Προς το περιεχόμενο

ΕΥΘΥΝΗ ΜΕΛΟΥΣ Δ.Σ. Ανωνύμου Εταιρείας ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΚΑ


επισκέπτη EYAGGELIA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, μήπως κάποιος γνωρίζει αν το ΙΚΑ μπορεί να κινηθεί κατά των μελών του Δ.Σ. ανωνύμου εταιρείας για χρέη της ίδιας της εταιρείας?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μήπως κάποιος γνωρίζει αν το ΙΚΑ μπορεί να κινηθεί κατά των μελών του Δ.Σ. ανωνύμου εταιρείας για χρέη της ίδιας της εταιρείας?

ευχαριστώ

Όχι μόνο μπορεί αλλά το κάνει κιόλλας. Κατά κανόνα, πετυχαίνει και καταδικαστικές αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μήπως κάποιος γνωρίζει αν το ΙΚΑ μπορεί να κινηθεί κατά των μελών του Δ.Σ. ανωνύμου εταιρείας για χρέη της ίδιας της εταιρείας?

ευχαριστώ

φυσικά και μπορεί όπως μπορεί και η εφορία... :rolleyes:

εκτός και αν μιλάς για απλά μη εκτελεστικά μέλη...που και πάλι θα κινηθεί εναντίον τους..αλλά πιστεύω ότι με λίγη ταλαιπωρία θα την γλιτώσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και μπορεί όπως μπορεί και η εφορία... :rolleyes:

εκτός και αν μιλάς για απλά μη εκτελεστικά μέλη...που και πάλι θα κινηθεί εναντίον τους..αλλά πιστεύω ότι με λίγη ταλαιπωρία θα την γλιτώσουν..

Δεν ξέρω τι γίνεται με την Εφορία, που σπάνια μας πάει αυτή στα δικαστήρια, αλλά το ΙΚΑ εκτελεστικό ή μη εκτελεστικό μέλος ...δενγάειντιπ. Αν δεν πάρει κάποιος οι κάποιοι την ευθύνη δηλώνοντας ενόρκως ότι εσύ δεν είχες ιδέα για το φόνο, την έχεις βαμμένη δικέ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. αλλά το ΙΚΑ εκτελεστικό ή μη εκτελεστικό μέλος ...δενγάειντιπ. ..

Σταύρο γνωστό το ποιόν του ΙΚΑ..πράγματι δενγάειντιπ..

αλλά υπάρχουν και οι Νόμοι..που δεν τους έχω εύκαιρους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν τους εξής νόμους (τους οποίους ψάχνω εδώ και μία ώρα)

Α.Ν. 86/67

Ν. 1902/90 αρ. 21

Ν.2721/99 αρ.20

(σημ:Αναφέρθηκα πριν μόνο για τα απλα μέλη όχι πρόεδρος και διευθ.σύμβουλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...
επισκέπτη Γεώργιος

Πριν απο Ένα μήνα κλήθηκα να δικαστώ στο μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών για μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών , ενεκα της ιδιότητας που έφερα ως αντιπρόεδρος ανώνυμης εταιρίας . Η εν λόγω εταιρία ητο σε εκκαθάριση και χρωστούσε περί τις 300.000€ . Καίτοι το διοικητικό συμβούλιο απαρτιζόταν απο τρία μέλη το ΙΚΑ κινήθηκε ποινικά εναντίων εμου και του προέδρου&διευθυνοντα συμβούλου . Σημειωτέον ότι ο διευθύνων σύμβουλος είχε αποβιώσει και κατα συνέπεια ο μόνος κατηγορούμενος ήμουν εγω . Κατα την ακροαματική διαδικασία η πρόεδρος έδωσε έμφαση στη αρμοδιότητες μου εκ του καταστατικού, απο τις οποίες προέκυπτε ότι όλες τις αρμοδιότητες ήταν "πανω" στο διευθύνοντα συμβουλο . Επιπλέον ο εισαγγελέας επικαλέστηκε νομολογία του Αρείου πάγου που καταλογίζει ευθύνες μόνο στους προέδρους και διευθύνοντες συμβούλους . Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν η Απαλλαγη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Πριν απο Ένα μήνα κλήθηκα να δικαστώ στο μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών για μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών , ενεκα της ιδιότητας που έφερα ως αντιπρόεδρος ανώνυμης εταιρίας . Η εν λόγω εταιρία ητο σε εκκαθάριση και χρωστούσε περί τις 300.000€ . Καίτοι το διοικητικό συμβούλιο απαρτιζόταν απο τρία μέλη το ΙΚΑ κινήθηκε ποινικά εναντίων εμου και του προέδρου&διευθυνοντα συμβούλου . Σημειωτέον ότι ο διευθύνων σύμβουλος είχε αποβιώσει και κατα συνέπεια ο μόνος κατηγορούμενος ήμουν εγω . Κατα την ακροαματική διαδικασία η πρόεδρος έδωσε έμφαση στη αρμοδιότητες μου εκ του καταστατικού, απο τις οποίες προέκυπτε ότι όλες τις αρμοδιότητες ήταν "πανω" στο διευθύνοντα συμβουλο . Επιπλέον ο εισαγγελέας επικαλέστηκε νομολογία του Αρείου πάγου που καταλογίζει ευθύνες μόνο στους προέδρους και διευθύνοντες συμβούλους . Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν η Απαλλαγη μου

Γιώργο καλημέρα,

Σε παρακαλώ πες μου, που μπορώ να βρω αυτή τη νομολογία! Αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση και σύντομα θα βρίσκομαι στο δικαστήριο. Θα το εκτιμούσα βαθύτατα να έχω έστω τους αριθμούς για να προσπαθήσω να τους βρω μόνη μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! Τίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...