Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ»….ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ !!!

- - - - -

• Please log in to reply
14 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Σήμερα σταματήσαμε να λέμε ψέματα.. Λέμε μισή αλήθεια...

• Silver members
  • 3.472 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Συλλογή από σκιές. Ιδιαιτέρως προσπαθώ να μην μου ξεφεύγουν.
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ……
……….. ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ……
…………. ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ……………..

«ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ»….ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ !!!

Με την εγκ.Αρ.ΟΙΚ. 12854/25.05.04 και την εφαρμογή του Κανονισμού (ΕΚ) αριθμ. 631/04 εμφανίσθηκε η «Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας».
Σύμφωνα με την εντολή του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της Βαρκελώνης έγιναν οι απαραίτητες ενέργειες για την εισαγωγή και λειτουργία από 1η Ιουνίου 2004 της εν λόγω κάρτας.
Με απλά λόγια οι ασφαλιστικοί φορείς της χώρας μας είναι υποχρεωμένοι να μας εκδώσουν – εάν το αιτηθούμε – την «Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας» όπου εάν βρισκόμαστε σε άλλο Κράτος-Μέλος της Ε.Ε. μπορούμε με την χρήση της να λαμβάνουμε υγιειονομική περίθαλψη η οποία θα καλύπτεται από τον Ελληνικό φορέα ασφάλισης μας !!!
Ειδικότερα η εν λόγω κάρτα αντικαθιστά όλη την «χαρτούρα» που χρειαζόταν για την κάλυψη - από τον αρμόδιο φορέα – των δαπανών της υγειονομικής περίθαλψης. Βέβαια αναφερόμαστε σε υγειονομική περίθαλψη η οποία παρέχεται κατά τη διάρκεια της προσωρινής διαμονής σε άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε. Αναμφίβολα βασίζεται στην λογική της εξίσωσης των δικαιωμάτων των κατοίκων της Ε.Ε. και την απλοποίηση των σχετικών διαδικασιών.
Με την κάρτα αυτή παρέχεται το δικαίωμα απόδοσης των δαπανών υγειονομικής περίθαλψης κατά την προσωρινή διάρκεια διαμονής σε ένα κράτος μέλος που είναι διαφορετικό από το κράτος κατοικίας.
Πρέπει όμως να αναφερθούμε σε ορισμένες σοβαρές παραμέτρους:
Συγκεκριμένα:
Η «Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας» χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση προσωρινής διαμονής σε κράτος-μέλος της Ε.Ε. και όχι σε περίπτωση κατοικίας σε αυτό. Δηλαδή ο Ευρωπαίος πολίτης που κατοικεί στην Ελλάδα δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει στην Ελλάδα. Μπορεί να την χρησιμοποιήσει σε οποιοαδήποτε άλλο κράτος της Ε.Ε αλλά με την προϋπόθεση ότι έχει μεταβεί εκεί προσωρινά. (όπως π.χ. λόγω εκδρομής ή λόγω επισκέψεως για οικογενειακούς, επαγγελματικούς ή προσωπικούς λόγους).
Η κάρτα εκδίδεται από το κράτος κατοικίας το οποίο – όπως προαναφέραμε – επιβαρύνεται με τις δαπάνες για τις παροχές αυτές.
Η περίοδος ισχύος της κάρτας θα καθορίζεται από τον ασφαλιστικό φορέα που την εκδίδει (από το κράτος κατοικίας του ασφαλισμένου). Για την χώρα μας η μέση διάρκεια του χρονικού δικαιώματος ανέρχεται περίπου σε 1 χρόνο. Αναμφισβήτητα υπάρχουν και περιπτώσεις όπου για διάφορους λόγους εκδίδεται σε μικρότερη διάρκεια (π.χ. ενηλικίωση τέκνου). Ωστόσο στόχος της λειτουργίας της κάρτας είναι η περίοδος ισχύος να είναι η μεγαλύτερη δυνατή.
Εάν λοιπόν εσείς λάβεται π.χ. από το Ι.Κ.Α. μια τέτοια κάρτα και πάτε εκδρομή στην Ιταλία θα λαμβάνεται παροχές περίθαλψης με την επίδειξη της κάρτας σε οποιοδήποτε Νοσοκομείο της Ιταλίας. Το Ι.Κ.Α. μετά θα είναι υποχρεωμένο να αποδώσει στον αρμόδιο Ιταλικό Ασφαλιστικό φορέα την δαπάνη που δημιουργήθηκε από την χορήγηση της εν λόγω περίθαλψης.
Σημειωτέον ότι η κάρτα είναι «ατομική». Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να εκδοθεί διαφορετική κάρτα για κάθε μέλος μιας οικογένειας έστω και αν ένα μέλος αυτής είναι ανήλικο.
Σε περίπτωση που υπάρξουν εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. απώλεια κάρτας λόγω κλοπής, φυσιολογική φθορά κάρτας κ.τ.λ.) τότε ο ασφαλισμένος μπορεί να κινηθεί από το κράτος που βρίσκεται, για να λάβει με FAX το λεγόμενο «Πιστοποιητικό Προσωρινής Αντικατάστασης της Κάρτας» το οποίο με λίγα λόγια θα «σώσει την κατάσταση» !!! Αναμφισβήτητα η λήψη του πιστοποιητικού με fax βοηθάει αρκετά στο να μην δημιουργείται γραφειοκρατική καθυστέρηση.
Το πιστοποιητικό αυτό μπορεί να έχει και αναδρομική ισχύ ώστε να καλύψει έκτακτες-άμεσες παροχές νοσοκομειακής περίθαλψης.
Τέλος θα πρέπει να αναφερθούμε στο γεγονός ότι δεν καλύπτονται παροχές «ιατρικών ταξιδιών» του ασφαλισμένου. «Ιατρικό ταξίδι» έχουμε όταν προϋπάρχει πάθηση και μεταβαίνουμε στο εξωτερικό για ιατρική φροντίδα αυτής. Με απλά λόγια εάν κάποιος πηγαίνει στο εξωτερικό για μια εγχείρηση πρόκειται για «ιατρικό ταξίδι» και δεν καλύπτεται από την «Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας».
Όμως και εκεί υπάρχουν εξαιρέσεις. Έτσι εάν ο ασφαλισμένος μεταβεί προσωρινά σε κράτος-μέλος για εξαιρετικά σημαντικούς λόγους (κάτι το οποίο δεν μπορούσε να αναβάλει – π.χ. γάμος της κόρης του-) τότε, έστω και εάν έχει προϋπάρχουσα πάθηση μπορεί σε αυτήν την περίπτωση – εάν του συμβεί κάτι - να τον καλύψει η «κάρτα».

Προσωπικά σας εύχομαι να μην την χρησιμοποιήσετε ποτέ και να έχετε ευχάριστες και ήσυχες διακοπές.

Από την άλλη όμως, η πρόληψη … αχ αυτή η πρόληψη…
Ας μάθουμε να βάζουμε κράνη και ζώνες στις εκδρομές μας και μετά βλέπουμε για την «Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας»…….!!!!

Σταυρουλάκης Αρτεμ. Κωνσταντίνος
Οικονομολόγος Ανωτ. Βιομ. Σχ. Θεσ/κης
+λάκης

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.365 Δημοσιεύσεις:
Κώστα, την κάρτα αυτή την έχω πάντα μαζί μου όταν πάω στο εξωτερικό, η διαδικασία προς το Ι.Κ.Α. είναι απλή: Κάνεις μια αίτηση και σου την στέλνουν στο σπίτι ταχυδρομικώς.

Ευτυχώς δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

http://www.ika.gr/gr...urance/ekaa.cfm

Επισκέπτης-Μ.ΜΑΡΙΑ-

Επισκέπτης-Μ.ΜΑΡΙΑ-
  • Επισκέπτες
Πγαίνω στο εξωτερικό χωρίς αυτήν! :blink:

Το θέμα είναι ότι μιλάει για προσωρινή
διαμονή, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο
για διακοπές απλές θα μπορούσα
να την προμηθευτώ;

• Silver members
  • 3.472 Δημοσιεύσεις:

Πγαίνω στο εξωτερικό χωρίς αυτήν! :blink:

Το θέμα είναι ότι μιλάει για προσωρινή
διαμονή, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο
για διακοπές απλές θα μπορούσα
να την προμηθευτώ;

Κάνει για διακοπές Μαρια
+λάκης

Επισκέπτης-Μ.ΜΑΡΙΑ-

Επισκέπτης-Μ.ΜΑΡΙΑ-
  • Επισκέπτες

Κάνει για διακοπές Μαρια

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε
για την κάρτα νοσηλείας
στην Κρήτη όταν κατέβω
για σένα θα κρατώ
μια αγκαλιά βαγία! :blink:

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα!

Κάνω την πρακτική μου στην Γερμανία για ένα εξάμηνο, το λοιπόν πήγα και έβγαλα πριν φύγω αυτήν
την κάρτα. Όταν χρειάστηκε να πάω σε ένα ιατρίο ο γιατρός ούτε που κατάλαβε τι ήταν η κάρτα.

Ηταν όλη στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!!!!!
Αν είναι δυνατόν να σου δίνουν κάρτα που θα χρησημοποιιήσεις ΜΟΝΟ στο εξωτερικό και να
είναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!! Είμαστε για γέλια!!!

Την κάρτα λοιπόν η μόνη πιθανότητα να την αναγνωρίσουν είναι αν πάτε σε νοσοκομείο
στο εξωτερικό όπου εκεί τα ασφαλιστηκά ταμεία είναι παρών και μπορείς να βρείς άκρη.
Αλλιώς νομίζω ότι χρειάζεται μια διαδικασία που αυτήν στην στιγμή ψάχνω αλλά δεν βρίσκω!

Α ρε Έλληνα απίστευτε!

libra

libra

libra

• Silver members
  • 420 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα!

Κάνω την πρακτική μου στην Γερμανία για ένα εξάμηνο, το λοιπόν πήγα και έβγαλα πριν φύγω αυτήν
την κάρτα. Όταν χρειάστηκε να πάω σε ένα ιατρίο ο γιατρός ούτε που κατάλαβε τι ήταν η κάρτα.

Αν είναι δυνατόν να σου δίνουν κάρτα που θα χρησημοποιιήσεις ΜΟΝΟ στο εξωτερικό και να

Την κάρτα λοιπόν η μόνη πιθανότητα να την αναγνωρίσουν είναι αν πάτε σε νοσοκομείο
στο εξωτερικό όπου εκεί τα ασφαλιστηκά ταμεία είναι παρών και μπορείς να βρείς άκρη.
Αλλιώς νομίζω ότι χρειάζεται μια διαδικασία που αυτήν στην στιγμή ψάχνω αλλά δεν βρίσκω!

Α ρε Έλληνα απίστευτε!

Όσον αφορά τα Ελληνικά έχεις δίκιο.
Όμως νομίζω οτι αυτή η κάρτα αφορά περίθαλψη στα κρατικά νοσοκομεία των χωρών, και όχι σε όποιον γιατρό ιδιώτη θέλουμε εμείς να πάμε.
Φιλικά
Πέτρος

Επισκέπτης-Επισκέπτης-Maria--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-Maria--
  • Επισκέπτες

Κώστα, την κάρτα αυτή την έχω πάντα μαζί μου όταν πάω στο εξωτερικό, η διαδικασία προς το Ι.Κ.Α. είναι απλή: Κάνεις μια αίτηση και σου την στέλνουν στο σπίτι ταχυδρομικώς.

Ευτυχώς δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

http://www.ika.gr/gr...urance/ekaa.cfm

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα της ευρωπαικής κάρτας. Είμαι καθαρίστρια με αυτασφάλιση στο ίκα το οποίο μου έχει θεωρήσει μπλόκ ΑΠΥ για να κόβω σε ιδιώτες που τους καθαρίζω σπίτια. Αυτό συμβαίνει από το 2002. Κατάγομαι από τη Βουλγαρία και έχω διαβατήριο και όχι ταυτότητα. Πήγα στο ίκα να κάνω αίτηση για κάρτα ευρωπαική και μαζί με όλα τα υπόλοιπα διλαιολογητικά μου ζητάνε ΈΝΑΡΞΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ. Πρέπει να κάνω έναρξη και να έχω βιβλία και στοιχεία? Ευχαριστώ

Επισκέπτης-Επισκέπτης-Apostolos--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-Apostolos--
  • Επισκέπτες

• Silver members
  • 3.472 Δημοσιεύσεις:
+λάκης

Επισκέπτης-Anita-

Επισκέπτης-Anita-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα.
Είμαι στο Παρίσι για να κάνω ένα μεταπτυχιακό και πριν φύγω έκανα αίτηση για την ευρωπαική κάρτα.
Χτύπησα το πόδι μου την ημέρα που έφτασα, μάζεψα υγρό στο γόνατο σε χρόνο μηδέν, πήγα στο νοσοκομείο στο Παρίσι και μου το έβγαλαν χωρίς να ζητήσουν χαρτιά. Τώρα όμως πρέπει να κάνω μαγνητική και έχω μπλέξει. Μου ζητάνε την δική τους κάρτα. Την ευρωπαική ακόμα την περιμένω να έρθει σπίτι, αλλά όπως λες είναι στα ελληνικά. Τι να κάνω επειδή πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα.
Εσύ έχεις βρει άκρη;;;
Ευχαριστώ πολύ !!!
Ανίτα

Καλημέρα!

Α ρε Έλληνα απίστευτε!

Επισκέπτης-eythimios-

Επισκέπτης-eythimios-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα σκεφτομαι να φύγω λονδίνο για δουλεία... Μήπως ξέρει καποιος να μου πει πως μπορώ να βγάλω την Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας ? Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΥΔΚΥ! ευχαριστω!!!

Επισκέπτης-ΛΥΔΙΑ-

Επισκέπτης-ΛΥΔΙΑ-
  • Επισκέπτες
Xαίρετε!

Πρόκειται να σπουδάσω στο εξωτερικό συγκεκριμένα στην Ολλανδία, αλλά δεν έχω ασφάλιση γιατί δε δικαιούμαι πλέον γονική ασφάλιση και δε δουλεύω για να έχω προσωπική ασφάλιση. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω, γιατί μου ζητάνε οπωσδήποτε πιστοποιηικό ασφάλισης για την εγγραφή μου στο παν-μιο. Κάθε βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ πολύ!

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.365 Δημοσιεύσεις:

Xαίρετε!

Πρόκειται να σπουδάσω στο εξωτερικό συγκεκριμένα στην Ολλανδία, αλλά δεν έχω ασφάλιση γιατί δε δικαιούμαι πλέον γονική ασφάλιση και δε δουλεύω για να έχω προσωπική ασφάλιση. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω, γιατί μου ζητάνε οπωσδήποτε πιστοποιηικό ασφάλισης για την εγγραφή μου στο παν-μιο. Κάθε βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ πολύ!

Είσαι φοιτήτρια ή μόλις έχεις τελειώσει το Λύκειο;

Επισκέπτης-Γώργος Αποστολίδης-

Επισκέπτης-Γώργος Αποστολίδης-
  • Επισκέπτες

Επειδή με ενδιαφέρει η έκδοση της κάρτας θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Είμαι έτοιμος να πάω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό( τώρα τελειώνω την σχολη) ασφαλισμένος στους δικούς μου λόγω ηλικίας δεν είμαι και δεν είμαι σε κάποιο άλλο ταμείο. Τί μπορώ να κάνω?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες