Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΕΒΕ

- - - - -

• Please log in to reply
20 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-

Επισκέπτης-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-
  • Επισκέπτες

το 1983  και ενω ημουνα σε ηλικια 18 ετων ο πατέρας μου με εβαλε μετοχο σε δυο εταιρίες για φορολογικούς λόγους και χωρίς να πληρώσει εισφορές ποτέ και ενώ ο λογιστής ειχε κανει την εγγραφη στο ΤΑΕ.Το 2004 εκλεισε η μια εταιρια(εμπορικη) χωρίς να μου ζητηθεί κάποιο δικαιολογητικο απο το ταε και παρεμεινα στη αλλη εταιρια (κατασκευαστικη).Το 2000 βγηκε στη συνταξη ο πατέρας μου και εκανα εγγραφη εγω στο τεβε και πληρωνα τις εισφορές μου κανονικα.Μεχρι τοτε ουτε βιβλιαριο ενσημων ειχα ποτε ουτε υγείας  και καμμια ενοχληση η ειδοποιηση ειχα απο το ταε και ουτε καν γνωριζα για την εγγραφη που εγινε απο τον λογιστη το 1983.Το 2001 και λογω οτι η κατασκευαστικη διεκοψε εργασίες απο το 2000 και ειχε εσοδα μονο απο ενα  ενοικιο του ακινητου που ηταν ιδιοκτητρια και ηταν η εδρα τησ(μορφη τησ εταιριασ  οε) και δεν μπορουσα επίσης να την κλεισω λογω του ακινητου,αναγκαστηκα να  ζητησω δουλεια  οπου με προσελαβε μια εταιρια που μου εθεσε προυποθεση  μονο με ΙΚΑ.Πηγα λοιπον στο τεβε,με ρωτησε ο υπαλληλοσ ποτε εκανα εγγραφη και αν ειχα ασφαλιστει παλαιοτερα.Του απαντησα το 2001 στο ΤΕΒΕ και παλαιοτερα οχι. Με εβαλε να υπογραψω Υ/Δ και μου ειπε οτι θα παρω απαλλαγη την οποια και πηρα με αποτελεσμα να πιασω δουλεια.Το 2005 επανήλθε το ΤΕΒΕ και ζητησε τισ εισφορές για το διαστημα 2002 έως και το 2005 γιατι καθυστερησα να παω μια βεβαιωση του ικα .εκανα ενσταση, περασα τοπικη επιτροπη με παρασταση δικηγορου και βγηκε αποφαση απαλλακτικη και οτι ανηκω πλεον στο ικα χωρισ να γινει εφεση κατα της απόφασης της επιτροπής. Παραλληλα πηρα προσκομίζοντας τα ενσημα του ικα άλλες 2 απαλλακτικές το 2007και 2008.Τωρα ερχεται ο  οοαεε και ζητα ολα τα χρηματα απο το 2002 εωσ και το 2009 που εμεινα στο ικα(ενημεροσ σε ενσημα ικα για ολα τα ετη) ακυρωνονυασ τησ απαλλακτικεσ του, χωρισ να αναφερεται στη αποφαση του 2005, με λογω ψευδη δηλωση, γιατι λενε ημουνα παλαιοσ ασφαλισμενοσ απο το 1983.Περιμενω τι θα ζητησουνε για το 1983-2000.Τελοσ μετα το 2009 επεστρεψα στον οαεε και ειμαι ενημεροσ μεχρι και σημερα στισ εισφορεσ μου.θα ηθελα αν γνωριζει καποιοσ πωσ υπολγιζονται οι παλιεσ εισφορεσ στο ταε και απο ποτε ισχυει παραγραφη αν υπαρχει,οπωσ και τι να κανω σχετικα με το 2002-2009. 

Ευχαριστω 

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες