Προς το περιεχόμενο
  • 0

156/94 Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-gogo-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-gogo-

ο εργοδοτης μου ητησε να φτιαξω εγω την συμβαση εργασιας μου ωσ βοηθος λογιστη.. και το ερωτημα είναι

αλλο έντυπο για την συμβαση αοριστου χρόνου και άλλο οι οροι του 156/94??

μπορω να τους συμπεριλαβω στην συμβαση??

είναι ειδικο εντυπο ξεχωριστο?? επικυρώνεται από δημοσια υπηρεσια??

μα τι πρεπει να κανω??

ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ο εργοδοτης μου ητησε να φτιαξω εγω την συμβαση εργασιας μου ωσ βοηθος λογιστη.. και το ερωτημα είναι

αλλο έντυπο για την συμβαση αοριστου χρόνου και άλλο οι οροι του 156/94??

μπορω να τους συμπεριλαβω στην συμβαση??

είναι ειδικο εντυπο ξεχωριστο?? επικυρώνεται από δημοσια υπηρεσια??

μα τι πρεπει να κανω??

ευχαριστω εκ των προτερων..

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΕΙΝΑΙ.«ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Π.Δ 156/94»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΕΙΝΑΙ.«ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Π.Δ 156/94»

Ρε παιδιά σαμποτάζ κάνετε;

Δε μπορεί μετά από τόσα θέματα που φαίνονται στην "εύρεση" να απαντάτε ότι είναι το ίδιο έντυπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Ρε παιδιά σαμποτάζ κάνετε;

Δε μπορεί μετά από τόσα θέματα που φαίνονται στην "εύρεση" να απαντάτε ότι είναι το ίδιο έντυπο!

λοιπον.. εγω καταλαβα οτι ειναι δυο διαφορετικα πράγματα

156/94 είναι το έτνυπο που ουσιαστικα γνωστοποιει τους "βασικούς κανόνες" και θα τον πάω και στο Ικα.. νομίζω.. ενω η σύμβαση καθορίζει από εκει και πέρα τι εχω συμφωνήσει με τον εργοδότη.. και μένει στο γραφειάκι μου..

κατεβασα από το internet.. το έντυπο.. το συμπληρωνω ,, υπογραφουμε κ όλα καλα.. εν το μεταξύ υπογραφουμε και την σύμβαση αοριστου χρόνου..

οκ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από παλαιότερη δημοσίευσή μου:

Εγώ εφαρμόζω εδώ και χρόνια το εξής: Στην σύμβαση εργασίας αναγράφεται:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ Π.Δ. 156/94.

Έχω ελεγχθεί πολλάκις από το Σ.ΕΠ.Ε. και ουδείς μου είπε ότι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Ουδείς μου υπέδειξε να συντάσσω 2 έντυπα.

Από την στιγμή που ό,τι αναφέρει η σύμβαση το αναφέρει και η γνωστοποίηση των όρων αυτής, τότε το ένα έντυπο που συνενώνει τα δύο σε ένα, είναι για μένα μια γόνιμη σύνθεση που μας γλιτώνει από γραφειοκρατικούς λαβυρίνθους.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ειρήνη

Παρακαλώ αν υπάρχει κάπου το υπόδειγμα της σύμβασης με βάσει το ΠΔ156/94 ή κάποιο οποιοδηποτε υπόδειγμα σύμβασης αορίστου χρόνου .

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Από παλαιότερη δημοσίευσή μου:

Εγώ εφαρμόζω εδώ και χρόνια το εξής: Στην σύμβαση εργασίας αναγράφεται:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ Π.Δ. 156/94.

Έχω ελεγχθεί πολλάκις από το Σ.ΕΠ.Ε. και ουδείς μου είπε ότι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Ουδείς μου υπέδειξε να συντάσσω 2 έντυπα.

Από την στιγμή που ό,τι αναφέρει η σύμβαση το αναφέρει και η γνωστοποίηση των όρων αυτής, τότε το ένα έντυπο που συνενώνει τα δύο σε ένα, είναι για μένα μια γόνιμη σύνθεση που μας γλιτώνει από γραφειοκρατικούς λαβυρίνθους.

doctor

Δεν θα διαφωνήσω με τον Δημήτρη, γιατί

στην ουσία δεν διαφωνώ, όμως έχω να πω το εξής:

Αν έχει ήδη συνταχθεί το 156/94 και αναφέρεται η

σύμβαση στην οποία εντάσσεται ο νέος εργαζόμενος

θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη και η σύνταξη και άλλου

κειμένου. Αν όμως σαν εταιρεία που προσλαμβάνουμε

νέο εργαζόμενο θέλουμε να συμφωνήσουμε και

άλλα θέματα πέρα από τα θεσμικά και τα χρηματικά

της εκάστοτε ΣΣΕ, κάνουμε δύο έντυπα.

Στη βάση βέβαια δεν μας υποχρεώνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι έχω γράψει μια σύμβαση στην οποία αναφέρω στην εισαγωγή της οτι:

"Σήμερα .... μεταξύ των α)..... β) ..............υπογράφεται η παρούσα σύμβαση εργασίας - σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 156/05.07.94 - με τους παρακάτω όρους & συμφωνίες : ...."

γράφω όλους τους όρους ώστε οποιος το διαβάσει να καταλαβαίνει τι εχει συμφωνηθεί, κάνω αναφορά σε νόμους και Σ.Σ.Ε. χωρίς να αναφέρω μισθολογικά στοιχεία και στο τέλος βάζω μια παράγραφο που λέει:

"Η παρούσα Σύμβαση συντάχθηκε σε δύο αντίγραφα και αφού διαβάστηκε και βεβαιώθηκε, υπογράφηκε από τους συμβαλλόμενους και ο καθένας πήρε από ένα αντίγραφο."

Με δεδομένο λοιπόν ότι ο εργαζόμενος πήρε αντίγραφο της σύμβασης είναι γνώστης των όρων και δεν χρειάζεται άλλο έντυπο γνωστοποίησης.

Σε κανένα έλεγχο δεν προέκυψε το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ πάλι έχω γράψει μια σύμβαση στην οποία αναφέρω στην εισαγωγή της οτι:

"Σήμερα .... μεταξύ των α)..... β) ..............υπογράφεται η παρούσα σύμβαση εργασίας - σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 156/05.07.94 - με τους παρακάτω όρους & συμφωνίες : ...."

γράφω όλους τους όρους ώστε οποιος το διαβάσει να καταλαβαίνει τι εχει συμφωνηθεί, κάνω αναφορά σε νόμους και Σ.Σ.Ε. χωρίς να αναφέρω μισθολογικά στοιχεία και στο τέλος βάζω μια παράγραφο που λέει:

"Η παρούσα Σύμβαση συντάχθηκε σε δύο αντίγραφα και αφού διαβάστηκε και βεβαιώθηκε, υπογράφηκε από τους συμβαλλόμενους και ο καθένας πήρε από ένα αντίγραφο."

Με δεδομένο λοιπόν ότι ο εργαζόμενος πήρε αντίγραφο της σύμβασης είναι γνώστης των όρων και δεν χρειάζεται άλλο έντυπο γνωστοποίησης.

Σε κανένα έλεγχο δεν προέκυψε το παραμικρό.

Συμφωνώ με τα παραπάνω και νομίζω ότι είναι γραφειοκρατικό το να συντάσσονται δύο έντυπα που μπορούν να ενωθούν σε ένα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...