιαννης Αναγνωστου-

Επισκέπτης-Γιαννης Αναγνωστου-
  • Επισκέπτες
Γεια σας,
ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, εδω και 30 χρονια στη Σουηδια.
Στην Ελλαδα εχω ενα σπιτι 55 τετραγωνικα και μια ημιτελη κατοικια.
Στη φορολογικη μου δηλωση πρεπει να δηλωσω τον μισθο που παιρνω στη Σουηδια;

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες