Προς το περιεχόμενο

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΔ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ


επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ Η ΑΠΔ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 01-03/2002

ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 30% ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ.

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ Η ΑΠΔ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΟΥΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΛΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ.ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΘΗ ΤΟ ΙΚΑ?ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ?ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν γράφουμε με κεφαλαία.

Είναι απίθανο να έχει σταλεί η Α.Π.Δ. και να μην εμφανίζεται στις καταστάσεις του Ι.Κ.Α. Για το πρόστιμο δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα θα καταλογιστεί κανονικά. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε σε δεύτερη φάση είναι μία ένσταση στην πράξη με την οποία θα καταλογιστεί το πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου και όπως βλέπεις συμμορφώθηκα με τα κεφαλαία.

Συνήθως αυτού του είδους οι ενστάσεις γίνονται δεκτές ή τσάμπα θα την κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου και όπως βλέπεις συμμορφώθηκα με τα κεφαλαία.

Συνήθως αυτού του είδους οι ενστάσεις γίνονται δεκτές ή τσάμπα θα την κάνω?

Aν έχουν πληρωθεί κανονικά και στην ώρα τους οι εισφορές για την συγκεκριμένη ΑΠΔ και αν η

υποβολή της ¨ΈΓΙΝΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ" - δηλαδή κατά τον χρόνο υποβολής της είχατε κωδικό για την ηλεκτρονική υποβολή της (ΙΝΤΕΡΝΕΤ) άν ισχυρισθείς ότι λόγω τεχνικού προβλήματος στον

Η/Υ ή στο δίκτυο την κατά την καταχώρηση της δήλωσης σας δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι αυτή

έφυγε κανονικά για το ΙΚΑ, υπάρχει πιθανότητα να κερδήσεις κάτι (προσωπικά σε δύο τέτοιες

περιπτώσεις κέρδισα τα πρόστιμα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Μα την περίοδο 01/01/02-31/03/2002 δεν πήγαιναν οι ΑΠΔ ανά μήνα με δισκέτα στο ΙΚΑ ?

Αστε σήμερα το βράδυ η ΑΠΔ μου έχει γίνει εφιάλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θυμαμαι καλά είχε βγέι απόφαση του ΙΚΑ το 2003 για μη υποβολη προστιμου στις εκπροθεσμες ΑΠΔ του 2002 και του 1ου Τριμηνου του 2003.

Επειδή εχω δύο τετοιες περιπτωσεις που τους υποβληθηκε το προστιμο και πρεπει να το επιστρεψει το ΙΚΑ το συζητησα με το ΙΚΑ την προηγούμενη εβδομάδα και μου ειπαν οτι απο ελεγχους εχουν ηδη επιστρεψει ποσα.

θα ψαξω να βρω την αποφαση....λιγο αργοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θυμαμαι καλά είχε βγέι απόφαση του ΙΚΑ το 2003 για μη υποβολη προστιμου στις εκπροθεσμες ΑΠΔ του 2002 και του 1ου Τριμηνου του 2003.

Επειδή εχω δύο τετοιες περιπτωσεις που τους υποβληθηκε το προστιμο και πρεπει να το επιστρεψει το ΙΚΑ το συζητησα με το ΙΚΑ την προηγούμενη εβδομάδα και μου ειπαν οτι απο ελεγχους εχουν ηδη επιστρεψει ποσα.

Είχε όντως δοθεί παράταση για τις ΑΠΔ του 2002 και των ΑΠΔ 1ου 2003,με καταληκτική ημερομηνία το τέλος Φεβρουαρίου του 2003 ( αν δεν κάνω λάθος ). Αν είχε υποβληθεί μέχρι τότε, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν είχε υποβληθεί με πρόστιμο, τότε μετά από αίτηση και έλεγχο του ΙΚΑ μπορείς να πάρεις πίσω το πρόστιμο, αφού συμψηφιστεί με τυχόν άλλα πρόστιμα παραβάσεων που θα βρει ο έλεγχος. Σε τέτοια περίπτωση που είχα, αφού περάσαμε μια τρομερή ταλαιπωρία, μόλις τον προηγούμενο μήνα, τα πήραμε πίσω τα άτιμα! Μετά από 4 χρόνια... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης-MARK-

Μήπως με τον νέο νόμο για την ρύθμιση χρεών στο Ι.Κ.Α. θα υπάρξει κάτι σχετικό με τις εκπρόθεσμες Α.Π.Δ; Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι;Άνθρωποι είμαστε .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ Η ΑΠΔ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 01-03/2002

ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 30% ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ.

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ Η ΑΠΔ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΟΥΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΛΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ.ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΘΗ ΤΟ ΙΚΑ?ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ?ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Αν οι εργαζόμενοι της επιχείρησης έχουν λάβει τα μηχανογραφημένα ένσημα για την περίοδο που αναφέρεστε σημαίνει ότι η Α.Π.Δ. έχει κατατεθεί.

Αν την έχει χάσει το Ι.Κ.Α. και δεν έχετε εσείς κανένα αποδεικτικό παραλαβής της Α.Π.Δ. πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα, ούτε καν ένσταση.

Είχε όντως δοθεί παράταση για τις ΑΠΔ του 2002 και των ΑΠΔ 1ου 2003,με καταληκτική ημερομηνία το τέλος Φεβρουαρίου του 2003 ( αν δεν κάνω λάθος ). Αν είχε υποβληθεί μέχρι τότε, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν είχε υποβληθεί με πρόστιμο, τότε μετά από αίτηση και έλεγχο του ΙΚΑ μπορείς να πάρεις πίσω το πρόστιμο, αφού συμψηφιστεί με τυχόν άλλα πρόστιμα παραβάσεων που θα βρει ο έλεγχος. Σε τέτοια περίπτωση που είχα, αφού περάσαμε μια τρομερή ταλαιπωρία, μόλις τον προηγούμενο μήνα, τα πήραμε πίσω τα άτιμα! Μετά από 4 χρόνια... :)

I.K.A.

Εξαιρετικά Επείγουσα Εγκύκλιος 46/7.7.2003

Θέμα: Παράταση μέχρι 03/02/2003 των προθεσμιών υποβολής Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων και Δηλώσεων Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη

.... Σχετικές παραβάσεις εργοδοτών που έλαβαν χώρα μέχρι και την 03/02/2003 [σ.σ. και αφορούν τις Α.Π.Δ. από 1/1/2002-31/12/2002 καθώς και τις δηλώσεις μεταβολής στοιχείων εργοδότη] δεν θα επισύρουν τις προβλεπόμενες πρόσθετες επιβαρύνσεις εισφορών [ΠΕΠΕΕ] ή αυτοτελή πρόστιμα [ΠΕΑΠ].

Σε όσες περιπτώσεις έχουν ήδη καταλογισθεί πρόσθετες επιβαρύνσεις εισφορών ή αυτοτελή πρόστιμα, οι αντίστοιχες Πράξεις Επιβολής πρέπει να ακυρωθούν οίκοθεν [χωρίς αίτηση] με απόφαση Δντή Υποκ/τος και να σταλούν σχετικές καταστάσεις διαγραφών στα αρμόδια ταμεία είσπραξης εσόδων ΙΚΑ ή τις Ταμειακές Υπηρεσίες των οικείων Υποκαταστημάτων.

Οι ίδιες διατάξεις προβλέπουν επίσης ότι τα ποσά που καταβλήθηκαν για την εξόφληση των αντιστοίχων πρόσθετων επιβαρύνσεων και αυτοτελών προστίμων επιστρέφονται άτοκα και εφάπαξ, ύστερα από αιτήσεις των ενδιαφερομένων εργοδοτών, οι οποίες πρέπει να υποβληθούν το αργότερο εντός ενός έτους από τη δημοσίευση του εν λόγω νόμου [σ.σ. εννοεί τον Ν.3144/2003 που δημοσιεύτηκε στις 8/5/2003], δηλαδή μέχρι 10/05/2004, εφόσον η λήξη της ετήσιας προθεσμίας συμπίπτει με μη εργάσιμη για το Δημόσιο ημέρα.

Επισημαίνουμε ότι, σε περίπτωση που υφίστανται βεβαιωμένες οφειλές από καθυστερούμενες ασφαλιστικές εισφορές, πρόσθετα τέλη κ.λπ. θα εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 83 του Ν.Δ.356/74 περί συμψηφισμού απαιτήσεων.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...