Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΥΖΥΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ

- - - - -

• Please log in to reply
27 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

G-MEL

G-MEL

*

• Silver members
  • 1.169 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΤΑΞΙΔΙΑ,ΠΟΔΗΛΑΤΟ,ΤΡΕΞΙΜΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ , ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΑ ΦΟΡ.ΔΗΛ. ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ
ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ , ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ . ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ !

dhatzi

dhatzi

dhatzi

• Silver members
  • 671 Δημοσιεύσεις:

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ , ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΑ ΦΟΡ.ΔΗΛ. ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Μεταβολή στο μητρώο γιατι ?
Π.χ. ο σύζυγος είναι δημόσιος υπάλληλος / διπλωμάτης - υπηρετεί στο εξωτερικό, η σύζυγος μένει Ελλάδα
γα τις ανάγκες/σπουδές παιδιών τους και υποβάλλουν κοινή δήλωση.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια μεταβολή,εκτός και αν ιδιαίτεροι λόγοι επιβάλλουν να γίνει αυτό.
Τα λίγα λόγια ...ζάχαρη και τα καθόλου ...μέλι!
dhatzi

G-MEL

G-MEL

*

• Silver members
  • 1.169 Δημοσιεύσεις:
ΔΗΛΑΔΗ , ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ , ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ?

Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΟΜΩΣ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΥ ( ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ )

ΕΦΟΣΟΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΩΣ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΘΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΥ , Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΘΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΕΑ ΔΟΥ , Η ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ?
ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ , ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ . ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ !

Roxanne

Roxanne

Εμείς θα πάμε στους γιαλούς...

• Silver members
  • 1.468 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Πολλά
Στο Ε1 προβλέπει και για τους δυο συζυγους κωδικό εαν είναι κάτοικοι εξωτερικού 319-320.
Κατα την γνωμη μου μπορεί να είναι μόνο ένας εκ των δύο.

και απο τις οδηγιες της σελιδας gsis

8. Είμαι αλλοδαπός και κατοικώ στην Ελλάδα. ΄Εχω υποχρέωση να δηλώσω και τα εισοδήματα που αποκτώ στην πατρίδα μου ή σε άλλη χώρα του εξωτερικού.

Οι κάτοικοι Ελλάδος ανεξάρτητα από την ιθαγένειά τους, έχουν υποχρέωση να δηλώνουν στην Ελλάδα τα εισοδήματά τους, που προκύπτουν τόσο στο εσωτερικό όσο και στην αλλοδαπή. Αν κάποια εισοδήματα έχουν φορολογηθεί στο εξωτερικό, τότε, από τον φόρο που προκύπτει για το συνολικό εισόδημα αφαιρείται ο φόρος που αποδεδειγμένα καταβλήθηκε για τα εισοδήματα αυτά. Το ποσό του φόρου που αφαιρείται, δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο εκείνου, που αναλογεί στα εισοδήματα αυτά και ο οποίος ευρίσκεται με επιμερισμό του συνολικού φόρου.
Αν στο εξωτερικό έχει προκύψει ζημία, αυτή δεν συμψηφίζεται με εισοδήματα του εσωτερικού αλλά μόνον με άλλα θετικά εισοδήματα που έχουν προκύψει στο εξωτερικό.
Επισημαίνεται ότι, στη περίπτωση που έχει υπογραφεί σύμβαση αποφυγής της διπλής φορολογίας μεταξύ της Ελλάδας και της χώρας του εξωτερικού, στην οποία προκύπτουν τυχόν άλλα εισοδήματα, εφαρμόζονται οι διατάξεις της σύμβασης, ως ισχυρότερες.
Αρμόδια Δ/νση του ΥΠΟΟ για περισσότερες πληροφορίες, είναι η Διεύθυνση Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων, Πανεπιστημίου 20, τ.κ 101 84, τηλ.3375197-3605825.

http://www.gsis.gr/f...lirofories.html
Νίνα Κωστάζου

Δημοσιευμένη  εικόνα

-The minute you settle for less than you deserve you get even less than you settled for.

-Every second breath we take comes from the oceans
Please support GREENPEACE Ocean defenders

Υπάρχει ελπίδα να σωθεί ο πλάνήτης μας;ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΔΡΑΣΗ

Δημοσιευμένη  εικόνα

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.133 Δημοσιεύσεις:
GEORGIA..
την περίπτωση να μην συμφέρει να δηλωθεί ως κάτοικος εξωτερικού ..την έχεις σκεφτεί?
γιατί αν έχει τίποτα εισοδήματα "εντός" μάλλον χάνει το αφορολόγητο..
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

G-MEL

G-MEL

*

• Silver members
  • 1.169 Δημοσιεύσεις:
ΝΑΙ SOULIS , ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ

Ο ΥΠΟΧΡΕΟΣ ( ΣΥΖΥΓΟΣ ) ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 200,00 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ , ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ DUBAI ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΜΟΙΒΗ

Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 13.000,00 ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.133 Δημοσιεύσεις:

ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ DUBAI ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΜΟΙΒΗ

ναι αλλά σε τι εταιρεία..Ελληνική? που θα πληρώνεται? από που θα πέρνει βεβαίωση..που θα φορολογείται?

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.723 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ DUBAI ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΜΟΙΒΗ

Το οτι εργαζεται στο εξωτερικο δεν σημαινει και το οτι ειναι κατοικος εξωτερικου.
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

G-MEL

G-MEL

*

• Silver members
  • 1.169 Δημοσιεύσεις:

ναι αλλά σε τι εταιρεία..Ελληνική? που θα πληρώνεται? από που θα πέρνει βεβαίωση..που θα φορολογείται?

ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ - ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΑΡΑΒΙΚΩΝ ΕΜΙΡΑΤΩΝ , ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Επισκέπτης-Επισκέπτης-Πανος--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-Πανος--
  • Επισκέπτες

ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ - ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΑΡΑΒΙΚΩΝ ΕΜΙΡΑΤΩΝ , ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ειδα οτι ο πελατης σου θα εργαστεί στο Dubai. Επειδη προκειτε να εργαστώ και εγω εκει με expatriate contract 3 ετων. Θα ήθελα να μάθω πως θα φορολογούμε; Θα τα δηλώνω μονο στο Dubai ή θα πρέπει να τα δηλώνω και στην Ελλάδα? και αν τα δηλώνω θα φορολογούμε κανονικά ή έχω απαλλαγή?
Αυτή τη στιγμή κάνω φορολογική δηλωση μαζί με την γυναίκα μου.

Ευχαριστώ

Επισκέπτης-dimpan-

Επισκέπτης-dimpan-
  • Επισκέπτες
Παρόμοια περίπτωση!!!
υποβαλω κανονικα δηλωση σαν μισθωτος μαζι με την συζυγο μου (μισθωτη) με επιπλεον εισοδημα ενα πολυ μικρο ποσο απο ενοικιο μεχρι τωρα. Θα εργαστω στο Αμπου Νταμπι για τα επομενο χρονικο διαστημα ισως και δυο τρια χρονια, οπου δεν υπαρχει φορολογια σε εισοδημα απο μισθο, απο ακινητα κλπ. H συζυγος μου θα συνεχιζει να εργαζεται στην Ελλαδα. Ας υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει διακρατικη συμβαση αποφυγης φορολογιας, τι γινεται τοτε? Υπαρχει περιπτωση να φορολογηθω στην Ελλαδα για αυτα τα εισοδηματα? τι πρεπει να δηλωνω και τι δεν πρεπει? Συμφερει να γινω μονιμος κατοικος εξωτερικου? τι θα συμβει αν θα θελησω να αγορασω ακινητο στην Ελλαδα μετα? Ξερω απο συναδελφους εκει, οτι υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας offshore εταιρειων για τετοιους σκοπους. Τι με συμφερει? Ποιον να ρωτησω?? ευχαριστω εκ των προτερων!

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.

Το οτι εργαζεται στο εξωτερικο δεν σημαινει και το οτι ειναι κατοικος εξωτερικου.

Σωστή η παρατήρηση του Τάσου.
Στην ερμηνεία των άρθρων 51 & 52 του Α.Κ. ορίζεται ποιά θεωρείται ως κατοικία του προσώπου.

" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.133 Δημοσιεύσεις:
και ψάχνεται πάλι ο Διομήδης.. πάνω που βρήκε τον "ρημαδοαστικο κωδικα " νάσου και ο Α.Κ... :rolleyes:

KYPIAKOS

KYPIAKOS

*

• simple Members
  • 244 Δημοσιεύσεις:
Γενικά η φορολογία εισοδήματος κατοίκων εξωτερικού για τα όποια εισοδήματα δηλώνουν, είναι πάντα βαρύτερη απο των άλλων. Σαν πρώτο παράδειγμα είναι ότι δεν υπάρχει σε αυτούς αφορολόγητο όριο.

Τι λοιπόν εμποδίζει κάποιον να έχει το ΑΦΜ εδώ και να δουλεύει έξω, χωρίς να δηλώνει εδώ τίποτα. Αρκεί να μπορεί να φέρει τα χρήματα εδώ, να τα δικαιολογήσει κ.λ.π δίχως εμπλοκή της Εφορίας. Θα τον πιάσει το ΚΕΠΥΟ με διασταύρωση απο το ντουμπάι?

Μόνο σε περίπτωση συγκέντρωσης κεφαλαίου για δικαιολόγηση τεκμηρίου πρέπει να γίνει μια ειδική μελέτη μακροπρόθεσμη, για να δει κανείς τι τον συμφέρει.

