Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ - Κωδικος "Ε" ή "0"-Είδος Εγκατάστασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς ξεκίνησαν να στέλνουν συγκεντρωτικές , εγώ παρατήρησα το εξής.

Από τις οδηγίες του e-KBS.

Στο πεδίο "Είδος Εγκατάστασης" εισάγουμε Ε αν πρόκειται συνολικά για την έδρα και τα υποκαταστήματα, 0 (μηδέν) αν πρόκειται μόνο για την έδρα ή τον αριθμό εγκατάστασης μητρώου TAXIS αν πρόκειται για υποκατάστημα.

Π.Χ.

Σε μια επχση που δεν έχει υποκαταστήματα παρά μόνο Έδρα βάζουμε φέτος το "Ε" ενώ πέρισυ βάζαμε το "0".

Στις υποβληθείσες περισυνές δηλώσεις υπάρχει το "είδος εγκατάστασης" "0".

Από ερώτηση στο Ταχις-Νετ γιατί η διαφορά στο είδος εγκατάστασης από πέρισυ με φέτος.

Αγαπητέ κύριε,

Σας ενημερώνουμε ότι φέτος αν έχετε μόνο μια ΕΔΡΑ βάζετε το Ε στο είδος εγκατάστασης,ενώ αν έχετε ΕΔΡΑ και ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΉΜΑΤΑ βάζετε το 0 στην έδρα και με αριθμητική σειρά γράφετε τα υποκαταστήματα ξεκινώντας απ’ το 1 ,2,3 κ.τ.λ. ανάλογα πόσα έχετε.

Πάντα στη διάθεση σας

TAXISnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός...

Αλλά Αυγουστιάτικα και συγκεντρωτικές, είναι λίγο βαρύ φίλε setk...

Δεν κάνεις ένα reply κατά τις αρχές Σεπτέμβρη στο παρόν θέμα? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Όταν η συγκεντρωτική κατάσταση υποβάλλεται για το σύνολο της επιχείρησης δηλαδή αφορά συνολικά τις συναλλαγές όλων των εγκαταστάσεων της επιχείρησης, έδρας και υποκαταστημάτων αν αυτά υπάρχουν, τότε στο πεδίο 15 του Record τύπου 1 (Πίνακας 2 - Στοιχεία δηλούντος) που έχει μήκος 4 χαρακτήρες τίθεται ο χαρακτήρας Ε ακολουθούμενος από τρεις χαρακτήρες space (χαρακτήρας Hex 20).

Όταν η συγκεντρωτική κατάσταση υποβάλλεται μόνο για την έδρα της επιχείρησης, τότε στο πεδίο 15 του Record τύπου 1 (Πίνακας 2 - Στοιχεία δηλούντος) που έχει μήκος 4 χαρακτήρες τίθεται ο χαρακτήρας 0 (μηδέν) ακολουθούμενος από τρεις χαρακτήρες space (χαρακτήρας Hex 20). Για την συγκεντρωτική κατάσταση του κάθε υποκαταστήματος της επιχείρησης, θα τίθεται στο πεδίο αυτό ο κωδικός του υποκαταστήματος που έχει δοθεί από το σύστημα TAXIS.

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=5627&a...t&mode=html

Με την ΠΟΛ 1146/22-5-1995 δίνεται η δυνατότητα για όποια επιχείρηση επιθυμεί να υποβάλλει ενιαία συγκεντρωτική κατάσταση για τις συναλλαγές όλως των καταστημάτων της (κεντρικό, υποκατάστημα). Αυτό είναι στην διακριτική ευχέρεια του επιτηδευματία και μπορεί να διαλέξει, είτε να υποβάλλει μια κατάσταση για όλα τα καταστήματα του, είτε χωριστά μια για κάθε κατάστημα του.

Κ.Β.Σ. Σταματόπουλος θέμα 49 σελ.2065 έκδοση 10η

Σημειώνεται ότι εάν έχει γίνει υποβολή με αριθμό εγκατάστασης Ε, δηλαδή ενιαία δήλωση για όλες τις εγκαταστάσεις της επιχείρησης, τότε δεν μπορεί να γίνει νέα δήλωση για επιμέρους εγκαταστάσεις (0,1,2,...) παρα μόνο εάν διαγραφεί η δήλωση για την εγκατάσταση Ε. Αντίστοιχα εάν έχει γίνει δήλωση για κάποιες επιμέρους εγκαταστάσεις, για να γίνει συνολική δήλωση για όλη την επιχείρηση, δηλαδή δήλωση με αριθμό εγκατάστασης Ε, θα πρέπει πρώτα να διαγραφούν οι δηλώσεις των επιμέρους εγκαταστάσεων.

https://www.gsis.gr/skpp/afmroot/faq.gsis

ΥΣ: Νικόλα ξεκίνησα να στέλνω συγκεντρωτικές από μέσα Ιουλίου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως που προκάλεσε το ενδιαφέρον η αλλαγή σε σχέση με πέρισυ.

Διότι βλέπω στις υποβληθείσες δηλώσεις πέρισυ το "0" ενώ φέτος θέλει το "Ε".

Τεσπα,

ΥΓ.ΝΙΚΑΝΟΡ για ξεκίνα σιγά-σιγά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως που προκάλεσε το ενδιαφέρον η αλλαγή σε σχέση με πέρισυ.

Διότι βλέπω στις υποβληθείσες δηλώσεις πέρισυ το "0" ενώ φέτος θέλει το "Ε".

Τεσπα,

ΥΓ.ΝΙΚΑΝΟΡ για ξεκίνα σιγά-σιγά :D

Ναί έτσι είναι κι εγώ προσπάθησα να στείλω με 0 και δεν μου το έπαιρνε το σύστημα και μετά που

δοκίμασα με Ε το δέχτηκε οπότε κι εγώ τα έστειλα όλα με Ε :(:P:(:);):(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Έχοντας Έδρα και υποκατάστημα έκανα ξεχωριστα zip για το καθένα.Επιλέγωντας ομως 0 δεν μου το παίρνει λέγωντας λάθος αριθμός εγκατάστασης.Ποια μπορεί να είναι η λύση για να μου το πάρει αφού δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Ε θέλωντας να στείλω και το αρχείο τoυ υποκαταστήματος μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...