Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο ανενεργού ΕΠΕ δεν δραστηριοποιήται εδώ και 7 χρόνια


επισκέπτη Γιάννης Μιχάλης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Γιάννης Μιχάλης

Δεν υπάρχουν βιβλία, έχουν χαθεί. Εγώ και τα παιδιά μου είμαστε κληρονόμοι. Η σύζυγός μου που έχει αποβιώσει πριν 5 χρόνια (2001) ήταν διαχειρίστρια. Η ΕΠΕ δεν έχει περιουσία. Υπήρχε ένα Ιστιοποϊκό σκάφος που επωλήθει ένα χρόνο πριν το θάνατο της, τον Ιανουάριο 2000. Ο άλλος εταίρος έχει χαθεί. Τι να κάνω για να την κλείσω. Η εταιρία ιδρύθυκε το 1988, είχε διάρκεια 10 χρόνια και πήρε αν θυμάμαι καλά παράταση για άλλα 3 χρόνια, δηλαδη μέχρι το 2001. Δεν θέλω τα παιδιά μου να έχουν αργότερα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν βιβλία, έχουν χαθεί. Εγώ και τα παιδιά μου είμαστε κληρονόμοι. Η σύζυγός μου που έχει αποβιώσει πριν 5 χρόνια (2001) ήταν διαχειρίστρια. Η ΕΠΕ δεν έχει περιουσία. Υπήρχε ένα Ιστιοποϊκό σκάφος που επωλήθει ένα χρόνο πριν το θάνατο της, τον Ιανουάριο 2000. Ο άλλος εταίρος έχει χαθεί. Τι να κάνω για να την κλείσω. Η εταιρία ιδρύθυκε το 1988, είχε διάρκεια 10 χρόνια και πήρε αν θυμάμαι καλά παράταση για άλλα 3 χρόνια, δηλαδη μέχρι το 2001. Δεν θέλω τα παιδιά μου να έχουν αργότερα προβλήματα.

Πλευρά ύπαρξης της εταιρείας.

Πρώτα από όλα βεβαίωση πρωτοδικείου για την λύση της ΕΠΕ, είτε με ημερομηνία λήξης της παράτασης (δύσκολο) είτε με σημερινή ημερομηνία και ορισμός εκκαθαριστή (εσύ)

Πλευρά φορολογική.

Να κατατεθούν οι δηλώσεις εισοδήματος και ΦΠΑ.

Να βρεθούν τα στοιχεία και να κάνεις διακοπή με ημερομηνία διακοπής αυτήν της λύσης του πρωτοδικείου. Ετσι δεν θα "μπλοκάρουν" τα ονόματα που συμμετέχουν στην ΕΠΕ σε ενημερότητες κ.τ.λ.

Πλευρά ελεγκτική

Δεν βγάζεις τσιμουδιά. Ελπίζεις στην παραγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε έναν καλό δικηγόρο και έναν καλό λογιστή.

Μία ανάλογη περίπτωση (πιο παλιά... από το 1992) προσπαθώ να ξεδιαλύνω εδώ και 2 μήνες και δεν έχω τελειώσει ακόμα...

Καλά κουράγια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιάννης ΜΙχάλης
Πας σε έναν καλό δικηγόρο και έναν καλό λογιστή.

Μία ανάλογη περίπτωση (πιο παλιά... από το 1992) προσπαθώ να ξεδιαλύνω εδώ και 2 μήνες και δεν έχω τελειώσει ακόμα...

Καλά κουράγια !!!

Σας ευχαριστώ πολύ. Μήπως γνωρίζετε πότε και εάν υπάρχει περίπτωση παραγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ. Μήπως γνωρίζετε πότε και εάν υπάρχει περίπτωση παραγραφής.

31/12/2005 παραγράφηκαν εως το 1999

31/12/2006 το 2000

Πρόσεχε όμως

Επί μη υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, το δικαίωμα του δημοσίου για επιβολή φόρου παραγράφεται μετά την πάροδο 15 ετών από τη λήξη της προθεσμίας επίδοσης της δήλωσης (σχετ. άρθρο 84 του ν. 2238/94).

- Στο Φ.Π.Α., επί μη υποβολής περιοδικής ή εκκαθαριστικής δήλωσης, ο χρόνος παραγραφής είναι 15 έτη για χρήσεις μέχρι 1994 και 10 έτη για χρήσεις 1995 και επόμενες από το τέλος του έτους μέσα στο οποίο λήγει η προθεσμία για την επίδοση της εκκαθαριστικής δήλωσης (σχετ. άρθρο 57 του ν.2859/2000).

Άρα στην περίπτωση σου δεν έχει παραγραφεί τίποτα, Εκτός και αν έχεις υποβάλλει ΔΦΕ-Εκκαθαριστικές κτλ κτλ.

...........δύσκολο καιρό διάλεξες για διακοπή, σε κάθε περίπτωση θα σου φάει αρκετό καιρό αλλά θα ξεμπερδέψεις, αφού δεν έχει και θέμα κίνησης, κατά τα άλλα ότι είπε σου είπε ο συνάδελφος Σταυρουλάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...