Προς το περιεχόμενο

ΑΜΟΙΒΗ ΕΤΑΙΡΩΝ ΣΕ ΕΠΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ή ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΕΠΕ


επισκέπτη Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΟΥΣ ΣΕ ΕΠΕ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ Ο ΕΝΑΣ ΤΕΒΕ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΑΕ

ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΠΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ή ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΕ 29%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ, ΑΦΟΥ ΚΑΙ Η ΕΠΕ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ 29%.

ΑΡΑ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΠΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ, ΑΦΟΥ ΚΑΙ Η ΕΠΕ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ 29%.

ΑΡΑ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΠΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ

΄

Με την επιχειρηματική αμοιβή θα έχεις όφελος. Διότι για το ποσό του ΤΕΒΕ ή του ΤΑΕ δεν

πληρώνεις φόρο.

Δηλαδή στην επιχειηματι΄κή αμοιβή υπολογίζεις π.χ.

ΑΜΟΙΒΗ 1.000,00

ΤΕΒΕ 250,00

Υπολογίζεις 1,2% στην Αμοιβή δλδ 12,00

και μετά 1.000,00-12,00-250,00 = 738,00 * 29% = 214,02 Φόρος

Άρα κερδίζεις 250,00 * 29% = 72,50 -12,00 = 60,50 €

Φόρος και χαρτόσημο πληρωμή κάθε δίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει καταρχήν να οριστεί στην ετήσια τακτική γενική συνέλευση το ύψος της αμοιβής και πως αυτή θα καταβάλετε.

Θα αποδίδεις κανονικά κάθε δίμηνο με τη δήλωση Φ.Μ.Υ. το ποσό του φόρου 29% 2006 και το Χαρτόσημο 1,2%.

Η οφέλεια που προκύπτει είναι στην προκαταβολή φόρου του επομένου έτους αφού η δαπάνη της αμοιβής των εταίρων θα μειώση το φορολογητέο εισόδημα της χρήσης.

Το σοβαρό σου πρόβλημα όμως θα είναι στην και πρέπει να το προσέξεις στην περίπτωση π.χ. που το 2007 η προκαταβολή από 65% πάει π.χ. στο 80% η προκαταβολή που θα φέρνεις το 2007 θα είναι πολύ μικρότερη από που θαπροκύψει για το 2008. Για να μήν γίνει αυτό πρέπει σταθερα να προεγκρίνεις αμοιβές εταίρων με την Γενική Συνέλευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Σε Μονοπρόσωπη ΕΠΕ πρότεινα να βγάλει μία απόφαση το ΔΣ για αμοιβή εταίρου ώστε να καλύπτει τις προσωπικές του ανάγκες (και να μη βγαίνουν χρήματα από το ταμείο αυθαίρετα) και αν μπορώ να εκπέσω με αυτόν τον τρόπο την κύρια ασφάλιση του από τα έξοδα της επιχείρησης παρακρατώντας βέβαια τον φόρο 29%. Αλλά ο υπεύθηνος λογιστηρίου μου λέει ότι εφόσον είναι παλαιός ασφαλισμένος ο διαχειριστής αυτό που λέω δεν υφίσταται.

Δεν είναι θέμα αμφίσβητησης του λογιστή αλλά σε ότι λέω έχει έναν αρνητισμό χωρίς να το τεκμηριώνει και προσπαθώ μήπως και βρω κάποια λύση για την επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μεχρι εδω

λεω μια πολυπλοκη ιστορια (περα από την Μον ΕΠΕ που ήδη είναι πολύπλοκη)

που σκεφτομαι (ευτυχως δεν την εχω ακομη)

3 εταιροι μιας ΕΠΕ ο καθενας στο δικο του ταμειο

ο ενας λογιστής και ταυτόχρονα ο λογιστής της ΕΠΕ (αφαλισμενος στο ΤΕΒΕ σαν λογιστης)

δεν πρεπει η ΕΠΕ να εχει εξοδα λογιστή ??? (καποιος θα υπογραφει ισολογισμούς δηλώσεις κ.α)

αν κοψει ο ερημος 1.500 ευρω σαν αμοιβή αυτά φορολογικά δεν αναγνωρίζονται για ΕΠΕ (σαν αμοιβή εταίρου) αλλα προσωπικα ναι!!!

αρα?? η κάπου το χασα το στορυ???

ΛΥΣΗ : δεν υπάρχει πρόβλημα αν ο εταιρος-λογιστής βρει νέο λογιστή για την ΕΠΕ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...