Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΜΒΑΔΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΤΕΛΩΝ & ΤΑΠ


επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Ερώτηση

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΑΠ' ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΜΒΑΔΟΥ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΩΝ ΧΩΡΩΝ ΜΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΟΙΧΩΝ, ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΤΥΧΟΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΕΞΩΣΤΩΝ, ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ.(ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΕΠΕΒΛΗΘΗΣΑΝ)

Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΣΥΜΟΛΑΙΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ. (ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ)

ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΖΗΤΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΑΠ' ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΜΒΑΔΟΥ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΩΝ ΧΩΡΩΝ ΜΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΟΙΧΩΝ, ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΤΥΧΟΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΕΞΩΣΤΩΝ, ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ.(ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΕΠΕΒΛΗΘΗΣΑΝ)

Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΣΥΜΟΛΑΙΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ. (ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ)

ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΖΗΤΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

:o:o:o:o:o

Και εμείς αυτές ζητάμε , αλλά που να τις βρούμε δεν ξέρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το ΤΑΠ υπολογίζεται επί της αξίας της ακίνητης περιουσίας που βρίσκεται εντός της διοικητικής περιφερείας των δήμων και κοινοτήτων στα:

* Πάσης φύσεως ακίνητα που βρίσκονται εντός εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως ή εντός των ορίων οικισμών που υφίστανται προ του 1923 ή εντός ορίων πληθυσμού κάτω των 2.000 κατοίκων.

* Κάθε είδους κτίσματα που βρίσκονται εκτός του εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως ή εκτός των ορίων οικισμών υφισταμένων προ του 1923 ή εκτός ορίων οικισμών πληθυσμού κάτω των 2.000 κατοίκων.

Ο συντελεστής του τέλους καθορίζεται με απόφαση του δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου από 0,25 τοις χιλίοις ως 0,35 τοις χιλίοις και είναι ενιαίος για όλη τη διοικητική τους περιφέρεια.

Η απόφαση του δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου λαμβάνεται ως τις 31 Οκτωβρίου του προηγούμενου έτους και ισχύει και για τα επόμενα έτη ώσπου να τροποποιηθεί.

Το τέλος βαρύνει τον κατά την 1η Ιανουαρίου κάθε έτους κύριο του ακινήτου και σε περίπτωση επικαρπίας ή νομής τον επικαρπωτή ή νομέα.

Για τον υπολογισμό του τέλους λαμβάνεται υπόψη το σύνολο των ακινήτων που ανήκουν στον αυτόν υπόχρεο και βρίσκονται μέσα στη διοικητική περιφέρεια του δήμου ή της κοινότητας.

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας το ποσόν του τέλους υπολογίζεται κατά τον λόγο της μερίδας κάθε συνιδιοκτήτη.

Για τον υπολογισμό της αξίας των ακινήτων λαμβάνονται υπόψη μόνο το ύψος της τιμής ζώνης και ο συντελεστής παλαιότητας, όπως καθορίζονται και ισχύουν κάθε φορά με αποφάσεις του υπουργού Οικονομικών κατά τη διαδικασία του άρθρου 41 του Ν. 1249/1982.

Στις περιοχές που δεν έχει γίνει καθορισμός της τιμής των ακινήτων με αποφάσεις του υπουργού Οικονομικών, κατά την ανωτέρω διαδικασία, ο υπολογισμός της αξίας τους γίνεται με απόφαση του δημοτικού ή του κοινοτικού συμβουλίου, το οποίο λαμβάνει υπόψη και τα τηρούμενα στην αρμόδια ΔΟΥ στοιχεία.

Συγκεκριμένα, για τον υπολογισμό της αξίας των ακινήτων ακολουθείται η εξής διαδικασία:

Αντικειμενικός προσδιορισμός

* Για τις περιοχές όπου ισχύει σήμερα το σύστημα του αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων λαμβάνονται υπόψη: α) για τα κτίσματα, μόνο η τιμή ζώνης (αντικειμενική αξία κτίσματος) και ο συντελεστής παλαιότητας, β) για τα οικόπεδα, μόνο η τιμή ζώνης (αντικειμενική αξία οικοπέδου) και ο συντελεστής οικοπέδου (Σ.Ο.), όπως καθορίζονται και ισχύουν κάθε φορά με αποφάσεις του υπουργού Οικονομικών κατά τη διαδικασία του άρθρου 41 Ν. 1249/82 και του άρθρου 14 Ν. 1473/84.

* Για τα οικόπεδα εντός των οποίων υπάρχει μικρό κτίσμα (μερικώς κτισμένο οικόπεδο) που δεν εξαντλεί το τμήμα που του αναλογεί, ο υπολογισμός γίνεται ξεχωριστά, για μεν το κτίσμα με το αναλογούν σε αυτό οικόπεδο (η αξία του οποίου εμπεριέχεται στο κτίσμα), για δε το υπόλοιπο τμήμα του οικοπέδου όπως η ανωτέρω περίπτωση.

Προσδιορισμός με απόφαση του δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου

Στις περιοχές όπου δεν ισχύει ο αντικειμενικός προσδιορισμός της αξίας των ακινήτων, ο υπολογισμός της γίνεται με απόφαση του δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου, το οποίο λαμβάνει υπόψη και τα τηρούμενα στην αρμόδια ΔΟΥ στοιχεία καθώς και κάθε άλλο συναφές και χρήσιμο στοιχείο (από συμβολαιογραφικές πράξεις και δικαστικές αποφάσεις, τοπικές συνθήκες κ.ά.).

Στην περίπτωση αυτή προσδιορίζεται από το δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο αφενός η τιμή ζώνης των κτισμάτων και αφετέρου η τιμή ζώνης των οικοπέδων.

­ Οι συντελεστές παλαιότητας είναι αυτοί που έχουν καθορισθεί από το υπουργείο Οικονομικών ανάλογα με τα χρόνια παλαιότητας κάθε κτίσματος και ισχύουν για όλη την επικράτεια.

Οι συντελεστές αυτοί για τους ΟΤΑ κατά περίπτωση είναι:

Για κατοικίες

1-5 χρόνια 0,90

6-10 χρόνια 0,80

11-15 χρόνια 0,75

16-20 χρόνια 0,70

21-25 χρόνια 0,65

26 και άνω 0,60

Για επαγγελματική στέγη (κατ/τα)

1-5 χρόνια 0,95

6-10 χρόνια 0,90

11-15 χρόνια 0,85

16 και άνω 0,80

­ Ο συντελεστής οικοπέδου (Σ.Ο.) είναι αυτός που επίσης έχει καθορισθεί κατά περιοχή (όπου ισχύει ο αντικειμενικός προσδιορισμός της αξίας των ακινήτων) από το υπουργείο Οικονομικών για τον υπολογισμό της αξίας των οικοπέδων. Στις περιοχές όπου δεν ισχύει ο αντικειμενικός προσδιορισμός, ο συντελεστής οικοπέδου προσδιορίζεται από το δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο σύμφωνα με τα στοιχεία και τα κριτήρια, για κάθε περιοχή, της αρμόδιας ΔΟΥ.

Το σύστημα του αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων σε όσες περιοχές ισχύει αφορά τα εντός του εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως ακίνητα (πλην ελαχίστων ειδικών και εξαιρετικών ρυθμίσεων) και όχι τα εκτός σχεδίου. Για τα εκτός σχεδίου ακίνητα η αξία καθορίζεται από το δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο.

Ο υπολογισμός του ΤΑΠ γίνεται με τον εξής τρόπο:

* (Τιμή Ζώνης ανά τ.μ.) Χ Σ.Α.Ο. = Τιμή Οικοπέδου

* (Τιμή Οικοπέδου) Χ Σ.Ο. = Τιμή Εκκίνησης

* (Τετραγωνικά) Χ Τιμή Εκκίνησης Χ Σ.Ο. = Τελική Αντικειμενική Αξία για το ΤΑΠ

* (Τελική Αντικειμενική Αξία για το ΤΑΠ) Χ συντελεστή ΤΑΠ = ΤΑΠ.

Απαλλαγές από το ΤΑΠ

Στο δημοτικό ή κοινοτικό τέλος ακίνητης περιουσίας δεν υπόκεινται τα πάσης φύσεως ακίνητα που ανήκουν:

* Στο ελληνικό Δημόσιο, στα ΝΠΔΔ, στους ΟΤΑ και στις δημοτικές και κοινοτικές επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις.

* Στους ναούς, στις ιερές μονές, στο Ιερό Κοινό του Παναγίου Τάφου, στην Ιερά Μονή του Ορους Σινά, στο Αγιον Ορος, στην Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος και στα θρησκευτικά γενικώς ιδρύματα.

* Στα αναγνωρισμένα ξένα θρησκεύματα και δόγματα, που τα χρησιμοποιούν αποκλειστικά για την άσκηση δημόσιας λατρείας και διεξαγωγής υπηρεσιών θρησκευτικής φύσεως.

* Στα φιλανθρωπικά ιδρύματα δημόσιου χαρακτήρα.

* Στα ημεδαπά νομικά πρόσωπα που υπάρχουν ή θα συσταθούν και δεν έχουν κερδοσκοπικό χαρακτήρα, καθώς και στις περιουσίες του άρθρου 96 του ΑΝ 2039/1939 (ΦΕΚ 455 Α') «Περί τροποποιήσεως, συμπληρώσεως και κωδικοποιήσεως των εις το Κράτος και υπέρ κοινωφελών σκοπών καταλειπομένων κληρονομιών, κληροδοσιών και δωρεών», εφόσον επιδιώκονται από αυτά αποδεδειγμένα σκοποί εθνωφελείς ή θρησκευτικοί ή φιλανθρωπικοί ή εκπαιδευτικοί ή καλλιτεχνικοί ή κοινωφελείς ή εκκλησιαστικοί, καθώς και στα ξένα που επιδιώκουν τους ίδιους σκοπούς, με τον όρο της αμοιβαιότητας.

* Στα αθλητικά σωματεία, ενώσεις, ομοσπονδίες που έχουν νόμιμα αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και τα οποία τα χρησιμοποιούν αποκλειστικά ως γήπεδα ή χώρους αθλητικών εγκαταστάσεων για την πραγματοποίηση των αθλητικών σκοπών τους.

* Στα ξένα κράτη όταν τα χρησιμοποιούν για την εγκατάσταση πρεσβειών και προξενείων αυτών με τον όρο της αμοιβαιότητας.

Επίσης απαλλάσσονται του ανωτέρω τέλους:

* Τα κτίσματα οικοδομής που ανεγείρεται, για μία επταετία από τη χορήγηση της οικοδομικής άδειας ή ώσπου να εκμισθωθούν ή κατά οιονδήποτε τρόπο χρησιμοποιηθούν αυτά πριν από την πάροδο της επταετίας.

Μετά την πάροδο της επταετίας από τη χορήγηση της οικοδομικής άδειας ή από την εκμίσθωση ή τη χρησιμοποίησή τους με οιονδήποτε τρόπο πριν από την πάροδο της επταετίας τα διαμερίσματα πολυκατοικίας που ανεγείρεται και δεν έχουν πωληθεί τα οποία συμφωνήθηκε να μεταβιβασθούν στον εργολάβο ή σε τρίτα πρόσωπα που αυτός θα υποδείξει, για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου, θεωρούνται κατ' αμάχητο τεκμήριο ότι έχουν μεταβιβασθεί στον εργολάβο μαζί με το ποσοστό του οικοπέδου που τους αναλογεί.

Σε περίπτωση που ο εργολάβος υποσχέθηκε με συμβολαιογραφικό προσύμφωνο τη μεταβίβαση διαμερίσματος σε τρίτο πρόσωπο, το διαμέρισμα αυτό θεωρείται κατ' αμάχητο τεκμήριο ότι μεταβιβάστηκε στον αγοραστή μαζί με το ποσοστό του οικοπέδου που αναλογεί από την παράδοσή του σε αυτόν/ην, η οποία αποδεικνύεται με συμβολαιογραφικό έγγραφο που καταρτίζεται μέσα σε ένα δίμηνο από την παράδοση.

* Οι κοινόχρηστοι χώροι πολυκατοικιών, και

* Τα ακίνητα που έχουν χαρακτηρισθεί:

­ δημόσιοι χώροι ταφής (νεκροταφεία).

­ διατηρητέα, με απόφαση του αρμόδιου υπουργού, και δεν ιδιοχρησιμοποιούνται ή δεν αποφέρουν εισόδημα.

­ χώροι ιστορικών ή αρχαιολογικών μνημείων.

* Τα κτίσματα που βρίσκονται εκτός οικισμού ή σε αγροτικές περιοχές και χρησιμοποιούνται για τον σταβλισμό των ζώων.

Ποιος πληρώνει το ΤΑΠ

Το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας βαρύνει τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και καταβάλλεται με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.

Σε περίπτωση που δεν καταβληθεί το τέλος, η ΔΕΗ προβαίνει στη διακοπή του ρεύματος και δεν το επαναχορηγεί ώσπου να εξοφληθεί το τέλος που οφείλεται. Αν δεν ζητηθεί η επαναχορήγηση του ηλεκτρικού ρεύματος, η ΔΕΗ, αφού διαγράψει τον υπόχρεο συνδρομητή, γνωστοποιεί τη διαγραφή στον δικαιούχο δήμο ή κοινότητα ώστε να μεριμνήσει για την είσπραξη του οφειλόμενου τέλους, σύμφωνα με τις διατάξεις που αφορούν την είσπραξη των εσόδων των δήμων και κοινοτήτων.

Σε περίπτωση που ο λογαριασμός της ΔΕΗ εκδίδεται στο όνομα του μισθωτή του ακινήτου, το τέλος καταβάλλεται από αυτόν μαζί με τον λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος και αφαιρείται από το καταβαλλόμενο μίσθωμα.

Για τα ακίνητα που δεν έχουν μετρητή της ΔΕΗ η βεβαίωση και είσπραξη του τέλους γίνεται με βεβαιωτικούς καταλόγους, σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για τη βεβαίωση και είσπραξη των εσόδων των δήμων και κοινοτήτων.

Οι ανωτέρω κατάλογοι συντάσσονται με βάση τα στοιχεία των δηλώσεων και περιλαμβάνουν και τα ακίνητα για τα οποία δεν υποβλήθηκε δήλωση από τους υποχρέους, με βάση τα στοιχεία που έχουν στη διάθεσή τους οι δήμοι και οι κοινότητες ή με αυτά που προκύπτουν ύστερα από έλεγχο για τον προσδιορισμό των ακινήτων που δεν δηλώθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Στο ταπ ποια τετραγωνικά υπολογίζονται σε διαμέρισμα ?

Υπολογίζεται ο ημιυπαίθριος ? Το γκαράζ ? Η αποθήκη ?

Στον δημοτικο φόρο ?

Αναφέρομαι στις χρεώσεις που επιβάλονται μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον δημο Πειραιά στο ΤΑΠ μου χρεωνουν οτι μπορείς να φανταστείς. Χρεωνουn κυριώς οικία + αποθήκη υπογείου + ημιυπάιθριους Ανεξαρτήτως αν είναι κλεισμένοι ή όχι. Χρεώνουν ακόμη και την θέση σταθμευσης στην Πιλοτή. Ετσι για ένα σπίτι 107 τετραγωνικά κυριων χώρων χρεώνομαι 162 τεραγωνικά. Τωρα με βάση αυτα θα κλείθω να πληρώσω και το τελος ακίνητης περιουσίας το καινούργιο. Είναι σωστό αυτο ή πρέπει να κανω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον δημο Πειραιά στο ΤΑΠ μου χρεωνουν οτι μπορείς να φανταστείς. Χρεωνουn κυριώς οικία + αποθήκη υπογείου + ημιυπάιθριους Ανεξαρτήτως αν είναι κλεισμένοι ή όχι. Χρεώνουν ακόμη και την θέση σταθμευσης στην Πιλοτή. Ετσι για ένα σπίτι 107 τετραγωνικά κυριων χώρων χρεώνομαι 162 τεραγωνικά. Τωρα με βάση αυτα θα κλείθω να πληρώσω και το τελος ακίνητης περιουσίας το καινούργιο. Είναι σωστό αυτο ή πρέπει να κανω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγω την ίδια απορια έχω. Γκαράζ και αποθήκη ηλεκτροδοτούνται από το κοινοχρηστο ρολοι της ΔΕΗ (ειναι δηλωμένα στο Ε9). Πρέπει να πληρώνω ΤΑΠ για αυτά τα τετραγωνικά και αν είναι με την ίδια τιμή ζώνης με το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγω την ίδια απορια έχω. Γκαράζ και αποθήκη ηλεκτροδοτούνται από το κοινοχρηστο ρολοι της ΔΕΗ (ειναι δηλωμένα στο Ε9). Πρέπει να πληρώνω ΤΑΠ για αυτά τα τετραγωνικά και αν είναι με την ίδια τιμή ζώνης με το σπίτι;

Ναι.Οσα τετραγωικά γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εργοστασιακό ρεύμα δεν επιβάλλεται ΤΑΠ, ούτε Δημοτικά τέλη, γιατί το οίκημα δεν έχει ολοκληρωθεί, στον Δήμο πληρώνεται ΤΑΠ για το οικόπεδο μόνο. Εαν το οίκημα έχει ολοκληρωθεί και χρησιμοποιείται (παρανόμως εννοείται) τότε μάλλον εκτός δημοτικών τελών, ΤΑΠ που γλιτώνετε θα γλιτώσετε και το χαράτσι των ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πριν απο 5 χρονια αλλαξα απο εργοταξιακο σε οικιακο ρευμα και απο το δημο δεν μου εδιναν τα χαρτια για τη ΔΕΗ αν δεν εβαζαν μεσα στα τετραγωνικα του σπιτιου (117)και τα τετραγωνικα του υπογειου(120).Χθες ενας φιλος ειπε οτι σε εκεινον δεν εβαλαν το υπογειο.Τι γινεται που θα μαθω την αληθεια; Στο δημο μπορει να κανουν οτι θελουν, στη ΔΕΗ δεν ξερουν μου ειπαν.

(μενω σε χωριο σε νησι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα εκτός σχεδίου πόλεως επιβάλλεται ΤΑΠ και στο διπλάσιο των τετραγωνικών που έχουν καλυφθεί από τα κτίσματα και καλά για την αναλογία του αγροτεμαχίου?

Τα τετραγωνικά επι τρία ουσιαστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι.Οσα τετραγωικά γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

Τι όσα τετραγωνικά γράφει η ΔΕΗ ? Η ΔΕΗ μου απάντησε τα τετραγωνικά τους τα δίνει ο Δήμος σύμφωνα με την πρώτη ηλεκτροδότηση (απ τον πρώτο ιδιοκτήτη, εγώ είμαι δεύτερος και χρειάστηκε να το κάνω) Αν υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά πρέπει να το ξεκαθαρίσω με την υπηρεσία του Δήμου (μου είπαν)

Στο δημοτικό φόρο έχω 90 τετραγωνικά και στον ΤΑΠ 102 (90+12 της αποθήκης).

Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να ζητήσω να αφαιρεθούν τα τετραγωνικά της αποθήκης ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι.Οσα τετραγωικά γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

Τι όσα τετραγωνικά γράφει η ΔΕΗ ? Η ΔΕΗ μου απάντησε τα τετραγωνικά τους τα δίνει ο Δήμος σύμφωνα με την πρώτη ηλεκτροδότηση (απ τον πρώτο ιδιοκτήτη, εγώ είμαι δεύτερος και δεν χρειάστηκε να το κάνω) Αν υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά πρέπει να το ξεκαθαρίσω με την υπηρεσία του Δήμου (μου είπαν)

Στο δημοτικό φόρο έχω 90 τετραγωνικά και στον ΤΑΠ 102 (90+12 της αποθήκης).

Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να ζητήσω να αφαιρεθούν τα τετραγωνικά της αποθήκης ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα εκτός σχεδίου πόλεως επιβάλλεται ΤΑΠ και στο διπλάσιο των τετραγωνικών που έχουν καλυφθεί από τα κτίσματα και καλά για την αναλογία του αγροτεμαχίου?

Τα τετραγωνικά επι τρία ουσιαστικά?

Τελικά σήμερα "έπεσε" στα χέρια μου λογαριασμός για εκτός σχεδίου και υπολογίζουν το φόρο στα διπλάσια τετραγωνικά του κτίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Kαλογγιαννης γρ

Στα εκτός σχεδίου πόλεως επιβάλλεται ΤΑΠ και στο διπλάσιο των τετραγωνικών που έχουν καλυφθεί από τα κτίσματα και καλά για την αναλογία του αγροτεμαχίου?

Τα τετραγωνικά επι τρία ουσιαστικά?

Και ποιά η διαδικασία για να χρεωθούν τα κανονικά;Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΙΩΑΝΝΑ

Είναι δυνατόν να πλήρωνεις ΤΑΠ για υπαίθριο πάρκιν πιλοτής?Μπορέι κάποιος να μας απαντήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΙΩΑΝΝΑ

Είναι δυνατόν να πλήρωνεις ΤΑΠ για υπαίθριο πάρκιν πιλοτής?Μπορέι κάποιος να μας απαντήση?

και τοσα χρονια που πληρωνουμε αυτα τα εξτρα τετραγωνικα απο ποιον πρεπει να τα διεκδικησουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αγγελική Χρονά

Κι εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον Δήμο Πειραιά, αυτοί λένε ότι΄υπολογίζουν στο ΤΑΠ και τους ημιυπαθριους και τις βεράντες κατι που δεν ισχύει σε άλλους δήμους. Ποιος είνα αρμοδιος για να μας απαντήσει γιατι απ το Δήμο δεν βγάζεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παυλος Ρογκάκος

Με το Δημο Πειραια μάλλον έχουμε όλοι πρόβλημα.Και εμένα μου έχουν χρεώσει ημιυπαίθριους και πιλωτή.Για σπίτι 80 τετραγωνικά πληρώνω 100 τετργωνικά στα δημοτικά τέλη και στο ΤΑΠ.

Πως μπορούμε να βρούμε άκρη τι ισχύει κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O Δήμος Πειραιά χρεώνει για τον υπολογισμό του ΤΑΠ και κατ' επέκταση έχει χρεωθεί στη ΔΕΗ και για το τέλος ακινήτων τιμή ζώνης 3050€ τη στιγμή που η πραγματική τιμή ζώνης είναι 1700€ .Δεν θα πρέπει να επιστραφούν τα επιπλέον χρήματα που έχει πληρώσει ο κόσμος για το ΤΑΠ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα εκτός σχεδίου τελικά πληρώνουν στα διπλά τεραγωνικά που χρεώνει ο Δήμος ή πρέπει να κάνουν διόρθωση στη ΔΟΥ για να πληρώσουν στα σωστά τετραγωνικά?

Και πώς διάλο διορθώνονται?

Πληρώνονται και ζητούνται από την εφορία, για να εισπραχθούν μετά από πέντε χρόνια?

Ακόμη ψάχνουν να βρουν ποιοί απαλλάσονται και πώς γίνονται οι διορθώσεις.

Εγώ τα είχα πει, δεν τα χα πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη πευκιωτης

Παρακαλώ κάποιος γνωρίζει τις εγκυκλείους που αναφέρονται στον υπολογισμό των τετραγωνικών;

με χρεώνουν πάρκινγ πιλοτής ενώ παίρνει ρεύμα απόάλλο ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Καλλιθεάτης

Φαίνεται ότι για τον υπολογισμό του ΤΑΠ η νομοθεσία είναι ελλιπέστατη. Οι δήμοι κάνουν ο,τι θέλουν. Στο δήμο Καλλιθέας να δείτε τι γίνεται...

Εγω έχω απευθυνθεί και στον σύλλογο ιδιοκτητών ο οποίος αδιαφορεί

Πάντως ανεξάρτητα απ'όλα αυτά, το "χαράτσι" έχει τίτλο "ειδικό τέλος δομημένων επιφανειών". Ποιος θα βρεθεί να υποστηρίξει ότι μια θέση σταθμευσης στη πυλωτή αποτελεί δομημένο χώρο!

Αρα είναι πλέον καιρός να απαιτήσουμε και το ΤΑΠ να υπολογίζεται στα τετραγωνικά του σπιτιού που έχει ο καθένας και να τελειώνουν τα "κόλπα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παλευώ χρόνια το θέμα και από τον "συνήγορο του πολίτη", μετά από αλλεπάληλες προσπάθειες μου είπαν ότι καλώς πληρώνω για 301τμ (κύρια κατοικία 161 τμ παρακαλώ) γιατί έχω (δυστηχώς) σκεπαστά μπαλκόνια που ηλεκτρδοτούνται. Πρόκειται για ανταποδοτικά τέλη (θεός φυλάξη) καθαριότητας+φωτισμού. Τώρα προσπαθώ να βρω κάποιον αρμόδιο σε αυτά τα θέματα δικηγόρο ώστε να παλέψω την ανταποδοτικότητα διότι σκουπίδια βγάζει ο ένοικος της οικίας και όχι το μπαλκόνι ή το λεβητοστάσιο, άρα ας τα χρεώνουν με το κεφάλι που κατοικέι και όχι με τα τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...