Προς το περιεχόμενο

OIKΟΔΟΜΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΥΛΙΚΑ - ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΔΙΔΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ ΜΕ ΥΛΙΚΑ

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ Η ΕΔΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ?

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ( ΜΕ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ ΧΧ ΤΟΠΟ ) ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΜΕ ΤΠ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΠΑΛΙ

ΣΩΣΤΟ ?

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΛΟΙΠΟ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ , ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΠΕΤΑ-ΤΟΙΧΟΠ.ΕΠΙΧ/ΤΑ , ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙ ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΚΔΩΣΕΙ Δ/Α ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΣΜΟΠΟΙΗΣΕ , ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ , ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ , ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ( ΣΚΕΤΟ - ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ )

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ?

ΑΝ ΚΟΨΕΙ ΑΛΠ( ΜΕ ΗΜ/ΝΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ) ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΑΠΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ (ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ) , ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΟ Ή ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

. Όσο για τα υλικά είναι σωστή η σκέψη σου

οι περισσότεροι έτσι κάνουν.

Όσο αφορά την τιμολόγηση τους γιατί να τιμολογείται

ο εργολάβος;

Ας τιμολογείται ο αγοραστής και να πληρώνει τα υλικά

Έτσι με μια Α.Π.Υ έχει καλυφθεί και ο εργολάβος για

την προσφορά της εργασίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ ΜΕ ΥΛΙΚΑ

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ Η ΕΔΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ?

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ( ΜΕ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ ΧΧ ΤΟΠΟ ) ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΜΕ ΤΠ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΠΑΛΙ

ΣΩΣΤΟ ?

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΛΟΙΠΟ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ , ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΠΕΤΑ-ΤΟΙΧΟΠ.ΕΠΙΧ/ΤΑ , ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙ ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΚΔΩΣΕΙ Δ/Α ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΣΜΟΠΟΙΗΣΕ , ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ , ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ , ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ( ΣΚΕΤΟ - ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ )

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ?

ΑΝ ΚΟΨΕΙ ΑΛΠ( ΜΕ ΗΜ/ΝΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ) ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΑΠΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ (ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ) , ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΟ Ή ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ?

Δεν μου λές το τιμολόγιο το σκέτο το θεωρημένο για τεχνικά έργα που το βρήκες?

Έχεις πάει τέτοιο τιμολόγιο στην Δ.Ο.Υ και σου το έχουν θεωρήσει? Γιατί εγώ που το

χρειάστηκα και πήγα να το θεωρήσω μου είπαν δεν χρειάζεται αυτό είναι αθεώρητο :P;):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λές το τιμολόγιο το σκέτο το θεωρημένο για τεχνικά έργα που το βρήκες?

Έχεις πάει τέτοιο τιμολόγιο στην Δ.Ο.Υ και σου το έχουν θεωρήσει? Γιατί εγώ που το

χρειάστηκα και πήγα να το θεωρήσω μου είπαν δεν χρειάζεται αυτό είναι αθεώρητο B):blink::unsure:

Και όμως Παναγιώτη για τα Τεχνικά έργα μπορεί να θεωρηθεί Τιμολόγιο (σκέτο!!) , αν θυμάμαι καλά έχει και ειδικό κωδικό ???

Αναφέρεται και στο άρθρο 12 και στη βασική εγκύκλιο του ΚΒΣ την 3/92 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε με την σειρά και λίγο συνοπτικά.

1. Ο οικοδόμος μπορεί να έχει έδρα το σπίτι του γιατί δεν χρειάζεται να αποθηκεύει υλικά.

2. Μπορεί να αγοράζει τα υλικά είτε ο ίδιος (με ΔΑ+ΤΠ ή ΔΑΤ) με παράδοση στο έργο οπότε εκτελεί εργο με υλικά και εκδίδει ΤΠ αθεώρητο ή Τιμολόγιο (χωρίς άλλο προσδιορισμό Κωδ. 165) είτε ο ιδιοκτήτης οπότε εκτελεί έργο χωρίς υλικά και εκδίδει ΤΠΥ ή

το τιμολόγιο των έργων που αναφέρω παραπάνω το οποίο μπορεί να εκδίδεται σε κάθε περίπτωση (με υλικά ή χωρίς).

3. Μπορεί να δημιουργήσει εγκατάσταση (αποθήκη) στην οποία δεν γίνονται συναλλαγές, να θεωρήσει μόνο ένα δελτίο σ' αυτή και να αγοράζει υλικά όποτε θέλει, να τα αποθηκεύει και να τα μεταφέρει στο έργο όποτε χρειάζεται με το δελτίο της αποθήκης του.

Η τιμολόγηση γίνεται όπως και πρίν με ΤΠ ή Τιμολόγιο (τεχνικά έργα)

4. Μπορεί να έχει μάνδρα με υλικά οπότε δεν είναι απλά οικοδόμος αλλά έχει και δεύτερη δραστηριότητα την πώληση των υλικών και εκτός από τα παραπάνω λειτουργεί και ως εμπορική επιχείρηση με όλες τις σχετικές υποχρεώσεις.

Σχετικές συζητήσεις έχουν γίνει στο forum πολλές. Θα βρείς σίγουρα και άλλες πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 3/1992 το τιμολόγιο αυτό είναι αθεώρητο,αν τα υλικά είναι του εργολάβου ,με την προυπόθεση ότι κατασκευάζεται νέο τεχνικό έργο.

Εγκ.3/1992 & 12.5.1

Και όμως Δημήτρη μπορεί να θεωρήθει Τιμολόγιο , αναφέρει και ο ype τον κωδικό θεώρησης 165 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...