Κατα τα άλλα ο ένας εκ των δύο συζύγων μπορεί να είναι κάτοικος εξωτερικού( για την Εφορία)

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-
  • Επισκέπτες
ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΜΒΑΖΕΙ ΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΓΙΑ ΗΔΗ ΑΠΟΚΤΗΘΕΝΤΑ ΠΑΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΥΡΕΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.ΑΡΑ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ "ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ¨ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ.

Επισκέπτης-Kostis-

Επισκέπτης-Kostis-
  • Επισκέπτες
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΕΜΙΡΑΤΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΕΠΙΣΗΣ, Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤ.ΕΞΩΤ. ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΠΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ.

ΣΥΜΦΩΝΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΙΟ ΛΑΙΛΑΠΑ (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΚΛΠ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΦΟΡΟς ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΣ. ΑΚΟΜΑ ΜΕΛΕΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΛΟΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ Σ...ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ). ΟΙ ΥΠΕΡΑΚΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΦΟΡΕΘΕΙ, ΟΙ ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΩΝΑΣΗΣ ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ Η ΜΟΝΗ ΚΑΛΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΝΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩς ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓ,Η ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΦΕς ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΤΟΥΜΠΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΟΥΛΕΥΩ). ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟΝ ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ, ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ, ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΕΙΧΗΔΕΣ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΗΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ...

ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.

Γενικά η φορολογία εισοδήματος κατοίκων εξωτερικού για τα όποια εισοδήματα δηλώνουν, είναι πάντα βαρύτερη απο των άλλων. Σαν πρώτο παράδειγμα είναι ότι δεν υπάρχει σε αυτούς αφορολόγητο όριο.

...

Αυτό πλέον δεν ισχύει μόνο γι αυτούς.. Το αφορολόγητο "πέθανε" και για τους Ελληνες κατοίκους ημεδαπής <_< ....
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

pomolo

pomolo

*

• simple Members
  • 8 Δημοσιεύσεις:

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΕΜΙΡΑΤΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΕΠΙΣΗΣ, Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤ.ΕΞΩΤ. ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΠΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ.

ΣΥΜΦΩΝΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΙΟ ΛΑΙΛΑΠΑ (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΚΛΠ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΦΟΡΟς ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΣ. ΑΚΟΜΑ ΜΕΛΕΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΛΟΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ Σ...ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ). ΟΙ ΥΠΕΡΑΚΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΦΟΡΕΘΕΙ, ΟΙ ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΩΝΑΣΗΣ ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ Η ΜΟΝΗ ΚΑΛΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΝΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩς ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓ,Η ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΦΕς ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΤΟΥΜΠΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΟΥΛΕΥΩ). ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟΝ ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ, ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ, ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΕΙΧΗΔΕΣ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΗΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ...

Μερική λύση στο πρόβλημα για την κάλυψη αγορών και το "πόθεν έσχες" είναι:

1. ο δανεισμός με collateral ομόλογα/καταθέσεις/μετοχές/τίτλους στο εξωτερικό. Ακόμη καλύτερα, αν ο δανεισμός δεν προέρχεται από τράπεζα, αλλά από "δική σου" εταιρεία στην Κύπρο (καλύτερα συνδεδεμένη με μια offshore) η οποία θα σε εμφανίζει ως director θα σε αμοίβει (με 1 ποσό κάτω από 19500 ευρώ ετησίως) και θα σε δανειοδοτήσει με πληρωμή των δώσεων με παρακράτηση από την αμοιβή σου/ =η θεωρία του blue-jean

2. η κοινή πλατφόρμα χρηματιστηρίων Ελλάδος-Κύπρου. Αγοράζεις στο ένα, πουλάς στο άλλο :wacko:

Άλλες λύσεις που θα μπορούσα να σου προτείνω ενδείκνυνται για άλλου είδους συναλλαγές, και ενδεχομένως να ανέβαζαν σε μερικές περιπτώσεις το κόστος πιο πάνω από την ενδεχόμενη φορολόγηση στην Ελλάδα...

Επισκέπτης-Friend-

Επισκέπτης-Friend-
  • Επισκέπτες
http://www.gsis.gr/f...ladio-greek.doc

ΓΕΝΙΚΑ
Οι κάτοικοι του εξωτερικού για τα εισοδήματα που αποκτούν στην Ελλάδα, φορολογούνται κατ' αρχάς με τις ίδιες διατάξεις που φορολογούνται και οι κάτοικοι της Ελλάδας, με ορισμένες βέβαια διαφοροποιήσεις.

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΦΟΡΟΣ
Ο φόρος επιβάλλεται στο εισόδημά τους (κατ' αρχάς στο συνολικό καθαρό εισόδημά τους) πραγματικό και τεκμαρτό που προκύπτει μόνο στην Ελλάδα (και όχι στο εισόδημα που προκύπτει στο εξωτερικό).

Επισκέπτης-Χριστος-

Επισκέπτης-Χριστος-
  • Επισκέπτες

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες