Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΔΟΣΗ ΔΕΛΤΙΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ


επισκέπτη Επισκέπτης-Viki-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-Viki-

Καλημέρα... αν και δεν της φαίνεται.

Προσπαθώ απ' το πρωί να ρωτήσω στις αρμόδιες υπηρεσίες τα εξής:

Ποια η διαδικασία για να βγάλω Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών? Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Εργάζομαι ως Υπ. Γραφείου αλλά συγχρόνως θέλω να έχω ΔΠΥ για άλλες εργασίες που κάνω. Ξέρω ότι γίνεται. Φίλοι συγγραφείς και σεναριογράφοι έτσι λειτουργούν. Έχω βρει και τα ΚΑΔ. Μπορώ να βάλω πάνω από 1 ΚΑΔ? Και τέλος ποιες οι κρατήσεις στα έσοδά μου;

Το πρόβλημά μου είναι ότι η μία υπηρεσία με παραπέμπει στην άλλη και μου λένε για έναρξη στο ΤΕΒΕ. Γνωρίζω σίγουρα ότι δεν χρειάζεται αυτό. Απλά για να ισχύει το ΔΠΥ πρέπει οπωσδήποτε να είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τι ακριβώς εννοείς με άλλες δουλειές ;

Με σεναριογράφους που έχω συνεργαστεί είχαν κρατήσεις ΙΚΑ κι όχι ΤΕΒΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες, αλλά υπήρχαν προϋποθέσεις γι΄ αυτό. Στο ΤΕΒΕ έχεις ρωτήσει; Από την στιγμή που εργάζεσαι ήδη έχεις το δικαίωμα επιλογής φορέα ασφάλισης, αλλά θα πρέπει να πάρεις απαλλαγή από τον άλλο, δηλαδή αν μείνεις στο ΙΚΑ και εκδίδεις και δικά σου παραστατικά πρέπει να πάρεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις έναρξη στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Τι ακριβώς εννοείς με άλλες δουλειές ;

Με σεναριογράφους που έχω συνεργαστεί είχαν κρατήσεις ΙΚΑ κι όχι ΤΕΒΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες, αλλά υπήρχαν προϋποθέσεις γι΄ αυτό. Στο ΤΕΒΕ έχεις ρωτήσει; Από την στιγμή που εργάζεσαι ήδη έχεις το δικαίωμα επιλογής φορέα ασφάλισης, αλλά θα πρέπει να πάρεις απαλλαγή από τον άλλο, δηλαδή αν μείνεις στο ΙΚΑ και εκδίδεις και δικά σου παραστατικά πρέπει να πάρεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις έναρξη στην εφορία.

Αυτό ακριβώς εννοώ. Θα είμαι κειμενογράφος, συγγραφέας (δε βρήκα ΚΑΔ για σεναριογράφο). Και αυτοί που ξέρω εγώ, κρατήσεις ΙΚΑ έχουν. Αυτά θέλω να μάθω. Ποια η διαδικασία; ποιες οι κρατήσεις; και αν μπορώ να βάλω παραπάνω από ένα ΚΑΔ.

Θα αρχίσω λοιπόν πέρνωντας απαλλάγή από το ΤΕΒΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Αυτό ακριβώς εννοώ. Θα είμαι κειμενογράφος, συγγραφέας (δε βρήκα ΚΑΔ για σεναριογράφο). Και αυτοί που ξέρω εγώ, κρατήσεις ΙΚΑ έχουν. Αυτά θέλω να μάθω. Ποια η διαδικασία; ποιες οι κρατήσεις; και αν μπορώ να βάλω παραπάνω από ένα ΚΑΔ.

Θα αρχίσω λοιπόν πέρνωντας απαλλάγή από το ΤΕΒΕ?

Μήπως καλή μου να αρχίσεις

πηγαίνοντας σε ένα λογιστή;;; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μήπως καλή μου να αρχίσεις

πηγαίνοντας σε ένα λογιστή;;; :)

Σωστόος ο καθένας στο είδος του κι ο Λουμίδης στους καφέδες :DB):):):D:):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...