Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΙΑΣ ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ,ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ?ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημερα.

ναι προσκομιζεις υπςυθυνη δηλωση γραφωντας:

"δηλωνω οτι διακοπτω την λειτουργια της ταμειακης μηχανης μοντελο . . . με αριθμο μητρωου ταμειακης . . . που υπηρχε στο καταστημα μου για τον λογο . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΙΧΟΚΟΛΛΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ

Δηλώνω ότι από 11/22/3333 χρησιμοποιώ φ.τ.μ τύπου ………… με αριθμό μητρώου …………. στην επιχείρηση μου με αντικείμενο δραστηριότητας …………… και έδρα……….. Για κάθε μεταβολή (παύση, μεταβίβαση) θα ενημερώσω την υπηρεσία σας κατά τα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 4 του Ν 1809/88. προσκομίζω με την παρούσα αντίγραφο Τ.Π-Δ.Α\Τ.Π. με αριθμό…………… που εκδόθηκε από τον …………

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΙΑΣ ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ,ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ?ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗΣ ΤΗΣ ΦΤΜ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ, Π.Χ. ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περιπτωση που ο επιχειρηματιας θελει να κανει παυση στη ΦΤΜ επειδη ειναι παλια και θελει να αγορασει νεο μοντελο...μπορει καποιος να μου πει σε ποιο νομο αναφερεται οτι εχει αυτο το δικαιωμα, γιατι στη ΔΟΥ δεν δεχθηκαν τον κωδ. 18 (Αλλη αιτια) και είπαν οτι μονο σε περιπτωση βλάβης μπορει να γινει τετοια αλλαγη. Ξερω οτι ισχυει αυτο αλλα δεν μπορω να το υποστηριξω αν δεν ξερω που αναφερεται.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Σε περιπτωση που ο επιχειρηματιας θελει να κανει παυση στη ΦΤΜ επειδη ειναι παλια και θελει να αγορασει νεο μοντελο...μπορει καποιος να μου πει σε ποιο νομο αναφερεται οτι εχει αυτο το δικαιωμα, γιατι στη ΔΟΥ δεν δεχθηκαν τον κωδ. 18 (Αλλη αιτια) και είπαν οτι μονο σε περιπτωση βλάβης μπορει να γινει τετοια αλλαγη. Ξερω οτι ισχυει αυτο αλλα δεν μπορω να το υποστηριξω αν δεν ξερω που αναφερεται.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος στην παραπάνω ερώτηση γιατί ενδιαφέρει κι εμένα. Αλλάξαμε 10 ταμειακές μηχανές με καινούργιες. Τι πρέπει να κάνω με τις παλιές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

Δεν απαιτείται πλέον η παρουσία σας στην ΔΟΥ. Ολες οι ενάρξεις και παύσεις γίνονται και ηλεκτρονικά όπου δεν χρειάζεται τίποτα άλλο απλά το Δ13 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οντως έτσι είναι, όλα δηλώνονται  ηλεκτρονικά πλέον. Μάλιστα σε περίπτωση που ήθελα να κάνω διακοπή επιχείρησης, είχα κάνει νωρίτερα παύση την ταμειακή και στην διακοπή στον ΚΒΣ ο υπάλληλος είδε ηλεκτρονικά την παύση,δεν μου ζήτησε τίποτε από χαρτιά και υπέγραψε για να προχωρήσω στην διακοπή. Προχωρημένο το βρήκα, αλλά αφάνταστα βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...