Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΣΟΔΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ?

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΗΔΗ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ)?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ?

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΗΔΗ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ)?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Δυσκολεύομαι να καταλάβω την ερώτηση. Συγγνώμη ...... αλλά ......

έχεις έσοδα δηλαδή παραστατικά που εξέδωσε σε προηγούμενο μήνα, δεν τα πέρασες στα βιβλία σου αλλά έχεις αποδώσει τον ΦΠΑ (πώς;; ) και αναζητάς ειδικό λ/σμό;

Δηλαδή τις πωλήσεις σου τις καταχωρίζεις & τις εγγράφεις στα βιβλία όχι ανάλογα με το είδος αλλά ανάλογα με την περίοδο που αφορούν;

Συγγνώμη αν ακούγεται αφελές αλλά αυτό καταλαβαίνω από την ερώτηση.

Ισως κάτι άλλο θες να πείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ?

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΗΔΗ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ)?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Εφόσον δεν καταχωρήθηκαν τα έσοδα στον μήνα που έπρεπε αυτό που μένει να γίνει είναι να καταχωρηθούν στους λογαριασμούς που θα είχαν καταχωρηθεί εμπρόθεσμα πλην όμως η καταχώρηση θα γίνει την πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ?

Όπως τα λέει ο Σαλλονικιός Σώτος

Εφόσον δεν καταχωρήθηκαν τα έσοδα στον μήνα που έπρεπε αυτό που μένει να γίνει είναι να καταχωρηθούν στους λογαριασμούς που θα είχαν καταχωρηθεί εμπρόθεσμα πλην όμως η καταχώρηση θα γίνει την πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία.
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΗΔΗ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ)?

Υποθέτω ότι κατέθεσες χρεωστική περιοδική ΦΠΑ και δεν συμπεριέλαβες το ΦΠΑ του εσόδου που σου διέφυγε. ΄Η κάνεις τροποποιητική ΦΠΑ εφόσον δεν έχεις πάρει θεωρημένα κάνοντας την εγγραφή εσόδου στο μήνα που ανήκει ή αν δεν γίνεται τότε στον επόμενο μήνα η εγγραφή όπως λέει ο Σωτήρης οπότε και στην επόμενη περιοδική και το ΦΠΑ. Άν γίνει το δεύτερο τότε είσαι φυσικά εκτεθιμένος στον έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...