Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ !!!

- - - - -

• Please log in to reply
60 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.345 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...

ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:
ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΑΝ ΣΙΩΠΗΡΩΣ ΑΦΟΥ ΟΙ 7 ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ (ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΗ ΟΥΤΕ ΑΝΑΓΝΩΣΗ=ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ). ΟΠΟΤΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΣΗ. ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΕΝ ΜΕΤΕΒΕΛΛΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΙΔΙΕΣ ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥΣ (ΗΤΑΝ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΥΠΟΔΗΜΑΤΩΝ=ΑΡΑ ΕΡΓΑΤΕΣ=ΧΕΙΡΟΝΑΚΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ).
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙ ΝΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΑΝ ΣΙΩΠΗΡΩΣ-ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΓΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΩΣ ΑΝΔΡΕΣ (ΒΛΕΠΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Σ.τ.Ε. 1/2006).

Η απόφαση αυτή δεν γράφει αυτό που λες . Για την άδεια ανατροφής υπάρχουν προυποθέσεις μπορεις να διαβάσεις τι ισχύει . Σύμφωνα με όσα είπες η μητέρα είναι σε άλλο κράτος και δεν ξέρουμε αν εργάζεται ,αν έχει επιχείρηση ή αν έχει λάβει απο το άλλο κράτος ανάλογη άδεια .
Σχετικά με την μεταβίβαση της επιχείρησης υπήρχουν υποχρεώσεις του εργοδότη τις οποίες δεν τήρησε . Στην παραπομπή του doctor θα βρεις και δικαστικές αποφάσεις , μπορείς να τις διαβάσεις .

Υ.Γ.

GEORGE1

GEORGE1

*

• Gold Members
  • 1.017 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Η/Υ
Προς “DAAS” μπορείς να μας διευκρινήσεις με απλά λόγια τον δικό σου ρόλο σε όλη αυτή την ιστορία ????
GEORGE1

Η Λύση στο πρόβλημά σου βρίσκεται --> εδώ
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Μη γράφετε σε greeklish...Τα greeklish βλάπτουν σοβαρά την συννενόηση!!!
Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει.

http://www.motoraid.eu
http://www.xantres.gr

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΕΡΓΑΤΙΚO ΔΙΚΑΙΟ<br />ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ<br />ΔΙΚΑΙΟ ΕΤΑΙΡΙΩΝ<br />ΔΙΚΑΙΟ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ
GEORGE1 ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΩ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΙΚΗ ΛΥΣΗ

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΕΡΓΑΤΙΚO ΔΙΚΑΙΟ<br />ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ<br />ΔΙΚΑΙΟ ΕΤΑΙΡΙΩΝ<br />ΔΙΚΑΙΟ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ
ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ !!!
ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΛΕΧΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΩ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ Α' ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ???
ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗΜΟΙ. ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΤΡΙΤΟΙ (ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ Κ.ΛΠ.) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΑ (ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ) ???

Επισκέπτης-Eliask-

Επισκέπτης-Eliask-
  • Επισκέπτες
Καλύτερα μια κακή συμφωνία παρά ένα καλό δικαστήριο και μάλιστα όταν οι μόνοι κερδισμένοι θα είναι οι δικηγόροι.
Μιά απορία πάντως που έχω είναι πως το δικαστήριο δέχθηκε ότι ο εργοδότης γνώριζε πως ο εργαζόμενος ήταν έγγαμος.Του είχε κοινοποιήσει με απόδειξη ληξιαρχική πράξη γάμου;
Ολοι γνωρίζουμε πως τυπικά προϋπηρεσίες διπλώματα και οικογενιακές καταστάσεις αναγνωρίζονται απο την ημερομηνία που ο εργαζόμενος κοινοποιήσει στον εργοδότη του τα σχετικά έγγραφα.
Μήπως να δηλώσω και εγώ στον εργοδότη μου πως έχω 8 παιδιά και 35 χρόνια προϋπηρεσία με 4 διπλώματα, 8 Διδακτορικά και δεν ξέρω πόσες ξένες γλώσσες; :D

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΕΚΑΝΕ ΔΕΚΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΗΤΑΝ ΕΓΓΑΜΟΣ ΔΙΟΤΙ:
1) ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΗΛΩΣΕ "...ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΠΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ"
2) ΕΙΧΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΩΣ ΕΓΓΑΜΟΥΣ ΕΝΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΑΓΑΜΟΥΣ
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΕΙΧΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ - ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΩΣΤΑ ΕΚΡΙΝΕ.

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟΣΚΟΜΜΙΣΕ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΛΗΞ. ΠΡΑΞΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ.
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ. ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΑ ΤΗ ΣΚΑΝΑΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΔΩ.

Επισκέπτης-Eliask-

Επισκέπτης-Eliask-
  • Επισκέπτες

Αποκλείεται να έκρινε έτσι το δικαστήριο.
1.Οταν αναφέρουμε οικογένεια δεν είναι απαραίτητο να εννοεί ότι υπάρχει έγγαμη σχέση.
Εγώ πήγα το σαββατοκύριακο στην Κέρκυρα μόνος μου και είπα πάω να δω την οικογένεια μου.Την μάννα μου και τα αδέλφια μου.Αυτό συνεπάγεται ότι πήγα να δώ την γυναίκα μου?

2.Οι Ελληνες παρουσίασαν ληξιαρχικές πράξεις γάμου στην επιχειρηση,οι αλλοδαποί τι παρουσίασαν,ώστε να κριθούν έγγαμοι?

Αν το δικασήτριο έκρινε με αυτό το σκεφτικό,τότε υπάρχει κακοδικία.

Συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο Μήτσο και πρέπει να περιμένουμε τελεσιδικία για να εκφράσουμε άποψη επί των κατά τα άλλα "μη επιδεχομένων κριτική" δικαστικών αποφάσεων διότι και οι κρίνοντες κρίνονται.
Μην ξεχνάμε άλλωστε τον Κύριο Καλούση και τους συναδέλφους του

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
Eliask και ΔΗΜΗΤΡΗ, εχω την εξης ενσταση:
ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΑΓΟΥΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΚΟΝΟΜΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΜΕΡΩΝ.
ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗ:
ΕΧΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΙΟΤΙΜΕ ΕΔΙΩΞΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕΤΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΓΑΜΟΥ.
ΕΣΕΙΣ ΩΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΚΑΛΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΚΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ) ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!.
ΑΣ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΑΠΕΡΡΙΨΕ ΤΙΣ ΥΠΗΡΩΡΙΕΣ-ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑ Κ.ΛΠ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΕΚΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ.
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΔΙΚΑΙΟ !!!

Επισκέπτης-Eliask-

Επισκέπτης-Eliask-
  • Επισκέπτες
Μα γι αυτό το λόγο πρέπει να δούμε όλο το σκεπτικό και τα στοιχεία.
Αν είναι να λαμβάνεται μία απόφαση μόνο με συναισθηματικά κριτήρια τότε γιατί φυλακίζονται για χρέη σε ασφαλιστικά ταμεία άνθρωποι που η "κακούργα" οικονομία τους έφερε τα πάνω κάτω και δεν μπορούσαν να πληρώσουν το ΙΚΑ η το ΤΕΒΕ τους για να "θρέψουν" τα παιδιά τους;
Οπως έχεις διατυπώσει το όλο θέμα συνάδελφε και επειδή δεν έχεις ακόμα στα χέρια σου την απόφαση και το σκεπτικό της είμαστε όλοι υποχρεωμένοι απο συμφραζόμενα και υποθέσεις να μιλάμε.
Σίγουρα είναι περίπλοκη υπόθεση και κανένα απο τα αντίδικα μέρη δεν έχει μόνο δίκιο ή άδικο.
Ευχή μου είναι η ζυγαριά να ζυγίσει ακριβοδίκαια και να αποδώσει σε καθένα τις ευθύνες του.

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
quest_1ΕΠΕΙΔΗ ΕΘΙΞΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ = Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ!!!
ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΔΟΙΗΚΗΤΙΚΕΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ !!!
ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΛΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Σ' ΑΥΤΟ ???

Επισκέπτης-Eliask-

Επισκέπτης-Eliask-
  • Επισκέπτες

quest_1ΕΠΕΙΔΗ ΕΘΙΞΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ = Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ!!!
ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΔΟΙΗΚΗΤΙΚΕΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ !!!
ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΛΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Σ' ΑΥΤΟ ???

Απήντησες μόνος σου συνάδελφε.
Δικαστικώς αν κάποιοι εργαζόμενοι απαιτήσουν αποδοχές πιθανόν να δικαιωθεί με βάση αυτές τις καταστάσεις αλλά ΣΕΠΕ, ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, ΜΙΚΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις έχουν βρεί πηγή και θα δροσίζονται γιά πολύ καιρό απο την επιχείρηση αυτή.

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.345 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...
Έχεις βάλει και τόσα πολλά θέματα που δεν βγαίνει άκρη . Πάρτα ένα ένα και ξεκίνα από το ότι ο λογιστής δεν φταίει . Φταίει ο εργοδότης . Για μένα είναι πολύ σημαντικό να δεις που είναι το λάθος και ποιος το έκανε και όχι σε ποιον το χρεώνουν .

Υ.Γ.

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ.
ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.
ΓΙ' ΑΥΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ (ΑΛΛΟΔΑΠΟ + ΕΡΓΟΔΟΤΗ)
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΩ ( ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ (ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ).
ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΣΕ, ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΙΣΑ-ΜΙΣΑ, ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ !!!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?????

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
CEL ΟΥΔΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΙΚΙΕΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟ. ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΡΑΞΕΙ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΩ ΔΙΟΤΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΕΥΣΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΟΥ.
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΩ ΔΙΟΤΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΣΩ ΘΕΜΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥ ΘΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΠΛΕΞΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ !!!

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΑΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ dcorfu.
ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΧΘΡΟ ΣΑΣ.
ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΧΡΕΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ SITE AYTOY = ΔΩΡΕΑΝ !!!.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ SITE ΣΑΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΣΕ ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΑΠΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ !!!

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗ (ΟΥΤΕ ΤΟΥ FORUM ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ).

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΦΑΝΩ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΣΕ ΟΣΑ ΜΕΛΗ (ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ) ΕΧΟΥΝ ΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ !!!

ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΧΑΙΡΕΤιΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ !!!

logineri

logineri

*

• simple Members
  • 77 Δημοσιεύσεις:
Διάβασα με ενδιαφέρον το θέμα σας, λυπάμαι αλλά δεν λυπάμαι και τόσο τον εργοδότη....δεν θεωρώ ότι είναι άμοιρος ευθυνών.Δεν είναι δυνατόν ο λογιστής να ενεργεί αυτοβούλως και ο επιχειρηματίας να μην γνωρίζει τίποτα. Άλλωστε μιλάμε για δέκα άτομα προσωπικό και όχι για πενήντα ή εκατό. Προφανώς ο λογιστής πρότεινε λύσεις και ο επιχειρηματίας τις δέχονταν γιατί τον βόλευαν. Άδεια ο εργαζόμενος αλλοδαπός επί έξι μήνες από ποιόν ζητούσε, από τον λογιστή;;;
Για το γεγονός της απουσίας ενός αλλοδαπού επί μακρύ χρονικό διάστημα, πιστεύω ότι υπάρχουν και οι ξεκάθαρες συμφωνίες μεταξύ του εργαζόμενου και του εργοδότη.
Εν πάσει περιπτώσει ας περίμενε ο εργοδότης να περάσουν 22 -25 μέρες της αδείας του εργαζόμενου και αν δεν επέστρεφε στην εργασία του, τότε να προχωρούσε στην οικειοθελή αποχώρηση.
Οι περισσότερες εργοδότριες εταιρίες, το γνωρίζουμε πολύ καλά, εκμεταλλεύονται το "δικαίωμα" που τους δίνει ο νόμος να προχωρούν σε οικειοθελείς αποχωρήσεις χωρίς την υπογραφή του εργοδότη.
Και μιλώ με βεβαιότητα λέγοντας ότι αν γινόταν έλεγχος σε πολλές εταιρίες όπου υπάλληλοι συνεχίζουν να υφίστανται , θα εκπλήσσονταν με το γεγονός ότι, έχουν αποχωρήσει κάποιες φορές εν αγνοία τους.
Την καλημέρα μου σε όλους

DAAS

DAAS

DAAS

• Silver members
  • 324 Δημοσιεύσεις:
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ logineri !!!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ !!!

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.429 Δημοσιεύσεις:

ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ.
ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.
ΓΙ' ΑΥΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ (ΑΛΛΟΔΑΠΟ + ΕΡΓΟΔΟΤΗ)
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΩ ( ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ (ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ).
ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΣΕ, ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΙΣΑ-ΜΙΣΑ, ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ !!!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?????

Αγαπητέ μου μάλλον δεν σας έχουν εξηγήσει την κατάσταση ως έχει.
Νομίζω ότι δεν έχετε πλήρη εικόνα, μάλλον με ευθύνη του εργοδότη.
Όσον αφορά την υπογραφή στις μισθοδοτικές καταστάσεις, αυτή σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά την απόδειξη πληρωμής, η έκδοση της οποίας είναι υποχρεωτική και μάλιστα με πλήρη ανάλυση των αποδοχών.

doctor

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες