Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (ΛΑΔΙ ΑΠΟ ΕΛΙΕΣ)

- - - - -

• Please log in to reply
34 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.103 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.
Παντελή δεν αντιλέγω πως γράφουν οι οδηγίες αυτό που παρέθεσες . Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως είναι και υποχρεωτική η αναγραφή τους . ( για τον συγκεκριμένο πίνακα πάντα ). Ακολουθώ κι εγω την πρακτική να συμπεριλαμβάνω τα σχετικά ποσά . Απλά τονίζω πως αν ας πούμε ένας φορολογούμενος δεν συμπεριλάβει στον πίνακα 6 ανάλογα ποσά , δεν παραβαίνει κάποια υποχρέωση του .
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.902 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε
Το ίδιο πιστεύω και εγώ (αρκετές φορές δεν τις βάζω διότι τις χάνουν κλπ) , αλλά η διαφωνία μου με τους σεβαστούς συναδέλφους Κώστα ήταν , ότι δεν είναι σωστό να γράφονται εκεί (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ) .

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.103 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.
Δημήτρη σέβομαι την διαφωνία σου , αλλά εγω έχω διαφορετική άποψη επι του θέματος .
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

PANTELHS

PANTELHS

*

• Silver members
  • 579 Δημοσιεύσεις:

Παντελή δεν αντιλέγω πως γράφουν οι οδηγίες αυτό που παρέθεσες . Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως είναι και υποχρεωτική η αναγραφή τους . ( για τον συγκεκριμένο πίνακα πάντα ). Ακολουθώ κι εγω την πρακτική να συμπεριλαμβάνω τα σχετικά ποσά . Απλά τονίζω πως αν ας πούμε ένας φορολογούμενος δεν συμπεριλάβει στον πίνακα 6 ανάλογα ποσά , δεν παραβαίνει κάποια υποχρέωση του .

Kώστα δεν νομίζω να διαφωνούμε πουθενά. Απλά συπμλήρωσα αυτό που έγραψες γιατί υπήρχε και η παρακάτω άποψη.

ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ Ή ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ) ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠ' ΟΨΙΝ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. (ΥΠ.ΟΙΚ. 1043194/24-2-1999)

ΑΡΑ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΛΑΔΙΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ .

Επιπλέον να αναφέρω ότι σε περίπτωση που αυτά τα εισοδήματα τα χρειαστεί κάποιος (εφόσον δεν τα συμπεριέλαβε στην αρχική του δήλωση) μπορεί να τα επικαλεστεί και εκ των υστέρων, με συμπληρωματική δήλωση χωρίς πρόστιμο.

Υ.Γ. Τα ποσά ενοικίου που αναφέρει ο quest_1δεν είναι ένα απλό πρόσθετο πληροφοριακό στοιχείο, αλλά στοιχείο για διασταύρωση εισοδημάτων. Γι αυτό άλλωστε έχει και ξεχωριστό κωδικό.

george41310

george41310

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:
Η ΠΟΛ 1152/17-4-2002 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ, ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ, ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ (OIKONOMIKO ETOΣ 2002), ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 473-474 ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΤΕΚΜΑΡΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 19 (Ν. 2238/94).
ΓΙΩΡΓΟΣ

georges

georges

*

• Silver members
  • 969 Δημοσιεύσεις:
Για την κάλυψη τεκμηρίων από αγρότη ειδικού καθεστώτος. υπάρχει η ανάγκη να δηλωθούν εισοδήματα μεγαλύτερα των τεκμαρτών.Υπάρχουν τιμολόγια αγοράς από συνεταιρισμό επιστροφές φπα κ.λ.π. μπορούν κάπου να δηλώνονται αυτά?

internet

internet

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:
Κάνεις μια κατάσταση με τα τιμολόγια προσθέτεις και τις επιδοτήσεις και πολλαπλασιάζεις μς το 20%. αυτό θα δηλωθεί στον 461.. αν είναι μεγαλύτερο απο τον 915 τότε λαμβάνεται υπόψιν το 461.

Επισκέπτης-MANOS-

Επισκέπτης-MANOS-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ-ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΛΑΔΙΟΥ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ?

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ ΕΞΤΡΑ??

Επισκέπτης-Ρίτα-

Επισκέπτης-Ρίτα-
  • Επισκέπτες

Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΛΑΔΙ ΕΛΙΑΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ Ε1 ΠΑΕΙ??????ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΣΑ ΒΑΖΩ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ?????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Επισκέπτης-rita-

Επισκέπτης-rita-
  • Επισκέπτες
Για την επιδοτηση λαδιου, εσπεριδοειδων κλπ. θα μπειτε στο σαιτ του ΟΠΕΚΕΠΕ (opekepe.gr) και θα επιλεξετε εκτυπωσεις βεβαιωσεων εφοριας. Θα σας ζητηθει το ΑΦΜ του φορολογουμενου και τα τεσερα τελευταια ψηφια της ταυτοτητας του. Οσα ποσα εχουν αριθμο 1 μπαινουν στον κωδ. 659 και οσα εχουν τον αριθμο 2 στον 477.

Επισκέπτης-MANOS-

Επισκέπτης-MANOS-
  • Επισκέπτες

Για την επιδοτηση λαδιου, εσπεριδοειδων κλπ. θα μπειτε στο σαιτ του ΟΠΕΚΕΠΕ (opekepe.gr) και θα επιλεξετε εκτυπωσεις βεβαιωσεων εφοριας. Θα σας ζητηθει το ΑΦΜ του φορολογουμενου και τα τεσερα τελευταια ψηφια της ταυτοτητας του. Οσα ποσα εχουν αριθμο 1 μπαινουν στον κωδ. 659 και οσα εχουν τον αριθμο 2 στον 477.

ειναι υποχρεωτικο να δηλωθει η επιδοτηση στην δηλωση της εφοριας??

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Έκτακτο επίδομα (αφορολόγητο) ΟΓΑ (150€) στο 659 ως εισοδήματα που απαλλάσσονται από φόρο ή 477 ως αγροτικές ενισχύσεις εκτός αυτών επί της παραγωγής ?

internet

internet

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:

Έκτακτο επίδομα (αφορολόγητο) ΟΓΑ (150€) στο 659 ως εισοδήματα που απαλλάσσονται από φόρο ή 477 ως αγροτικές ενισχύσεις εκτός αυτών επί της παραγωγής ?

Για βεβαιωση συνταξης λες; Αν ναι τοτε 659.. Που την βρηκες τη βεβαιωση; Στον νομο μου δεν εχουν ερθει ακομα..

internet

internet

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:

ειναι υποχρεωτικο να δηλωθει η επιδοτηση στην δηλωση της εφοριας??

Γιατι να μη δηλωθει αφου ειναι αφορολογητη;;

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Για βεβαιωση συνταξης λες; Αν ναι τοτε 659.. Που την βρηκες τη βεβαιωση; Στον νομο μου δεν εχουν ερθει ακομα..

Ναι, Έκτακτο επίδομα Ν. 3808/2009 για την ακρίβεια από τη βεβαίωση σύνταξης. Το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης πρέπει αν είναι.

Η βεβαίωση ήρθε πριν 3 μέρες. Υποθέτω είναι ένας από τους λόγους της παράτασης. Αφού ξεκίνησαν, σε λίγες μέρες θα έρθουν παντού.

Κάτι ακόμα, κρατήσεις ασθένειας - περίθαλψης δεν πάνε πουθενά, σωστά ?

Ευχαριστώ.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες