Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΟΡΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΑΠΟ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

• Please log in to reply
31 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Danny-

Επισκέπτης-Danny-
  • Επισκέπτες

ΒΑΛΕ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ..... ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ.. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ. ΓΙΑΤΙ Π.Χ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΑΝΕΙΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ? ή ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ? ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΟΡΟ .ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΜΟΝΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΩΣΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ.

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση
Αλλα δεν υπαρχει επαγγελμα
δεν υπαρχουν γονεις κ.τ.λ
Απλως ειναι πρωτη κατοικια και θελω να ξερω "περιπου" ποσος ειναι ο φορος στα 100.000 ευρω που λογικα θεωρουντε μαυρα....ποια ειναι η κλιμακα φορολογησης...ουτε οι συμβολαιογραφοι δεν ξερουν...αν καποιος ξερει περιπου ποσο ειναι το ποσο θα ημουν ευγνωμων...!!
Ευχαριστω και παλι..!!!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση
Αλλα δεν υπαρχει επαγγελμα
δεν υπαρχουν γονεις κ.τ.λ
Απλως ειναι πρωτη κατοικια και θελω να ξερω "περιπου" ποσος ειναι ο φορος στα 100.000 ευρω που λογικα θεωρουντε μαυρα....ποια ειναι η κλιμακα φορολογησης...ουτε οι συμβολαιογραφοι δεν ξερουν...αν καποιος ξερει περιπου ποσο ειναι το ποσο θα ημουν ευγνωμων...!!
Ευχαριστω και παλι..!!!

Στις 100.000 ευρω για τα εισοδηματα του 2010 αντιστοιχουν 30.295 ευρω φορος κλιμακος ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ μισθωτος . απο κει και περα ομως συμψηφιζει το φορο που τυχον του εχει κρατηθει αν δουλευει και τυχον αλλες δαπανες π.χ ενοικια,γιατρους,ασφαλειες ζωης,δαπανες παροχ.υπηρεσιων .και απο το 30295 ευρω πληρωνει τα υπολοιπα αν δεν εχει κατι αλλο .δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις να κανεις εδω εκκαθαρηση φορολογ.δηλωσης αν ηταν ετσι....μπορει να εχει και αλλα εισοδηματα ξερω εγω ποιος ειναι αυτος να σου βγαλω εκκαθαρηση? καταρχας δεν ξερω αν ειναι μισθωτος,ή επαγγελματιας .να σου λεω βλακειες?η φορολογικη δηλωση ειναι ενα μεγαλο (+)(-) ασε που με τετοιο εισοδημα θελει μια νταλικα αποδειξεις απο αγορες.
μην τρελλαθουμε τελειως.........

Επισκέπτης-Danny-

Επισκέπτης-Danny-
  • Επισκέπτες

Στις 100.000 ευρω για τα εισοδηματα του 2010 αντιστοιχουν 30.295 ευρω φορος κλιμακος ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ μισθωτος . απο κει και περα ομως συμψηφιζει το φορο που τυχον του εχει κρατηθει αν δουλευει και τυχον αλλες δαπανες π.χ ενοικια,γιατρους,ασφαλειες ζωης,δαπανες παροχ.υπηρεσιων .και απο το 30295 ευρω πληρωνει τα υπολοιπα αν δεν εχει κατι αλλο .δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις να κανεις εδω εκκαθαρηση φορολογ.δηλωσης αν ηταν ετσι....μπορει να εχει και αλλα εισοδηματα ξερω εγω ποιος ειναι αυτος να σου βγαλω εκκαθαρηση? καταρχας δεν ξερω αν ειναι μισθωτος,ή επαγγελματιας .να σου λεω βλακειες?η φορολογικη δηλωση ειναι ενα μεγαλο (+)(-) ασε που με τετοιο εισοδημα θελει μια νταλικα αποδειξεις απο αγορες.
μην τρελλαθουμε τελειως.........

Μαλλον δεν με καταλαβες.....!!!!
Θελω να αγορασω πρωτη κατοικια που κοστιζει 100.000 ευρω....τα λεφτα τα εχω αλλα δεν ΦΑΙΝΟΝΤΕ πουθενα(δεν δικαιολογουντε...ειναι μαυρα)και συμφωνα με τον νεο νομο θα με πιασουν για το ποθεν αισχες(που τα βρηκα...δεν μπορω να δικαιολογησω τιποτα...ΤΙΠΟΤΑ)...αυτος ο φορος ποσο τοις εκατο θα ειναι στην τιμη αγορας του ακινητου(στα 100.000 ευρω - τιμη ακινητου - ειναι 30.000 ευρω??...5%? - 10? - 20? - 30?).Αυτος ο νομος ψηφιστηκε τελη Απριλιου και παντου διαβαζουμε για αυτον χωρις να μας λενε ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ επι της τιμης ακινητου που θα πληρωσουμε οσοι δεν μπορουν να δικαιολογησουν το ποθεν αισχες....!!!
Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια...λογικα και εγω πιστευω οτι θα ειναι γυρω στις 30.000 ευρω.

GRECTORAS

GRECTORAS

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:TRAVELING
Μια χαρά κατάλαβε.100.000 που δεν δικαιολογούνται από πουθενά ούτε από δωρεά γονέα (10% φόρος), ούτε από εισοδήματα προηγούμενων ετών(ανάλωση).Συμπέρασμα:έρχεται η εφορία και σου λέει έβγαλες 100.000 το 2010, τα βάζει στην κλίμακα και πλερώ 31.600 αν δεν κάνω λάθος.Η κλίμακα αφορά φυσικά πρόσωπα πλέον.
ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ Ο ΘΕΟΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΩΡΟ:ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ Κ ΑΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ!

Επισκέπτης-Danny-

Επισκέπτης-Danny-
  • Επισκέπτες

Μια χαρά κατάλαβε.100.000 που δεν δικαιολογούνται από πουθενά ούτε από δωρεά γονέα (10% φόρος), ούτε από εισοδήματα προηγούμενων ετών(ανάλωση).Συμπέρασμα:έρχεται η εφορία και σου λέει έβγαλες 100.000 το 2010, τα βάζει στην κλίμακα και πλερώ 31.600 αν δεν κάνω λάθος.Η κλίμακα αφορά φυσικά πρόσωπα πλέον.

thxsssss παιδια να ειστε καλα!!!

Επισκέπτης-χριστινα παππα-

Επισκέπτης-χριστινα παππα-
  • Επισκέπτες

Ο άντρας μου αγόρασε προτού παντρευτούμε σπίτι με καθαρά μέτρα 79.
Τώρα, μετά γάμου, θέλουμε να αγοράσουμε σε άλλη μεγάλη πόλη σπίτι με πολύ περισσότερα καθαρά μέτρα.
Υπάρχει τρόπος να ξαναέχουμε το δικαίωμα απαλλαγής λόγω φόρου 1ης κατοικίας;;
Αν ας πούμε πληρώσουμε αναδρομικά το φόρο που έπρεπε να έχει πληρωθεί για εκείνο το (πολύ πιο φτηνό) σπίτι;;
Παιδί δεν έχουμε.
Ευχαριστώ ..

Επισκέπτης-Χριστινα Παππά-

Επισκέπτης-Χριστινα Παππά-
  • Επισκέπτες

Ο άντρας μου αγόρασε προτού παντρευτούμε σπίτι με καθαρά μέτρα 79.
Τώρα, μετά γάμου, θέλουμε να αγοράσουμε σε άλλη μεγάλη πόλη σπίτι με πολύ περισσότερα καθαρά μέτρα.
Υπάρχει τρόπος να ξαναέχουμε το δικαίωμα απαλλαγής λόγω φόρου 1ης κατοικίας;;
Αν ας πούμε πληρώσουμε αναδρομικά το φόρο που έπρεπε να έχει πληρωθεί για εκείνο το (πολύ πιο φτηνό) σπίτι;;
Παιδί δεν έχουμε.
Ευχαριστώ ..

Επισκέπτης-Πανος-

Επισκέπτης-Πανος-
  • Επισκέπτες
Θα θελα την βοηθεια σας σε σχετικη με το θεμα μας περιπτωση.

Συζυγος, μετα τον θανατο της γυναικας του εχει κληρονομησει εξ αδιαιρετου τα εξης:

Την 1/2 ψιλη κυριοτητα απο το σπιτι που διεμεναν (η υπολοιπη 1/2 ανηκει στον αδερφο της γυναικας του)
(Ολοκληρη η επικαρπια αυτου του ακινητου ομως ανηκει στην μητερα της θανουσης)

Την 1/2 ψιλη κυριοτητα απο το εξοχικο τους (σε περιοχη κατω των 3000 κατοικων)
Την 1/2 επικαρπια απο το ιδιο εξοχικο

Αυτο που θελουν να κανουν ειναι να μεταβιβασουν μεταξυ τους τα ακινητα και να κρατησει
ο μεν συζυγος την οικια στην Αθηνα ενω ταυτοχρονα να μεταβιβασει το μεριδιο του στο
εξοχικο στον αδερφο της.

Οσον αφορα στην αποκτηση της κατοικιας αυτης, μπορει ο συζυγος να τυχει απαλλαγη πρωτης
κατοικιας ή εχει προβλημα επειδη η επικαρπια αυτης ανηκει στην πεθερα του (η οποια
ειναι μια εκ των 2 πωλητων και θεωρειται λογικα σ αυτην την περιπτωση ως πρωτου βαθμου
συγγενης εξ αγχιστιας, αν δεν κανω λαθος)? Ταυτοχρονα ομως ο νομος επιτρεπει την ανταλλαγη
μεταξυ εκεινων που εχουν εξ αδιαιρετου ποσοστο. Δεν υπαρχει αντιφαση?

Ο φιλος εχει ειλικρινα μπερδευτει και δεν μπορω να τον βοηθησω.

Επισκέπτης-Πετρος-

Επισκέπτης-Πετρος-
  • Επισκέπτες
καλημέρα σε όλους,

ειμαι Παντρεμένος με ένα παιδί και θέλουμε να αγοράσουμε ένα ακίνητο 95 τμ. με δάνειο το οποίο θα εκδοθεί στο όνομά μου. Ε9 δεν έχω διότι δεν είχα και δεν έχω κανένα περουσιακό στοιχείο. με τη γυναίκα μου μένουμε σε σπίτι 150 τ.μ. ως φιλοξενούμενοι (δηλώνεται στη δήλωση) και για το οποίο η γυναίκα μου έχει την υψιλή κυριότητα. επίσης έχει στην κατοχή της απο ακίνητα μισό οικόπεδο και μισό ακίνητο σε περιοχή των κυκλάδων.

μπορούμε να πάρουμε το νέο ακίνητο σαν πρώτη κατοικία?

Ευχαριστώ

panagiotis26

panagiotis26

*

• simple Members
  • 19 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ 100000 ΦΑΝΟΥΝ ΣΑ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΑΠΟ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ?ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Η ΟΧΙ?

Επισκέπτης-ΑΝΤΩΝΗΣ-

Επισκέπτης-ΑΝΤΩΝΗΣ-
  • Επισκέπτες
Καλημερα.
Εχω κανει μια αγορα οικοπεδου παλιοτερα με προσυνφωνο και τωρα ειναι να γινει το οριστικοσυμβολαιο η αντικειμενικη του αξια ειναι 260000Ε.Ο φορος που μου ζητουν να πληρωσω ειναι 26.000Ε.
Υπαρχει καποιος τροπος να πληρωσω λιγοτερο φορο? Aν γινει το συμβολαιο σε δυο ονοματα πεφτει ο φορος?
Αν γνωριζει καποιος και μπορει ας μου απαντησει?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Επισκέπτης-ΜΙΧΑΛΗΣ ΡΗΓΑΚΗΣ-

Επισκέπτης-ΜΙΧΑΛΗΣ ΡΗΓΑΚΗΣ-
  • Επισκέπτες
οι γονεις μου εχουν 69τμ ακινητο που θα ηθελαν να μου μεταβιβασουν..............ειναι η πρωτη μου κατοικια ειμαι33ετων αγαμος.................πια ειναι η πιο οικονομικη λυση για μεταβιβαση?αναλυτικα θα ηθελα φορους κ αμοιβες.............ευχαριστω

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες