Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΗ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ


EIRINI

Ερώτηση

Καλησπέρα,

παρακαλώ θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στα εξής ερωτήματα:

1) Υπάλληλος που θα εργαστεί σε φούρνο στην εξυπηρέτηση πελατών-ταμείο βάσει ποιάς Συλλογικής Σύμβασης θα πρέπει να υπολογιστεί η αμοιβή του και με τί ειδικότητα θα ανακοινωθεί σε ΟΑΕΔ - ΙΚΑ?

2) Επιτρέπεται η απασχόλησή του σε 6ήμερη βάση από Δευτέρα έως Παρασκευή 7 ώρες και Σάββατο 5 ώρες?

3) Χρειάζεται να βγάλει υγειονομικό βιβλιάριο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Καλησπέρα,

παρακαλώ θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στα εξής ερωτήματα:

1) Υπάλληλος που θα εργαστεί σε φούρνο στην εξυπηρέτηση πελατών-ταμείο βάσει ποιάς Συλλογικής Σύμβασης θα πρέπει να υπολογιστεί η αμοιβή του και με τί ειδικότητα θα ανακοινωθεί σε ΟΑΕΔ - ΙΚΑ?

2) Επιτρέπεται η απασχόλησή του σε 6ήμερη βάση από Δευτέρα έως Παρασκευή 7 ώρες και Σάββατο 5 ώρες?

3) Χρειάζεται να βγάλει υγειονομικό βιβλιάριο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1) σύμβαση εμπορικών επιχειρησεων, προσωπικο πωλησης (οχι συμβαση για αρτεργατες). Εκτος και αν ειναι στη συσκευασία, οποτε θεωρειται αρτεργατης και παει στη συμβαση αρτεργατων.

2)οχι

3)ναι

Αντωνης Βασιλάκης

Ηρακλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) σύμβαση εμπορικών επιχειρησεων, προσωπικο πωλησης (οχι συμβαση για αρτεργατες). Εκτος και αν ειναι στη συσκευασία, οποτε θεωρειται αρτεργατης και παει στη συμβαση αρτεργατων.

2)οχι

3)ναι

Αντωνης Βασιλάκης

Ηρακλειο

να επαναφέρω το ερώτημα,

 

πρόσληψη υπαλλήλου με ειδικότητα "πωλητής" σε αρτοποιείο,

 

ο εργοδότης ανηκει σε σύλλογο, 

 

προσωπικά θεωρώ οτι πρεπει να εργάζεται πενθήμερο και με σύμβαση εμπορικών επιχειρήσεων,

 

ο εργοδότης επιμένει οτι μπορεί να τον προσλάβει 6 ήμερο με την ΕΓΣΣΕ και πως έτσι τον ενημέρωσαν απο το σωματείο τους,

 

σε ερώτηση μου στην επιθεώρηση μου απάντησαν πενθήμερο με ΕΓΣΣΕ (ότι να ναι)

 

έχει κανείς γνώση επι του θέματος;

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν προκειται για νεα προσληψη νομίζω οτι μπορεί να γίνει με βάση την ΕΓΣΣΕ οσον αφορα τις αποδοχές...διορθώστε με αν κάνω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας!


 


Πρόκειται να κάνω έναρξη ατομικής σε πελάτη κυλικείο (σε σχολείο), στο οποίο θα προσληφθεί άτομο με ημιαπασχόληση!


 


Βάσει ποιάς σύμβασης θα γίνει η πρόσληψη και ποιά ειδικότητα μου προτείνετε?


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανονικά πρέπει να τον βάλεις σε οτι κάνει,αλλά  θα σου συνιστούσα σαν μπουφετζή,τα έχει όλα μέσα,σύμβαση εγσσε η οτι άλλο γουστάρεις,πάντως αμοιβή οχι κατώτερη απο κατώτατο μισθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O μπουφετζής πάει με τεκμαρτό ημερομίσθιο ή με βασικό μισθό?

Επίσης επειδή το κυλικείο είναι σε σχολείο, με την κοπέλα να 

κάνουμε σύμβαση ορισμένου ή αορίστου?

 

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο μπουφετζής αμοίβεται με ημερομίσθιο και ασφαλίζεται σε αυτό! Θα προσληφθεί βάσει ΕΓΣΣΕ με βασικό ημερομίσθιο 22,83 λοιπόν? Εφόσον όμως πάει βάσει τεκμαρτού ποιά κλάση

πρέπει να επιλέξω?

Θα πρέπει να γίνει και ατομική σύμβαση εργασίας μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου?

Το ωράριο για το κυλικείο επειδή όπως προανέφερα είναι σχολείο θα είναι 7.30-1.30 ή 8-2 δηλ. 6ωρο πενθήμερο,

οπότε αυτό θεωρείται μερική απασχόληση, σωστά? 

Και τέλος σχετικά με το εαν θα είναι ορισμένου ή αορίστου, θεωρώ πως πρέπει να γινει αορίστου ώστε και η 

εργαζόμενη μετά το τέλος της χρονιάς και την απόλυση της να μπορεί να βγεί στο ταμείο ανεργίας!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο μπουφετζής αμοίβεται με ημερομίσθιο και ασφαλίζεται σε αυτό!

 

 

Συνάδελφε σε παρόμοιο θέμα συζήτησης αναγράφεις πως 

 

Ο Μπουφετζής δεν έχει τεκμαρτά...

Ασφαλίζεται στο ποσό της σύμβασης..

 

Ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε σε παρόμοιο θέμα συζήτησης αναγράφεις πως 

 

Ο Μπουφετζής δεν έχει τεκμαρτά...

Ασφαλίζεται στο ποσό της σύμβασης..

 

Ισχύει αυτό?

 

 

 

Ναι ισχύει.

Δεν έχει τεκμαρτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε σε παρόμοιο θέμα συζήτησης αναγράφεις πως 

 

Ο Μπουφετζής δεν έχει τεκμαρτά...

Ασφαλίζεται στο ποσό της σύμβασης..

 

Ισχύει αυτό?

 

 

Δεν είναι στα τεκμαρτά.

Πρέπει επίσης να αναγραφούν στη σύμβαση εργασίας τα διαστήματα που το σχολείο είναι κλειστό ότι δεν θα πληρώνεται (Χριστούγεννα, Πάσχα κ.λπ.). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor αυτό μπορέι να γίνει και για ακθηγητές των φροντιστηρίων π.χ για Χριστοούγεννα 10 μέρες και για Πάσχα 10 μέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε σε παρόμοιο θέμα συζήτησης αναγράφεις πως 

 

Ο Μπουφετζής δεν έχει τεκμαρτά...

Ασφαλίζεται στο ποσό της σύμβασης..

 

Ισχύει αυτό?

 

 

Δεν ανεφερα κάτι διαφορετικό στη δημοσίευσή μου.

Αμοίβεται με το ημερομίσθιο(εγσσε) και ασφαλίζεται σε αυτό.

Τεκμαρτά μπάρμαν, σερβιτόροι..ως προς την ασφάλιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ανεφερα κάτι διαφορετικό στη δημοσίευσή μου.

Αμοίβεται με το ημερομίσθιο(εγσσε) και ασφαλίζεται σε αυτό.

Τεκμαρτά μπάρμαν, σερβιτόροι..ως προς την ασφάλιση!

 

Συνάδελφε καλημέρα & καλή εβδομάδα!

 

Το άτομο που θα προσληφθεί όπως προανέφερα θα είναι υπάλληλος σε κυλικείο..γνωρίζεις εαν μπορεί να 

γίνει πρόσληψη σαν υπάλληλος πώλησης (κωδ.419000) ή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει σαν μπουφετζής οπότε 

και θα είναι με τεκμαρτό ημερομίσθιο? Υπάρχουν συνάδελφοι που υποστηρίζουν πως ο μπουφετζής δεν έχει

τεκμαρτό κ έχω μπερδευτεί λιγάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε καλημέρα & καλή εβδομάδα!

 

Το άτομο που θα προσληφθεί όπως προανέφερα θα είναι υπάλληλος σε κυλικείο..γνωρίζεις εαν μπορεί να 

γίνει πρόσληψη σαν υπάλληλος πώλησης (κωδ.419000) ή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει σαν μπουφετζής οπότε 

και θα είναι με τεκμαρτό ημερομίσθιο? Υπάρχουν συνάδελφοι που υποστηρίζουν πως ο μπουφετζής δεν έχει

τεκμαρτό κ έχω μπερδευτεί λιγάκι..

 

Να το ξαναπούμε: ο μπουφετζής ΔΕΝ έχει καμία σχέση με την τεκμαρτή ασφάλιση.

Επίσης ο κωδικός ειδικότητας 419000 παραπέμπει σε υπάλληλο γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα doctor δεν είχα δεί την δημοσίευση σου και αυτή του κ.Γρίβα γι'αυτό και η απάντηση μου..

Το εμπέδωσα όσον αφορά τον μπουφετζή..ΔΕΝ έχει τεκμαρτό λοιπόν..και όντως ο κωδ. που προανέφερα

αναφέρεται σε υπάλληλο γραφείου..και όχι σε υπάλληλο (όπως νόμισα). Κωδ.για μπουφετζή βέβαια δεν 

υπάρχει..και νομίζω το πιο "κοντινό" σε αυτόν είναι ο 51.40.20 Προσωπικό εκτός χώρου κουζίνας..φοβάμαι πως 

αν βάλω σερβιτόρο, θα έχω πρόβλημα με τα τεκμαρτά!

 

Οσον αφορά στη σύμβαση, μου πρότεινες να αναγραφεί πως δεν θα πληρώνεται το διάστημα διακοπών του σχολείου..

τι θα γίνεται όμως με τα ενσημα και το ΙΚΑ? 

Συμφωνείται να γίνει αορίστου η σύμβαση ή πρέπει στην συγκεκριμένη περίπτωση να γίνει ορισμένου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα doctor δεν είχα δεί την δημοσίευση σου και αυτή του κ.Γρίβα γι'αυτό και η απάντηση μου..

Το εμπέδωσα όσον αφορά τον μπουφετζή..ΔΕΝ έχει τεκμαρτό λοιπόν..και όντως ο κωδ. που προανέφερα

αναφέρεται σε υπάλληλο γραφείου..και όχι σε υπάλληλο (όπως νόμισα). Κωδ.για μπουφετζή βέβαια δεν 

υπάρχει..και νομίζω το πιο "κοντινό" σε αυτόν είναι ο 51.40.20 Προσωπικό εκτός χώρου κουζίνας..φοβάμαι πως 

αν βάλω σερβιτόρο, θα έχω πρόβλημα με τα τεκμαρτά!

 

Οσον αφορά στη σύμβαση, μου πρότεινες να αναγραφεί πως δεν θα πληρώνεται το διάστημα διακοπών του σχολείου..

τι θα γίνεται όμως με τα ενσημα και το ΙΚΑ? 

Συμφωνείται να γίνει αορίστου η σύμβαση ή πρέπει στην συγκεκριμένη περίπτωση να γίνει ορισμένου?

 

 

Αορίστου με σαφή συμφωνία για μη αμοιβή τα κενά διαστήματα.

514020, είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αορίστου με σαφή συμφωνία για μη αμοιβή τα κενά διαστήματα.

514020, είναι σωστό.

 

Doctor εφόσον δικαιολογημένα σας έχουμε ανακυρήξει γκουρού της εργατικής νομοθεσίας και εφόσον είμαι πολύ τυχερή

που ασχοληθήκατε με το θέμα μου σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Συνοψίζω για να μην σας κουράζω περαιτέρω..θα προχωρήσουμε σε ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης αορίστου καθώς θα εργάζεται 6ωρο η κοπέλα..

Σύμβαση ΕΓΣΣΕ ειδικότητα ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΗΣ, (514020) άρα νόμιμο ημερ/μίσθιο 22,83. Μισθός: 22,83*6/8 =17,12 ημερομίσθιο και ασφαλ.ημέρες 27, άρα

μεικτές αποδοχές 17,12*27=462,24?

 

Στις παρατηρήσεις θα αναγράψω την μη αμοιβή για τα κενά διαστήματα..και την περιγραφή ειδικοτητας της κοπέλας σαν μπουφετζού (ή μήπως είναι περιττό?)

 

Οσον αφορά στα ένσημα την περίοδο διακοπών του σχολείου θα πληρώνονται κανονικά ασχέτως εαν η κοπέλα δεν θα αμοιβεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!Μία βοήθεια: αρτεργάτης έγγαμος με ένα παιδί χωρίς προϋπηρεσία που θα προσληφθεί με την ΕΓΣΣΕ, το ημερομίσθιό του θα είναι 26,18, ή 28,80? επίδομα τέκνου δικαιούται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!Μία βοήθεια: αρτεργάτης έγγαμος με ένα παιδί χωρίς προϋπηρεσία που θα προσληφθεί με την ΕΓΣΣΕ, το ημερομίσθιό του θα είναι 26,18, ή 28,80? επίδομα τέκνου δικαιούται?

 

Ο εργοδότης είναι μέλος εργοδοτικής οργάνωσης που συνυπογράφει την ΕΓΣΣΕ;

Αν ναι, πάει με το μισθολόγιο της ΕΓΣΣΕ, αν όχι με τα κατώτατα όρια του ν.4093/12.

Επίδομα τέκνου δεν υπάρχει ούτε στη μία ούτε στην άλλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή είμαι νέος πως μπορώ να γνωρίζω εαν είναι μέλος εργοδοτικής οργάνωσης? Εντάσσεται αυτόματα σε εργοδοτική οργάνωση ή πρέπει να επιδιώξει ο ίδιος την ένταξή του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και πάλι!

 

Αν σας είναι εύκολο doctor ή κάποιος άλλος συνάδελφος να μου διευκρινίσετε βάση της εμπειρίας σας αυτά που παρέθεσα χθές! Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Συνοψίζω για να μην σας κουράζω περαιτέρω..θα προχωρήσουμε σε ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης αορίστου 6ωρο

Σύμβαση ΕΓΣΣΕ ειδικότητα ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΗΣ, (514020) άρα νόμιμο ημερ/μίσθιο 22,83. Μισθός: 22,83*6/8 =17,12 ημερομίσθιο και ασφαλ.ημέρες 27, άρα

μεικτές αποδοχές 17,12*27=462,24?  Οι ασφαλιστικές ημέρες είναι 27 ή 25?

 

Στις παρατηρήσεις θα αναγράψω την μη αμοιβή για τα κενά διαστήματα..και την περιγραφή ειδικοτητας της κοπέλας σαν μπουφετζού (ή μήπως είναι περιττό?)

 

Οσον αφορά στα ένσημα την περίοδο διακοπών του σχολείου θα πληρώνονται κανονικά ασχέτως εαν η κοπέλα δεν θα αμοιβεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα μπορεί κάποιος να με επιβεβαιώσει στα παρακάτω  

Υπάλληλος που θα εργαστεί σε αρτοποείο στην επαρχία σε πρωτεύουσα νομού στην εξυπηρέτηση πελατών-ταμείο

-Άρα πάει με τον βασικό μισθό της ΕΣΕΕ 586,08 με 25 ένσημα

-Επιτρέπεται η 6ήμερη απασχόλησή του

-επικουρικό????

 τεαυεκ όχι

 ταυετ όχι

 ταπιτ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπέρα μπορεί κάποιος να με επιβεβαιώσει στα παρακάτω  

Υπάλληλος που θα εργαστεί σε αρτοποείο στην επαρχία σε πρωτεύουσα νομού στην εξυπηρέτηση πελατών-ταμείο

 

-Άρα πάει με τον βασικό μισθό της ΕΣΕΕ 586,08 με 25 ένσημα

 

-Επιτρέπεται η 6ήμερη απασχόλησή του

 

-επικουρικό????

 

 τεαυεκ όχι

 

 ταυετ όχι

 

 ταπιτ?????????

 

Κανένας συνάδελφος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...