Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΡΑΤΑ

- - - - -

• Please log in to reply
10 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-foni-

Επισκέπτης-foni-
  • Επισκέπτες
<_< Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. 'Εχω την εξής περίπτωση: Επιχείρηση Ο.Ε με β κατηγ.βιβλία εντάχθηκε και πήρε επιδότηση από τα προγράμματα ανταγωνιστ.Εχει κάνει αγορές παγίων επενδυτικών αγαθών και εισέπραξε την ανάλογη επιδότηση.Υποχρεούτε η επιχείρηση να κάνει προρατα και άν ναι στον κωδικό 421-1 της εκαθαριστικής ποιά ποσά θα γραφτούν .Υπόψη ότι έχει μόνο αγορές παγίων μέσα σε αυτή την χρήση.

ΤΕΟ70

ΤΕΟ70

EL MATADOR

• Silver members
  • 934 Δημοσιεύσεις:

<_< Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. 'Εχω την εξής περίπτωση: Επιχείρηση Ο.Ε με β κατηγ.βιβλία εντάχθηκε και πήρε επιδότηση από τα προγράμματα ανταγωνιστ.Εχει κάνει αγορές παγίων επενδυτικών αγαθών και εισέπραξε την ανάλογη επιδότηση.Υποχρεούτε η επιχείρηση να κάνει προρατα και άν ναι στον κωδικό 421-1 της εκαθαριστικής ποιά ποσά θα γραφτούν .Υπόψη ότι έχει μόνο αγορές παγίων μέσα σε αυτή την χρήση.

Για ψαξε λιγο τη ΠΟΛ.1056/2002 και τα λεμε παλι... :)
"Υπάρχουν πλάσματα τόσο καθαρά που μας φτιάχνουν καθρέφτη, χωρίς να μιλούν, χωρίς να κάνουν τίποτα εξαιρετικό.
Μόνο με το βλέμμα, με το χαμόγελο, με τη λάμψη που έρχεται από μέσα τους.
Κάποιοι αναζητούν να πλησιάσουν τέτοια πρόσωπα, να καθρεφτιστούν, και κάποιοι τρέχουν μακριά τους, συκοφαντώντας τα, μέσα στο μυαλό τους έστω, για δικαιολογία."

Επισκέπτης-foni-

Επισκέπτης-foni-
  • Επισκέπτες
<_< Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1056/2002 πιστεύω ότι δεν έχω υποχρέωση να κανω προρατα.Εχεις την ίδια άποψη;

GreekMind

GreekMind

Γιάννης

• Silver members
  • 1.048 Δημοσιεύσεις:
Σωστά πιστεύεις...

Εκτός κι αν έχεις και άλλες εξαιρούμενες εκροές (π.χ. έσοδα ενοικίων), οπότε υποχρεωτικά κάνεις για όλο το ποσό.
Ξημέρωσε ;;; Κι εμένα γιατί κανείς δεν μου το είπε ;;;

GreekMind

GreekMind

Γιάννης

• Silver members
  • 1.048 Δημοσιεύσεις:
Μάλλον εννοείς "εκροές στο εσωτερικό απαλασσόμενες-εξαιρούμενες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης". Δηλαδή το "χωρίς δικαίωμα έκπτωσης" πάει και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.

Γιατί υπάρχουν και απαλασσόμενες εκροές με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ δαπανών.

GreekMind

GreekMind

Γιάννης

• Silver members
  • 1.048 Δημοσιεύσεις:
Ναι το γνωρίζω... και γνωρίζω ότι το ξέρεις... απλώς να διευκρινιστεί για να μη γίνει παρερμήνευση από νεότερους.

Επισκέπτης-foni-

Επισκέπτης-foni-
  • Επισκέπτες
<_< Οταν λέμε απαλλασόμενες εκροές με δικαίωμα εκπτωσης του ΦΠΑ τι εννοούμε; Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα. Και επίσης η αγορά παγίων με την Π2869/87 σε υποχρεώνει σε προρατα;Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

GreekMind

GreekMind

Γιάννης

• Silver members
  • 1.048 Δημοσιεύσεις:
Απαλασσόμενες εκροές με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ δαπανών, είναι για παράδειγμα, πωλήσεις βάσει της ΠΟΛ.1262, με ειδικό απαλλακτικό επενδυτικών αγαθών, σε μονές του Αγίου Όρους, πωλήσεις του 36Α κλπ...

Διαβάζοντας το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, παρατηρώ τα εξής :
1) Αν μιλάς από πλευράς του πωλητή (οπότε για εκροές-πωλήσεις), όχι δεν υπάρχει υποχρέωση για pro rata, διότι εμπίπτει στα παραπάνω (...με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ)
2) Αν μιλάς από πλευράς αγοραστή (οπότε για εισροές-αγορές), σου απαντώ ότι μάλλον δεν έχεις καταλάβει καθόλου την pro rata και θα σε συμβούλευα να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο για το θέμα. Δεν υπάρχει θέμα pro rata όταν μιλάμε για εισροές. Μόνο για εκροές.

Φιλικά...

Επισκέπτης-foni-

Επισκέπτης-foni-
  • Επισκέπτες
Aγαπητέ Greek Mind, σε ευχαριστώ πολύ.Μου ήσουν πολύ χρήσιμος.Οσο για την συμβουλή σου θα ήθελα πολύ να την ακολουθήσω αλλά εδώ στην επαρχία δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια.Τα ξαναλέμε.

GreekMind

GreekMind

Γιάννης

• Silver members
  • 1.048 Δημοσιεύσεις:
Καταλαβαίνω...

Βλέπεις εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη τα έχουμε συνέχεια και (κακώς) υπέθεσα και για 'σένα αυτό !

Τεσπά... να 'σαι καλά :)

GreekMind

GreekMind

Γιάννης

• Silver members
  • 1.048 Δημοσιεύσεις:
Από πλευράς του πωλητή, η εκροή θα ήταν κι αυτή απαλασσόμενη με δικαίωμα έκπτωσης.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες