Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΣΙΑ Ι.Χ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

- - - - -

• Please log in to reply
31 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Β.Π-

Επισκέπτης-Β.Π-
  • Επισκέπτες
ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΙΧ
1) ΕΙΔΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ (ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ) ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. (ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ.)
2) ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.
3) ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ .
4) ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ
ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ ¦ΓΚΑΡΑΖ Η ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ)
ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΡΙΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.?

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
δες και αυτο.
http://www.taxheaven...amp;hl=ακινησια

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Εμενα μου ζητησαν την αιτηση για ακινησια ενος ετους,τις πινακιδες, και πληρωμη 30ε.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
γραψε ποια ΔΟΥ ηταν και γιατι σου ζητησαν τα 30 ευρω?
παντως να συμπληρωσω οτι εμενα μου ειπαν οτι στην αιτηση ακινησιας αναφερεις συγκεκριμενο λογο που γινεται αυτο.αν αναφερεις οτι το αμαξι θα ειναι στον δρομο και οχι σε κλειστο καθωρισμενο παρκινγκ,αυτο δεν γινεται δεκτο.θελουν καθορισμο σε ποιο σημειο θα βρισκεται αυτο.και τουτο για λογους ευρυθμης λειτουργιας της κυκλοφοριας.
επιπροσθετα κινδυνευεις και απο τον δημο να στο παρουν με γερανο.
ενας πιστευτος λογος ειναι η ασθενεια του κατοχου του.αν ηταν παλιο μου συστησαν να κανω οριστικη διαγραφη στο υπουργειο μεταφορων απευθειας.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ?
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΠ" ΑΥΤΟΥ?

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:
τα 30 € ειναι μονο για την περιπτωση που εχουν χαθει οι πινακιδες
Οριστική ακινησία αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας από τα οικεία Μητρώα λόγω καταστροφής, διάλυσης ή οριστικής εξαγωγής του στο εξωτερικό (ΦΕΚ τ. Β 1030/07.08.2002)

Αρμόδια Υπηρεσία
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΩΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΕΩΝ

Δικαιολογητικά
Άδεια κυκλοφορίας
Βεβαίωση του ΟΔΔΥ, αν το αυτοκίνητο έχει παραδοθεί σε αυτόν ή Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 όπου θα αναφέρεται συγκεκριμένα η διεύθυνση φύλαξής του. Η διεύθυνση αυτή δεν πρέπει να είναι κοινόχρηστος χώρος (πλατεία, δρόμος κ.λπ.)
Εάν πρόκειται για Φ.Ι.Χ, Λ.Ι.Χ, Τρ. Φ.Ι.Χ απαιτείται και το βιβλιάριο μεταβολών κατοχής και κυριότητας
Κρατικές πινακίδες (σε περίπτωση απώλειας, βεβαίωση αστυνομικού τμήματος για την απώλεια και παράβολο 30€)

Κόστος :
Μηδέν ή 30 € σε περίπτωση απώλειας των κρατικών πινακίδων
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

http://apoalo.blogspot.com/

http://khfi-sos.blogspot.com/

My link

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.
Επισυνάπτω και την δήλωση ακινησίας του Ι.Χ. αυτοκινήτου ή της μοτοσυκλέτας .

Συνημμένα Αρχεία

• Συνημμένο Αρχείο  AKINHSIA.zip   148,89Κ   4926 Αριθμός Λήψεων

" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΚΑΡΟΛΕ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.
Oχι δεν εχει πρόβλημα ...
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΣΙΑ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΕΙΧ ΔΕΝ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΚΕΠ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ.
ΜΟΝΟ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΩ ΚΕΠ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙ ΚΟΣΤΟΥΣ 25 ΕΥΡΩ.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
μηπως γνωριζετε αν η αιτηση για ακινησια αυτοκινητου ιδιωτικου πρεπει να υποβαλλεται καθε χρονο?

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

μηπως γνωριζετε αν η αιτηση για ακινησια αυτοκινητου ιδιωτικου πρεπει να υποβαλλεται καθε χρονο?

ΟΧΙ,ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΗΣ.
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ-ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ?

Επισκέπτης-Χριστιάνα-

Επισκέπτης-Χριστιάνα-
  • Επισκέπτες
Κύριοι,

Γνωρίζετε αν έχει βγει καποια εγκύκλιος που να οριζει τι θα γινεται στις περιπτωσεις που ενα αυτοκίνητο σε ακινησια καηκε απο τις φωτιες τις Αττικης;

Ευχαριστω

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:

Κύριοι,

Γνωρίζετε αν έχει βγει καποια εγκύκλιος που να οριζει τι θα γινεται στις περιπτωσεις που ενα αυτοκίνητο σε ακινησια καηκε απο τις φωτιες τις Αττικης;

Ευχαριστω

οχι δεν εχει βγει κατι σχετικο απο το οικονομικων τουλάχιστον
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

http://apoalo.blogspot.com/

http://khfi-sos.blogspot.com/

My link

Επισκέπτης-ka-

Επισκέπτης-ka-
  • Επισκέπτες
καταρχάς συγχαρητήρια για την καλή δουλειά!ξέρετε τι παίζει με την προσωρινή ακινησία;μπορώ να θέσω το αυτοκίνητό μου σε προσωρινή ακινησία,να το αποσύρω στο σπίτι μου και να μην πληρώνω τέλη;πόση διάρκεια έχει η προσωρινή ακινησία;την ανακαλούν υποχρεωτικά;ή μπορώ να το έχω έτσι για όσα χρόνια θέλω;

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Έχω και εγώ αυτή την απορία, μιας και ακούγονται πολλά.
Η προσωρινή ακινησία ισχύει για 1, 2 ή παραπάνω χρόνια?
Ξέρω σίγουρα ότι μετά τον 1ο χρόνο καταστρέφονται οι πινακίδες.
Μπορεί να αφήσει κάποιος 5 χρόνια -ας πούμε- την άδεια και να μην πληρώσει τέλη? Ή όταν πάει να τις πάρει θα του πούνε "πλήρωσε τα 4 από τα 5 χρόνια" :rolleyes:

Υπάρχει κάτι επίσημο πάνω σε αυτό? Ή "όπου πέσεις" :)
Ευχαριστώ.

theopan

theopan

*

• simple Members
  • 177 Δημοσιεύσεις:

Έχω και εγώ αυτή την απορία, μιας και ακούγονται πολλά.
Η προσωρινή ακινησία ισχύει για 1, 2 ή παραπάνω χρόνια?
Ξέρω σίγουρα ότι μετά τον 1ο χρόνο καταστρέφονται οι πινακίδες.
Μπορεί να αφήσει κάποιος 5 χρόνια -ας πούμε- την άδεια και να μην πληρώσει τέλη? Ή όταν πάει να τις πάρει θα του πούνε "πλήρωσε τα 4 από τα 5 χρόνια" :rolleyes:

Υπάρχει κάτι επίσημο πάνω σε αυτό? Ή "όπου πέσεις" :)
Ευχαριστώ.

Όσα χρόνια θες κρατάς το αυτοκίνητο σε προσωρινή ακινησία στη ΔΟΥ. Απλά μετά την πάροδο 1 έτους πολτοποιούνται οι πινακίδες (η άδεια παραμένει στη ΔΟΥ).΄Όταν θελήσεις να θέσεις το αυτοκίνητο ξανά σε κυκλοφορία, πληρώνεις ένα τέλος έκδοσης νέων πινακίδων και τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους μόνο (και είναι προφανές αυτό καθώς αλλιώς δεν είχε νόημα η προσωρινή ακινήσια αν επρόκειτο να πληρώνουμε μαζεμένα όλα τα τέλη των ετών που ήταν σε ακινησία).

Εγώ έχω άλλο θέμα και σοβαρή απάντηση δεν πήρα μέχρι σήμερα από κανέναν. Είχα κάνει προσωρινή ακινησία, το κουφάρι του αυτοκινήτου πουλήθηκε σε μάντρα για ανταλλακτικά, πήρα αθεώρητο τιμολόγιο αγοράς από τη μάντρα που αναφέρει το πλαίσιο. Με βάση την τυπική διαδικασία (υποχρεωτικό πλέον πιστοποιητικό από ανακυκλωτή ότι παραδόθηκε σε αυτόν) δε θα μπορέσω ποτέ να κάνω οριστική διαγραφή γιατί πολύ απλά, δεν έχω και δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσω τέτοιο πιστοποιητικό. Θα το κρατήσω για πάντα σε προσωρινή ακινησία;

DAS

DAS

Σύννεφα του γυαλού θε ν'αρματώσω

• Silver members
  • 2.865 Δημοσιεύσεις:
Μόλις προχθές , στην ΔΟΥ Γλυφάδας ενημέρωσαν συγγενικό μου πρόσωπο ,
πώς εάν μέχρι τις 31/12/2009 δεν προσκομίσει έγγραφο απόσυρσης /οριστικης καταστροφης του αυτοκινητου που πριν ένα χρονο κατέθεσε πινακίδες και τα σχετικά , θα πρέπει να καταβαλλει το αντιτιμο του σήματος του 2009 + προσαυξήσεις κλπ κλπ .

Δεν πρόλαβα να το ψάξω , απλά το αναφέρω .

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ή αν κάποιος έχει όρεξη ας τηλεφωνήσει στην ΔΟΥ Γλυφάδας .
Φιλικά DAS

Μεγάλωσαν τα γένια μας η ψυχή μας αλλιώτεψε , αγριεμένο το σκυλί γαυγίζει την φωνή του βοήθα καλέ μου μη φαγωθούμε μεταξύ μας .

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Δεν μπορεί, θα υπάρχει ένας νόμος, κάτι επίσημο τέλος πάντων για το θέμα αυτό!
Πάντως το χαρτί που σου δίνουν για προσωρινή ακινησία αναφέρει "ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ"

Αν μπορείτε, εσείς που έχετε τις γνώσεις, βοηθήστε μας μπας και βγάλουμε άκρη. Γιατί έχοντας κάποιο επίσημο έγγραφο, μπορούμε να το "τρίψουμε στην μούρη" κάθε υπαλλήλου που λέει τα δικά του :rolleyes:

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες