Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ+ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ

- - - - -

• Please log in to reply
28 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

georges

georges

*

• Silver members
  • 1.060 Δημοσιεύσεις:
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ? ΔΗΛ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ? ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επισκέπτης-NikosT-

Επισκέπτης-NikosT-
  • Επισκέπτες
Δεν υπάρχει προϋπόθεση, είναι υποχρεωτικό.

GreekMind

GreekMind

Γιάννης

• Silver members
  • 1.048 Δημοσιεύσεις:
Αν δεν κάνω λάθος το βιβλίο υπερωριών είναι υποχρεωτικό μόνο στις βιομηχανικές-βιοτεχνικές επιχειρήσεις.
Ξημέρωσε ;;; Κι εμένα γιατί κανείς δεν μου το είπε ;;;

Επισκέπτης-Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ--
  • Επισκέπτες
Το βιβλίο αδειών μπορεί να τηρείται και σε κόλλες Α4 (κινήτα φύλλα)? ή θέλει δικό του βιβλίο ξεχωριστό (συρραμμένο)? Και μήπως θέλει κάποια θεώρηση από ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΣΕΠΕ?
Ευχαριστώ.

Επισκέπτης-ritaglykeria@yahoo.gr-

Επισκέπτης-ritaglykeria@yahoo.gr-
  • Επισκέπτες
ΤO BIBΛIO AΔEIΩN (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ) ΤΟ KRATAO SE KOLLES A3 MESA APO EXCEL GIA KA8E MHNA TYPONO KSEXORISTA .OPOS EPISHS KAI TO BIBLIO YPERORION( TO OPOIO PROTA TO PAO GIA 8EΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΕΠΕ) ΤΟ ΤΗΡΟ ΣΕ ΚΟΛΛΕΣ Α4 .
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ , ΑΦΟΥ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΟΚΟΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΑ 2 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΒΛΙΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΕΝΑΣ ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΣΩΜΑ ΣΕΠΕ.
:rolleyes:
:blink:
:)
:o :rolleyes: :mellow: :unsure: ;) B)

Επισκέπτης-GeLo-

Επισκέπτης-GeLo-
  • Επισκέπτες

ΤO BIBΛIO AΔEIΩN (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ) ΤΟ KRATAO SE KOLLES A3 MESA APO EXCEL GIA KA8E MHNA TYPONO KSEXORISTA .OPOS EPISHS KAI TO BIBLIO YPERORION( TO OPOIO PROTA TO PAO GIA 8EΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΕΠΕ) ΤΟ ΤΗΡΟ ΣΕ ΚΟΛΛΕΣ Α4 .
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ , ΑΦΟΥ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΟΚΟΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΑ 2 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΒΛΙΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΕΝΑΣ ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΣΩΜΑ ΣΕΠΕ.
:blink:
:o :rolleyes: :mellow: :unsure: ;) B)

Στην εταιρεία που εργάζομαι δεν τηρούσανε βιβλίο αδειών (η εταιρεία ιδρύθηκρ το 2002!) Μόλις αγόρασα το έτοιμο μπλοκ κι έχω πανικοβληθεί γιατί βλέπω και υπάρχει διχασμός απόψεων για τη θεώρησή του... Είναι όντως υποχρεωτικό και πρέπει να γραφτεί από την έναρξη της εταιρείας ή ξεκινάμε φέτος?

υ.γ. αν μπορεί κάποιος καλός συνάδελφος ας "επισυνάψει" έντυπο αδείας σε word :rolleyes:

FOROTEXNIKOS*

FOROTEXNIKOS*

*

• simple Members
  • 437 Δημοσιεύσεις:

Έχει κανείς excel me βιβλίο υπερωριών ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

FROUFROU

FROUFROU

*

• simple Members
  • 313 Δημοσιεύσεις:

Σε εταιρεια αε που εχω τηρω κανονικα το βιβλιο αδειων αλλα υπερωριων δεν τηρω γιατι δεν κανουν ποτε υπερωριες.Πρεπει να το εχω και αυτο το βιβλιο ασχετα αν δεν χρειαζεται να το συμπληρωσω?

1960

1960

*

• simple Members
  • 145 Δημοσιεύσεις:

Ναι....

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.251 Δημοσιεύσεις:

Ναι....

Από που προκύπτει αυτό ?   :huh:

Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.

Από που προκύπτει αυτό ?   :huh:

Το βιβλίο υπερωριών  που προβλέπεται από το άρθρο 13 του Ν. 3846/2010 πρέπει να τηρείται υποχρεωτικά (χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά) από όλες τις επιχειρήσεις που απασχολούν προσωπικό, είτε αυτό πραγματοποιεί υπερωριακή εργασία είτε όχι.

• mk83 τους άρεσε αυτό
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.251 Δημοσιεύσεις:

Το βιβλίο υπερωριών  που προβλέπεται από το άρθρο 13 του Ν. 3846/2010 πρέπει να τηρείται υποχρεωτικά (χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά) από όλες τις επιχειρήσεις που απασχολούν προσωπικό, είτε αυτό πραγματοποιεί υπερωριακή εργασία είτε όχι.

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ                                Αρ. Φύλλου 66

11 Μαΐου 2010

Άρθρο 13

Βιβλίο Υπερωριών

Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών που προβλέπεται από

την περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του

π.δ. 27/6−4/7/1932 (ΦΕΚ 212 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε

με την παρ. 1 του άρθρου 3 του ν.δ. 515/1970 (ΦΕΚ 95

Α΄), ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει και μπορεί να τηρείται με τη

μορφή ημερολογίου ή μηχανογραφημένων σελίδων, που

φέρουν τα στοιχεία της επιχείρησης και την ένδειξη

«Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών». Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών

δεν απαιτεί θεώρηση από την αρμόδια υπηρεσία του

ΣΕΠΕ και πρέπει να διατηρείται από τον εργοδότη επί

μια πενταετία από τη συμπλήρωσή του. Κατά τα λοιπά,

το εν λόγω Βιβλίο διέπεται από τις οικείες διατάξεις

της εργατικής νομοθεσίας.

Ερώτηση Συναδέλφου

Σε εταιρεία αε που έχω τηρώ κανονικά το βιβλίο αδειών αλλά υπερωριών δεν τηρώ γιατί δεν κάνουν ποτέ υπερωρίες. Πρέπει να το έχω και αυτό το βιβλίο άσχετα αν δεν χρειάζεται να το συμπληρώσω?

Συγγνώμη ...... αλλά 

κατά την ταπεινή μου άποψη δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τον νόμο,  

Ο νόμος ορίζει οτι  ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει  και δεν αναφέρει πουθενά οτι τηρείται υποχρεωτικώς ασχέτως τπραγματοποιουμένων ή όχι υπερωριών .

Πολλώ δε μάλλον για επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει που δεν απασχολούν  προσωπικό 

Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.

Σύμφωνα με την παράγραφο 7 του άρθρου 24 του ν. 3996/2011, με έναρξη ισχύος από 05-08-2011, ορίστηκαν τα εξής:

"7. Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να τηρούν στο χώρο εργασίας και να επιδεικνύουν ανά πάσα στιγμή στους Επιθεωρητές Εργασίας τα έντυπα ατομικών όρων εργασίας του προσωπικού (άρθρα 2, 3, 4 του π.δ. 156/1994, Α΄ 102), το βιβλίο αδειών (άρθρο 4 παρ. 3 του α.ν. 539/1945, Α΄ 229), το ειδικό βιβλίο υπερωριών (άρθρο 9 του π.δ. 27.6−4.7.1932, Α΄ 212 και άρθρο 13 του ν. 3846/2010, Α΄ 66) και τα εκκαθαριστικά σημειώματα αποδοχών του προσωπικού (άρθρο 18 παρ. 1 του ν. 1082/1980, Α΄ 250 και 5 του ν. 3227/2004, Α΄ 31) για το τελευταίο τουλάχιστον τρίμηνο. Το πιστοποιητικό ελέγχου ανυψωτικών μηχανημάτων πρέπει να βρίσκεται πάνω στο Μηχάνημα Έργου στο οποίο διενεργείται ο έλεγχος, όπως προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις, και ο χειριστής Μηχανήματος Έργου είναι υποχρεωμένος να φέρει την άδεια του χειριστή. Το πιστοποιητικό απαλλαγής από επικίνδυνα αέρια που προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία πρέπει να βρίσκεται πάνω στο πλοίο στο οποίο εκτελούνται οι ναυπηγοεπισκευαστικές εργασίες. Η μη τήρηση των παραπάνω υποχρεώσεων από την επιχείρηση επισύρει τις διοικητικές κυρώσεις του παρόντος άρθρου."

" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.513 Δημοσιεύσεις:

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ                                Αρ. Φύλλου 66

11 Μαΐου 2010

Άρθρο 13

Βιβλίο Υπερωριών

Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών που προβλέπεται από

την περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του

π.δ. 27/6−4/7/1932 (ΦΕΚ 212 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε

με την παρ. 1 του άρθρου 3 του ν.δ. 515/1970 (ΦΕΚ 95

Α΄), ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει και μπορεί να τηρείται με τη

μορφή ημερολογίου ή μηχανογραφημένων σελίδων, που

φέρουν τα στοιχεία της επιχείρησης και την ένδειξη

«Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών». Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών

δεν απαιτεί θεώρηση από την αρμόδια υπηρεσία του

ΣΕΠΕ και πρέπει να διατηρείται από τον εργοδότη επί

μια πενταετία από τη συμπλήρωσή του. Κατά τα λοιπά,

το εν λόγω Βιβλίο διέπεται από τις οικείες διατάξεις

της εργατικής νομοθεσίας.

Ερώτηση Συναδέλφου

Σε εταιρεία αε που έχω τηρώ κανονικά το βιβλίο αδειών αλλά υπερωριών δεν τηρώ γιατί δεν κάνουν ποτέ υπερωρίες. Πρέπει να το έχω και αυτό το βιβλίο άσχετα αν δεν χρειάζεται να το συμπληρώσω?

Συγγνώμη ...... αλλά 

κατά την ταπεινή μου άποψη δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τον νόμο,  

Ο νόμος ορίζει οτι  ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει  και δεν αναφέρει πουθενά οτι τηρείται υποχρεωτικώς ασχέτως τπραγματοποιουμένων ή όχι υπερωριών .

Πολλώ δε μάλλον για επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει που δεν απασχολούν  προσωπικό 

Δεν χρειάζεται να είναι βιβλίο ή τετράδιο. Αρκεί μία σελίδα που να αναφέρει αυτά που λέει ο νόμος και ας είναι κενή...

Βέβαια τώρα με την από 1/10 μεγάλη αλλαγή για την ηλεκτρονική υποβολή των χορηγηθεισών υπερωριών δεν ξέρω τι νόημα έχει το βιβλίο, όπως δεν ξέρω τι νόημα έχει το ειδικό βιβλίο του ΙΚΑ αφού όλα τα έντυπα τα στέλνει ο εργοδότης πλέον ηλεκτρονικά (όπου θα έπρεπε πρόσληψη και πίνακας να είναι ένα μόνο έντυπο, προς απλούστευση της όλης διαδικασίας).

Καλημέρες.

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις:

Δεν χρειάζεται να είναι βιβλίο ή τετράδιο. Αρκεί μία σελίδα που να αναφέρει αυτά που λέει ο νόμος και ας είναι κενή...

Βέβαια τώρα με την από 1/10 μεγάλη αλλαγή για την ηλεκτρονική υποβολή των χορηγηθεισών υπερωριών δεν ξέρω τι νόημα έχει το βιβλίο, όπως δεν ξέρω τι νόημα έχει το ειδικό βιβλίο του ΙΚΑ αφού όλα τα έντυπα τα στέλνει ο εργοδότης πλέον ηλεκτρονικά (όπου θα έπρεπε πρόσληψη και πίνακας να είναι ένα μόνο έντυπο, προς απλούστευση της όλης διαδικασίας).

Καλημέρες.

Ουτε το ενα , ουτε το αλλο εχει πλεον νοημα.

Η υποχρεωση ηλεκτρονικης υποβολης των υπερωριων εχω την αποψη οτι αποδεικνυει τη μη υποχρεωτικη τηρηση του εν λογω βιβλιου απο ολες τις επιχειρησεις εχουν δεν εχουν υπερωριες, αφου ηλεκτρονικα αναγγελεις τις πραγματοποιηθεισες και δεν αναγγελεις οτι δεν πραγματοποιησες υπερωριες

isidora

ΤΑΣΟΣ

ΤΑΣΟΣ

*

• simple Members
  • 215 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρες.

για κανένα πρόστιμο και μόνο τα κρατάνε!! 

• akad τους άρεσε αυτό

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις:

Θα ηταν παντως χρησιμο απο πλευρας υπουργειου να δοθουν διευκρινησεις επι του θεματος.

isidora

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.251 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρες.

Θα προτρέψω λοιπόν τον ψιλικατζή της γειτονιάς μου που δεν απασχολεί κανέναν εργαζόμενο (αφού και αυτός ανήκει σε  όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες εν γένει) να γραμμογραφήσει , καταλλήλως , ένα Α4 , να το κορνιζάρει, και να το αναρτήσει σε περίοπτη θέση .

Το ίδιο θα κάνω και για κάποιον παραδοσιακό τσαγκάρη .

Πάντως εγώ δεν τηρώ τίποτα.

Αν έρθουν και μου το ζητήσουν θα γραμμογραφήσω επί τόπου με το χέρι 1 φύλλο χαρτί και θα τους   το επιδείξω.

FROUFROU

FROUFROU

*

• simple Members
  • 313 Δημοσιεύσεις:

Εδω στην Καβαλα το βιβλιο αυτο κοστιζει 17 ευρουλακια.

γιατι να το παρω το βιβλιο αφου δεν το χρειαζομαι για να λεω οτι το εχω ?

Αντε και το περνω ειναι αθεωρητο σωστα?

θα το αφησω κενο χωρις να γραψω τιποτα?

η εταιρεια αυτη τελευταια φορα που εκανε υπερωριες ηταν μεχρι 31-12-2006 (ουτε τοτε ειχαν βιβλιο υπερωριων)απο εκει και περα τιποτα,πηρε την κατω βολτα και ισα ισα που εργαζονται οι εργατες.

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.378 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...

Πάλι καλά πάντως που στο βιβλίο αυτό δεν χρειάζεται να γράφεις τπτ γιατί στο βιβλίο δρομολογίων πρέπει κάθε ημέρα να γράφεις δεν εκκινήθει

• mk83 τους άρεσε αυτό

Υ.Γ.

1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες