Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ???ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ-ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ

- - - - -

• Please log in to reply
385 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

γεια σας μια ερωτηση.παραιτηθηκα απο την δουλεια μου στις 30 μαιου.δεν δουλεψα απλα παρουσιαστηκα και παραιτηθηκα.μεχρι 29 Μαιου ημουν σε εξαμηνο οαεδ.στις 30 μαιου που δηλωσα παραιτηση δικαιουμαι ενσημο.μου το ζητανε απο τον οαεδ γιατι κατεθεσα τα χαρτια μου για ταμειο ανεργειας.Αφου βεβαια πηγα μετα αλλου για δουλεια κ πηρα απολυση.Αλλα προβληματιζομαι.το δικαιουμαι αυτο το ενσημο???ΟΧΙ

Επισκέπτης-μαρια-

Επισκέπτης-μαρια-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα ειχα προσληψη στησ 3/2/2010 και δεν ειχα αλλα ενσημα πιο πριν.δουλευα σε μια εταιρια ως υπαλληλοσ γραφειου ως μισθωτη δλδ 25 ενσημα τον μηνα.στησ 30/6/2011 απολυθηκα λογω περικοπων πηγα στον οαεδ για ταμειο ανεγιασ αλλα δεν μου λενε αν βγαινω η οχι!μπορειται να μου πειτε σσ παρακαλω?βγαινω για πρωτη φορα

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα ειχα προσληψη στησ 3/2/2010 και δεν ειχα αλλα ενσημα πιο πριν.δουλευα σε μια εταιρια ως υπαλληλοσ γραφειου ως μισθωτη δλδ 25 ενσημα τον μηνα.στησ 30/6/2011 απολυθηκα λογω περικοπων πηγα στον οαεδ για ταμειο ανεγιασ αλλα δεν μου λενε αν βγαινω η οχι!μπορειται να μου πειτε σσ παρακαλω?βγαινω για πρωτη φορα

Βγαινεις σιγουρα.

Επισκέπτης-Γιάννης-

Επισκέπτης-Γιάννης-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα,απολύθηκα από φροντιστήριο στις 21/5/2011 στις 27/5/2011 έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας. Η επιδότηση θα ξεκινούσε στις 27/5/2011 αλλά η αίτηση απορρίφθηκε επειδή από 27/5/2009 έως 26/5/2010 είχα 78 αντί για 80 ένσημα. Όλες οι υπόλοιπες προυποθέσεις πληρούνται. Μου είπαν να κάνω ένσταση την οποία είναι πολύ πιθανό να κερδίσω. Αλλά δεν ξέρω τι αιτιολογία να γράψω στην ένσταση. Παρακαλώ όποιος μπορεί να με συμβουλέψει πάνω σε αυτό ή να μου προτείνει κάτι άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Σημειώνω ότι θα έπαιρνα επιδότηση για πρώτη φορά και ότι για το επόμενο έτος είχα τα 80 ένσημα που χρειαζόμουν καθώς και ότι ο συνολικός αριθμός ενσήμων που είναι απαραίτητος υπάρχει.

Επισκέπτης-IWANNA-

Επισκέπτης-IWANNA-
  • Επισκέπτες
kalispera ergazomoyn apo 20/10/09 mexri 19/6/11 8a h8ela na ma8o an dikaioyme tameio?????

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:

kalispera ergazomoyn apo 20/10/09 mexri 19/6/11 8a h8ela na ma8o an dikaioyme tameio?????

ΝΑΙ για ενα ετος.

Επισκέπτης-Χριστίνα-

Επισκέπτης-Χριστίνα-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα!
Έπαιρνα το επίδομα ανεργίας τους τελευταίους 2 μήνες. Η τελευταία επιδότηση ήταν από 17/06 μέχρι 16/07. Τώρα προσελήφθην σε φροντιστήριο αλλα μόνο για 3 ώρες εβδομαδιαίως. Το επίδομα θα διακοπεί; Κι αν ναι, θα πάρω κάποιο μέρος του επιδόματος για το μισό μήνα( δηλαδή απο 16/07 μέχρι 1/08 που ειναι η πρόσληψή μου) που ήμουν άνεργη;
Σας ευχαριστώ πολύ!

Επισκέπτης-zoe-

Επισκέπτης-zoe-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα και από μένα...
Δουλεύω από 1/3/2010 έως 31/8/2011 με μερική απασχόληση(22 ένσημα) και σύμβαση ορισμένου χρόνου.
Είμαι έγκυος με ΠΗΤ 14/9.Βγήκα σε άδεια 20/7.
Είμαι 90% σίγουρη ότι θα το πάρω το επίδομα ανεργίας.Το θέμα είναι πως πρίν λίγο διάβασα τα δικαιολογητικά και θέλει φωτοτυπία τη κάρτα ανεργίας.
Ούτε καν θυμάμαι που την έχω..
Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.
Ευχαριστώ!

zozoula

zozoula
  • starting Members
  • 3 Δημοσιεύσεις:
Δημοσιευμένη  εικόνα

zozoula

zozoula
  • starting Members
  • 3 Δημοσιεύσεις:
Δουλεύω από 1/3/2010 έως 31/8/2011 με μερική απασχόληση(22 ένσημα) και σύμβαση ορισμένου χρόνου.
Είμαι 90% σίγουρη ότι θα το πάρω το επίδομα ανεργίας.Το θέμα είναι πως πρίν λίγο διάβασα τα δικαιολογητικά και θέλει φωτοτυπία τη κάρτα ανεργίας.
Ευχαριστώ!

Βοηθήστε με σας παρακαλώ..

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:

Ευχαριστώ!

Βοηθήστε με σας παρακαλώ..

Τι επιδομα ανεργιας.... ;)? εσυ εισαι σε λοχεια< επιδομα> απο ΙΚΑ θα παρης .η ανεργια που κολλαει στη δικη σου περιπτωση? εκτος και αν θες να πης κατι αλλο... και δεν το λες σωστα. :)

zozoula

zozoula
  • starting Members
  • 3 Δημοσιεύσεις:

Τι επιδομα ανεργιας.... ;)? εσυ εισαι σε λοχεια< επιδομα> απο ΙΚΑ θα παρης .η ανεργια που κολλαει στη δικη σου περιπτωση? εκτος και αν θες να πης κατι αλλο... και δεν το λες σωστα. :)

Μετά απ'όλα αυτά όμως αναφέρω ότι η σύμβασή μου λήγει....

Ξέχνα το γεγονός ότι είμαι έγκυος...

Επισκέπτης-ELENH-

Επισκέπτης-ELENH-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΩΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 13/04/2011 Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:

Μετά απ'όλα αυτά όμως αναφέρω ότι η σύμβασή μου λήγει....

Ξέχνα το γεγονός ότι είμαι έγκυος...

Αν....ξεχασουμε οτι εισαι εγκυος τοτε ναι παιρνεις.
διοτι για τις εγκυες ισχυει το πιο κατω

Επίσης, προκειμένου για γυναίκα που είναι επίτοκος ή σε λοχεία, για το διάστημα των 52 ημερών πριν από τον τοκετό και των 53 μετά τον τοκετό, κατά το οποίο δικαιούται να απέχει από την εργασία της, αναστέλλεται το επίδομα ανεργίας, γιατί δεν είναι διαθέσιμη προς εργασία.

τα δικαιολογητικαγια ταμειο ειναι τα κατωθι
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2. Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7. Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.

που λεει οτι θες φωτοτυπια καρτας ανεργιας???
η καρτα ανεργιας βγαινει την ημερα που πας να ζητησης ταμειο, και οπου αυτη χρειαζεται , δεν θελουν φωτοτυπια θελουν την πρωτοτυπη.ιακομη λοιπον , και αν......ειχες καρτα ανεργιας, πρω αμνημονευτων ...χρονων οταν επιασες δουλεια ως ηταν φυσικο ,δεν την ανανεωσες σε αυτη την περιπτωση,μεσα 6 μερες μετα την ληξη της αυτοματως διαγραφεται.επομενως τι την θελεις την παλια?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΩΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 13/04/2011 Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

Για να λάβει ο μισθωτός επίδομα ανεργίας πρέπει να έχει πραγματοποιήσει εκατόν είκοσι πέντε (125) ημέρες εργασίας τουλάχιστον, σε απασχόληση που υπάγεται σε ασφάλιση ανεργίας ΟΑΕΔ, μέσα στους τελευταίους δεκατέσσερις (14) μήνες που προηγούνται από τη λύση της σχέσης εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν μέσα στο τελευταίο δίμηνο. Τόσο το 14μηνο όσο και το τελευταίο δίμηνο, υπολογίζονται από ημερομηνία σε ημερομηνία (αναδρομικά), με αφετηρία την προηγούμενη της ημέρας που λύθηκε η σχέση εργασίας.
αρα μετα τις 13/11/2011 για να επιδοτηθης για 5 μηνες

Επισκέπτης-ΜΑΓΔΑ-

Επισκέπτης-ΜΑΓΔΑ-
  • Επισκέπτες
Γεια σας.Περυσι βγηκα σε ταμειο απο τουριστικα επαγγελματα.Τον Μαιο ξεκινησα να δουλευω σε εταιρια Α.Ε που ειναι ανοιχτη ολο το χρονο εως τωρα εχω 60 ενσημα .Σκεφτομαι να σταματησω λογω προβληματων.Απο εδω και περα ποσα ενσημα πρεπει να κολλησω ωστε να μην εχω προβλημα με το ταμειο ανεργειας?Πρεπει να ειναι εποχικα η απο εργασια ανοιχτη ολο το χρονο?Τα ημιαπασχολησης αρκουν?Σας παρακαλω βοηθηστε με .Σας ευχαριστω!

Επισκέπτης-eleni mulita-

Επισκέπτης-eleni mulita-
  • Επισκέπτες
kalispera!

kserei kapoios na mou pei exw ena xrono epidoma anergeias posa enshma tha exw apo to OAED?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:

kalispera!

kserei kapoios na mou pei exw ena xrono epidoma anergeias posa enshma tha exw apo to OAED?

Ενοεις δηλαδη ,διοτι δεν πολυκαταλαβαινω....οτι αυτον τον χρονο που επαιρνες ταμειο ανεργειας ,αν παραλληλα εχεις και ενσημα?αν ενοεις αυτο ,η απαντηση ειναι ΟΧΙ.
και μια επισημανση με καλη διαθεση... στην Ελλαδα γραφουμε.. και μιλαμε.... ΕΛΛΗΝΙΚΑ :) .

Επισκέπτης-dimtzim-

Επισκέπτης-dimtzim-
  • Επισκέπτες

Για να λάβει ο μισθωτός επίδομα ανεργίας πρέπει να έχει πραγματοποιήσει εκατόν είκοσι πέντε (125) ημέρες εργασίας τουλάχιστον, σε απασχόληση που υπάγεται σε ασφάλιση ανεργίας ΟΑΕΔ, μέσα στους τελευταίους δεκατέσσερις (14) μήνες που προηγούνται από τη λύση της σχέσης εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν μέσα στο τελευταίο δίμηνο. Τόσο το 14μηνο όσο και το τελευταίο δίμηνο, υπολογίζονται από ημερομηνία σε ημερομηνία (αναδρομικά), με αφετηρία την προηγούμενη της ημέρας που λύθηκε η σχέση εργασίας.
αρα μετα τις 13/11/2011 για να επιδοτηθης για 5 μηνες

Η αναφορά στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα για 150 ημέρες εργασίες αντί για 125 από πότε θα ισχύει?.
Γνωρίζουμε επίσης αν με το ίδιο καθεστώς (150 ημέρες αντι 100 το δωδεκάμηνο)θα επιδοτούνται και οι εποχιακά εργαζόμενοι?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.547 Δημοσιεύσεις:

Η αναφορά στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα για 150 ημέρες εργασίες αντί για 125 από πότε θα ισχύει?.
Γνωρίζουμε επίσης αν με το ίδιο καθεστώς (150 ημέρες αντι 100 το δωδεκάμηνο)θα επιδοτούνται και οι εποχιακά εργαζόμενοι?

το αρθρο 39 του 3986 λεει μονο τα πιο κατω. που εχεις δει για αυξηση των ημερων?

.............1. Στο άρθρο 6 του ν. 1545/1985 (A΄ 91) προστίθεται παράγραφος 8 ως εξής:
«8. Από 1.1.2013, σε κάθε περίπτωση τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας, εντός της προηγούμενης από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης λόγω ανεργίας, τετραετίας, δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων πενήντα (450). Εάν εντός της τετραετίας ο άνεργος έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί λόγω ανεργίας για τον υπόλοιπο αριθμό ημερήσιων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων. Από 1.1.2014 τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας στην τετραετία δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων (400).» -

2. Η παρ. 5 του άρθρου 19 του ν.δ. 2961/1954 (Α΄ 197), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
«5. Λόγω των εορτών Πάσχα και Χριστουγέννων παρέχεται κάθε χρόνο στους επιδοτούμενους ανέργους οικονομική ενίσχυση ως εξής:
α. Για τις εορτές του Πάσχα ίση με το μισό του μηνιαίου ποσού του επιδόματος ανεργίας, εφόσον έχουν επιδοτηθεί για όλο το χρονικό διάστημα από 1ης Ιανουαρίου μέχρι 30 Απριλίου. Αν οι επιδοτούμενοι έχουν συμπληρώσει διάρκεια επιδότησης μικρότερη από αυτήν που καθορίζεται πιο πάνω, δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ίση με τρία (3) ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε μήνα επιδότησης.
β. Για τις εορτές των Χριστουγέννων ίση με το ποσό του μηνιαίου επιδόματος ανεργίας, εφόσον έχουν επιδοτηθεί για όλο το χρονικό διάστημα από 1ης Μαΐου μέχρι 31 Δεκεμβρίου. Αν οι επιδοτούμενοι έχουν συμπληρώσει διάρκεια επιδότησης μικρότερη από αυτήν που καθορίζεται πιο πάνω, δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ίση με τρία (3) ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε μήνα επιδότησης.» -...........

3. Ως ημερομηνία έναρξης ισχύος των διατάξεων της παραγράφου 2 ορίζεται η 1.7.2012. -

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες